برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاهای دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان و اطراف آن

استان همدان جزء استان‌هاى غربى ایران است . شهرستان‌هاى این استان عبارت‌اند از: همدان، ملایر، تویسرکان، نهاوند، کبودرآهنگ، اسدآباد، بهار ،رزن و فامنین. همدان شهری نشسته بر دامنه الوند، از سده هشتم پیش از میلاد پایتخت مادستان و در روزگار هخامنشیان پایتخت باستانی کشور ایران بوده و طی نزدیک به سه هزار سال گذشته همواره به عنوان یک شهر آباد پا برجا مانده و از این پیشینه کهن آثاری از دوره های گوناگون تاریخی به جا مانده است.

جاهای دیدنی همدان

 

۱- شیر سنگی همدان :

جاهای دیدنی همدان

مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است. این مجسمه که بعد از گذشت سالیان دراز به شیر شباهت کمتری دارد، در زمان اسکندر مقدونی، برای یادبود یکی از سرداران محبوب اسکندر به نام هفایستیون و به دستور خود او ساخته شد. متاسفانه در طول سال‌ها این مجسمه مورد کم‌لطفی مردم و جنگاوران قرار گرفته است، تا جایی که در ابتدا دو مجسمه شیر سنگی وجود داشت که در دروازه شهر قرار داشتند که یکی از این شیر‌ها تخریب شد و دیگری پنجه‌ی دستش شکسته شد. بعد از آن تا مدت زیادی این مجسمه روی زمین بود و مردم به آن آسیب می‌رساندند تا سال ۱۳۲۸ که مهندس هوشنگ سیحون آن را در محل فعلی نصب کرد. بازدید از این مجسمه رایگان است.
آدرس: استان همدان، همدان، میدان سنگ شیر  که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام جای گرفته‌است.

۲-آرامگاه بوعلی‌سینا و موزه:

جاهای دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان

آرامگاه شیخ الرئیس بوعلی سینا یا آرامگاه بوعلی سینا بنای یادبود شیخ‌الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است .در نزدیکی آرامگاه ابن سینا، آرامگاه عارف قزوینی، شاعر بزرگ ایرانی قرار دارد. توصیه می‌کنیم که حتما در نخستین روز سفر به همدان به این مجموعه زیبا سر بزنید. البته فراموش نکنید که ساعت بازدید همه روزه از ۸ صبح تا ۸ شب بوده و قیمت بلیط ورودی هم ۳ هزار تومان در سال ۹۶ بوده است.
آدرس: همدان، میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان
۳- آرامگاه بابا طاهر :
جاهای دیدنی همدان
آرامگاه باباطاهر عریان مربوط به دوره معاصر است .مشهورترین دوبیتی سرای ایران در میدانی هم‌نام خودش آرام گرفته است. باباطاهر عریان که در اوایل قرن چهارم و اواخر قرن پنجم می‌زیست، از بزرگ‌ترین شعرا و عرفای زمان خودش است. آرامگاه این شاعر بزرگ در شهر همدان، در میدانی سرسبز و بالای تپه‌ای نچندان مرتفع قرار گرفته است. قدمت اصلی این مقبره به زمان سلجوقیان برمی‌گردد، به طوری که در قرن ششم هجری یک برج هشت ضلعی آجری بر بالای قبر باباطاهر بود، اما با گذشت زمان ویران شد و بعد از آن در زمان پهلوی اول بازسازی آن شروع شده است.در طول بازسازی یک کاشی فیروزه‌ای‌رنگ که آیات قرآن مجید روی آن به خط کوفی و برجسته نوشته شده است، کشف شد که هم‌اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. ورودی این آرامگاه ۲۵۰۰ تومان در سال ۹۶ و ساعات بازدید از ۸:۳۰ صبح تا ۸ شب است.
آدرس: استان همدان، همدان، میدان باباطاهر
۳- گنبد علویان :
جاهای دیدنی همدان
گنبد علویان این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان است و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.
آدرس: چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان
۴- مجموعه فرهنگی و گردشگری هگمتانه :
جاهای دیدنی همدان
جاهای دیدنی همدان

