استان خوزستان در جنوب غربی ایران در کرانه خلیج فارس واقع شده است، شهر اهواز مرکز استان خوزستان می باشد و خوزستان دارای 27 شهرستان می باشد .


 

1- جاذبه های طبیعی استان خوزستان

ابتدا تعداد زیادی از آنها را به صورت لیست وار ذکر کنیم :

جاذبه های طبیعی شهر آبادان :

جزیره مینو، حاشیه رودخانه اروند، حاشیه رودخانه بهمن شیر، نخلستان های اطراف شهر

جاذبه های طبیعی شهر اندیمشک :

چشمه آب کزرمی،‌حاشیه رودخانه دز، حاشیه رودخانه کرخه، طبیعت جاده سد دز

جاذبه های طبیعی شهر اهواز :

پارک جنگلی گمبوعه درجاده سوسنگرد، پارک جنگلی شهروند، تالاب بام دژ در جاده شوش، حاشیه رودخانه کارون

جاذبه های طبیعی شهر ایذه :

آبشار شی وند، تالاب میانگران، دامنه کوه سفید، دشت سوسن، حاشیه سد کارون، حاشیه دریاچه سد کارون 3، طبیعت دشت مرغا، طبیعت منطقه مال آقا، طببیعت منطقه گلزار، طبیعت تنگ نوروزی یا خنگ اژدر

جاذبه های طبیعی شهر بهبهان :

تنگ تکاب، تنگ بن، تنگ خوییز، تنگ سروک، جلگه تشون، حاشیه رود مارون، حاشیه رود خیرآباد، حاشیه رود زهره، چشمه آب معدنی گراب، طبیعت روستای پشکر، طبیعت دره گرمابه

جاذبه های طبیعی شهر خرمشهر :

حاشیه اروند رود

جاذبه های طبیعی شهر دزفول :

آبشار شوی، سد و دریاچه دز، طبیعت روستای پامنار، حاشیه رود دز، حاشیه دریاچه شهیون، دامنه کوه سالن، دامنه کوه هفت تنان، دامنه کوه سرگویان، دامنه کوه لپ سفید

جاذبه های طبیعی شهر رامهرمز :

غار صیدون کبوتری ، طبیعت منطقه بیشه زارهای بن رشید، آبشار گدار پهن، حاشیه رودخانه مارون،‌ چشمه قیر منطقه ماماتین

جاذبه های طبیعی شهر شادگان :

تالاب بین المللی شادگان

جاذبه های طبیعی شهر شوش :

حاشیه رود کرخه، حاشیه رود دز، حاشیه رود شاوور، نهر داریون

جاذبه های طبیعی شهر شوشتر :

حاشیه رودخانه دست کند گرگر، چشمه آب سیزنگر، پارک جنگلی، پارک طبیعت آبشار، حاشیه رودخانه کارون طبیعت سرسبز جاده شوشتر، طبیعت بیشه زارهای سواحل کارون و دز، دامنه کوه فدک، طبیعت روستا تک تکاب، طبیعت روستای گرآب

جاذبه های طبیعی شهر مسجد سلیمان :

حاشیه رودخانه تمبی، حاشیه رود کارون، حاشیه رود و طبیعت دشت شیمبار، طبیعت منطقه گدار لندر، طبیعت منطقه کولر شاپ، طبیعت روستای اندیکا

 

ده دز :

جاهای دیدنی استان خوزستان

سرزمین ده دز دارای آب و هوای معتدلی است. کوهستان و جنگل و دریاچه همجواری زیبا و کمیابی در این منطقه دارند. دریاچه سد کارون ۳ و پل ‌های قوسی شالو از چشم اندازهای چشم نواز آن هستند. دشت بزرگ، کوه سفید، آبشار شیوند، باغ‌ های لهبید و حاجی کمال و روستای لنده و همچنین جنگل روح‌ افزای بلوط بلند و کوه قارون و روستاهای اطراف ازجمله دیدنی های ده دز هستند.

 

دشت سوسن کارون :

جاهای دیدنی استان خوزستان

دشت سوسن یکی از گذرگاه‌ های رودخانه کارون است که توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت اسرارآمیز سوسن، موجب پیدایش مناظر عجیبی در این ناحیه شده است. دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی، از قبیل تپه ‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ های سنگ‌ مزار که به شکل شیرهای سنگی و به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می ‌شده است.

 

روستای شیمن :

جاهای دیدنی استان خوزستان

شیمن روستایی با مردمان قوم بختیاری است. شیمن در مرز بین استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری می باشد و به همین علت در تمامی سال از آب و هوایی بسیار خوب و بهاری برخوردار است. مناظر بکری در شیمن وجود دارد که حیرت شما را بر می انگیزد.

