استان کهکیلویه و بویر احمد در جنوب غربی ایران واقع شده است و مرکز این استان شهر یاسوج می باشد. استان کهگیولویه و بویر احمد یکی از استانهای زیبای کشور می باشد که به سرزمین چهار فصل شهرت یافته و این استان دارای هشت شهرستان ( بویراحمد ، دنا ، گچساران ، کهگیلویه ، بهمئی ، باشت ، چرام و لنده ) می باشد. در شرایطی که برخی مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد پوشیده از برف است در فاصله 100 کیلومتری طبیعت مناطق جنوبی این استان سرسبز در چشم بازدیدکنندگان چشم‌نوازی می‌کند.

 


 

1- جاهای دیدنی یاسوج

شهرستان بويراحمد ( ياسوج) با مركزيت ياسوج 6/22 درصد از مساحت كل استان را در بر گرفته است. شهرستان بويراحمد در منطقه سردسيري واقع شده است. ياسوج مركز اين شهرستان در ميان جنگلهاي بلوط محصور است. رودخانه بشار از وسط اين شهر مي گذرد و آبشار زيبايي از كنار شهر مي گذرد و آبشار زيبايي در كنار شهر قرار دارد.

تنگ تا مرادی یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

 

این تنگ در 50 كیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده دهستان سپیدار واقع شده است ودارای آبشاری زیبا وحوضچه های فراوان وخزه های زیبا می باشد. بهترین فصل بازدید گردشگران از ابتدای بهار و تابستان است.این منطقه دارای 15 آبشار می باشد.

آدرس آبشار تنگ تامرادی: در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر یاسوج واقع شده است.

مجتمع ویلایی یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این مجتمع با چشم اندازی زیبا مشرف بر شهر است و دارای 40 سوئیت و 80 تخت و همچنین چایخانه سنتی،رستوران و زمین بازی ،پذیرای مهمانان بیشماری از سراسر کشور است.

پیست اسکی دنا یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این پیست در یكی از مناطق بكر كوهستانی یاسوج جنب منطقه آب نهر كاكان به فاصله 18 كیلومتری شهر یاسوج واقع شده است كه طول این پیست 600 متر و عرض آن 1500 و همچنین دارای خوابگاه و رستوران است و بهترین و جالبترین تفریح در فصل زمستان برای خانواده ها به شمار می آید. این پیست واقع در گردنه “باباحسن” مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی است.

 

آبشار یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

 

این آبشار كه ارتفاع آن تقریباً به طول 10 متر است یكی از مهمترین جاذبه های طبیعی وتوریستی استان کهگیولویه و بویر احمد است . صفا وطراوت باغها و گلهای معطر اطراف آن وهمچنین آب وهوای طبیعی وسالم آن باید لذت برد. در كنار این آبشار پارك جنگلی آبشار با امكانات اقامتی پذیرای میهمانان می باشد.

آدرس : آبشار یاسوج در فاصله 3 كیلومتری شمال شهر یاسوج واقع شده ودارای جاده دسترسی آسفاله بوده واز ابتدای نوروز تا اواخر مهر ماه فصل مناسبی جهت تفریح می باشد.

 

تنگ گنجه ای یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این تنگه در دره ای میان كوههای سر به فلك كشیده و پوشیده از جنگلهای تنومند بلوط و چنار در دره ای زیبا وسحر انگیز قرار گرفته است كه آواز خوش پرندگان همراه شرشر جریان رودخانه وهوای لطیف وخنك آرامش بخش روح انسان می باشد در این مکان طبیعی اردوگاه تفریحی وامكانات اقامتی كوتاه مدت مهیا شده است در فصول بهار و تابستان جاذبه خاص خود را دارا است.

آدرس : در فاصله 16 كیلومتری شمال شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج به سی سخت واقع شده است.دارای جاده دسترسی آسفالته اصلی می باشد وفصول بهار وتابستان بهترین زمان بازدید از این مكان می باشد

 

تنگ مهریان یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

دارای هزاران  چشم انداز طبیعی ودل انگیز ، در این تنگه امكانات اولیه اقامت موقت برای گردشگران مهیا شده است.

آدرس : در فاصله 8 كیلومتری شمال شرق شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج به اقلید

 

دریاچه مور زرد زیلایی یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

مساحت این دریاچه 14 هكتار است. حداقل عمق آن 7 متر وحداكثر آن 14 متر است. این دریاچه در تنگه ای واقع شده كه اطراف آن را كوه هایی از جنس سنگ آهك پوشانده شده . تعدادی از آبزیان در این دریاچه به حیات خود ادامه می دهند كه ماهی كپور معمولی از مهمترین آنهاست.