هگمتانه محل شهری باستانی با ویرانه‌های باستانی و موزه‌ای برای نمایش مصنوعات کشف‌شده می باشد . موزه هگمتانه در سال ۱۳۷۳ شمسی افتتاح شده‌است. این موزه به جز عصر روزهای دوشنبه تمام روزهای هفته باز است. این موزه در شرق تپه هگمتانه و در کنار گودال معروف فرانسوی‌ها قرار دارد. شهر باستانی هگمتانه پایتخت مادها، پایتخت تابستانی هخامنشیان که روزگارانی مردمانی در آن می‌زیستند، حالا به دشتی بزرگ و خالی از سکنه تبدیل شده است. اکباتان، نامی است که یونانیان باستان هگمتانه را به با این نام می‌خوانند، برای بازدید از این شهر باید به بافت قدیمی شهر همدان بروید. وقتی که وارد این شهر بزرگ شدید، با ۲ مسیر مجزا رو به رو می‌شوید؛ پیشنهاد ما این است که ابتدا به سمت موزه و کلیسا رفته و سپس از کارگاه‌های جنوبی و مرکزی دیدن کنید. علت این است که لازم نیست مسیر رفت و برگشت کارگاه‌ها را دوبار طی کنید و وقت بیشتری برای بازدید خواهید داشت. در حفاری‌ها آثاری چون تکوک طلایی بز کوهی هگمتانه و اسلحه‌های شکار و وسایلی چون کاسه و قاشق نقره پیدا شدند که به جز تکوک طلایی که در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود، باقی آثار در موزه‌ای که در همین مکان احداث شده، نگهداری می‌شوند. حتی نمونه‌ی ساخته‌شده از کتیبه‌های گنج‌نامه را نیز می‌توانید در این موزه پیدا کنید. در حیاط پشت موزه ستون‌های این شهر و اشیای بزرگ‌تر قرار دارد.

بعد از این که از موزه بیرون آمدید، می‌توانید به سمت دو کلیسای زیبا و قدیمی بروید. کلیسا آنجلی و کلیسا گریگوری استفان در این شهر باستانی قرار دارند.این دو کلیسا در مکانی نزدیک به هم قرار دارند. ارامنه‌های اصفهان، تجار ارمنی روسی ساکن همدان و مهاجران در سال ۱۶۷۶ کلیسای گریگوری استفان را ساخته‌اند.

بعد از این که از دو کلیسا بازدید کردید، به سمت کارگاه مرکزی و جنوبی بروید. این دو کارگاه نمایی از شهر باستانی هگمتانه را نشان می‌دهد و اشیای داخل موزه در این دو سایت باستان‌شناسی کشف شده‌اند. ساعات بازدید از این شهر تاریخی از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب بوده و قیمت بلیط ورودی ۳هزار تومان در سال ۹۶ بوده است.

آدرس: منطقه ۳ همدان، میدان هفت تیر

۵- موزه حمام قلعه :

جاهای دیدنی همدان

موزه حمام قلعه یک موزهٔ مردم‌شناسی است که در سال ۱۳۸۷ شمسی افتتاح شده‌است. ساعات کار این موزه از ۸ صبح تا ۲۲ بعدازظهر است. داخل این موزه یک سفره خانهٔ سنتی نیز وجود دارد.
آدرس: همدان، منطقه ۱، صدوقی ،خیابان شریعتی، کوچه مهر، جنب حمام قلعه

