برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاذبه های بوشهر

بهترین جاهای دیدنی بوشهر

استان بوشهر در قسمت جنوبی کشور و در حاشیه‌ خلیج فارس قرار گرفته است. هوای معتدل در پاییز و زمستان و نوروز ، چشمه های آب معدنی، سواحل مشهور و زیبای خلیج فارس، جزیره های متعدد، تالاب های کم نظیر  همراه با جاذبه های تاریخی مانند کاخ کورش مربوط به دوره کورش (بنیان گذار سلسله هخامنشی) و کاخ سنگ سیاه که آن هم از بناهای دوره هخامنشی است ، گوردختر ، که گفته می شود آرامگاه دختر یا خواهر کوروش است ، کوشک اردشیر که بنای آن بسیار شبیه به کاخ اردشیر در فیروزآباد بوده و برج قلعه خورموج این منطقه باعث شده بوشهر یکی از پرجاذبه ترین نواحی طبیعی و تاریخی ایران باشد.

 


 

جاذبه های تاریخی بوشهر

بافت قدیم بوشهر نیز از مهمترین جابه‌های گردشگری استان بوشهر است که با توجه به سبک خاص و منحصر به فرد معماری آن دارای جاذبه‌های بسیار زیادی است.

*** عمارت کازرونی بوشهر :
سفر به بوشهر
عمارت کازرونی بوشهر از بناهای مربوط به اوایل دوره قاجار است در محله قدیمی بهبهانی بوشهر واقع شده و مالک این عمارت سید محمد رضا کازرونی از تاجران نامدار بوشهری است.
*** مدرسه گلستان :
راهنمای سفر به بوشهر
ساختمان اصلی این مدرسه مربوط به دوره‌ی قاجار است و حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد. این مدرسه از قدیمی‌ترین بناهای بافت قدیم بندر بوشهر است .
*** عمارت ملک :

جاهای دیدنی بوشهر

عمارت ملک مجموعه ساختمانی تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر در حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد و در نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرارگرفته است. در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجره آن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است. عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است این کاخ توسط متجاوزین انگلیس اشغال شده و به صورت مقر نظامی آن ها در آمد.نوع و سبک معماری از سبک ساختمان سازی دو قرن پیش سواحل خلیج فارس که به بنگله معروف است تاثیر گرفته است و دارای یک قسمت استحفاظی , بارو و شاهنشین و قسمتی به صورت چند ایوان و اتاق های مسکو نی است .

 

*** کاروانسرای دالکی :

مکان های جالب و دیدنی بوشهر

کاروانسرای دالکی مربوط به دوره قاجار است و در ۲۳ کیلومتری شمال برازجان، راه قدیمی شیراز به بوشهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۷۷/۰۵/۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

*** کاخ کوروش :

مکان های دیدنی بوشهر

کاخ کوروش مربوط به دوره هخامنشی است و در برازجان، ورودی شهر واقع شده ، «کاخ کوروش دشتستان» در سال ۱۳۵۰ به وسیلهٔ هیأت باستان‌شناسی ایران حفاری شده‌است. با توجه به شیوه‌های معماری و استفاده از سنگ سیاه و سفید زمان احداث آن را به دورهٔ کوروش بنیان گذار زنجیره هخامنشی منسوب کرده‌اند.

 

*** غار چهل خانه :

مکان های دیدنی بوشهر

غار چهل خانه واقع در شمال شهر سعدآباد دشتستان بوشهر رشته کوهی است که مشرف به رودخانه شاپور است. در ارتفاعات این کوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره‌ای و حجاری شده دیده می‌شود که یک مجموعه بسیار زیبا را تشکیل می‌دهند. اندازه‌های داخلی اتاق‌های «غار چهل خانه» در ابعاد گوناگونی است. ورودی این دخمه به شکل ذوزنقه بوده و در داخل آن طاقچه‌هایی در اشکال مختلف تعبیه شده‌است.

 

*** قلعه‌ زار خضرخان‌  :

مکان های جالب بوشهر

این‌ قلعه‌ در شمال‌ منطقه‌ اهرم واقع‌ شده‌ و به‌ زارخضرخان‌ تنگستانی‌ منسوب‌ است‌ و در حال‌ حاضر نیز اعقاب‌ و فرزندان‌ او در آن‌ سکونت‌ دارند. قلعه‌ مشتمل‌ بر چهار برج‌ و بارو و قلعه‌ میانی‌ است ‌و همچنین‌ دارای‌ تاسیسات‌ خصوصی‌ برای‌ ساکنین‌ قلعه‌ می‌باشد.

