برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
اهرام و معابد مصر

آثار بزرگ تمدن مصر باستان

با ادامه معرفی بزرگترین و مهمترین مجسمه ها و معابد و اهرام مصر باستان همراه سایت برترین جاذبه ها باشید


۵ .معبد کرناک

معبد کرناک

Karnak یک مجموعه معبد بزرگ باستانی واقع در رود نیل است. این سایت یک منطقه وسیع ۱۰۰ هکتاری را پوشش می دهد. این در اصل به عنوان “Ipet-isut” شناخته شده بود یعنی “مقدس ترین مکان ها”. این دومین مجموعه بزرگ معابد در جهان است. مجموعه کارناک شامل سه معبد اصلی، معابد بیرونی، معابد کوچک و بناهای دیگر است. معابد اصلی مجموعه کرناک برای آمون، خدای شهر باستانی فیبی، الهه مات و خدا مونتو اختصاص داده شده بود. ساخت مجتمع معبد کرناک ۴۰۰۰ سال پیش آغاز شده و برای سیزده سال ادامه داشته. بیش از سیزده فرعون برای مجموعه کرناک کار می کرده اند. معابد در سایت همچنین نشان دهنده انواع مختلف عبادت در تاریخ فرهنگ مصر باستان است. بخش ویژه امون-ر، بخش قابل توجهی از مجموعه معبد کرناک است. این برای آمون، خدای شهر فیبی باستان مصری اختصاص یافته است. این شامل ستون های بلند، آثار سنگین وزن و چند مجسمه غنی است. ماسه سنگ ها عمدتا برای ساخت معبد Amun-Re استفاده می شوند. معبد دوم اصلی واقع در بخش جنوبی مجموعه ای است که برای الهه مات اختصاص یافته است. همچنین یک دریاچه مقدس به شکل هلال ماه واقع در نزدیکی معبد وجود دارد. یکی دیگر از معابد قابل توجه در قسمت شمالی مجتمع است که برای جنگ مونتو اختصاص یافته است. این کوچکتر از دو معبد مهم دیگر است.

 

 


۴٫ Colossi of Memnon

Colossi of memnon دو مجسمه غول پیکر است که نماد فرماندهی Amenhotep III  ( آمن خوتپ سوم )را نشان می دهد. مجسمه ها در سال ۱۳۵۰ قبل از میلاد به عنوان نگهبانان برای معبد موروث ساخته شده اند. مجسمه ها از ماسه سنگ کوارتز ساخته شدند. هر دو جایگاه فرعون با دست روی زانو اند و به سمت رودخانه نگاه می کنند. به ارتفاع ۷۵ فوت و وزن ۷۵۰ تن اند . مردم و طبیعت موجب خسارات بسیاری برای هر دو مجسمه می شوند. اما هر دو مجسمه هنوز چشمگیر هستند و هزاران گردشگر را هر ساله جذب می کنند.

 

 


۳ . معابد ابو سمبل

ابو simbel شامل دو معبد بزرگ سنگی واقع در غرب رود نیل است. معابد توسط فرعون Ramasses دوم بین ۱۲۶۴ قبل از میلاد و ۱۲۴۴ قبل از میلاد ساخته شده، در کوه حک شده اند. ابو simbel به خدایان  Amon-Re و Re-Horakhte اختصاص داده شده بود. چهار مجسمه عظیم با ۶۹ پا ارتفاع رامسس II واقع در ورودی وجود دارد. پس از مدت زمان طولانی، معبد به علت موقعیت راه دور رها شده است. در سال ۱۸۱۳ توسط ژان لوئیس بورخاتت، شرق شناس سوئیس، کشف شدند.

معابد ابو سمبل شامل مجموعه ای از سالن ها و اتاق های سنگی می شوند. سالن ها شامل مجسمه های  فرعون رامسس هستند. سالن نیز به اتاق های داخلی معبد وصل شده است. در هر ۲۲ فوریه و ۲۲ اکتبر، پرتوهای خورشید، دیوار پشتی مجسمه های بیرونی چهار خدای مصر باستان را روشن می کنند. این برجسته ترین ویژگی معابد ابو سیمبل است. ( مترجم : به احتمال خیلی زیاد از این ویژگی برای جلب توجه مردم برای عبادت خدایان مصری استفاده می کرده اند )

 

۲. مجسمه غول پیکر ابوالهول Great Sphinx of Giza

 

آثار باستانی مصر

مجسمه بزرگ جیزه بزرگترین مجسمه ی یکپارچه در جهان واقع در غرب رود نیل در جیزه است. این یک مجسمه سنگین و بزرگ از موجودات افسانه ای با بدن شیر و سر انسان است. طول آن ۷۳٫۵ متر و ارتفاع ۶۶٫۳۴ متر است. مجسمه ابوالهول بزرگ نیز قدیمی ترین بنای یادشده در جهان است. باستان شناسان تخمین زده اند که این بنای تاریخی بین ۲۵۵۸  تا ۲۵۳۲ سال قبل از میلاد ساخته شده است. فرسایش طبیعی و فعالیت های انسانی در طول زمان باعث ایجاد آسیب زیادی به چهره این بنای یادبود شد. هدف از ساخت مجسمه ابو الهول ( در عربی تقریبا به معنای پدر ترس می شود )  بزرگ هنوز هم به عنوان یک رمز و راز باقی  مانده است.

این مجسمه بزرگ در طوفان های شن و ماسه دفن شده بود تا اینکه اولین فرآیند حفاری در این محل که به سال ۱۳۸۸ پیش از میلاد بوده است دوباره تا قسمتی پیدا شد،. چندین مرحله حفاری در طول قرن ها توسط باستان شناسان انجام شده است. کل مجسمه سنگی  در نهایت بین سالهای ۱۹۲۵ و ۱۹۳۶ کشف شد. باستان شناسان بعد از حفاری متوجه شدند که یک متر از بینی مجسمه گم شده است. همچنین یک شایعه وجود دارد که بینی مجسمه توسط ارتش ناپلئون نابود شده است .


۱ .اهرام بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه یکی از هفت شگفتی جهان باستان است که در Giza Necropolis مصر واقع شده است. همچنین قدیمی ترین و بزرگترین  سه اهرام ساخته شده برای فرعون ها Khufu، Khafre و Mkkaure در مجتمع جیزه است. هرم جیزه بین سالهای ۲۵۸۹ تا  ۲۵۰۴ قبل از میلاد ساخته شده است. برای ساخت آن بیش از ۲٫۳ میلیون بلوک سنگی استفاده شده است. ارتفاع آن ۴۸۱ فوت است . ملات خاصی برای ساخت آن استفاده شده است .باستان شناسان معتقد اند که این نوع ملات امروزه قابل تولید نیست. هرم جیزه شامل سه اتاق است، اولین کسی که در زیر زمین قرار دارد و به سنگ تخت حک شده است. اتاق های هر دو ملکه و پادشاه در بالای زمین قرار دارند. اتاق سلطنتی با گرانیت تزئین شده و سقف ساخته شده از نه غلاف عظیم با وزن بیش از ۴۰۰ تن است. همچنین یک گالری بزرگ ۸ متر و ۴۷ متر طولانی وجود دارد که منجر به اتاق پادشاه می شوند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۵۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