۶- غار علیصدر ( بزرگترین غار آبی جهان ) :
جاهای دیدنی همدان
جاهای دیدنی همدان
جاهای دیدنی همدان
غار علیصدر بزرگترین غار آبی جهان است و می توان آن را شاخص ترین، برند گردشگری استان همدان دانست. این غار منحصر به فرد برای نخستین بار در سال ۱۳۴۲ کشف شد و طی دهه پنجاه و با تلاش «عبدالله حاجیلو» (رئیس هیئت کوهنوردی همدان) مورد بهره برداری گردشگری قرار گرفت.علیصدر از بسیاری جهات به ویژه به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده اند، یکی از زیباترین جلوهای طبیعی ایران و جهان می باشد و پدیده ی زمین شناسی منحصر به فرد در نوع خود است که فقط در معدودی از غارهای جهان همانند: «غار مولیس» در فرانسه و غارهای «شوالیه» و «بوکان» در استرالیا، چنین زیبائی های خیره کننده ای وجود دارد. آب دریاچه غار بدون رنگ و بو، و مزه آن معمولی است و هیچگونه حیات جانوری در آن وجود ندارد؛ درجه حرارت آن در طول سال ثابت و در حدود ۱۲ درجه سانتیگراد است و به قدری آب زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیر مسلح بخوبی قابل رویت است، و عمق آن در قسمت های مختلف آن از صفر تا ۱۴ متر در نوسان می باشد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر فصل تابستان را برای سفر به همدان انتخاب کردید، در روز‌های تعطیل رسمی یا پنج‌شنبه‌ها در اوایل صبح برای بازدید بروید، چرا که علاوه بر جمعیت توریست‌ها، تعداد زیادی از هموطنان‌مان که ساکن همدان و شهر‌های اطراف آن هستند، این روز را برای بازدید انتخاب می‌کنند. البته در سایر روز‌های هفته شلوغی این مجموعه توریستی کمتر است، در نتیجه کمتر هم منتظر می‌مانید. پس برای این که در صف گرفتن بلیط زیاد منتظر نمانید، ساعت و زمان مناسبی را برای بازدید انتخاب کنید. مدت گردش در غار نهایتا به دو ساعت می‌رسد. بهتر است مقداری آب و خوراکی همراه داشته باشید والبته به یاد داشته باشید که هرگز در آب زباله نریزید؛ در سرتاسر غار سطل زباله تعبیه شده است و می‌توانید زباله‌های خود را به درون سطل بیاندازید.ساعت بازدید از این غار زیبا ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر در تمام طول هفته است. قیمت بلیط غار به دو صورت است که مسیر قدیم ۲۵ هزار تومان و مسیر جدید ۳۵ هزار تومان در سال ۹۶ بوده است. مسیر جدید نقاط بیشتری از غار را نشان می‌دهد.
آدرس : ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان ، در جوار روستای علیصدر

 

۷- مجموعه و دهکده توریستی گنجنامه و عباس آباد :
جاهای دیدنی همدان

سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه : سنگ‌نوشته‌هایی بر روی یکی از صخره‌های کوه الوند از دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی وجود دارد. این کتیبه‌ها سخنانی از قول شاه داریوش و خشایارشاه هستند که بر روی این کوه حکاکی شده‌اند. در آن زمان این کوه در مسیر تردد پادشاهان بوده است. 

جاهای دیدنی همدان

آبشار گنج‌نامه :آبشار گنج‌نامه با ۱۲ متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند قرار دارد. این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستان‌ها نیز در جریان است. 

بخش توریستی گنجنامه: تله‌کابین، غار آکواریوم، رستوران‌ها، مراکز خرید و فضای بازی که در برج گردشگری گنج‌نامه است.

 

جاهای دیدنی همدان

دشت میشان : اگر به کوه‌نوردی علاقه دارید، می‌توانید از صخره‌های این کوه بالا رفته و به منظره پشت آبشار برسید که دشتی پر از گل است و به دشت میشان معروف شهرت دارد. البته مسیر تله‌کابین از دشت میشان می‌گذرد و ایستگاه دوم تله‌کابین واقع در همین دشت است.

ورودی غار آکواریوم ۱۲ هزار تومان و تله‌کابین یک نفره ۱۶ هزارتومان، دونفره ۲۵ هزار تومان و سورتمه ریلی ۲۷ هزارتومان در سال ۹۶ بوده است 

مجتمع تفریحی سیاحتی عباس آباد (بام همدان ) :
جاهای دیدنی همدان

در جنوب غربی شهر همدان و بر دامنه الوند کوه، تپه ی کوچکی قرار دارد که امروزه تبدیل به یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری همدان گشته که نامش «تپه عباس آباد» است. در گذشته این تپه معروف به «تپه نقاره خانه» بوده، از این روی که هرگاه حاکمی تغییر می کرده با ساز و طبل مخصوص بر بالای این تپه مردم را از این مهم آگاه می کردند، بر همین اساس به نقاره خانه شهرت یافت.

