این مقاله از نگاه توریست های خارجی نوشته شده و برگردان به فارسی است ، مطمئنا جاهای شگفت انگیز بسیاری در ایران وجود دارد که در این مطلب معرفی نشده اند ، شما می توانید از طریق نظرات این مکان های شگفت انگیز را با دیگران به اشتراک بگذارید .

 


 

15. بیستون

 

جاهای دیدنی ایران

 

یکی از کارهایی که باید در ایران انجام دهید بازدید از بیستون است. بیستون در استان کرمانشاه قرار دارد و یک شهر کوچک در پای کوه بیستون است. یونسکو آن را به عنوان یک میراث جهانی به دلیل ارزش جهانی آن به رسمیت شناخته است. این سایت باستان شناسی به دلیل کتیبه های آن تأیید شد – حکاکی داریوش بزرگ و دیگران و اسناد قدیمی فارسی در مورد پیروزی های داریوش در آن از سال 521 قبل از میلاد وجود دارد. در  یونسکو معیارهای ثبت را بدست آورد و این مکان در فهرست سال 2006 به ثبت رسیده است.

 


14.ارگ قدیم بم

 

ارگ قدیم بم

 

قلعه بم نیز ارگ بم نامگذاری شد. یونسکو آن را به عنوان بم و چشم انداز فرهنگی خود در سال 2007 نامگذاری کرد و بالاترین معیار دریافتی آن را دارد. این مکان در استان کرمان قرار دارد و بم در طول حکومت هخامنشی حدود 4 سال قبل از میلاد، یک شهر تجاری بود. یک زلزله ویرانگر در سال 2003 تقریبا تمام قلعه را نابود کرد، اما در حال حاضر، ارگ بم در حال بازسازی است.

 


 

13 مجتمع بازار تاریخی تبریز

 

بازار تاریخی تبریز

 

مجتمع بازار تاریخی تبریز یک مرکز خرید در ایران است. این مکان محلی تجاری بسیار سودآور در قرن شانزدهم بود و انواع معاملات تجاری در این بازار اتفاق افتاد. یونسکو مجتمع بازار تاریخی تبریز را در فهرست میراث جهانی تحت معیارهای دوم، سوم و چهارم قرار داده است. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه است که تا به امروز وجود دارد. شما طلا و جواهر، فرش، کفش، پارچه و بسیاری اجناس دیگر را در فروشگاه های اینجا پیدا خواهید کرد.

 


 

12. مجموعه کلیساهای ارمنی های آذربایجان در ایران

 

جاهای دیدنی ایران

 

 گروهی از کلیساهای ارمنی در استان های آذربایجان شرقی و غربی است. این کلیساها یکی پس از دیگری از قرن هفتم تا قرن 14 ساخته شده اند. این مجموعه شامل سه کلیسای مهم ایران به نام های قره کلیسا ، سنت استپانوس و مریم مقدس اند . همه این کلیساها در شرایط عالی هستند و بازدید این مکان ها  یکی از مواردی است که باید در ایران انجام داد. این سه مکان در سال 2008 نیز در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده اند – بالاترین معیار در سطح VI پنجم است.

 


 

11. مسجد جامع اصفهان

 

مسجد جامع اصفهان

 

ایران یک کشور مسلمانان نشین است و طبیعتا زیباترین مساجد در سراسر جهان را دارا است. یکی از آن مساجد زیبا ، مسجد جامع اصفهان است. یونسکو ارزش مسجد جامع را تأیید کرد و آن را به عنوان مسجد جامع اصفهان در سال 2012 با معیارهای سطح دوم ثبت کرد.  مسجد به خوبی از سال 771 میلادی حفظ شده است. این کاشی های موزاییک آبی پیچیده طراحی شده بر روی دیوار مسجد است که در یک کلمه دیدنی اند.

 

 


 

10. برج میلاد

 

برج میلاد

 

برج میلاد در مجموعه ای به نام مرکز تجارت و کنوانسیون بین المللی تهران واقع شده است. این ترکیب شامل برج مخابراتی، یک هتل 5 ستاره، یک مجتمع فناوری اطلاعات، ساختمان کنوانسیون و یک مرکز تجاری است. به عنوان یک مجموعه کامل، این یک نقطه توریستی است، اما برج نکته برجسته است. این برج ششمین برج بلند در تمام دنیا با 12 طبقه و ارتفاع 435متر است (پایه اتصال آنتن). 

 


9. موزه ملی ایران

 

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران شامل دو موزه – موزه عصر پس از اسلامی و موزه ایران باستان است. اکثر توریست ها به این مکان می روند که فرهنگ و میراث ایران را توضیح می دهد. موزه در سال 1937 تأسیس شد و دارای مجموعه ای از دوران های مختلف است. این موزه شامل آثار تاریخی ، استخوان ها، یافته های اسلامی، مهر و کاغذ ها ، سکه ها و گلدان ها و غیره است.

 


 

8. دشت لوت

 

دشت لوت

 

معنی دشت لوت کویر لوت است. اما یونسکو آن را به عنوان کویر لوت ثبت کرده است. جاذبه طبیعی که اخیرا به عنوان میراث جهانی (2016) و تحت معیارهای vii و viii شناخته شده است. این بدان معنی است که آن “زیبایی طبیعی استثنایی” و نمایندگی ای از تاریخ زمین شناسی است. تورهای رفتن به لوت وجود دارد، اما در یک کلمه احتیاط باید کرد چرا که یکی از داغترین مکان های جهان است. دمای آن می تواند تا 70 درجه سانتیگراد باشد.

