برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاهای دیدنی گرگان

بهترین جاهای دیدنی گرگان و اطراف آن

گلستان نام جدید سرزمین تاریخی است که در طول تاریخ و تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته های دوران اولیه اسلامی به نام (جرجان) و از اسفند ۱۳۱۶ گرگان نامیده شده است. این استان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود، اما در آن سال به صورت استانی مستقل درآمد و شهرستان گرگان به عنوان مرکز آن برگزیده شد. استان گلستان با داشتن مناطق وشهرستانهای زیبا هرساله توریستهای داخلی وخارجی زیادی را به خود جذب میکند.جاجیم، صنایع دستی، ابریشم بافی رامیان، ماهی، خاویار، پنبه، حلوا اماج (مخصوص گرگان)، نون عیدی (کلمبو)، قطاب، پشت زیک (کنجدی) بابتو (مخصوص گرگان)، مارمرده (مخصوص گرگان)، پادرازی)، قالی، قالیچه، پشتی ترکمنی، عرق کشمش، حلوا گردویی (مخصوص کردکوی و بندر گز)، نان بهاره تورشو چرگ و نان کاک (مخصوص رامیان) و نان شیرمال (مخصوص آزادشهر) میتوانند رهاورد سفر مسافران به استان گلستان باشند.

جاهای دیدنی گرگان


 

 • برج گنبد قابوس

جاهای دیدنی گرگان

برج گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. این بنا بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید.

 • کبودوالجاهای دیدنی گرگان
آبشار و جنگل کبودوال واقع در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان است. در ضلع جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول و در دل جنگل و دامنهٔ کوه هارون به فاصلهٔ ۱۱ کیلومتر قرار دارد.آب این آبشار که از چشمه‌های جنوبی ارتفاعات تشکیل شده است، زلال و شفاف و قابل آشامیدن می‌باشد.
 • آبشار رنگو

جاهای دیدنی گرگان

آبشار رنگو در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده است. این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد.

 • آبشارهای شیرآباد

جاهای دیدنی گرگان

آب این آبشارها که با درخشندگی و شکوه خاصی از ارتفاع زیاد به داخل استخرهای پایین‌دست فرو می‌ریزند، به‌عنوان عنصر ممتاز طبیعی به‌شمار می‌آیند و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را برای جذب جهانگردان و محققان ایرانی و خارجی فراهم آورده است.

 • آبشار شادان( هفت طبقه)

جاهای دیدنی گرگان

۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی در دل جنگل های بکر و طبیعی دامنه کوه البرز قرار دارد.

 • گورستان خالد نبی

جاهای دیدنی گرگان

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو – نزدیک آی تمر از توابع بخش

 • پارک جنگلی النگدره

جاهای دیدنی گرگان

النگدره پارکی جنگلی در استان گلستان، شهرستان گرگان واقع در بلوار ناهارخوران و در میان مناطق مسکونی است.این پارک در جنوب غربی شهر گرگان به فاصله ۳ کیلومتری شهر واقع شده است. پارک جنگلی النگ دره در دامنه جنگل های انبوه شمالی از پوشش درختان منحصراً جنگلی برخوردار بوده و رودخانه ای از وسط آن می گذرد.

 • منطقه جنگلی ناهارخوران

جاهای دیدنی گرگان

این پارک از قدیمی ترین تفرجگاه های استان گلستان بوده که در ۴ کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج کنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد.

 • پارک ملی گلستان

جاهای دیدنی گرگان

پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است. این پارک با داشتن اقلیم های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر متبوع طبیعی از جمله جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می گردد.

 • آبشار لوه

جاهای دیدنی گرگان

آبشار لوه این آبشار در گالیکش در استان گلستان واقع است. آبشار لوه در ۲۰ کیلومتری گالیکش و در ۵ کیلومتری جاده اصلی گلستان – مشهد و در کنار روستایی به همین نام و در جنگلی انبوه با درختان پهن برگ است.در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان و در جنوب روستای لوه در شهر گالیکش شهرستان مینودشت، مجموعه آبشارهایی به همین نام واقع شده است.

 • منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما

جاهای دیدنی گرگان

منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ جهان‌نما در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در استان گلستان واقع است. این منطقه با مساحت حدود ۳۸ هزار هکتار، پس از پارک ملی گلستان وسیع‌ترین منطقه حفاظت‌شده این استان به‌شمار می‌رود

 • چشمه گل رامیان

جاهای دیدنی گرگان

یک استخر طبیعی بیضی شکل است که طول آن ۹۰ متر، عرض آن ۸۰ متر و عمق آن بین ۴۴ تا ۸۰ متر می باشد. گل رامیان در ۵ کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده است.