آدرس :  ۵ کیلومتری از شهر همدان و در دره عباس‌آباد

 

۸- باغ و موزه عمارت نظری :

جاهای دیدنی همدان

در محوطه این باغ یک ساختمان زیبا و مجلل مربوط به اواخر دوره قاجاریه احداث شده است. پیش طاق ورودی ساختمان به طرز زیبایی با آجر کاری خفته وراسته تزئین شده است، پس از آن محوطه ای مدور موسوم به هشتی قراردارد که سقف گنبدی آن با ردیف های منظم یکنواخت آجری پوشش یافته است.بنا دارای دو اشکوب است، طبقه فوقانی که در چهار ضلع دارای مهتابی بالکن) است با نرده های چوبی ظریف و۲۴ ستون چوبی که با گچ پوشش یافته است و سرستون ها دارای تزئینات گل و بوته بسته شده است، این ستون ها دارای کاربری باربر سازه ای هستند.
آدرس : همدان ،خیابان عارف قزوینی، چهار راه نظری

۹- پیست اسکی تاریک دره ( کوهستان الوند ) :

جاهای دیدنی همدان
پیست اسکی الوند یا تاریک دره در دامنه‌های کوه‌های الوند قرار گرفته‌است. این پیست اسکی رسماً در سال ۱۳۶۴ مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است. سه دستگاه تله اسکی در روزهای اسکی در خدمت علاقمندان این ورزش است.
آدرس : ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جادهٔ گنج نامه در شهر همدان
۱۰- دره مرادبیگ :
جاهای دیدنی همدان
دره مرادبیگ یا دره مرادبیک بزرگ‌ترین درهٔ کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان قرار دارد. این دره برخلاف سایر دره‌های الوند مانند دره ماوشان‌رود و دره گنج‌نامه که در مسیر راه‌های باستانی قرار داشتند، در منطقهٔ بسته‌ای قرار دارد و آمد و شد در آن بسیار اندک بوده‌است.
۱۱-  سراب گیان و سرآب گاماسیاب :
جاهای دیدنی همدان

سراب گیان بهشتی گمشده با درختان چنار کهنسال که نشان از قدمت طولانی این منطقه دارد. سراب گیان با آب جوشان و فراوان خود این طبیعت زیبا را پدید آورده است. در ۲ کیلومتری سراب گیان، تپه‌ی باستانی گیان قرار دارد که از قدمتی چندهزارساله برخوردار است و آثار بسیاری از میان این تپه کشف شده است. آدرس :  ۳۰ کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند

 

جاهای دیدنی همدان

سرآب گاماسیاب از دره‌های شمالی رشته کوه گروین سرچشمه می‌گیرد. منشأ آب آن یخچال طبیعی است و دارای آبدهی ۵ متر مکعب در ثانیه است که این رقم در مقایسه با سایر سرآب‌های موجود در زاگرس و حتی سایر سرآب‌های کشور عددی قابل توجه است . آدرس : ۲۰ کیلومتری جنوب نهاوند

 

۱۲- شهر زیر زمینی سامن :

جاهای دیدنی همدان

 

جاهای دیدنی همدان

 