 


 

7. سلطانیه

 

سلطانیه

 

یکی از چیزهایی که باید در ایران انجام دهید این است که از گنبد سلطانیه دیدن کنید . یونسکو شهر سلطانیه را به عنوان یک میراث جهانی به طور کامل به رسمیت شناخت. این شهر در استان زنجان واقع شده است و نمونه ای عالی از طراحی معماری اسلامی است. این مکان هشت ضلعی است با گنبد رنگی فیروزه ای که حدود 50 متر ارتفاع دارد. 

 


 

6. باغهای ایرانی

 

جاهای دیدنی ایران

باغهای ایرانی جاذبه توریستی معروف در ایران هستند. دلیل اینکه آنها را باغ های ایرانی نامیده اند، این است که این باغ ها در سراسر کشور وجود دارد که تنوع آنها را نشان می دهد؛ و در عین حال فرهنگ و سنتهای ایرانیان در گل، گیاهان، درختان و بناهای تاریخی آنها در هر باغ حفظ شده است. این باغ ها در استان های مختلف کشور قرار دارد و یونسکو باغ های ایرانی را در فهرست میراث جهانی قرار داده است. یونسکو با این باغ ها بسیار تحت تأثیر قرار گرفته و اظهار داشت که آنها کار نابغه ها  هستند.

 


 

5. کاخ گلستان

 

کاخ گلستان

 

کاخ گلستان صرفا یک مکان اقامت سلطنتی در ایران بوده است. این یک ساختار بسیار بزرگ و در عین حال، منظره با گالری، سالن نمایشگاه و ساختمان های امپریالیستی است. هنگامی که شما در کاخ گلستان هستید، باید Takht e Marmar ( تخت مرمر زرد ) که برای قرن ها در قرن نوزدهم استفاده شده است، همچنین باید از Howz Khaneh ( حوض خانه پر از نقاشی های اروپایی در طول پادشاهی قاجار)، Talar Zoruf ( تالار ظروف که در آن ظروف چینی در زمان حاکمان قاجار است) و Talar Salam ( تالار سلام ) دیدن کنید. یونسکو کاخ را در فهرست سایت میراث جهانی در سال 2013 به ثبت رساند.

 


 

4. مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

 

 یک مسجد بزرگ دیگر در ایران است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی طراحی شده است. مسجد شیخ لطف الله تا سال 1619 کاملا کاربردی بوده و برای قرن ها حفظ شده است. این یکی از چهار ساختار میدان نصف جهان اصفهان، محبوبترین جاذبه توریستی در ایران است. عبادت کنندگان این مسجد مسلمانان شیعه هستند و زمانی که شما داخل می شوید زیبایی مسجد را می بینید. دیوارها، سقف ها، گنبد با متون عربی در اندازه های مختلف پر می شود و به نظر می رسد که بسیار باشکوه است.

 


 

3. چغازنبیل

 

جاهای دیدنی ایران

 

Tchogha Zanbil یک میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است و یکی از چیزهایی است که در ایران انجام می شود . برای کشف مکان های باستانی به این مجموعه بروید. یک شهر مقدس بوده که در سال 1250 قبل از میلاد قدمتش میرسد. بله خرابه های به جا مانده تقریبا 3000 ساله هستند و هنوز هم بقایای یک ساختار جامع و امپراطوری را ثابت می کنند. کل مجموعه در بالای تپه ای کوچک است و امروزه می توان از آن لذت برد. ( چغازنبیل یكی از زیباترین آثار باستانی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این زیگورات پرستشگاهی است كه ایلامیها برای خدایان خود ساخته بودند. این بنای مربعی، صد و پنج متر طول و عرض و 52 متر ارتفاع داشت. اونتش-نپیریشه شاه ایلام در قرن سیزده پیش از میلاد آنرا ساخته است. بنا از آجر ساخته شده است و بر روی آجرهای آن نوشته های زیادی به خط ایلامی دیده می شود كه بر روی آنها مطالبی تقریبا یكسان نوشته شده است. زیگورات چغازنبیل پنج طبقه بوده و در طبقه بالا معبد اینشوشیناك قرار داشته است. او خدای ایلامی است كه حافظ شهر شوش پایتخت ایلامیان بوده است. ) این مکان در استان خوزستان قرار دارد . از آنجا که کمتر در مورد این جاذبه صحبت شده است می توانید به سایت رسمی این مکان به ادرس http://www.choghazanbil.ir  بروید .

 

 


 

2. پرسپولیس

 

جاهای دیدنی ایران

 

نقطه دوم توریستی بازدید شده در ایران، تخت جمشید است. این یکی از زیباترین سازه ها توسط Kind Darius I ( داریوش اول ) است و او اصرار داشت که آن را تا سال 518 قبل از میلاد ساخته شود. امروزه اینجا مکانی باستانی است و یونسکو آن را بعنوان میراث جهانی نامید. این مکان پایتخت سلسله هخامنشی بود. سازه های این سایت از سنگ مرمر خاکستری تیره ساخته شده و در مجاورت بسیاری از آثار ارزشمندی وجود دارد که برخی از آنها در موزه تهران قرار گرفته اند.

 


 

1. میدان امام، اصفهان

 

میدان-نقش-جهان

 

میدان نقش جهان یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری در ایران است. برخی از مردم محلی آن را میدان امام می نامند و بعضی دیگر هنوز به عنوان میدان شاه، نام قدیمی آن اشاره می کنند. به معنای واقعی کلمه در مرکز شهر اصفهان است و در قرن هفدهم ساخته شده است. یونسکو این میدان را به عنوان میراث جهانی در سال 1979 به ثبت رساند و معیارهای منحصر بفرد از جمله منحصر بفرد فرهنگی را به آن داد. اگر شما اینجا نروید، سفر شما به کشور ایران کامل نخواهد بود ، این یکی از مواردی است که باید در ایران انجام دهید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 73

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!