 • آبشار شیرآباد خان ببین

جاهای دیدنی گرگان

حوضه آبریز رودخانه سیاه‌جوب با مساحت ۱۶٫۸۸ کیلومتر مربع در محدوده خان‌ببین واقع شده‌است.آبشار خان به بین(آبشار شیرآباد) که در ۷ کیلومتری جنوب شهر خان به بین واقع در مسیر خود رودخانه‌ها و چشمه‌های خنکی دارد. آبشار خان به بین به شکل پله‌ای بوده و دربرگیرندهٔ ۷ آبشار است. بزرگ‌ترین آبشار آن ۳۰ متر ارتفاع داشته و دو حوضچه با عمق ۴۰ تا ۸۰ متر در پای دیواره آن به وجود آمده‌است. غار زیبای شیرآباد که مابین آبشارهای سوم و چهارم قرار دارد از جمله عجایب زیبای این جنگل زیبا می‌باشد. در واقع هرچه از آبشار اول به سمت هفتمین آبشار حرکت می‌کنید به مناطقی برخورد می‌کنید که بسیار بکر و دست نخورده باقی‌مانده‌اند.

 • تالاب آلاگل

جاهای دیدنی گرگان

دریاچه و تالاب آلاگل بزرگترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است. فاصله این تالاب تا شهر گنبد کاووس حدود ۷۵ کیلومتر  است

 • خانه باقری ها

جاهای دیدنی گرگان

مجموعه تاریخی باقری گرگان مربوط به اواخر دوره قاجار است که در سال ۸۱ در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است. آدرس : گرگان، خیابان امام خمینی، آفتاب ۱۵،  خانه تاریخی باقری ها

 • مدرسه عمادیه

جاهای دیدنی گرگان

مدرسه عمادیه مربوط به دوره صفوی است و در گرگان، محله درب نو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. بانی و معمار آن شیخ اسماعیل قاضی و معمار کربلایی رمضانعلی بوده اند. مدرسه عمادیه از جمله بناهای تاریخی است که وقف‌نامه‌های موجود قدمت آن را به صفویه(شاه طهماسب- شاه سلیمان) می رساند.

 • تالاب آجی‌گل

جاهای دیدنی گرگان

تالاب تلخ یا به ترکمنی آجی‌گل در شمال گنبد کاووس بخش داشلی‌برون قرار گرفته‌است. فاصله آن تا شهر گنبد ۷۵ کیلومتر است. آجی‌گُل در زبان ترکمنی به معنای «دریاچه تلخ» است.

 • برج گرگان

جاهای دیدنی گرگان

برج گرگان برجی است تجاری و اداری در میدان بسیج شهر گرگان، از این برج به عنوان نماد مدرن شهر گرگان یاد می‌شود. ارتفاع این برج به عنوان یادمان پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، ۵۷ متر است .

 

 • پارک جنگلی شبنم
جاهای دیدنی گرگان
پارک شبنم نوده خاندوز آزادشهر ،این پارک برفرازتپه ای مشرف به شهردرمسیر جاده بین المللی آزاد شهرشاهرود قرار دارددیواره وپله های سنگی این پارک منا ظری زیباراب وجودآوره است . سیمای پارک ومراسم نورافشانی شب نیمه شعبان باعث معروفیت این پارک شده است.همچنین این پارک منطقه نمونه گردشگری شناخته شده است

 

 • پارک جنگلی امام رضا

جاهای دیدنی گرگان

طبیعت زیبای پاییزی پارک جنگلی امام رضا (ع) شهرستان کردکوی

 • کاخ‌موزه گرگان

جاهای دیدنی گرگان

کاخ‌موزه گرگان یک موزه باستان‌شناسی است که در شهر گرگان قرار دارد.موزه گرگان در اردیبهشت ماه ۱۳۴۳ در کاخ سلطنتی پارک شهر (کاخ موزه) که به شماره ۱۵۳۸ ثبت آثار ملی می باشد، افتتاح شده بود با ۱۵۲قلم اشیاء باستانی، تا سال ۱۳۶۱دایر بوده است.این موزه در بنایی تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول در محیطی سرسبز واقع در مرکز شهر گرگان قرار دارد.نشانی: گرگان، خیابان پاسداران، محوطه پارک شهر

 • محور زرین گل 

محور زرین گل

زرین گل روستایی بسیار زیبا و سرسبز با جنگل هایی بکر و دست نخورده که چهار فصل آن واقعا دیدنیست. از چهار طرف توسط کوه های سرسبز احاطه شده که مهم ترین آن ها قلعه میران است که در شرق قرار دارد.داخل روستا دو چشمه بزرگ و همچنین دو رودخانه دارد که یکی از شمال و دیگری از غرب روستا می گذرد.جنگل زرین گل در ضلع شرقی علی آباد کتول واقع شده است.این جنگل علاوه بر دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار ،ذخیره گاه بین المللی درختان سرخدار نیز می باشد که بر ارزش این منطقه افزوده است. روستاهای کوهستانی وییلاقی همچون افراتخته ،خاک پیرزن،شیرین آباد،چینو،میان روستاق وسیاه رودبار د ر این دهنه واقع شده است که خود دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی می باشد .راه  انتهایی جنگل از روستای شیرین آباد به جنگل ابر می رسد که معمولاً با ماشین های دو دیفرانسیل یا آفرودی می توان رفت و راه دیگر به ذخیره گاه بین المللی درختان سرخداری و در نهایت به دهکده ی پا قلعه در رامیان.

