برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
رود Amazon آمازون

بزرگترین رودخانه های دنیا

رودخانه ها در شکل گیری تاریخ این جهان بسیار حیاتی هستند. اکثر جوامع قدیمی و بسیار توسعه یافته در برخی از این رودخانه ها تشکیل و رشد کرده اند. علاوه بر این، این رودخانه ها شاهد ظهور و سقوط امپراتوری های مختلف بوده اند و همچنین بسیاری از دعواها  ،رودخانه ها برای بشریت بسیار مفید هستند، زیرا آنها منابع غذایی، آب آشامیدنی، وسایل حمل و نقل ارزشمندی از یک کشور به دیگر را فراهم می کنند و همچنین زمین هایی را فراهم می کنند که بارور هستند. آنها همچنین خانه های مختلف حیوانات هستند. 

معرفی ده تا از بزرگترین رودخانه ها در کره زمین بر اساس رتبه طول، منطقه زهکشی و تخلیه آنها

۱۰٫ رود آمور Amur

 

رود آمور Amur
طول (کیلومتر): ۴،۴۴۴ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۱،۸۵۵،۰۰۰ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 11،۴۰۰

رود آمور در رتبه دهم بزرگترین رودخانه های جهان قرار دارد و برجسته ترین رود فدراسیون روسیه است. این رود در مرز روسیه و چین یافت می شود. Amur دارای ۲۰۰ شاخه است، اما مهمترین آنها : بوریا، زایا، آمنه و شیلکا در منطقه چپ هستند. Ergune، Huma، Songhua، و Ussuri مهمترین شاخه های سمت راست هستند . این رودخانه خانه پرندگان متعدد و به خصوص ساقه های سفید شرقی ( White Stalks ) و همچنین ماهی قزل آلا Kaluga است ، رودخانه دارای بیش از ۱۲۰ گونه ماهی است.

 

۹٫ رودخانه کنگو Congo

 

رودخانه کنگو Congo
طول (کیلومتر): ۴۷۰۰ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۳،۶۸۰،۰۰۰ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 41،۸۰۰

 این رودخانه رتبه ۹ در میان بزرگترین رودخانه های جهان است. این عمیقترین رودخانه با عمق حدود ۲۳۰ متر بر روی زمین است و قبلا به عنوان رودخانه شناخته شده است. رودخانه از طریق دومین جنگل بزرگ جنگلی در جهان جریان دارد.

 

۸٫ رودخانه پارانا Parana

 

رودخانه پارانا Parana
طول (کیلومتر): ۴۸۸۰ 
مساحت زهکشی (کیلومتر مربع): ۲،۵۸۲،۶۷۲ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 18،۰۰۰

در دنیا، این رود رتبه هشت از بزرگترین رودخانه ها را دارد . در آمریکای جنوبی یافت می شود. رودخانه پارانا از زبان توپی است و به معنای “دریا” است که در سه کشور یعنی پاراگوئه، آرژانتین و برزیل جریان دارد. در میان رودخانه های جنوبی آمریکا، در جای دوم پس از رودخانه آمازون است.

 

۷٫ رودخانه Ob

 

رودخانه Ob
طول (کیلومتر): ۵،۴۱۰ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۲،۹۹۰،۰۰۰ 
میانگین تخلیه (m³ / s): 12،۸۰۰

این رودخانه رتبه ۷ بزرگترین رودخانه در جهان است. این یکی از رودخانه های سیبری است که به اقیانوس اطلس می ریزد. در سرزمین آلتایی در جنوب غربی بیسک در تلاقی رودخانه های بیوا و کوتون و شاخه های اصلی آن؛ Anouilh، Aley، Sandy، Katun، Bija و Charysh.

 

۶٫ رودخانه Yellow  زرد

 

رودخانه Yellow زرد
طول (کیلومتر): ۵،۴۶۴ 
مساحت زهکشی (کیلومتر مربع): ۷۴۵،۰۰۰ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 2،۱۱۰

این ششمین رودخانه بزرگ روی زمین و دومین رودخانه طولانی در چین است. در کوه های Kunlun  که در استان چینگهای در سمت شمال غربی واقع شده اند. در امتداد دریای Bohai، از طریق نه استان عبور می کند. قسمت فوقانی رودخانه در استان چینگهای به Hekouzhen آغاز می شود. مردم در این منطقه آب از این رودخانه برای آبیاری استفاده می کنند. در دریای Bohai به پایان می رسد.