جاهای دیدنی همدان

 این شهر پنهان یا زیرزمینی که احتمالا در دوره قبل از اشکانی شهری مخفی بوده و بعدها از آن به عنوان گورستان استفاده می ‌شده،کاوش ‌‏های باستان‏‌ شناسی در محوطه ‏‌ای زیرزمینی موجب شد تا در سامن شهری پنهان کشف شود که در یک بستر سنگی ساخته شده است. تقریبا ۲۵ اتاق از این شهر زیرزمینی کشف شده که در این اتاق ‌ها مقدار زیادی اسکلت که به دوره اشکانی تعلق دارد، وجود دارد که از زمان های دور دست نخورده است. در کنار اسکلت ‏‌ها نیز هدایای قرار داشته است.با توجه به مطالعات باستان ‌شناسی، این شهر پنهان بیش از ۳ هکتار مساحت دارد و در قسمتی از شهر زیر زمینی سامن به دلیل وجود رطوبت زیاد امکان کاوش وجود ندارد. بخشی از این شهر احتمالا در زیر خانه مردم واقع شده است و به همین خاطر ممکن است که در آن قسمت ‌ها فاضلاب شهری نیز به شهر زیرزمینی وارد شده باشد. شهر زیرزمینی سامن در زمانی کشف شده که مخابرات استان همدان در حال کشیدن کابل فیبر نوری از زیر زمین بود.حدود ۲۵ اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی کشف شده است. در ابتدا شواهد حاکی از آن بود که این فضاهای کشف شده مربوط به دوره پیش از اشکانی می باشد. با توجه به این کاوش ها می‏‌ توان این احتمال را داد که در ابتدا این فضاها با معماری خاص جهت انجام مراسم مذهبی بوده است. این شواهد نشان می دهد که این مراسم مذهبی احتمالا به طور مخفی و در زیر زمین صورت می پذیرفته است. همچنین این احتمال نیز وجود دارد که در دوره اشکانی از این فضاها نیز به عنوان محل تدفین مردگان استفاده می شده است. این شهر زیر زمینی که ۳ تا ۶ متر زیر زمین است، کانال ‌های حفر‌ شده درون آن به مرور در دوره‌های تاریخی حفر شده‌ اند و در اطراف آن‌ ها همچنین اتاق‌ های متعددی وجود دارند.کانال های حفر شده در شهر زیرزمینی سامن به لحاظ سبک و ساختار معماری، بسیار خاص هستند و کاربری مخصوص داشته‌ اند. در این کانال‌ ها و بعد از پاک ‌سازی، ۶۰ اسکلت شناسایی شدند که در ۹ اتاق واقع شده بودند و بر اساس بررسی‌ های انسان‌ شناسی تا حدودی این احتمال وجود دارند که این تدفین ها به صورت تدفین باز انجام شده ‌اند. 

آدرس : ۱۵ کیلومتری شهر ملایر ، استان همدان

 

لیست جاذبه های استان همدان :

جاذبه های تاریخی و فرهنگی همدان : تپه هگمتانه از روزگار مادها، سنگ نوشته های داریوش وخشایار شاه در گنجنامه، شیر سنگی ۲۳۰۰ ساله ،گنبد علویان و برج قربان از سده های ششم و هشتم ، آرامگاه استر و مردخای از سده هفتم ، کلیسای انجیلی و کلیسای استپانوس و خانه نظری از روزگار قاجار،آرامگاه بو علی سینا پزشک و دانشمند معروف ایرانی و آرامگاه باباطاهر ، موزه تاریخ طبیعی ، موزه هگمتانه ،باغ موزه دفاع مقدس و موزه مردم شناسی ، حمام قلعه که سفره خانه مرکز شهر است و از موزه های مهم شهر همدان است. میدان امام هسته مرکزی شهر همدان است و مسجد جامع و بازار های قدیمی و جدید شهر در خیابانهای اطراف این میدان قرار دارد.

جاذبه های گردشگری و تفریحی همدان : همدان به دلیل آب و هوای خنک و چشمه ها و جویبارهای پر آبی که از کوه الوند سرچشمه می گیرند .دارای گردشگاههای طبیعی و روستاهای ییلاقی بسیاری است .دره زیبای ماوشان در شمال مریانج و در ۱۵ کیلومتری شهر همدان، دره و آبشار گنجنامه در ۵ کیلومتر شهر، تپه عباس آباد در کنار شهر و دریاچه سد اکباتان در ۱۰ کیلومتری ابتدای جاده ملایر به سمت جنوب و در دامنه های الوند، روستای سنگی ورکانه نیز در ۲۴ کیلومتری جنوب خاوری شهر همدان و در ادامه سد اکباتان قرار دارد .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۴

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فتحی
فتحی
30 روز قبل

 
ممنون که جاذبه های همدان رو معرفی میکنید ما هم یک مرکزی راه انداختیم که هم جاذبه های همدان رو معرفی کردیم و هم به مسافرین و گردشگرایی که به همدان میان خدمات اسکان و اجاره سوئیت روزانه ارائه میدیم خواستم از مطالب خوبتون تشکر کنم و اینکه بگم با اجازتون قسمتی از مطالب شما جهت درج در وبسایتمون به آدرس….. کپی شد
ممنون میشیم تایید بفرمایید

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغات