شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است. اصفهان، دومین شهر پهناور و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است. اصفهان به نام سپاهان نیز آمده است که احتمالا از عصر ساسانیان كه سپاهیان (اسپهان) در دشت حاصلخیز اطراف شهر گرد آمدند به این‏ نام خوانده شده است. در قرن چهارم هجری، در زمان آل ‏زیار و آل ‏بویه، به‏ عنوان پایتخت مورد استفاده قرار گرفت. در قرن پنجم، در دوران سلجوقیان، پایتخت امپراطوری وسیعی شد كه یك مرز آن رود سیحون و مرز دیگرش سواحل شرقی دریای مدیترانه بود. غارت وحشیانه شهر به دست تیمور لنگ و قتل ‏عام ساكنان آن در سال 789 ه. ق. اصفهان را به وضع اسف‏باری دچار كرد. در زمان اولین حكمرانان صفوی در قرن دهم هجری، اصفهان از مراكز مهم تجارت، فرهنگ و صنعت گردید. در اوایل قرن یازدهم (1006 ه.ق.) پایتخت شاه ‏عباس از قزوین به اصفهان انتقال یافت و قریب یك قرن ‏و نیم این شهر پایتخت سلسله صفویه بوده و به همین واسطه از شهرت جهانی برخوردار شد. شهر اصفهان از روزگاران كهن تا كنون به نامهای: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاك، پاری، پرتیكان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان (سپاهان) اشاره شده و از آن نام برده شده است.شهر اصفهان با انتخاب شدن به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال 2005 در میان مردم این کشورها بیش از پیش مشهور گشته و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

وبسایت برترین جاذبه ها در این مقاله سعی کرده ، تمامی جاذبه های مهم شهر بزرگ اصفهان را جمع آوری کند ، با ما همراه باشید

1. صنایع دستی اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

شهر اصفهان از لحاظ صنایع دستی مهم ترین شهر کشور به شمار می آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه و… در آن تولید می شود و گردشگرانی که مشتاق به تهیه سوغات ایرانی هستند تقریبا صنایع دستی و سوغاتی های تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان می توانند تهیه کنند.

 


 

2. خوردنی های اصفهان :

در میان شیرینی های اصفهان گز و پولکی اصفهان از همه معروفتر هستند؛ مهمترین غذای محلی اصفهان از نظر آنوبانینی؛ که بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران است “بریانی” (بریونی) نام دارد که خوراکی گوشتی و بسیار چرب بوده و در بیشتر نقاط شهر می توان آن را تهیه کرد.

 


 

3. آثار تاريخي و جاذبه هاي توريستي شهر اصفهان :

عمده آثار باستانی اصفهان مربوط به دوره صفویه و مهمترین مناطق گردشگری آن در حاشیه زاینده رود قرار دارد. عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه،گورستان قدیمی تخته فولاد،بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی و سه پل (پل الله وردی خان) و… از مهمترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند

 

کاخ چهلستون اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

عمارت چهلستون در اوايل قرن 11 هـ .ق در ميان باغ و مجموعه بناها و كاخهاي محوطه دولتخانه صفوي ساخته شده است . اين عمارت عمدتاً به منظور پذيرائي رسمي از ميهمانان و سفراي خارجي ، طي سه مرحله و طبق يك طرح واحد ساخته شده است . مرحله اول ـ تالار اصلي و بزرگ . مرحله دوم ـ ايوان آئينه و اطاقهاي طرفين آن . مرحله سوم ـ ايوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبي تشكيل شده است . نام چهلستون به نشانه كثرت ستونها و انعكاس تصوير بيست ستون در آب استخر است.

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

نقاشي هاي ديواري چهلستون زير نظر هنرمند نامدار عصر صفوي ، رضا عباسي با خصلت بزرگ نمائي به شيوه مينياتورهاي ايراني انجام گرفته است . چهار تابلو بزرگ داخل سالن ، صحنه هايي از ميدانهاي جنگ و مجالس پذيرائي پادشاهان صفوي را نشان مي دهد . دو تابلو بزرگ مياني از الحاقات بعدي با موضوعات مشابه است كه به قلم صادق نقاش باشي (هنرمند دوره قاجار) ترسيم شده است . متأسفانه بسياري از نقاشي هاي دوره صفوي در زمان حكومت ظل سلطان ، تخريب گرديده است .

