به طرز شگفت انگیزی، مرتفع ترین کوه در جهان دارای تنوع شگفت انگیز از زندگی است . بسیاری از گونه های شگفت انگیز حیوانات، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در هیمالیا زندگی می کنند. در اینجا لیستی از 7 حیوان شگفت انگیز  منطقه هیمالیا ارائه شده است.

 


 

 7. گراز وحشی

گراز وحشی در هیمالیا

گراز وحشی پستاندارانی اند که در سراسر آسیا، شمال غربی آفریقا و اروپا یافت می شود. 16 گونه مختلف گراز وحشی در جهان وجود دارد. گراز وحشی می تواند در انواع مختلف زیستگاه ها رشد کند. آنها حتی می توانند در محدوده هیمالیا نیز پیدا شوند. گراز های وحشی که در محدوده هیمالیای هند یافت می شوند، دارای یک پوشش سیاه خاکستری هستند.

گراز های وحشی پستاندارانی با اندازه متوسط ​​هستند. یک گراز وحشی دارای طول بین 4-6.5 فوت و وزن 200 کیلوگرم است. پوشش ضخیم گراز های وحشی در رنگ های مختلف از جمله قهوه ای، سیاه و سفید، خاکستری یا قرمز می تواند باشد

گراز های  وحشی نر بزرگتر از ماده ها اند. در طی فصل جفت گیری، از نوامبر تا ژانویه، گراز های وحشی نر  برای گرفتن ماده ها با یکدیگر مبارزه می کنند.

گراز های وحشی در گروه هایی زندگی می کنند که اعضایی بین 10 تا 30 عدد دارند. آنها حیواناتی شبانه هستند و ساعات روز را در خواب می گذرانند. آنها در طول روز 10-12 ساعت می خوابند و فقط در شب برای یافتن غذا بیرون می آیند. گراز وحشی همه چیز خور است و از انواع توت ها، آجیل، ریشه، حشرات و … تغذیه می کند.

 

6 . گوسفند آبی هیمالیا

گوسفند آبی هیمالیا

گوسفند آبی هیمالیا ( Himalayan Blue Sheep ) یک گوسفند کوهستانی است که در محدوده هیمالیا کشورهای هند، نپال، چین و پاکستان یافت می شود. در هند، آنها به نام “Bharal” نامگذاری شده اند. گوسفندان آبی هیمالیا ترجیح می دهند در تپه های سنگی در ارتفاع 4000-6000 فوت بالاتر از سطح دریا زندگی کنند.

گوسفند آبی هیمالیا دارای طول بدن بین 3.8-5.5 فوت و وزن  تا 75 کیلوگرم است. آنها یک پوشش کوتاه و متراکم دارند که به رنگ خاکستری با رنگ آبی است. این رنگ منحصر به فرد اجازه می دهد آنها درلابه لای صخره های هیمالیا مخفی شود. گوسفند آبی هیمالیا در برابر تهدیدات شکارچیان مانند پلنگ برفی از این ترفند استتار استفاده می کند.

گوسفند آبی هیمالیا در گله هایی یافت می شود که دارای 10 عدد یا بیشتر عضو هستند. آنها ترجیح می دهند که در کوه های بلند که در آن مقدار زیادی از چمن موجود است، سرگردان باشد. گوسفند آبی هیمالیا به طور عمده گرسنه است. اما آنها همچنین در گیاهان و درختچه ها هنگامی که چمن در دامنه های کوه کمیاب می شود، تغذیه می کنند.

 


5. خرس سیاه هیمالیا

خرس سیاه و سفید هیمالیا

خرس سیاه هیمالیا نیز به عنوان خرس سیاه آسیایی شناخته شده است که در سراسر حومه های هیمالیا، جنوب چین، میانمار، جنوب روسیه و افغانستان یافت می شود. با توجه به جنگل زدایی و شکار، جمعیت خرس سیاه  هیمالیا به طور چشمگیری کاهش یافته است. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت این گونه به عنوان آسیب پذیری طبقه بندی شده است.

خرس های سیاه هیمالیا، خرس های متوسط ​​و بزرگ هستند. به طور معمول،خرس سیاه و سفید Himalayan دارای طول بدن بین 54 تا 65 اینچ و وزن تا 120 کیلوگرم است. آنها یک پوشش سیاه زیبا با هلالی زرد روی سینه دارند. این خرس های شگفت انگیز برای چندین دهه به طور خاص برای پوست  آنها شکار شده اند.

خرس های سیاه هیمالیا به عنوان کوه نوردانی کارآمد هستند. آنها بیشتر روز را در شاخه های درخت صرف می کنند. خرس های سیاه و سفید هیمالیا، فصل تابستان را در مناطق بالا، در ارتفاع 10000-12000 فوت می گذارند. اما در هنگام ورود زمستان، آنها به سطح پایین تر زیستگاه خود می روند.

خرس های سیاه هیمالیا در تمام زمستان  می خوابند. به طوری که قبل از رسیدن به فصل زمستان آنها غذا با محتوای چربی بالا می خورند تا لایه های اضافی چربی را به بدنشان اضافه کنند. خرس های سیاه هیمالیا، حیوانات همه چیز خور هستند. آنها از حیوانات کوچک، عسل، آجیل، میوه ها و ریشه ها تغذیه می کنند.

 


 

4. Monal هیمالیایی

هیمالیان نعناع تونل

مونال Himalayan یک پرنده رنگارنگ خیره کننده از خانواده  pheasant  است. این پرنده زیبا در هیمالیا، از افغانستان تا نپال در شمال شرقی هند یافت می شود. آنها در جنگل های باز یا مخفی زندگی می کنند. Himalayan monal نیز پرنده ملی نپال است. این یک پرنده است که ترجیح می دهد در ارتفاعات زندگی کند مثلا در کوهستانی با ارتفاع 6880 تا 14800 فوت بالاتر از سطح دریا زندگی می کنند.

مونال Himalayan نر به خاطر طیف قابل توجهی از رنگ های مختلف از جمله آبی، سبز، بنفش و قرمز شناخته شده است. آنها اغلب به عنوان ” پرنده نه رنگ” نامیده می شوند. طوق  سبز یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه نر است. آنها همچنین گردن قرمز مایل به قهوه ای ، بال سیاه مایل به قرمز و پشت بنفش دارند.

مونال های هیمالیا ماده به اندازه پرندگان نر رنگارنگ نیستند. آنها ظاهر قهوه ای سیاه و سفید دارند. مونال های ماده نیز دارای شکاف مانند پرندگان نر هستند. اما جثه کوچک و رنگ قهوه ای دارند .

در طول فصل جفت گیری، نرها از تماسهای خود و نمایش بدن مانند گردش سر و نمایش دم برای جذب پرنده ماده استفاده می کند.

 


 

Himalayan Tahr. 3

هیمالیا تهر

این گونه نوعی از بز وحشی است. آنها بومی مناطق هیمالیا در شمال هند، نپال و جنوب تبت هستند. Tahrs Himalayans کاملا به زندگی در دامنه های کوه های مرتفع و تپه های جنگلی هیمالیا عادت کرده اند . آنها پوشش خیلی بلند قهوه ای مایل به زرد ضخیم دارند. که بدن خود را در هوای سرد  گرم نگه می دارند. در فصل بهار، پوشش آنها رنگی تر و سبک تر می شود. بنابراین، هیمالیا تاهر می تواند درجه حرارت بدن را در تمام فصلها کاملا تنظیم کند.

هیمالیا تاور می تواند تا 5-5.5 فوت طول و وزن 36-85 کیلوگرم رشد کند. آنها همچنین دارای شاخ های زیبای مثلثی هستند که طول آن تا 18 اینچ است. شاخهای ماده ها کوچکتر از نرهای Tahrs هستند. نرها از شاخهای قوی خود برای مبارزه با یکدیگر برای جفت گیری با ماده ها استفاده می کنند.

آنها گله ای را تشکیل می دهند که حاوی 20-60 عدد است.  رژیم غذایی آنها عمدتا شامل چمن، گیاهان و درختچه ها است.

 

2. پاندای قرمز

حیوانات هیمالیا شگفت انگیز

پاندای قرمز یک پستاندار با دم بلند است. آنها در جنگل های معتدل هیمالیا یافت می شوند .به گفته اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، پاندا سرخ گونه ای تهدید شده است. تنها کمتر از 10000 پاندای قرمز در جهان باقی مانده است سایر پانداها به علت تلفات زیستگاه، و شکار وسیع از بین رفته اند .

پانداهای قرمز 20-25 اینچ طول و وزن 4-62 کیلوگرم دارند. یکی از مهمترین ویژگی های پانداهای قرمز، دم طولانی آنها است که طول آن بین 11 تا 20 اینچ است. دم بزرگ آنها دارای حلقه های تاریک و روشن است.

پانداهای قرمز حیواناتی شبانه هستند. آنها روز ها را صرف خوابیدن در شاخه های درخت می کنند و فقط برای پیدا کردن غذا در شب فعالیت می کنند این استرانژی در  شب به پانداهای قرمز برای جلوگیری از تهدیدات شکارچیان بالقوه مانند پلنگ های برفی کمک می کند. بر خلاف پانداهای غول پیکر، پانداهای قرمز غذاهای مختلفی از جمله انواع توت ها، برگ های گیاه، ریشه ها، تخم مرغ های پرنده و بلوط  را می خورند.


1. پلنگ برفی

حیوانات شگفت انگیز از هیمالیا

پلنگ برفی احتمالا شگفت انگیزترین حیوان در هیمالیا است. این پلنگ زیبای خاکستری می تواند در هیمالیای هند و سایر کوه های صخره ای آسیای مرکزی یافت شود. پلنگ برفی به ویژه در محیط های خشن هیمالیا، با زندگی  در محیط خود سازگار است.

موهای خاکستری ضخیم پلنگ برفی می تواند حرارت بدن را در تمام فصل ها کاملا تعادل دهد. به طور کلی، پلنگ بالغ برفی بین 30-50 اینچ اندازه و وزن  تا 75 کیلوگرم است. بدن و پاهای آنها بسیار قدرتمند هستند. به طوری که آنها می توانند به راحتی از دامنه های شیب دار کوه صعود کنند. دم بلند نیز به آنها در تعادل کامل کمک می کند .

پاهای پلنگ برفی نیز به طور کامل در برف هنگام راه رفتن فرو می رود. پنجه های آنها گسترده است و قسمت های آن پوشیده شده است. 

در تابستان، پلنگ برفی را می توان در ارتفاع بین 2500-6000 متر نیز یافت. در زمستان، آنها به سطح پایین کوه فرود می آیند. پلنگ برفی شکارچیانی قدرتمند اند. در منطقه هیمالیا، آنها عمدتا گوسفند آبی و خرگوش را شکار می کنند .

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 65

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط

اگرچه گربه های کوچک دوست داشتنی اند اما گربه های بزرگ نیز زیبا، مهربان و بازیگوش هستند. بعضی از آنها حتی مشابه خانواده های BIG WILD CATS نیز هستند. اینجا لیستی از 10 تا از بزرگترین گربه های جهان است.   توضیح پوند : یکی از واحدهای وزن است و تقریبا معادل نیم کیلوگرم ( مقداری […]

طبیعت ایران با داشتن تنوع بی نظیر باعث شده تا زیستگاه حیوانات نادر و کمیابی از جمله پلنگ ایرانی، گربه پالاس و کوچکترین فوک در جهان باشد؛ متاسفانه بعضی از این حیوانات در خطر انقراض هستند. در ایران به جای یک حیوان ملی واحد، لیستی از نمادهای ملی وجود دارد که شامل شیر آسیایی ، […]

کوسه ها به عنوان ماشین های جنگی کشتن شهرت دارند . آنها ابتدایی، کارآمد و کاملا مناسب برای شکار در اقیانوس های سیاره زمین هستند . کوسه ها به مدت زمان طولانی در اطراف ما بوده اند و در چند میلیون سال گذشته بیش از حد تغییر نکرده اند. شیوه زندگی و شکار کوسه بسیار […]

دسته : ترین های جانوران و حیوانات
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و سئو توسط مدل سایت | کلیه حقوق مطالب برای وبسایت مجله جاذبه ها محفوظ می باشد .