آدرس : در135 كیلومتری شمال غرب یاسوج ودر ارتفاعات 2180 متری از سطح دریا قرار دارد.

 

پارک جنگلی یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این پارک جنگلی که با 80 هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی در جنوب کشور است که در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه است.

 

دریاچه سد شاه قاسم یاسوج:

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این دریاچه زیبا تابلویی زیبا از آبی آب و سبزی جنگل‌های بلوط را ترسیم کرده است.

آدرس : در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج قرار دارد.

 

آبشار مارگون یاسوج :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

آبشار بزرگ‌ و معروف‌ مارگون‌ در مرز دو استان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد و فارس‌ قرار دارد. اين‌ آبشار در شرق‌ ياسوج‌ و در كنار روستاي‌ مارگون‌ واقع‌ شده‌ است‌. اين‌ آبشار بسيار بلند و به‌ دليل‌ قرار گرفتن‌ درداخل‌ تنگه‌ زيباي‌ مارگون‌ و تعدد رگه‌هاي‌ آبشاري‌ كه‌ به‌ درون‌ دره‌ و مسير رودخانه‌ مي‌ريزند و همچنين‌ به‌ دليل ‌پوشش‌ جنگلي‌ و درختاني‌ كه‌ در اطراف‌ آبشار وجود دارد ، از ديگر آبشارهاي‌ اين‌ استان‌ معروف‌تر است‌. درپيرامون‌ اين‌ آبشار علاوه‌ بر جريان‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها ، زيبايي‌هاي‌ طبيعي‌ دشت‌هاي‌ مملو از لاله‌ واژگون‌ و گل‌هاي‌ رنگارنگ‌ ختمي‌ و ديگر گل‌هاي‌ وحشي ‌، منظره‌اي‌ بديع‌ پديد مي‌آورند كه‌ ديدار از آن‌ را به‌ خاطره‌اي‌ فراموش‌ نشدني‌ تبديل‌ مي‌كنند.

آدرس : فاصله تا مرکز استان 80 کیلومتر ، کوه آب نهر اين کوه در فاصلهٔ ۹ کيلومترى شمال شرقى ياسوج و در جنوب روستاى چشمه چنار با ارتفاع ۳۲۲۰ متر قرار گرفته است.

 


 

2- جاهای دیدنی شهر بهمئی

اين شهرستان که نو پا ترين شهرستان استان نيز مي باشد در غرب استان واقع شده است. از شمال به شهرستان ايذه (خوزستان)، از غرب به رامهرمز (خوزستان)، از شرق به کهگيلويه و از جنوب به شهرستان بهبهان (خوزستان) محدود مي شود. مرکز اين شهرستان شهر ليکک است. درياچه آب الوان بهمئي يکي از مهمترين مناطق جذب توريست در اين شهرستان است.

 

 تالاب و دریاچه برم الوان:

در40 كیلومتری شهر لیكك بهمئی، دهستان سرآسیاب یوسفی واقع شده است. آب آن دائمی است وارتفاع آن از سطح دریا 1100 متر می باشد. مساحت این دریاچه 15 هكتار وحداقل عمق آب آن 12 متر وحداكثر 30 متر می باشد.

 

تنگ سروک :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

با سنگ نوشته‌های دوره الیمایی(اشکانی)، تنگ سروک؛ این تنگه به معنی محل سروهای کوچک در 12 کیلومتری شهر لیکک قرار دارد، نقش زدن و نقش آفریدن بردل سخت سنگ، هنر رام کردن جسم های بی جان اما سرکش طبیعت است، نقوش برجسته تنگ سولک باقی مانده از حمکرانی اشکانیان یکی از چندین نقشی است که بر صفحه سنگ شده است. این نقوش در فاصله 50 کیلومتری شمال بهبهان، در شهرستان بهمئی قرار دارد و قدمت آن به 299 میلادی یعنی به دوره اشکانی می رسد و منسوب به شاهزادگان الیمائی است.

