استان البرز سی و یکمین استان ایران در بهمن ۱۳۸۸ شد و در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی شهر کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شد . همگام با مجله سایت برترین جاذبه ها برخی از جاذبه های دیدنی استان البرز و شهر کرج را بررسی می کنیم .

 


جاذبه های تاریخی کرج

 

کاروانسرای شاه عباسی کرج :

جاهای دیدنی کرج

کاروانسرای شاه عباسی که مربوط به دوران صفویه است. و بنایی سنگی-آجری است.این کاروانسرا بین سال‌های ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۹ در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است.این کاروانسرا در ابتدای ساخت برای کاروان‌ها و مرکب‌هایشان به عنوان مکان استراحت بوده و در اوایل دوران قاجاریه تبدیل به پادگان یا قلعه نظامی شد و در اواخر دوران قاجار نیز به عنوان مدرسه (موسوم به فلاحت) از آن استفاده می‌شده‌است. مساحت کل بنا ۳ هزار متر مربع و مساحت حیاط میانی ۹۰۰ متر مربع است.ورودی کاروانسرا نیز از ایوان شمالی است.

آدرس : سمت جنوب شرقی میدان توحید

 

کاخ مروارید کرج :

جاهای دیدنی کرج

کاخ مروارید نام یک بنا از زمان پهلوی است که در مهرشهر منطقه ۱۲ شهرداری کرج قرار دارد.پیش از دهه ۴۰ شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی خواهر محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد و کاخ مروارید محل زندگی او به دست بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد.این کاخ در زمینی به گستردگی ۱۱۱ هکتار با ۲۵۰۰ متر زیربنا میان سال‌های ۴۷–۱۳۴۵ در مهرشهر کرج، ارم برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازه اصلی و طرح کاخ به ریخت یک سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ و در محوطه بیرونی دریاچه نیز به‌ شکل باله‌های سفره‌ماهی طراحی و اجرا شده است. یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است.

آدرس : مهرشهر ، بلوار ارم ، روبروی پارک هامون

 

کاخ ناصری شهرستانک :

جاهای دیدنی کرج

عمارت ییلاقی شهرستانک معروف به کاخ نصری در شهر آسارا و محور گردشگری کرج-چالوس یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این جاده تاریخی است .  بنای کاخ در میان شیار کوه بامناظر طبیعی بسیار زیبا ودر کناررودخانه قرار دارد،عمارت شهرستانک به دستورناصر الدین شاه قاجار بین سال های 1295 تا 1298 هجری قمری ساخته شده است، کاخ پس از سلطنت ناصرالدین شاه از رونق افتاد و بر اثر عواملی چون یخبندان های متعدد و تخریب های انسانی دچار آسیب های فراوان شد . درسال های نخست دهه 1350 فدراسیون کوهنوردی بر روی طبقه همکف پوشش شیروانی بست تا خوابگاه کوهنوردانی باشد که از توچال به سمت شهرستان می روند. 

آدرس : شهرستانک ، راه ارتباطی این قصر از طریق جاده چالوس تامین می شود که در 55 کیلومتری شمال کرج واقع شده است. 

 


 

جاذبه های تفریحی و گردشگری کرج

 

سد کرج :

جاهای دیدنی کرج

این سد، اولین سد چندمنظوره کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می‌باشد. دریاچه این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌ کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز است. بوجود آمدن دریاچه ای زیبا که موجب استفاده‌های گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از بهترین استراحتگاه ها و جاذبه های طبیعی کرج را بوجود آورده است.

آدرس : ۲۵ کیلومتری جاده کرج به چالوس

 

آبشار آدران (ارنگه) کرج :

ارتفاع آبشار در حدود 90 متر است که در دایره آبشارهای بزرگ ایران قرار میگیرد. با طی مسافت تقریبا نیم ساعت به آبشار میرسید. در مسیر آبشارهای کوچکی نیز وجود دارند که از ارتفاع 5 متری به پایین میریزند که به هفت چشمه معروفند. در مسیر حرکت به سمت آبشار ها از میان دره ای بسیار دیدنی و با صفا باید گذشت و درخت بید قالب بر درختان منطقه می باشد. 

آدرس  : جاده چالوس ، آدران ، روستای ارنگه

 

دشت لاله ها کرج :

جاهای دیدنی کرج

دشت لاله ها انواع مختلفی دارد : حاشیه دار-ستاره ای -فنجانی شکل – قدح شکل و پر گلبرگ -جامی شکل . این لاله ها توسط انسان کاشته شده و مربوط به فردی است به نام آقای جواد غلامی که حدود سی سال هست که مشغول به پرورش گل لاله هست و حتی پیاز این گل ها را صادر هم می کند. .فصل رویش و بازدید از دشت لاله فصل بهار و ماه اردیبهشت است و معمولا” از اواسط اردیبهشت دشت آماده ی پذیرای گردشگران است و تا پایان اردیبهشت هم ادامه دارد. 

آدرس : کیلومتر 53 جاده کرج چالوس ، روستای گرماب بخش آسارا

 

آبشار خور  کرج :

جاهای دیدنی کرج

ارتفاع این آبشار ۵۰ متر است و از روستای خور، تقریبا ۲ کیلومتر فاصله دارد و با پیاده‌روی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه‌ای از میان درختان سیب ترش، گوجه‌سبز، زردآلو و گیلاس و منطقه‌ای زیبا به این آبشار می‌رسید. در فصل سرد سال به علت سردی هوا آب آبشار یخ می‌زند و منظره‌ی بسیار زیبایی خلق می‌کند. 

آدرس : در فاصله‌ی ۱۷ کیلومتری جاده‌ی کرج چالوس ، روستای خور

 

باغ پرندگان چهارباغ کرج :

جاهای دیدنی کرج

باغ پرندگان کرج در چهارباغ کرج در مساحتی بالغ بر ۱۰ هزار متر مربع (در طبقات) دارای سالن های سرپوشیده ، برکه و جزایر متعدد به عنوان یک مرکز علمی آموزشی و تفریحی به منظور نگهداری از گونه‌های نادر و روبه انقراض طراحی و ساخته شده است.کتابخانه پرنده شناسی و کلکسیون کبوتران و ماکیان زینتی جهان از جمله بخشهای این پارک است.

آدرس : اتوبان کرج ، خروجی کردان ، بعد از جاده قدیم ، بعد از زیرگذر راه آهن ، شهر چهار باغ ، نبش گلستان پنجم

روستای شهرستانک کرج :

جاهای دیدنی کرج

در ارتفاعات البرز مرکزی دهکده ای با پیشینه تاریخی بسیار کهن است. دهکده کوهستانی شهرستانک جایی که ناصر الدین شاه قاجار از طبیعت بکر آن غافل نماند و قصر تابستانی خود را در آن پی افکند.این تابع دهستان “ لورا ” در ۶۳ کیلومتری شمال غربی کرج و ۱۰ کیلومتری پل دو آب ، بر سر راه کرج ـ چالوس ایستاده است.

پارک جنگلی جهان نما کرج :

جاهای دیدنی کرج

پارک جنگلی جهان نما بزرگترین پارک شهر کرج با گونه های گیاهی و دریاچه زیباست ، که قدمتش به نیم قرن می رسد.این پارک در حد فاصل اتوبان تهران – کرج و بزرگراه شهید همت واقع شده .وجود درختان جوان و کهنسال پارک زمینه رو برای نماد گردشگری طبیعی ، و تاریخی مهیا کرده و در روز طبیعت به یکی از مناسب ترین مکانها برای تفریح خانواده ها بدل شده.

پارک چمران :یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های کرج پارک چمران است .این پارک نیمه طبیعی پوشیده از درختای انبوه که استراحت در آن را لذت بخش می کند.

 

جاده چالوس :

جاهای دیدنی کرج

جاده ایی متفاوت با تمام جاده های دنیا که می توان رد پای هنر و قدرت خداوند را در ان دید. جایی که خداوند شاهکاری دیگر را پدیده آورده است شاهکاری که چشم هر بیننده ای را محو شکوه وجلوه ی بینظیر خود کرده است. جاده ایی که در هر فصل، لباس آن فصل را بر تن می کند و زیبایی خارق العاده ای را به وجود می آورد. این جاده ی کوهستانی ورای تصور درست از میان شهر کرج شروع می شود و تا دریای خزر ادامه دارد. 

 

غار یخ مراد کرج :

جاهای دیدنی کرج

در ارتفاعات کوه های قد برافراشته استان کرج غارهایی شکل گرفته اند که در درون خود دنیایی شگفت انگیزی را تشکیل داده است.پهنای دهانه ی غار به 3 متر و ارتفاعش به عدد 8 می رسد که همین ارتفاع باعث به وجود آمدن قندیل هایی با اشکال متنوع شده است که این قندیل ها خود به تنهایی، علاقه مندان به کوهنوری و غار گردی را به این ارتفاع می کشاند. شیب های زیاد این غار که کمی خطرناک هم می باشد باعث شده است که افراد با تجهیزات کامل کوه نوردی و غار نوردی قدم به این منطقه بگذارند. اگر می خواهید نهایت لذت از زیبایی قندیل های این منطقه را ببرید پس در ماه اسفند و یا فروردین قدم به این خطه هیجان انگیز بگذارید.
آدرس : برای رسیدن به این پدیده خاص و دیدنی باید خود را به روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس برسانید.

 

آبشار هفت چشمه کرج :

جاهای دیدنی کرج

آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرزه که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج- چالوس، و در نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه و آبشار ارنگه واقع شده است.ارتفاع آبشار هفت چشمه در حدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ، کشور محسوب می شود.مسیر دسترسی به این آبشار از میان سنگ ها و صخره ها عبور می کند، و همین امر بازدید از آبشار را در فصول بارندگی با مشکل مواجه می سازد.جاذبه های گردشگری کرج در این مسیر آبشارهای کوچکی وجود دارند که ارتفاع آن ها به ۵ متر، می رسد و با نام «هفت چشمه» خوانده می شوند.

 

پیست اسکی دیزین کرج :

جاهای دیدنی کرج

 در 75 کیلومتری کرج در نزدیکی روستای زیبایی به نام ولایت رود واقع شده است. این پیست اسکی اولین و مهم ترین پیست اسکی ایران و معتبرترین آن در خاورمیانه است که در سال 1348 در شمال کوه های تهران افتتاح شد. این پیست برای رفاه گردشگران در هر سطح و هر گروه سنی امکاناتی قائل شده است. نظیر پیست مبتدی که محیطی امن جهت ورزش و تفریح افراد مبتدی است و یا پیست یو که برای ورزشکاران حرفه ای اسنوبرد در نظر گرفته شده است. این مجموعه علاوه بر اینکه فرصتی مناسب برای تفریحات زمستانی است دارای فعالیت های متنوعی نظیر دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و اسکی روی چمن می باشد. امکانات رفاهی پیست دیزین اورژانس، مسجد، رستوران، مدرسه اسکی و نیز مجتمع جهانگردی هتل های دیزین می باشد. تله کابین ها و تله اسکی های پیست شامل شاله، قله و دره و مسابقه، مبتدی شاله، دوبل مایر، سی چال، گوزنی و پشت ویلا می شود.

 

پیست اسکی خور کرج :

جاهای دیدنی کرج

واژه خوربه معنای خورشید نام روستایی تاریخی واقع در 30 کیلومتری شمال شرق کرج است،روستای خور در جاده کرج- چالوس قبل از تاسیسات سد کرج و خوزنکلا در سمت راست جاده و پس از گذشتن از روستانی ارنگه، سرزیارت،گوراب و سیجان در منتهی الیه جاده واقع شده که روستا بر دامنه کوه های بلند گندم چال و پیست اسکی قرار دارد و با کمی عبور از پیچ و خم های کوه های جنوب روستای خور به مناظر زیبای طبیعی و آبشار خور مشاهده می شود.  تاریخ ساخت این پیست به پیش از سال 1357 بر گردد که در سال 1388 با تغییر در شیوه مدیریت و تفویض اختیارات مربوطه دوباره راه اندازی شد. 
امکانات این پیست یک تله اسکی بشقابی ، یک دستگاه برفکوب و یک باب رستوران است.  چشم انداز زیبا و بکر این پیست توجه بازدید کنندگان را در چهار فصل سال به خود باز کرده است. 

 

برخی روستاهای گردشگری استان البرز : 

ر.ستای پل خواب کرج :

جاهای دیدنی کرج

نام روستایی است کوچک با شهرت بسیار که درمیانه جاده کرج به چالوس و در سمت راست رودخانه خروشان آن و در 47 کیلومتری کرج قرار دارد. دره ای که روستای پل خواب در منتهی الیه آن جای گرفته مورود نام دارد که برگرفته از آبادی باغستان بسیار کوچکی در فاصله 4 کیلومتری پل خواب است . رودخانه مورود از ارتفاعات قله 3هزارو 500 متری سیاسنگ جاری می شود و پس از پیچ و خم های فراوان به مورود و سپس به پل خواب می رسد، همچنین در ادامه مسیر، پاکوب پس از مورود منطقه ای مناسبی برای انجام یک راهپیمایی سبک یک ساعته است.  از جاذبه های دیگر این روستا می توان به قله پل خواب و صخره های عظیم آن اشاره نمود که به لحاظ صخره نوردی شهرت ملی و بین المللی دارد.بهترین زمان برای انجام این کار بهار و تابستان است. 

 

روستای واریان کرج :

جاهای دیدنی کرج

این روستا در حاشیه شرقی سد کرج قرار دارد که فاقد راه دسترسی زمینی است و تنها راه برای رسیدن به این روستا از طریق قایق هایی است که در سد کرج به کار گرفته شده است. این روستا دارای جاذبه های بسیار زیبایی است که در تمام فصول سال گردشگران زیادی را به تماشای خود فرا می خواند. 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 71

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!