 

۵٫ رودخانه Yenisei یینسی

 

رودخانه Yenisei یینسی
طول (کیلومتر): ۵،۵۳۹ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۲،۵۸۰،۰۰۰ 
میانگین تخلیه (m³ / s): 19،۶۰۰

این پنجمین رودخانه بزرگ دنیا است و جز رودهای بزرگ چین است. این رودخانه زرد نامیده می شود زیرا آب آن گل آلود و به رنگ زرد اچر است و نصف آبیاری پنبه و گندم چین را تامین می کند.

 

۴٫ رودخانه Mississippi می سی سی پی

 

رودخانه Mississippi می سی سی پی
طول (کیلومتر): ۶،۲۷۵ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۲،۹۸۰،۰۰۰ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 16،۲۰۰

این چهارمین رودخانه بزرگ دنیا است و در کل ایالات متحده جریان دارد؛ رودخانه میسیسیپی به آرامی در حال گردش به طول ۲۳۲۰ مایل به سمت جنوب و در غرب مینه سوتا رو به افزایش است. شاخه اصلی این رودخانه میسوری است که در غرب و رودخانه اوهایو در شرق است. این رود به ۳۱ ایالت در ایالات متحده و دو استان کانادا منتقل می شود. این نیز یکی از فعال ترین آبراه های تجاری در زمین است، با تغییرات بسیاری و تحت کنترل انسانی است.

 

۳٫ رودخانه Yangtze یانگ تسه

رودخانه Yangtze یانگ تسه
طول (کیلومتر): ۶،۳۰۰ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۱،۸۰۰،۰۰۰ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 31،۹۰۰

یانگ تسه سومین رودخانه بزرگ جهان و بزرگترین رود در چین است و رودخانه شگفت انگیزی است با طیف گسترده ای از سایت هایی که گردشگران، فرهنگ و مناظر را در طول آن جذب می کند. یانگ تزی از Tanggula و در غرب چین در یک استان به نام چینگهای منشا می گیرد و از یازده منطقه دیگر عبور می کند؛شانگهای، چونگ کینگ، یوننان، هونان، تبت، جیانگ سو، سیچوان، هوبئی، چینگهای و آنهویی. این رود نهایتا به دریای چین شرقی می ریزد.

 

۲٫ رود Nile  نیل

رود Nile نیل

طول (کیلومتر): ۶،۸۵۳ 
مساحت زهکشی (کیلومتر مربع): ۳،۲۵۴،۵۵۵ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 2800

رود نیل دومین رودخانه جهان است، این رود از طریق صحرا جریان می یابد و آب خود را به دریای مدیترانه می ریزد. این رود تنها دو شاخه مهم دارد: نیل آبی در اتیوپی و نیل سفید در رواندا که در سودان بهم می رسند. شهرهای اصلی این رودخانه عبارتند از: اقصر، خارطوم، قاهره و اسوان. همچنین از طریق یازده کشور از جمله کنیا، سودان، بوروندی، سودان جنوبی، کنگو، اریتره، اوگاندا، رواندا، تانزانیا، مصر و اتیوپی جریان دارد.

نیل عموما به عنوان طولانی ترین رودخانه در جهان محسوب می شود، با این حال، منابع دیگری که در متن متضاد هستند، به مطالعه سال ۲۰۰۷ اشاره می کنند که عنوان آن را به رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی  اشاره می کند.

 

۱٫ رود Amazon آمازون

 

رود Amazon آمازون
طول (کیلومتر): ۶۹۹۲ 
منطقه زهکشی (کیلومتر مربع): ۷،۰۵۰،۰۰۰ 
متوسط ​​تخلیه (m³ / s): 209،۰۰۰

این بزرگترین رودخانه جهان با توجه به عرض و حجم آن است که در هنگام بارش باران حدود ۳۰ مایل در بعضی از نقاط می رسد. رودخانه خانه ای است برای انواع مختلف گونه های ماهی، درختان، گیاهان و حیوانات. و خروج آن در اقیانوس اطلس است.

با این حال، تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی بر روی رودخانه های ما دارد. همچنین تهدید قابل توجهی برای منابع رودخانه و عرضه آب به میلیاردها نفر از مردم سراسر جهان است. گرمایش جهانی به طور قابل توجهی به کمبود آب در سراسر جهان نسبت به خشکسالی اضافه کرده است و بنابراین باید اقدامات زیادی برای جلوگیری از آسیب بیشتر به رودخانه های با ارزش ما انجام شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۲٫۶ / ۵٫ تعداد آرا: ۷

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