 


 

3- جاهای دیدنی شهر گچساران

اين شهرستان با مركزيت دو گنبدان 7/28 درصد از مساحت استان را در بر دارد. راه باستاني شوش به تخت جمشيد و بيشابور از اين شهرستان مي گذشته و هم اكنون در مسير شيراز به اهواز قرار دارد. آثار و بناهاي تاريخي و زيارتگاهي همچون بي بي حكيمه خاتون به همراه چاه هاي متعدد نفت از ويژگي هاي اين شهرستان است آب و هواي آن گرمسيري است و در اواخر فصل زمستان تا ارديبهشت ماه گل و گياه فراواني در نواحي محتلف آن مي رويد.

 

مارين گچساران :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

روستاي مارين از توابع بخش مرکزي شهرستان گچساران در 32 کيلومتري شمال شهر گچساران و 198 کيلومتري جنوب شرقي ياسوج قرار دارد . اين روستا از شمال به کوه ولي گنج و از جنوب غربي به کوه کاردي محدود مي‌شود. آب و هواي مارين در فصول بهار و پاييز ملايم و مطبوع ، در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد و خشک است. رودخانه شاه بهرام از شمال شرقي روستا عبور مي‌کند. روستاي مارين يکي از روستاهاي تاريخي ايران است . راه سلطنتي شوش به تخت جمشيد و بيشاپور (در دوره هخامنشيان) ، از هفت کيلومتري اين روستا عبور مي‌کرده است. موقعيت سوق‌الجيشي روستاي مارين، در دوره هخامنشيان، اشکانيان و ساسانيان سبب احداث قلعه‌هاي متعدد راهباني در حوزه نفوذ آن شده است.

 

امامزاده بی بی حكیمه گچساران :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

بقعه امامزاده بی بی حكیمه منسوب به خواهر امام رضا(ع) در شهرستان گچساران به صورت طبیعی در دل كوه و در حفره ای محفوظ احداث شده كه در طول سال و بخصوص در ایام نوروز زیارتگاه عده زیادی از سراسر ایران وحتی كشورهای حاشیه خلیج فارس است. در نزدیكی امامزاده چشمه آب گرمی وجود دارد كه زائرین از آن برای شفا استفاده می كنند. این بقعه در 100 كیلومتری جنوب غربی گچساران واقع گردیده ودارای جاده دسترسی آسفالته بوده وبهترین زمان زیارت وبازدید از این مكان زیارتی سیاحتی از ابتدای پائیز تا پایان فروردین (به لحاظ شرایط اقلیمی و هوای گرم) می باشد.

 

گردنه شلال دان گچساران :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

منطقه ای بسیار سرسبز که در بهار چشم هر رهگذری را به طراوت و زیبایی خود جذب می کند. سرسبزی تپه ماهورهای باشت و گردنه شلال دان در شهرستانهای گچساران و باشت بسیار تماشایی است. از اماکن تاریخی این شهرستان نیز می توان به چهارطاقی خیرآباد و اثرباستانی “دو گور دوپا” اشاره کرد.

 


 

4- جاهای دیدنی شهر چرام

 

باغ چشمه بلقیس چرام :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این باغ در شهرستان كهگیلویه و در شهر چرام واقع شده است ویكی از مهمترین جاذبه های توریستی منطقه می باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده كه از هر نوع درخت در این باغ پرورش یابد .باغ دارای چندین چشمه می باشد كه از دهانه شمالی به باغ می ریزد وآب چشمه ها در جویبارهای مشبكی كه با اصول معماری قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می شود.

آدرس : این باغ در شرق شهر چرام به فاصله 2 كیلومتری واقع شده است.

 

قلعه تاریخی روستای تل بابونه :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

از چشمه زیبای بلقیس وآب زلال چشمه سیاه که بگذریم وارد روستای فشیان وبعد وارد روستای تل بابونه میشویم نرسیده به آن قلعه ای زیبا چشمها را به خود خیره میکند ،قلعه ای زیبا با معماری زیبای اسلامی که بر بام آن وارد میشوی طبیعت زیبا زمینهای حاصلخیز کشاورزی_کوههاو تپه های سر سبز_آسیاب ها ورودخانه وجود دارد که باعث شده هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن نماید.

 

منطقه توگبری چرام :

تو گبری جای خیلی دوری نیست در فاصله 20کیلومتری جنوب شرق شهرستان چرام چند پاره روستای نزدیک به هم قرار دارند که به انها توگبری گفته میشود این منطقه زیبا در دامنه کوههای کرک وکمبوس واقع شده ودارای جاذبه های گردشگری فراوان وطبیعتی بکر با مردمانی مهربان وساده زیست وبافتی عشایری ، کوچنده و اثاری به جای مانده از تاریخ بسیار کهن میباشد .