 

*** آرامگاه‌ سیبویه‌ :

مکان های  دیدنی بوشهر

این‌ آرامگاه‌ در ابتدای‌ شاخه‌ میانی‌ و شمالی‌ دره‌ لیل‌ سیراف‌ واقع‌ شده‌ است‌. در این‌بقعه‌ دو قبر وجود دارد؛ قبر بزرگی‌ با صندوقی‌ مکعبی‌ شکل‌ با لوح‌ خط‌ کوفی‌ بسیار زیبا و قبر دیگری‌ با عرض‌کم‌ و بدون‌ سنگ‌ قبر که‌ متعلق‌ به‌ سیبویه‌ است‌.

 

*** کلیسای ارامنه گریگوری :

جاهای دیدنی بوشهر

کلیسای ارامنه گریگوری مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، محله شنبدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

*** موزه رئیس‌علی دلواری:

راهنمای سفر به بوشهر

رئیس‌علی دلواری از سرداران مبارزه با استعمار در استان بوشهر است که خانه وی تبدیل به موزه شده و پذیرای گردشگران است. موزه‌ی در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان واقع شده‌ است.دلوار در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد.

 

*** گورستان باستانی منطقه سیراف:

جاهای دیدنی بوشهر

سیراف از قدیمی‌ ترین بنادر ایران و جهان است که در گذشته کشتی‌رانی از این بندر رایج شده است و دارای آثار تاریخی متعددی از جمله یک گورستان باستانی است.

 

*** کاخ بردک سیاه:

جاهای دیدنی بوشهر

کاخ بردک سیاه از آثار تاریخی مربوط به دوران هخامنشی است که در روستای درودگاه شهرستن دشتستان واقع است.

 

*** آب‌انبار قوام:

جاهای دیدنی بوشهر

آب انبار قوام  واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر واقع شده است. ساختمان «آب انبار قوام» در محوطه باری در جانب غربی شهر بوشهر و در (کنار دریا) قرار گرفته است. تاریخ بنای این آب انبار (برکه) به ۱۵۰سال بیش بر می‌گردد.

 

*** گور دختر :

جاهای دیدنی بوشهر

گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی . بنای  گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی  در پاسارگاد ( مشهد مرغاب ) است در شرق جاده برازجان- کازرون در منطقه تنگ ارم واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمی‌گردد. سقف و بدنه سنگی این  آرامگاه  از۲۴ قطعه سنگ تشکیل شده است. در گور دختر همچنین عناصر هنر اورارتویی مانند شیروانی دو شیبه و نیز عناصر معماری ایلامی بمانند معبد چغازنبیل را می‌توان دید .این بنا قدمت منطقه برازجان را تایید می کند بخصوص که کوشک اردشیر ساسانی هم در نزدیکی این بنای باستانی واقع است .این احتمال وجود دارد که این بنا مربوط  به آرامگاه دختر یا خواهر کوروش هخامنشی باشد.

 

*** کاروانسرای مشیرالملک دشتستان:

جاهای دیدنی بوشهر

کاروانسرای مشیرالملک در سال ۱۲۵۰ شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شد و تا سال ۱۳۰۰ شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد که به دلیل واقع شدن شهر برازجان بر سر راه تجارتی شیراز به بوشهر مکانی مناسب جهت استراحت کاروانیان بوده است.

 

*** قلعه خورموج:

جاهای دیدنی بوشهر

قلعه خورموج که قسمتى از آن به نام قلعه محمدخان دشتى و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال‌خان معروف بوده در شهر خورموج قرار داد. از این بنا براى سکونت و مقاصد نظامى و دیده‌بانى استفاده مى‏شده است. شاه‌نشین‏‌ها و گوشواره‌‏ها به سبک سلجوقى بنا شده بودند. گچبرى دیوارها و درون اتاق‏ها و تزیینات اصلى قلعه بسیار جالب است و سبک بنا با بناسازى و گچبرى و طاق‌سازى کاخ اردشیر در فیروزآباد فارس همانند است. قلعه خورموج شامل چهار حصار،چهار قلعه،اندرونی،عمارت مرکزی و قراولخانه و اصطبل بوده است.

*** قلعه نصوری :

جاهای دیدنی بوشهر

قلعه نصوری در بندر طاهری در کرانه خلیج فارس قرار دارد. این قلعه در خاور استان بوشهر و در ۲۵۰ کیلومتری آن قرار گرفته است. قلعه نصوری به «قلعه شیخ» مشهور بوده و متعلق به اوایل قاجاریه است. این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان های ساحلی خلیج فارس است. قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می باشد. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمت است. سبک کار و تراش آن ها شبیه ستون های وکیل شیراز است. گچ بری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگان و تابلوهای مربوط به مجالس شاهنامه است. موضوعات تابلو شامل کیخسرو و کیکاووس، رستم و زال، بارگاه انوشیروان، سلطان محمود و درباریان، فردوسی و شاعران همزمانش می باشد.

 

*** منطقه تاریخی توز :

جاهای دیدنی بوشهر

شهر تاریخی تَوَّز یا توج یکی از شهرهای مهم دشتستان قدیم بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار و در نزدیکی روستای زیراه کنونی قرار دارد که در محلى بین روستاهاى زیرراه، اردشیر‌آباد و سعدآباد از توابع دهستان‌هاى دشتستان در حاشیه رودخانه شاپور دالکى قرار دارد.

*** گورستان مهاجمین انگلیسی :

گورستان مهاجمین انگلیسی مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، محله دواس بهمنی واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 


 

جاذبه های طبیعی بوشهر

 

*** سواحل زیبای استان بوشهر:

جاهای دیدنی بوشهر

سواحل ماسه‌ای استان بوشهر را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این استان نام برد که این استان در مجموع بیش از ۷۰۰ کیلومتر ساحل دارد که اغلب این سواحل برای استفاده عموم مردم آزاد است.

 

*** نخلستان‌های سرسبز:

جاهای دیدنی بوشهر

نخلستان‌های سرسبز و سربه فلک کشیده شهر آب‌پخش جلوه بسیار دیدنی به این منطقه داده است و هیچ مسافری را بدون توقف اجازه عبور نمی‌دهد. وجود کانال‌های پر آب‌ در دو سمت مسیر ورودی شهر آب‌پخش طراوت و نشاط خاصی به این منطقه بخشیده است تا مسافران نوروزی بتوانند از آب و طبیعت در کنار هم بهره ببرند.

 

*** گنبد نمکی:

راهنمای سفر به بوشهر

گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر و در نزدیکی روستای گنخک در فاصله ۶۴ کیلومتری جنوب شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و درکیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و  در ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قرار دارد یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید. این اثر طبیعی یکی از بزرگ‌ترین ، فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه است.از مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک می‌توان به نوع نمک‌های این کوه نمکی، آبشارها، بلورها و گنبدها و غارهای منحصر به فرد آن اشاره کرد .

 

*** چشمه آبگرم قوچارک :

«چشمهٔ آبگرم قوچارک» در مسیر جاده بوشهر ــ به بندرعباس و در ۵ کیلومتری جنوب غربی اهرم قرار دارد. این چشمه از شکاف سنگ‌های آهک مارنی از زمین خارج می‌شود. آب این چشمه در ردیف آب‌های سولفات، کلیسم، همراه با منیزیم زیاد و کلرور، سدیم و لرم است.

 

*** پارک ملی نای‌ بند :

مکان های جالب و دیدنی بوشهر

پارک ملی نای‌بند بعنوان یک منطقه حفاظت‌شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران در استان بوشهر در سواحل خلیج فارس است. این منطقه همراه با مناطق دیگر از جمله دماغه نای‌بند و بخشی از آبهای خلیج فارس در سال ۱۳۸۳ به عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت و اعلام شد.

 

*** پارک جنگلی چاه‌ کوتاه :

راهنمای سفر به بوشهر
پارک جنگلی چاه‌ کوتاه در فاصله‌ ۵۰ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در روستای چاه‌کوتاه واقع شده است.این پارک جنگلی ۴۰ سال قدمت دارد و زیستگاه گونه‌ های گیاهی مناطق کویری و حاره‌ای است و گونه‌های مختلفی از پرندگان ساحلی درآن زندگی می‌کنند.

 


 

جاذبه ها و مکان های تفریحی بوشهر

 

***دهکده گردشگری بوشهر :

جاهای دیدنی بوشهر

فاز نخست دهکده گردشگری امید به مساحت ۱۴ هکتار در بزرگراه امام علی (ع) بوشهر احداث‌ شده و برای احداث فاز نخست ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است، اما کل دهکده گردشگری بوشهر در سطح ۸۵ هکتار و دارای ۴ فاز است وبا رویکرد توسعه تفریح های آبی و ساحلی احداث می شود که با توسعه این طرح شاهد چشم‌انداز جدیدی از ساحل بوشهر در ورودی شهر خواهیم بود

 

*** بوستان شغاب بوشهر :
راهنمای سفر به بوشهر
بوستان شغاب بوشهر از جمله بوستان های زیبا و تاریخی بندر بوشهر است که به دلیل قرار گیری پارک شغاب بوشهر در کنار ساحل خلیج فارس چشم اندازی بی نظیر و زیبا بدان بخشیده و از سویی به دلیل وجود امکانات تقریبا مناسبی که در این پارک برای گردشگرانی که به بوشهر سفر می کنند تدارک دیده شده است .
*** پارک ساحلی آب شیرین کن :
در نزدیکی عمارت ملک و روبروی دانشگاه خلیج فارس قرار دارد که خیلی با صفا و زیباست . یک قسمت از این پارک جزء منطقه نظامی است ولی با این حال  بازدید امکان پذیر است . رستوران سنتی و کافی شاپ هم در پارک موجود است . پارک آب شیرین کن در اوایل فصل بهار از همیشه سر سبزتر و زیباتر است .

*** پارک پرندگان بوشهر :

جاهای دیدنی بوشهر

این پارک با دارا بودن ۲۵گونه پرنده از جمله طاووس،قرقاول، مرغ و خروس چینی،لهستانی و لاری، اردک، غاز، کبوتر، قمری، مرغ عشق، طوطی، فنچ، پرندگان شکاری، کرکس، عقاب، بوقلمون، مرغ شاخ دار هندی و … از پارک های جذاب شهر بوشهر است.

*** موزه مردم‌شناسی :

جاهای دیدنی بوشهر

قدمت موزه مردم‌شناسی بوشهر به دوره قاجاریه می‌رسد این مکان برای نخستین شهردار بوشهر “آقای سیادت”  می باشد و بعدها به “بلدیه” معروف شد و سپس خانواده‌ای به نام “طاهری” آن را تملک کرد و نام خانواده طاهری بر این بنا ماندگار شد. این ساختمان در محله بهبهانی واقع شده و امروز در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر قرار دارد. سبک معماری این بنا و ساختمان‌های بافت قدیم بوشهر ساده و سبکی خاص به نام بیت هیلانی بوده به طور کلی در بافت قدیم بوشهر تمامی عمارت‌ها و خانه‌ها از سنگ‌های آهکی مرجانی با ملات گچ ساخته شده است و درها و پنجره‌ها از چوب جنگی درختان ساج و به صورت دولنگه تهیه شده‌اند که بربالای تمامی درب‌ها هلالی با شیشه‌های رنگی کار شده است. سقف ساختمان‌ها از چوبی معروف به چندل یا صندل هستند در عمارت‌های بوشهر اتاق‌ها را پنج‌دری می‌نامند عمارت طاهری شامل ۱۰ اتاق در دو طبقه و یک نیم‌طبقه است.

*** موزه تجارت دریایی خلیج فارس :

جاهای دیدنی بوشهر

موزه ی تجارت دریایی خلیج فارس در ساختمان ایرانی، یکی از تجار صاحب نام دوره ی قاجار با بیش از یکصد سال قدمت و در حد فاصل ادراه ی بندر و دریانوردی بوشهر قرار دارد. این موزه در چند حوزه فعالیت دارد که شامل : کارهای پژوهشی مرتبط با امر تجارت دریایی خلیج فارس، کتابخانه ای مرتبط با دریا و دریانوردی ، اسناد دریایی خلیج فارس و بخشی از دست یافته های باستان شناسی زیر آب (خمره های سفالی مربوط به حمل مایعات) اسناد حاکمیت خلیج فارس، اسناد صادرات و واردات شرکت های تجاری که در بندر بوشهر فعالیت می کردند می باشد.همچنین تصاویر مشاغل بومی و جامعه شهروندی، اشیاء و آثار باستانی با قدمت طولانی و تصاویری مربوط به لنج سازی بومی استان بوشهر در این موزه ارائه شده است. 

 


 

برخی جزایر و شهرهای بوشهر :

 

*** شهرستان دیلم :

با جاذبه های گردشگری گوناگون در شمالی ترین نقطه استان بوشهر و هم مرز با سه استان خوزستان، کهگلیویه و بویر احمد و فارس واقع شده است .ساحلی جنوبی دیلم از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است دیگر جاذبه های شهر دیلم عبارتند از : بازارچه دستفروشان ، اسکله صیادی و تجاری دیلم و بازار ماهی فروشان ، کمپینگ ساحلی؛ پارک آبی خاکی دیلم؛ پارک جنگلی عامری؛ پارک جنگلی عامری که در ۱۵ کیلومتری شمال دیلم واقع شده از دیگر جاذبه‌های تفریحی و گردشگری این شهرستان   ، بندر تاریخی حماد؛  جنگل بیدو؛ جنگل بیدو در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی دیلم و در کنار روستای بیدو  ، کوه بیکس؛ کوه بیکس در ۱۰ کیلومتری دیلم و در جنوب شرقی دیل  ، جنگل دره امیری؛ جنگل دره امیری در کنار دره امیری و در نزدیکی روستای مظفری شمالی

 

*** جزیره خارک :

خارک در شهرستان گناوه واقع شده، از مهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه و یکی از جزایر زیبای خلیج فارس به شمار می آید. این جزیره از مناطق بسیار قدیمی منطقه بوده و دارای آثار تاریخی متعددی است.این جزیره در فاصله۵۷ کیلومتری شمال غربی بوشهر واقع است. تاسیسات نفتی در این جزیره قرار دارد و سواحل عمیق آن جهت ایجاد لنگرگاه مطلوب است.

  • قلعه هلندی ها  جزیره خارک : قلعه هلندی ها در شمال خاوری جزیره خارک قرار دارد. این قلعه سابقا برج و بارویی داشته که از بین رفته است. در سال ۱۷۴۸ میلادی مقارن با حکومت دوره صفوی که ایران مورد حمله افاغنه قرار گرفت، هلندی ها پس از تعطیلی دارالتجاره بندرعباس، جزیره خارک را مرکز خود قرار داده و این قلعه را احداث کردند.این قلعه به وسیله کینپ هاوزن در سال ۱۷۴۷ بنا گردیده و به «قلعه هلندی ها» معروف است.
  • کلیسای‌ قدیمی خارک‌ : این‌ کلیسا در قسمت‌ غربی‌ جزیره‌ خارک‌ قرار دارد و احتمالا به‌ مسیحیان‌ زمان ‌ساسانیان‌ تعلق‌ دارد. این‌ کلیسا حدود سده‌ پنجم‌ یا ششم‌ میلادی‌ بنا گردیده‌ است‌.

 

*** بندر سیراف :
راهنمای سفر به بوشهر
شهر باستانی سیراف در شهرستان کنگان و به فاصله ۲۶۰ کیلومتری شهر بوشهر واقع شده است. سیراف یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر است.
* جزیره خارگ: جزیره خارگ یکی از بخش‌های شهرستان بوشهر است و بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره از مناطق بسیار قدیمی استان است و آثار تاریخی و باستانی متعددی را در خود جای داده است.

*جزیره نخیلو  :در حال حاضر بیش از هر چیز محل زیست لاکپشتان خلیج فارس می‌باشد و از این نظر اهمیت زیست محیطی قابل توجهی دارد.

*جزیره گرم: جزیره گرم مقابل شهرستان دیر در خلیج فارس واقع شده و به علت و جود انبوه درختان جنگلی (موسوم به گرم) به همین نام نیز مشهور شده است.

*جزیره جنوبی( میر مهنا): این جزیره در جنوب بندر ریگ قرار دارد و بک جزیره گردشگری است.

*جزیره شیف بوشهر :  جزیره شیف در ۶ کیلومتری شمال بندر بوشهر و در منتهی‌الیه تالاب حله قرار دارد و جزیره‌ای ماسه‌ای است.

 

 


 

مراکز خرید بوشهر

***بازار قدیمی بوشهر :
این بازار از یک اسکلت بندی و کریدور اصلی با جهت جنوبی و شمالی با معماری جالب و نورگیری و تهویه مناسب تشکیل شده بود که در فصل سرما و ریزش باران و فصل گرم از تابش آفتاب در امان بوده و تحمل هوای گرم را  برای مغازه داران و عابرین و خریداران آسان می کرد . بازار قدیم بوشهر یکی از زیباترین و پر رفت و آمدترین قسمت داد و ستد و خرید و فروش اجناس مختلف بوده است. این بازار حدود ۲۵۰ باب مغازه داشته که در دوره قاجاریه ساخته شده و با سبک معماری این دوره منطبق است. 

*** بازارهای تجاری  :

نقاط مختلف استان بوشهر دارای بازارهای عرضه اجناس خارجی است که افراد زیادی به قصد خرید به این شهرها سفر می‌کنند که شهرهای گناوه و دیلم دارای بازارهای بزرگی برای عرضه اجناس خارجی هستند.

*** سوغات بوشهر  :
از میان سوغات و صنایع دستی این استان می‌توان به مواردی از جمله  تنوع آبزیان ، خرما و فرآورده‌های آن، گلیم و گبه، انواع حلوای محلی و صنایع دستی دریایی اشاره کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۵۲

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