 

ام الدبس :

جاهای دیدنی استان خوزستان

منطقه ام الدبس می تواند مقصد گردشگران پاییزی باشد. این منطقه از شرق به تپه ماهورهای چزابه در نزدیکی مرز عراق منتهی می شود. ام الدبس تپه ای ملی است که رطوبت درون شن ها، جان انسان را با طراوت می کند. در پاییز، نسیم و رمل های شنی در همسایگی یک بافت جذاب جنگلی هنرنمایی می کنند.

 

کوه خرسون :

جاهای دیدنی استان خوزستان

جوشیدن چشمه های دیواره ای، این دره را به یک دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی، آبشار و بیشه زاری است. مسیر ورودی دره، پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل است. گاه تنگه آنقدر باریک می شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می شود.

 

کوه سگریون :

جاهای دیدنی استان خوزستان

یکی از زیباترین مناطق طبیعی خوزستان دامنه کوه سگریون است. از نظر آب و هوا، طبیعت، سر سبزی و چشمه های آب و درختان وحشی در ماه های آذر تا فروردین برای صعود بسیار مناسب است.

 

کوه جنگلى دوتو :

جاهای دیدنی استان خوزستان

دامنه‌هاى شرقى این کوه به دره رودخانه سیراب و دامنه‌ هاى غربى آن به دره رودخانه صیدون متصل مى ‌شود. در دامنه غربى این کوه دریاچه کوچکى در میان دو کوه کله و دوتو قرار دارد و آب از زمین و اطراف آن مى ‌جوشد. دامنه ‌هاى پوشیده از جنگل و هوای معتدل، خاصه در فصل سرد از ویژگی های آن است.

 

تنگ تکاب :

جاهای دیدنی استان خوزستان

این تنگه موزه طبیعت و تاریخ است. به فاصله کمی از مدخل تنگ دو کتیبه تاریخی به خط نستعلیق ساده بر روی سنگ نقر شده است. طبیعت این تنگ غیرقابل وصف است.

 

کوه تاراز :

جاهای دیدنی استان خوزستان

آب چلو از این کوهستان زیبا سرچشمه مى‌‌گیرد. کوه نیمه جنگلى تاراز از شمال غربى به کوه للر و از جنوب به کوه تخت سرشط متصل است و دامنه‌هاى شرقى آن به آب بازفت منتهى مى ‌شود.

 

هور مزرعه :

جاهای دیدنی استان خوزستان

آب هور مزرعه در فعالیت‌هاى کشاورزى ساکنین محل نقش مهمى دارد و نوعى برنج محلى، معروف به برنج هویزه در حاشیه کمربندى این هور کشت مى‌شود. این هور جزایر زیبایی دارد، در بهار سرشار از سرسبزی و در پاییز مملو از اعجاز طبیعت و پرندگان مهاجر می شود.

 

دره پرزین :

جاهای دیدنی استان خوزستان

دره پرزین دارای چشمه های متعدد و آبشارهای دلربا است. این مکان تفریحی در واقع دره ای  سرسبز و خنک و دارای آبشارها و برکه هایی زیبا و دیدنی است. این مکان به واسطه هوای مطبوعش در گرمای طاقت فرسا و سرمای استخوان سوز زمستان خوزستان، گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

 

باجول :

جاهای دیدنی استان خوزستان

باجول منطقه ای خوش آب و هواست که در ادوار گذشته به دلیل ساخته شدن بند در مسیر رودخانه، بخش هایی از آن به زیر آب رفته است. منطقه باجول یکی از مناطق گردشگری ایذه است که پس از آبگیری دریاچه سد کارون ۳ و مشرف شدن به دامنه کوه منگشت و دریاچه سد، این منطقه به یک قطب گردشگری تبدیل شده است. یکی از آثار نجات یافته تاریخی آن منطقه، نقش برجسته باجوله است که از دوران شاهان محلی الیمایی در دوره امپراتوری اشکانی به جا مانده است.

 

تالاب هور العظیم :

جاهای دیدنی استان خوزستان

تالاب هور العظیم یکی از بزرگ‌ترین تالاب ‌های ایران است. این تالاب از آب‌های مازاد رود‌های کرخه، دویرچ و اروندرود تشکیل شده است. سراسر هور پوشیده از نِی، جگن (چولان)، لوئی، بردی، تیره تیزک است که هر قدر به داخل آن پیش می ‌رویم، ارتفاع آن‌ها بیشتر شده به طوری که دید را محدود می‌سازند. در هور گونه ‌هایی از گیاهان شناور مانند نیلوفر آبی نیز دیده می ‌شود که ریشه در آب دارند و به صورت شناور در سطح یا بخشی از آب زندگی می‌کنند. هورالعظیم افسونگر در حال مرگی است که بانی اش انسان است.

 

ت‍‍الاب‌ ب‍ی‍ن‌ ‌ال‍م‍ل‍ل‍‍ی‌ ش‍‍ادگ‍‍ان‌ :

جاهای دیدنی استان خوزستان

ت‍‍الاب‌ ب‍ی‍ن‌ ‌ال‍م‍ل‍ل‍‍ی‌ ش‍‍ادگ‍‍ان‌ در ج‍ن‍وب‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ب‍‍ا وس‍‍ع‍ت‍‍ی‌ ب‍ر‌اب‍ر ب‍‍ا 400 ‌ه‍ز‌ار ‌ه‍ک‍ت‍‍ار م‍ت‍ش‍ک‍ل‌ ‌از ‌ع‍رص‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌آب‌ ش‍ی‍ری‍ن‌ ، ش‍ور و ل‍ب‌ ش‍ور ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ ش‍‍ادگ‍‍ان‌ و روس‍ت‍‍ا‌ه‍‍ا و ن‍خ‍ی‍لات‌ ‌آن‌ ر‌ا چ‍ون‌ ن‍گ‍ی‍ن‍‍ی‌ در ب‍ر گ‍رف‍ت‍ه‌ ‌اس‍ت‌ . ت‍‍الاب‌ ش‍‍ادگ‍‍ان‌ ‌از ت‍‍الاب‍‍ه‍‍ا‌ی‌ ن‍‍ادر و م‍‍ه‍م‌ ک‍ش‍ور ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ب‍ه‌ ر‌غ‍م‌ ف‍ص‍ل‍‍ی‌ ب‍ودن‌ ب‍خ‍ش‌ ‌آب‌ ش‍ی‍ری‍ن‌ ‌آن‌ ، ‌آب‌ ش‍ور ت‍‍الاب‌ ب‍ه‌ دل‍ی‍ل‌ م‍ت‍ص‍ل‌ ب‍ودن‌ ب‍ه‌ خ‍ور‌ه‍‍ا و خ‍ل‍ی‍ج‌ ف‍‍ارس‌ ، د‌ای‍م‍‍ی‌ و پ‍ر‌آب‌ ‌اس‍ت‌ . ب‍ن‍‍اب‍ر ‌ای‍ن‌ ‌اک‍وس‍ی‍س‍ت‍م‌ و گ‍ی‍‍ا‌ه‍‍ان‌ و ج‍‍ان‍ور‌ان‌ و ب‍طور ک‍ل‍‍ی‌ ت‍ن‍و‌ع‌ زی‍س‍ت‍‍ی‌ در دو م‍ح‍ی‍ط ر‌ا م‍‍ی‌ ت‍و‌ان‌ در ‌آن‌ م‍لاح‍ظه‌ ک‍رد ب‍‍ا ‌ه‍م‍‍ا‌ه‍ن‍گ‍‍ی‌ س‍‍ازم‍‍ان‌ م‍ی‍ر‌اث‌ ف‍ر‌ه‍ن‍گ‍‍ی‌ و گ‍ردش‍گ‍ر‌ی‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ روس‍ت‍‍ا‌ی‌ “رگ‍ب‍ه‌ ” ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ روس‍ت‍‍ا‌ی‌ ن‍م‍ون‍ه‌ و پ‍‍ای‍گ‍‍اه‌ گ‍ردش‍گ‍ر‌ی‌ ت‍‍الاب‌ ت‍‍ع‍ی‍ی‍ن‌ ش‍ده‌ و ‌اف‍ر‌اد‌ی‌ در زم‍ی‍ن‍ه‌ ر‌ا‌ه‍ن‍م‍‍ای‍‍ی‌ و ‌ار‌ائ‍ه‌ خ‍دم‍‍ات‌ م‍ورد ن‍ی‍‍از ب‍ه‌ گ‍ردش‍گ‍ر‌ان‌ ت‍‍ع‍ی‍ی‍ن‌ ش‍ده‌ ‌ان‍د. ‌ه‍م‍و‌اره‌ م‍‍ی‌ ت‍و‌ان‌ ق‍‍ای‍ق‍‍ه‍‍ای‍‍ی‌ ب‍‍ا ق‍‍ای‍ق‍ر‌ان‍‍ان‌ ن‍وج‍و‌ان‌ ر‌ا درک‍ن‍‍ار ‌آب‌ م‍ن‍ت‍ظر ی‍‍اف‍ت‌ ک‍ه‌ ب‍‍ا ک‍م‍ت‍ری‍ن‌ ت‍وق‍‍ع‍‍ی‌ و م‍خ‍ت‍ص‍ر ‌اش‍‍اره‌ ‌ا‌ی‌ “م‍رد‌ی‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ” (پ‍‍ارو‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍خ‍ص‍وص‌ ) ق‍‍ای‍ق‍‍ه‍‍ا ر‌ا ب‍ه‌ آب‌ ‌ان‍د‌اخ‍ت‍ه‌ و روح‌ ‌ان‍س‍‍ان‌ ر‌ا ب‍رف‍ر‌از پ‍‍ه‍ن‍ه‌ وس‍ی‍‍ع‌ ت‍‍الاب‌ ب‍‍ا رق‍ص‍‍ی‌ ب‍‍ان‍ش‍‍اط پ‍رو‌از م‍‍ی‌ د‌ه‍ن‍د. م‍ن‍‍اظر ب‍س‍ی‍‍ار زی‍ب‍‍ا ب‍وی‍ژه‌ در ف‍ص‍ل‌ ب‍‍ه‍‍ار و ‌او‌اخ‍ر زم‍س‍ت‍‍ان‌ ب‍س‍ی‍‍ار دی‍دن‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ ، ‌ه‍م‍و‌اره‌ م‍‍ی‌ ت‍و‌ان‌ گ‍‍اوم‍ی‍ش‍‍ه‍‍ا‌ی‌ ش‍ن‍‍اور در‌آب‌ ر‌ا دی‍د ک‍ه‌ ب‍ه‌ ف‍رم‍‍ان‌ ک‍ودک‍‍ی‌ دس‍ت‌ ‌از ‌آب‌ ت‍ن‍‍ی‌ ش‍س‍ت‍ه‌ و در خ‍ش‍ک‍‍ی‌ ب‍ه‌ دن‍ب‍‍ال‍ش‌ رو‌ان‍ه‌ م‍‍ی‌ ش‍ون‍د.

 

روستای نمونه گردشگری مال آقا باغملک :

جاهای دیدنی استان خوزستان

“مال آقا “روستایی در 32 کیلومتری شهرستان باغملک در این استان با بافت سنتی که کاملا بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. مال آقا درمنطقه ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه ای مواج و سرد از کنار آن می گذرد و مسیر فرح بخش و زیبایی را ایجاد کرده است، همه ساله خصوصا در دو فصل بهار و تابستان دهها هزار نفراز اقصی نقاط خوزستان برای گذراندن اوقات فراغت و سیاحت به این مکان خوش آب و هوا سفر می کنند.

 

دره توبیرون دزفول:

جاهای دیدنی استان خوزستان

دره کوهستانی که در بیست و یک کیلومتری شمال دزفول واقع شده است. دره توبیرون یکی از جاذبه ­های دیدنی طبیعی و بکر و شگفت­ انگیز اطراف دزفول خصوصا در فصول گرم سال است. این دره در شمال شهر دزفول می باشد.

 

آبشار شیوند ایذه :

جاهای دیدنی استان خوزستان

آبشار شیوند یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان در شهرستان ایذه است که دیدن آن به همه ی دوستداران طبیعت خصوصا در اوایل فصل بهار توصیه مي شود. مسير دسترسي به اين آبشار كه در نوع خود بي نظير است از روستاي شيوند مي گذرد. ساده ترين راه براي رسيدن به روستاي شيوند اين است كه از سمت جنوب شرقی ایذه به سمت دهدز حركت كنيد.

 

سازه های آبی شوشتر :

جاهای دیدنی استان خوزستان

جاهای دیدنی استان خوزستان

یکی از این مکان های گردشگری زیبا سازه های آبی شوشتر هستند که از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان دهمین اثر ایران به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه شد. شهر شوشتر در استان خوزستان واقع است و آن را می‌توان موزه بناها و سازه های آبی دانست که این بناها از نظر عملکرد به یکدیگر وابسته‌اند .

 

روستای صراخیه ( ونیز ایران ) :

جاهای دیدنی استان خوزستان

روستای صراخیه ( ونیز ایران ) در منطقه ای بکر و در میان آب و شنیدن لقب ونیز ایران کافیست تا شما را راهی صراخیه و سوار بر قایق های چوبی کند تا گشتی در میان این روستا داشته باشید.

 


 

2– جاذبه های تاریخی استان خوزستان 

به صورت لیست وار برخی از آنها عبارتند از :

جاذبه های تاریخی شهر آبادان :

بازار ته لنجی ها، بازار ماهی فروشان، بندر و اسکله ها، پالایشگاه آبادان، خانه بچاری، قبرستان انگلیسی ها، کلیسای ارامنه، مدرسه رازی، موزه آبادان.

جاذبه های تاریخی شهراندیمشک :

بقایای شهر باستانی لور، بقایای شهر عیلامی زعفران، تپه باستانی طولایی قلعه رزه، قلعه توران، قلعه صالح آباد

جاذبه های تاریخی شهر اهواز :

آرامگاه علی بن مهزیار اهوازی، گورستان باستانی زرتشتیان،کاروانسرای معین التجار

جاذبه های تاریخی شهر ایذه :

آثار باستانی اشکفت سلیمان،پل های دوقلوی کارون جایگزین پل قدیم شالو، روستای باستانی شمی،شیرهای سنگی بردشیر، عمارت طاق طویله، قلعه کژدم، کوشک نورآباد، نقش برجسته شهسوار در خنگ اژدر، نقش برجسته کول فرح، نقش برجسته کهباد، نقش برجسته کمال وند، نقش برجسته یار علی وند

جاذبه های تاریخی شهر بهبهان :

آب انبار بهبهان، آتشکده چهار طاق خیرآباد،برج های رضاخانی،عمارت کلاه فرنگی، کتیبه تنگ سروک، مسجد جامع و راسته بازار، نارین قلعه، موزه بهبهان.

جاذبه های تاریخی شهر خرمشهر :

بازار ماهی فروشان، پل قدیم خرمشهر، کاخ فیلیه، موزه خرمشهر

جاذبه های تاریخی شهر دزفول :

آسیاب های دزفول، بازار قدیم دزفول، بقایای شهر باستانی گندی شاپور، تپه باستانی چغامیش، پل قدیم دزفول، معبد عیلامی چغازنبیل، حمام کرناسیون یا موزه مردم شناسی

جاذبه های تاریخی شهر رامهرمز :

بقایای شهر باستانی مختارک، تل برمی، تل گستر، سد باستانی جره، عمارت و باغ صمیمی ،موزه مردم شناسی.

جاذبه های تاریخی شهر شوش :

آرامگاه دانیال نبی(ع)،  بقایای شهر باستانی پیشه وران، بقایای شهر باستانی شاهی، تپه باستانی آکروپل، قلعه شوش، کاخ باستانی آپادانا، کاخ باستانی اردشیر دوم، کاخ باستانی داریوش، کاخ باستانی شاوور، محوطه باستانی هفت تپه، معبد باستانی چغازنبیل، منطقه حفاظت شده شوش، موزه هفت تپه،موزه شوش.

جاذبه های تاریخی شهر شوشتر :

بقایای شهر باستان دستووا، بقایای شهر باستانی عسگر مکرم، تپه باستانی چغا، تخت قیصر، خانه قدیمی مستوفی، قلعه سلاسل،کاروانسرای افضل، موزه مردم شناسی.

جاذبه های تاریخی شهر مسجد سلیمان :

بقایای شهر باستانی بنه وار، تپه باستانی گلگیر، تپه باستانی کلگه زری، تپه باستانی لالی، تپه بر نشانده، قلعه لوت اندیکا، قلعه کهیش، صفه سلیمان یا سرمسجد

جاهای دیدنی استان خوزستان

جاهای دیدنی استان خوزستان

جاهای دیدنی استان خوزستان

جاهای دیدنی استان خوزستان

جاهای دیدنی استان خوزستان

جاهای دیدنی استان خوزستان

 

جاذبه های تاریخی شهر ایذه :

“ک‍ول‌ ف‍ره‌ ” و‌اق‍‍ع‌ در ‌ه‍ش‍ت‌ ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ ش‍م‍‍ال‌ ش‍رق‌ دش‍ت‌ ‌ای‍ذه‌ ، “‌اش‍ک‍ف‍ت‌ س‍ل‍م‍‍ان‌ ” در ج‍ن‍وب‌ ش‍‍ه‍ر ‌ای‍ذه‌ ، ش‍ی‍ر‌ه‍‍ا‌ی‌ س‍ن‍گ‍‍ی‌ ک‍ه‌ ی‍‍ادم‍‍ان‍‍ی‌ ‌از ش‍ج‍‍ا‌ع‍‍ان‌ ب‍خ‍ت‍ی‍‍ار‌ی‌ و “خ‍ون‍گ‌ ‌اژدر” ی‍‍ادم‍‍ان‍‍ی‌ ‌از دوره‌ ‌ای‍ل‍ی‍م‍‍ای‍ی‍د‌ه‍‍ا ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار م‍‍ی‌ رون‍د، ‌ازج‍م‍ل‍ه‌ ‌آث‍‍ار دی‍دن‍‍ی‌ ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ ‌ه‍س‍ت‍ن‍د. در ‌ای‍ن‌ ن‍گ‍‍ارک‍ن‍ده‌ ‌ه‍‍ا، ‌ع‍ب‍‍ادت‍گ‍‍اه‌ ن‍‍ارس‍ی‍ن‍‍ا (‌از خ‍د‌ای‍‍ان‌ ‌ع‍ی‍لام‍‍ی‌ ) ص‍ح‍ن‍ه‌ ‌ه‍‍ای‍‍ی‌ ‌از ن‍ی‍‍ای‍ش‌ ش‍‍ا‌ه‍‍ان‌ ، ق‍رب‍‍ان‍‍ی‌ ک‍ردن‌ ب‍ر‌ا‌ی‌ خ‍د‌ای‍‍ان‌ و ‌آی‍ی‍ن‍‍ه‍‍ا‌ی‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ی‌ و ‌غ‍ی‍رم‍ذ‌ه‍ب‍‍ی‌ ر‌ا ب‍ر س‍ی‍ن‍ه‌ خ‍ود ب‍ه‌ ی‍‍ادگ‍‍ار د‌ارد. ‌اش‍ک‍ف‍ت‌ س‍ل‍م‍‍ان‌ (ن‍ی‍‍ای‍ش‍گ‍‍اه‌ ت‍‍اری‍ش‍‍ا) درب‍رگ‍ی‍رن‍ده‌ چ‍‍ه‍‍ارن‍ق‍ش‌ ب‍رج‍س‍ت‍ه‌ ‌ای‍لام‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ن‍ی‍‍ای‍ش‌ “‌ه‍‍ان‍‍ی‌ ” پ‍‍ادش‍‍اه‌ م‍ح‍ل‍‍ی‌ ‌آی‍‍اپ‍ی‍ر ب‍ه‌ ‌ه‍م‍ر‌اه‌ وزی‍ر و خ‍‍ان‍و‌اده‌ ‌اش‌ ر‌ا ب‍ه‌ ن‍م‍‍ای‍ش‌ گ‍ذ‌اش‍ت‍ه‌ ‌اس‍ت‌ . خ‍ون‍گ‌ ‌اژدر ی‍‍ا ت‍ن‍گ‌ ن‍وروز‌ی‌ ن‍ی‍ز ن‍ق‍ش‌ ب‍رج‍س‍ت‍ه‌ ‌ا‌ی‌ ‌از زم‍‍ان‌ ‌ای‍لام‍ی‍‍ان‌ م‍رب‍وط ب‍ه‌ ح‍دود چ‍‍ه‍‍ار ‌ه‍ز‌ار س‍‍ال‌ پ‍ی‍ش‌ ‌از دور‌ان‌ ‌ای‍لام‍ی‍‍ان‌ و “خ‍ون‍گ‌ ک‍م‍‍ال‌ ون‍د” و “خ‍ون‍گ‌ ی‍‍ار‌ع‍ل‍‍ی‌ ون‍د” ن‍ی‍ز ن‍ش‍‍ان‌ ‌از دور‌ان‌ ‌اش‍ک‍‍ان‍ی‍‍ان‌ ب‍ر پ‍ی‍ش‍‍ان‍‍ی‌ د‌ارن‍د.

 

جاذبه های تاریخی شهر ب‍‍ه‍ب‍‍ه‍‍ان‌:

در ج‍ن‍وب‌ ش‍رق‍‍ی‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ شهرهایی ب‍‍ا ب‍‍اف‍ت‍‍ی‌ زی‍ب‍‍ا و ک‍‍ه‍ن‌ ‌آث‍‍ار‌ی‌ ‌ه‍م‍چ‍ون‌ ش‍‌ه‍ر “‌ارج‍‍ان‌ ” ی‍‍ادم‍‍ان‌ دوره‌ ‌ای‍لام‍‍ی‌ ، پ‍ل‌ “س‍‍اس‍‍ان‍‍ی‌ خ‍ی‍ر‌آب‍‍اد” ی‍‍ادم‍‍ان‌ دوره‌ پ‍ی‍ش‌ ‌از ‌اس‍لام‌ ، ‌آت‍ش‍ک‍ده‌ “خ‍ی‍ر‌آب‍‍اد”، ک‍‍ارو‌ان‍س‍ر‌ا‌ی‌ “دژ م‍‍ه‍ت‍‍اب‍‍ی‌ ” ی‍‍ادم‍‍ان‍‍ه‍‍ا‌ی‌ دوره‌ س‍‍اس‍‍ان‍‍ی‌ ، ح‍م‍‍ام‌ “ب‍خ‍ت‌ خ‍‍ان‌ ” و خ‍‍ان‍ه‌ “ن‍ج‍ف‌ خ‍‍ان‌ ” ی‍‍ادم‍‍ان‍‍ه‍‍ا‌ی‌ دوره‌ پ‍‍ه‍ل‍و‌ی‌ ر‌ا در خ‍ود ج‍‍ا‌ی‌ د‌اده‌ ‌اس‍ت‌.

جاذبه های تاریخی شهر دزفول :

ق‍دی‍م‍‍ی‌ ت‍ری‍ن‌ پ‍ل‌ ج‍‍ه‍‍ان‌ ب‍ه‌ ن‍‍ام‌ پ‍ل‌ “س‍‍اس‍‍ان‍‍ی‌ ” در دزف‍ول‌ ق‍ر‌ار د‌ارد ک‍ه‌ ‌ه‍ن‍وز ‌ع‍ب‍ور و م‍رور ب‍ر رو‌ی‌ ‌آن‌ در ج‍ری‍‍ان‌ ‌اس‍ت‌ . ‌آر‌ام‍گ‍‍اه‌ “ی‍‍ع‍ق‍وب‌ ل‍ی‍ث‌ “، م‍ق‍ب‍ره‌ “ح‍زق‍ی‍ل‌ ن‍ب‍‍ی‌ (ص‌ )”، “س‍ب‍زق‍ب‍‍ا” ب‍ر‌ادر ‌ام‍‍ام‌ رض‍‍ا(‌ع‌ )، ب‍ق‍‍ع‍ه‌ “ش‍‍اه‌ رک‍ن‌ ‌ال‍دی‍ن‌ “، ب‍ق‍‍ع‍ه‌ “رودب‍ن‍د” و ب‍ق‍‍ع‍ه‌ “م‍ح‍م‍دب‍ن‌ ج‍‍ع‍ف‍ر طی‍‍ار” در دزف‍ول‌ ‌از ج‍م‍ل‍ه‌ ‌آث‍‍ار دی‍ن‍‍ی‌ ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ ‌ه‍س‍ت‍ن‍د.

جاذبه های تاریخی شهر ش‍وش‌:

درش‍م‍‍ال‌ ‌غ‍رب‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ، ش‍‍ه‍ر‌ی‌ ‌اس‍ت‌ ب‍‍ا ق‍دم‍ت‌ چ‍ن‍د ‌ه‍ز‌ار س‍‍ال‍ه‌ ک‍ه‌ ت‍‍اری‍خ‌ ، ن‍‍ام‌ ‌آن‌ ر‌ا ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ ن‍خ‍س‍ت‍ی‍ن‌ خ‍‍اس‍ت‍گ‍‍اه‌ ش‍‍ه‍رن‍ش‍ی‍ن‍‍ی‌ و ی‍ک‍ج‍‍ان‍ش‍ی‍ن‍‍ی‌ در ‌ای‍ر‌ان‌ ب‍ه‌ ث‍ب‍ت‌ رس‍‍ان‍ده‌ ‌اس‍ت‌ .ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ح‍دود دو‌ه‍ز‌ار و 400 س‍‍ال‌ پ‍ی‍ش‌ ، م‍رک‍ز و پ‍‍ای‍ت‍خ‍ت‌ دو ‌ام‍پ‍ر‌اطور‌ی‌ ب‍زرگ‌ و م‍ت‍م‍دن‌ ‌ای‍لام‌ و ‌ه‍خ‍‍ام‍ن‍ش‍‍ی‌ ب‍وده‌ ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ف‍رم‍‍ان‌ ج‍‍ه‍‍ان‍‍ی‌ ح‍ق‍وق‌ ب‍ش‍ر ک‍وروش‌ ک‍ب‍ی‍ر در ‌ای‍ن‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ی‍‍اف‍ت‍ه‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌ . ب‍ق‍‍ای‍‍ا‌ی‌ دور‌ان‌ ب‍‍اش‍ک‍وه‌ ش‍وش‌ دروی‍ر‌ان‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ چ‍‍ه‍‍ارت‍پ‍ه‌ “‌آک‍روپ‍ل‌ “، ت‍پ‍ه‌ “‌آپ‍‍اد‌ان‍‍ا”، ش‍‍ه‍ر “ش‍‍ا‌ه‍‍ی‌ “، ش‍‍ه‍ر”ص‍ن‍‍ع‍ت‍گ‍ر‌ان‌ ی‍‍ا پ‍ی‍ش‍ه‌ ور‌ان‌ ” ب‍ه‌ ج‍‍ا‌ی‌ م‍‍ان‍ده‌ ‌اس‍ت‌ . م‍ق‍ب‍ره‌ “د‌ان‍ی‍‍ال‌ ن‍ب‍‍ی‌ (‌ع‌ )” ق‍ل‍‍ع‍ه‌ ش‍وش‌ “ش‍‍ه‍ر ش‍‍ا‌ه‍‍ی‌ “، “ک‍‍اخ‌ ش‍‍اوور” وم‍‍ع‍ب‍د ب‍‍اس‍ت‍‍ان‍‍ی‌ “چ‍‍غ‍‍ازن‍ب‍ی‍ل‌ ” ‌از م‍‍ه‍م‍ت‍ری‍ن‌ ‌آث‍‍ار ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار م‍‍ی‌ ‌آی‍ن‍د. ش‍‍ه‍ر س‍ه‌ ‌ه‍ز‌ار س‍‍ال‍ه‌ دور‌ان‍ت‍‍اش‌ (م‍‍ع‍ب‍د چ‍‍غ‍‍ازن‍ب‍ی‍ل‌ ) در ن‍زدی‍ک‍‍ی‌ ش‍‍ه‍ر ک‍ن‍ون‍‍ی‌ ش‍وش‌ ‌از ‌آث‍‍ار ث‍ب‍ت‌ ش‍ده‌ ج‍‍ه‍‍ان‍‍ی‌ ف‍‍ه‍رس‍ت‌ ی‍ون‍س‍ک‍و م‍‍ی‌ ب‍‍اش‍د ک‍ه‌ ش‍ک‍وه‌ و ‌ع‍ظم‍ت‌ خ‍‍اص‍‍ی‌ د‌ارد.

جاذبه های تاریخی شهرش‍وش‍ت‍ر:

ش‍‍ه‍ر س‍‍ازه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌آب‍‍ی‌ ش‍گ‍ف‍ت‌ ‌آور و گ‍ن‍ج‍ی‍ن‍ه‌ م‍‍ه‍ن‍دس‍‍ی‌ ‌آب‌ ‌ای‍ر‌ان‌ ب‍‍اس‍ت‍‍ان‌ در خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ح‍ک‍‍ای‍ت‌ دی‍گ‍ر‌ی‌ د‌ارد ک‍ه‌ ‌آس‍ی‍‍اب‍‍ه‍‍ا و ‌آب‍ش‍‍ار‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌آن‌ در ک‍ن‍‍ار ب‍‍اف‍ت‌ ق‍دی‍م‍‍ی‌ خ‍‍اص‌ ب‍‍ا م‍ح‍ل‍ه‌ ‌ه‍‍ا و خ‍‍ان‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ ق‍دی‍م‍‍ی‌ ش‍وش‍ت‍ر و‌اق‍‍ع‌ در 95 ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ ش‍م‍‍ال‌ ‌ا‌ه‍و‌از ن‍ی‍ز گ‍و‌اه‌ ت‍‍اری‍خ‌ ک‍‍ه‍ن‌ ‌ای‍ن‌ س‍رزم‍ی‍ن‌ ‌اس‍ت‌ . ی‍‍ادم‍‍ان‍‍ه‍‍ای‍‍ی‌ چ‍ون‌ “ک‍لاه‌ ف‍رن‍گ‍‍ی‌ “، ‌آس‍ی‍‍اب‍‍ه‍‍ا ی‍‍ا ‌آب‍ش‍‍ار‌ه‍‍ا”، ق‍ل‍‍ع‍ه‌ “س‍لاس‍ل‌ “، پ‍ل‌ “ش‍‍اپ‍ور‌ی‌ “، م‍س‍ج‍د ج‍‍ام‍‍ع‌ ، ‌ام‍‍ام‍ز‌اده‌ ‌ع‍ب‍د‌ال‍ل‍ه‌ ‌از ج‍م‍ل‍ه‌ ‌آث‍‍ار ‌ارزش‍م‍ن‍د ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ‌اس‍ت‌ ک‍ه‌ ‌از دوره‌ ‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ در دل‌ ‌آن‌ ب‍ه‌ ج‍‍ا‌ی‌ م‍‍ان‍ده‌ ‌ان‍د.

جاذبه های تاریخی شهر م‍س‍ج‍د س‍ل‍ی‍م‍‍ان‌ :

م‍س‍ج‍د س‍ل‍ی‍م‍‍ان‌ ر‌ا ش‍‍ای‍د ب‍ت‍و‌ان‌ ن‍خ‍س‍ت‍ی‍ن‌ ش‍‍ه‍ر پ‍‍ارس‍‍ی‌ در خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ و ج‍ن‍وب‌ ‌غ‍رب‌ ‌ای‍ر‌ان‌ ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار ‌آورد، ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ب‍ه‌ رو‌ای‍ت‍‍ی‌ ‌ه‍م‍‍ان‌ ش‍‍ه‍ر “پ‍‍ارس‍وم‍‍اش‌ “، ن‍خ‍س‍ت‍ی‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ‌آری‍‍ای‍ی‍‍ه‍‍ا‌ی‌ م‍‍ه‍‍اج‍ر ب‍ه‌ ‌ای‍ن‌ س‍رزم‍ی‍ن‌ ‌اس‍ت‌ . م‍‍ع‍ب‍د “ب‍ردن‍ش‍‍ان‍ده‌ ” م‍رب‍وط ب‍ه‌ دوره‌ پ‍‍ارت‍‍ه‍‍ا، ص‍ف‍ه‌ “س‍رم‍س‍ج‍د” و ‌آت‍ش‍ک‍ده‌ ‌آن‌ ب‍ه‌ ‌ه‍م‍ر‌اه‌ چ‍‍اه‌ ن‍م‍ره‌ ی‍ک‌ ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ ن‍خ‍س‍ت‍ی‍ن‌ چ‍‍اه‌ ن‍ف‍ت‌ ‌ای‍ر‌ان‌ و خ‍‍اورم‍ی‍‍ان‍ه‌ ‌از ج‍م‍ل‍ه‌ ‌آث‍‍ار ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ‌ه‍س‍ت‍ن‍د.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 125

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!