 

قلعه تاریخی چرام :

این قلعه تاریخی در شمال غرب و مشرف بر تپه ای 12متری وگرد واقع شده که از همه طرف بر شهر چرام احاطه دارد در پایین قلعه حمامی زیبا با معماری زیبای اسلامی ایرانی بنا شده که زیبای خاصی وکم نظیری دارد.وارد قلعه که میشوی بنای زیبای اسلامی ایرانی آن چشمانت را مینوازد وبربام آن که میشوی طبیعت زیبا واطراف آن با زمینهای حاصلخیز کشاورزی وکوههای سرسبز اطراف آن چشم وروح را مینوازد.

 


 

5- جاهای دیدنی شهر دنا

اين شهرستان با مركزيت شهر سي سخت است. سي سخت شهري سردسيري است كه در دامنه قله دنا قرار گرفته و داراي آب و هوايي ييلاقي است. این شهر از شمال به لردگان، از شرق به سميرم، از جنوب به شهرستان بوير احمد و از غرب به شهرستان كهگيلويه محدود مي شود. چشمه ساران فراوان، قلل برفي و باغهاي سيب و انگور جلوه خاصي به اين شهر داده است.

دریاچه كوه گل سی سخت:

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این دریاچه در شمال شرقی شهر سی سخت ودر حدود 8 كیلومتری آن همچون نگین آبی انگشتری كه اطراف آن را گلهای زرد نرگس، بنفشه وزنبق قرار گرفته. این دریاچه كه در ارتفاعات دامنه نزدیك به قله كوه گل دنا واقع شده دارای جاده دسترسی آسفالته تا اردوگاه بوده ودقایقی كوهپیمایی این جاذبه زیبای خدادادی قابل رویت وبهره برداری است. در ضمن بهترین فصل بازدید گردشگران فصول بهار وتابستان بوده وزیبا ترین موقع آن در اردیبهشت است.

 

چشمه میشی:

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این چشمه در 4 كیلومتری شمال شرقی شهر سی سخت قرار دارد. با عبور از میان تاكستانهای شهر سی سخت این چشمه با آبی گوار در تمامی فصول سال جاری است. این چشمه از پرآب ترین وخنك ترین چشمه ها بوده به آن را چشمه بشونیز می گویند. بهترین فصل بازدید فصول بهار وتابستان بوده ودارای جاده دسترسی آسفالته در مسیر كوه گل می باشد.

 

دشتك سی سخت:

در حدود 4 الی 5 كیلومتری غرب شهر سی سخت در دامنه كوه دنا دشتی سرسبز كه نمایی از چهار قلعه اصلی دنا به نامهای قزل قلعه ، برج آسمانی، موره كل وقاش مستان برفراز خود دارد وهمچنین جاذبه ای زیبا ومكانی بسیار مناسب جهت تفریح گردشگران عزیز بوده وبهترین فصل بازدید فصول بهار وتابستان است.

 

منطقه حفاظت شده دنا :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

یكی از زیبا ترین عناصر طبیعی استان كهگیلویه وبویراحمد منطقه حفاظت شده دنا می باشد. كه دارای موزه ای بزرگ از تنوع گیاهان وجانوران وپدیده های طبیعی است. این منطقه كاملاً كوهستانی است .اختلاف ارتفاع در آن بالغ بر 3000 متر می باشد ودارای ذخایر آب فراوان وسرچشمه بسیاری از رودخانه های جنوب ایران است. علاوه برآن منطقه از نظر تنوع گونه های گیاهی ، خوراكی تزئینی بسیار غنی وبا اررزش می باشد. حیات وحش دنا در واقع سیمای تنوع جانوری زاگرس می باشد. انواع خرس، پلنگ وپرندگان ناب در این منطقه قرار دارند. بنا به دلایل اقلیمی وپدیده های با رز زمین شناحتی و اقلیمی مورد توجه پژوهشگران زیست شناسی وزمین شناسی است. این منطقه متصل به ضلع شمالی وغربی وشرقی باغ شهر سی سخت بوده وجاده دسترسی آسفالته تا شروع منطقه وجود دارد وبهترین زمان بازدید درفصل بهار وتابستان است.

 

روستای کریک :

 
جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج
روستاي کریک از توابع بخش مرکزي شهرستان دنا در 15 کیلومتري جنوب غربی سیسخت و 25 کیلومتري یاسوج قرار گرفته است. این روستا از اطراف به ارتفاعات بلند دنا محدود میشود. آب و هواي این روستا، در فصول بهار، تابستان و پاییز ملایم و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است . رودخانه کریک از میان روستا عبور میکند و بر طراوت و شادابی فضاي روستا میافزاید . روستاي کریک یکی از قدیمیترین روستاهاي شهرستان دنا به شمار میرود . عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از 15 کیلومتري کریک، سبب رونق تجارت و رفت و آمد بیشتر در این ناحیه شده است.روستاي خوش آب و هواي کریک که در میان دره باصفاي کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی و زیباي سیسخت واقع شده است، یکی از مسیرهاي صعود به قله دنا محسوب میشود.

 

روستای لما:

روستایی باستانی در کنار رودخانه بشار است که گورهای انسانی با قدمت سه هزار سال قبل از میلاد در آن کشف شده است.

 


 

6- جاهای دیدنی شهر دهدشت :

اين شهرستان با مركزيت دهدشت است. از شمال به باغ ملك و ايذه و لردگان، از جنوب به گچساران، از غرب به بهمئي و از شرق به شهرستانهاي بوير احمد و دنا محدود مي شود. اين شهرستان داراي دو نوع آب و هواي سردسيري و گرمسيري است. مزارع برنج و آثار و بناهاي شهر تاريخي دهدشت از ويژگي هاي اين شهرستان است.

 

شهر کهنه دهدشت:

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این محدوده تاریخی که در کنار شهر جدید دهدشت قرار دارد و آن را بلاد شاپور نیز می نامند، با وسعت 40 هکتار، قدمت تاریخی آن دستکم به دوران صفویه بر می گردد. این شهر که روزگاری پر رونق را پشت سر گذاشته دارای برج و بارو وارگ بوده که هم اکنون بخشهایی از آن باقی مانده است.شهر دارای آب و هوای گرمسیری است و معماری آن نیز از معماری عصر صفوی الهام گرفته است.

 

كوه نیل، روستاى آب‌ماهی(دهدشت):

این کوه در فاصلهٔ ۳۰ کیلومترى شمال شرقى ده دشت و شرق روستاى آب ماهى شهرستان کهگیلویه قرار گرفته است. ارتفاع این کوه در حدود ۳۴۱۵ متر و سرچشمهٔ رودخانه‌‌هاى تغار ، آب اسبکى ، ‌ مارون و لوداب مى‌باشد.

 كوه هامى، روستاى كهریز(دهدشت):

کوه هامى در فاصلهٔ ۱۸ کیلومترى شمال شرقىدوگنبدان ودر شرق روستاى کهریز واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود ۳۱۷۲ متر است. آب دیل و رودخانه‌هاى شاه بهرام و روباشتى و آبریگون از این کوه سرچشمه مى‌گیرند. این کوهاز درهٔ رودخانهٔ خیرآباد واقع در شمال روستاى نازمکان شروع شده و رو به سوى جنوب شرقى تا راه اتومبیل‌روى نورآباد به دو گنبدان ادامه مى‌‌یابد. این کوه ازشمال غربى تا جنوب شرقى بهطول ۵۴کیلومتر کشیده شده است.

 

حمام شرقی دهدشت:

در داخل بافت تاريخي دهدشت، چهار گرمابه تاريخي قرار دارد كه معروف ترين و شاخص ترين آنها، گرمابه ضلع شرقي است. این بنا تنها اثري است كه در ساخت آن آجر به كار رفته، زيرا در ساخت ديگر بناها و آثار اين بافت از سنگ و گچ استفاده شده است. حمام شرقي (حمام ارگ) در ضلع شرقي بافت تاريخي دهدشت و به فاصله 50 متري از حمام محمد و 100 متري از امامزاده معصوم واقع شده است. اين بناي دوره اسلامي، در شهر تاريخي دهدشت و احتمالاً در دوره صفويه ساخته شده است. اين بنا يك بناي عام‌المنفعه و كاربرد بهداشتي داشته است. بنا همچون ساير حمام‌ها از گرم‌خانه و رختكن تشكيل شده است. رختكن شامل محوطه‌اي مستطيل‌شكل كه از سه حوض فواره‌اي بسيار زيبا تشكيل شده است.  این بنای تاریخی که به شدت تخریب شده، از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت است.

حمام کهیار دهدشت:

حمام تاریخی کهیار در غرب بافت تاريخي شهر دهدشت و در مجاورت كاروانسرا واقع شده است. بنا شامل گرم‌خانه، میان در و رختكن است و ورودي آن در بخش جنوبي تعبيه شده است. ورودي به شكل زيبا و با اجراي مقرنس‌كاري ساخته شده است. حمام تاریخی کهیار در مالکیت سازمان میراث فرهنگی است و 1200 متر مربع مساحت دارد. این بنا به شماره 3555 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

حمام محمد دهدشت:

بناي زيبا و تاریخی حمام محمد در ضلع شرقي بافت تاريخي شهر دهدشت و به فاصله اندكي از مسجد جامع شهر واقع شده است. بنا شامل گرم‌خانه، رختكن و بخش شاه‌نشين است. حمام محمد 800 متر مربع مساحت دارد و یادگاری از دوران با شکوه صفویه است. این بنا به شماره 6303 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

 


7- جاهای دیدنی شهرستان لنده

شهرستان لنده یکی از شهرستان های دارای دو اقلیم آب و هوای سرد و گرم در استان کهگیلویه وبویراحمد است که دارای طبیعت زیبا و بکر است.وجود چشمه دائمی موگرمون که به بهشت گمشده جنوب ایران نیز معروف است از مهمترین و بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری در بخش موگرمون از توابع شهرستان لنده است.

منطقه گردشگری دلی مهرجان

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

دلی مهرجان یکی از مکان های زیبا و گردش پذیر شهرستان لنده در استان کهگیلویه و بویراحمد است كه به واسطه زيبايي ها و مناظر و چشم انداز هاي بكر و خداداديش همه ساله پذيراي تعداد زيادي از گردشگران است.  اين منطقه گردشگري و زيبا در فاصله 35 كيلومتري شهرلنده واقع شده است كه براي رفتن به آن بايد از روستاي وحدت به سمت گرده كلات در جاده اي كوهستاني و پر پيچ و خم حركت كرد.دلي مهرجان در منطقه اي كاملاً استراتژيك واقع شده است كه سه كوه مهره، سياه و سفيد آن را احاطه كرده است كه داراي آب و هوايي بسيار مطبوع مي باشد.

 

منطقه نمونه گردشگری موگرمون

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج
در فاصله 14کیلومتری شهر لنده در استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است که دارای چشمه ساران و مناطق بکر و گردشگری زیبایی می باشد.

8- جاهای دیدنی شهر باشت

شهرستان باشت از شهرستان های جدیدالتاسیس به مرکزیت شهر باشت بوده که از شمال به شهر یاسوج، از جنوب به شهر گچساران، از شرق به شهر نورآباد ممسنی و از غرب به شهرستان چرام و دهدشت منتهی می شود. این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است

 

منطقه گردشگری شلالدون

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

منطقه گردشگری شلالدون در هفت کیلومتری شهر باشت و مسیر ارتباطی جاده ترانزیت گچساران به شیراز قرار دارد. ،این منطقه با طبیعت سرسبز، دل‌انگیز و پوشش گیاهی جنگلی وسیع از تپه ماهورها و دره‌های زیبایی تشکیل شده است. در سال‌های اخیر اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان با ایجاد کمپینگ، اقدامات تفریحی را برای میزبانی از گردشگران و مسافران فراهم کرده است.

 

دو گور دوپا :

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد و یاسوج

این اثر تاریخی در 7 کیلومتری شهرستان باشت در مجاورت روستاهای شوش و ده کند و حدود 95 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. دو ستون سنگی معروف به دوگور دوپا در سال 1379 به شماره 2985 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این دو ستون سنگی که از جنس سنگ آهکی شیری رنگ یکپارچه تراشیده اند، به احتمال زیاد میل استودان است که پیوسته مورد تحقیق مورخان، محققان و هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می نمایند. این ستون‌های سنگی تقریبا سالم و همچنان پا برجاهستند و بر بالای تپه‌ای مشرف به دو روستای شوش سفلی و ده کند قرار دارد و ستون‌هایی که در فاصله 50 سانتی‌متری از هم قرار دارند و ستون شرقی دو متر و ستون غربی 190سانتی‌متر است . بنا به روایتی این دو ستون باقی ماندهٔ آتشکده‌ای است که به قبل از اسلام تعلق دارد. بررسی‌های مقدماتی و اولیه نشان می‌دهد که فضا و شکل عمومی این ستون‌های سنگی به ستون‌های سنگی معابد مهری و میترائیسم (مانند ستون‌های خورهه) شباهت نسبی دارند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد آرا: 83

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!