پارک جنگلی دلند :
جاهای دیدنی گرگان
در ۱۱ کیلومتری غرب آزادشهر و در کنار جاده اصلی گرگان – مشهد واقع شده است. این پارک پوشیده از درختان با ارزش جنگل های شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی است و از امکانات تفرجگاهی مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و کمپ چوبی برخوردار است.
پارک جنگلی کردکوی:
جاهای دیدنی گرگان
این پارک در ۴ کیلومتری جنوب شهر کردکوی واقع شده و مساحت آن ۵۴ هکتار است. از ویژگی های آن داشتن آب و هوای مناسب و نسبتاً خنک در تابستان و همچنین وجود رودخانه پلنگ پا می باشد.
پارک جنگلی قرق:
جاهای دیدنی گرگان
این پارک در ۲۳ کیلومتری شرق گرگان در کنار جاده اصلی ترانزیت واقع شده و مساحت آن ۶۵۰ هکتار است. بخش اعظم پارک جنگلی قرق در محیط جلگه ای قرار گرفته و دارای امکانات تفرجی است. این پارک محل نگهداری گوزن های بومی جنگل های شمال ایران است

 

آشورادهجاهای دیدنی گرگان

 

آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان‌کاله در شهرستان بندرترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر است. این جزیره که در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با

پارک جنگلی باغو

جاهای دیدنی گرگان

این پارک جنگلی در ۱۳ کیلومتری و در ضلع جنوب شرقی شهرستان بندر گز قرار دارد.جنب روستای باغو شهرک صنعتی باغو قرار دارد و یکی از مکان‌های جذاب برای گردشگران و مسافران است .

 

فهرستی از برخی جاذبه های طبیعی گردشگری  استان گلستان:

شهرستان گرگان :

موزه گرگان

مدرسه عمادیه

پارک جنگلی النگدره

جنگل رنگو

جنگل شصت کلا

باران کوه

آبشار دوقلوی زیارت

تورنگ تپه

پارک جنگلی ناهار خوران

پارک جنگلی قرق

روستای زیارت

ارتفاعات هزار پیچ

کارونسرای قزلق

روستای چهار باغ

*************************

شهرستان گنبد کاوس:

میل گنبد

خرابه های شهر جرجان

میدان سوار کاری اسبدوانی

سد گلستان

بازارچه مرزی اینچه برون

تالابهای آلماگل،آلاگل،آجی گل

یاریم تپه

*************************

شهرستان مینودشتک:

آبشار لوه

قلعه بوقوتو

چشمه لال

غار کیارام

پارک ملی گلستان

پارک و جنگل باقرآباد

پارک جنگلی چهل چای یا آق چشمه

موزه حیات وحش پارک ملی

موزه تاریخ طبیعی پارک ملی

************************

شهرستان بندرترکمن:

جزیره آشوراده

تالاب گمیشان

اسکله بندرترکمن

*************************

شهرستان علی آباد کتول:

آبشار کبودوال

جنگل زرین گل

روستای سیامرز کوه

روستای افراتخته

ذخیره گاه جنگلی افراتخته

ذخیره گاه جنگلی سورکش

روستای سیارودبار

آسیاب قدیمی

*****************************

شهرستان آق قلا:

پل آق قلا

سد وشمگیر

تالاب اینچه

گل‌فشانهای‌قارنیارق، اینچه، نفتیجه

******************************

شهرستان کلاله:

زیارتگاه خالدنبی

چشمه زاو

چشمه آق سو

مدرسه و مسجد کریم ایشان

*******************************

شهرستان بندرگز:

اسکله بندرگز

جنگل قل قلی

جنگل باغو

فانوس دریایی

چشمه قل قلی

جر کلباد

********************************

شهرستان کردکوی:

آبشار دو آب

میل رادکان

جاده و پل های شاه عباسی

پارک جنگلی امام رضا (ع)

دهکده توریستی درازنو

دهکده توریستی جهان نما

غار گنج خانه

غار جهان نما

دهکده رادکان و کنداب

خرابه های شهر تاریخی تمیشه

*********************************

شهرستان آزادشهر:

آق امام

پارک شهر

********************

شهرستان رامیان :

چشمه نیلبرگ

چشمه سید کلاته

چشمه گل رامیان

ارتفاعات قله ماران

آبشار شیر آباد

غار شیر آباد

گل رامیان له

پارک جنگلی دلند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۹ / ۵٫ تعداد آرا: ۵۶

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