 

ميدان نقش جهان (ميدان امام) اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

يكي از زيباترين ميدانهاي جهان به طول حدود 512 متر و عرض 160 متر است كه در اطراف آن اطاق هائي در دو طبقه با يك اندازه و شكل احداث شده است . تعداد چهار اثر تاريخي بي نظير در اطراف ميدان قراردارد . عمارت عالي قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شيخ لطف اله و سر درب بازار قيصريه ، در وسط ميدان اصلي ، زمين و دو دروازه سنگي چوگان بوده است . ميدان امام امروزي يكي از مراكز خريد صنايع دستي و همچنين محل برگزاري بسياري از مراسم ملي و مذهبي مي باشد .

 

بازار قيـصـريه اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

اين بازار در دوران صفويه مركز فروش كالاهاي گران قيمت بوده است و نمايندگان شركتهاي خارجي در اين مكان داراي حجره هائي بوده اند . بازار اصفهان يكي از بزرگترين بازارهاي ايران است كه داراي قسمتهاي مختلف مي باشد و در هرقسمت كالاهاي خاصي را به فروش مي رسانند . براي مثال قسمت صنايع دستي ، طلا و نقره ، قالي ، كفش و غيره . بازديد از همه قسمتهاي بازار ساعتها به طول مي انجامد .

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

سردرب قيصريه در شمال ميدان امام (نقش جهان) ساخته شده است . اين سردرب ، يكي از زيباترين نقاشي هاي مربوط به دوران صفويه را نشان مي دهد . از اين سردرب  وارد يكي از زيباترين بازارهاي جهان مي شويم . اين سر در را قيصريه مي نامند ازآن جهت كه از روي نمونه يكي از بناهاي شهر قيصريه در آسياي صغير تركيه امروز ساخته اند.     موقعيت: شمال ميدان امام  ، سال تاسيس: ۱۱ هجري قمري (دوره شاه عباس اول)

 

عمارت عالي قاپو اصفهان  :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

اين كاخ در قرن يازدهم هجري در شش طبقه احداث شده است . هر طبقه تزئينات هنري خاصي را دارا مي باشد . از قسمتهاي مهم اين كاخ ، ايوان طبقه سوم ، حوض مسي در ا” و تالار پذيرائي همين طبقه كه با زيباترين نوع نقاشي و گچ بري تزئين شده است . تالار موسيقي طبقه ششم و تزئينات گچبري بي نظير آن و اغلب كارهاي هنري به وسيله رضا عباسي هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است .

 

مسجد امام  اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

در طرف جنوبي ميدان نقش جهان ـ (ميدان امام) ـ يكي از زيباترين مساجد جهان اسلام قراردارد كه به دستور شاه عباس اول ، توسط استاد علي اكبر اصفهاني احداث گرديده است . در مرحله اول سردرب اصلي و جلوخان ورودي با دو مناره خارجي مسجد ساخته مي شود . درب مسجد با ورقهاي نقره و طلا تزئين گرديده و مربوط به دوره شاه صفي ، جانشين شاه عباس اول است . در داخل مسجد يك حياط اصلي و مركزي ، با چهار ايوان و دو حياط فرعي جانبي قراردارد . گنبد خانه جنوبي به صورت دو پوش اجرا گرديده و فضاي بين اين دوگنبد حدود 12 متر ارتفاع دارد . ارتفاع گنبد خارجي از كف مسجد 50 متر مي باشد . كتيبه هاي مسجد، توسط خطاطان و خوشنويسان معروف دوران صفويه مزين شده است .نقوش اين كاشي كاريها (گل و بوته ها) به صورت مجرد و رمزي ظاهر مي شود.

 

مسجد شيخ لطف اله اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

در ضلع شرقي ميدان امام (نقش جهان) مسجدي قراردارد كه در زمان شاه عباس اول صفوي ، هنگام احداث ميدان و همراه با بناهاي اطراف آن به منظور محل عبادت و حوزه تدريس مرحوم شيخ لطف اله ، كه از علما و روحانيون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده ، ساخته شده است . ساختمان مسجد در سال 1011 هـ .ق آغاز و در سال 1028 به پايان رسيده است . اين مسجد داراي يك شبستان زيرزميني است كه كف گنبدخانه را از سطح زمين بالاتر قرارداده است . به خاطر استفاده هاي خاص علمي ـ مذهبي از اين مسجد ، نيازي به احداث حياط و مناره نبوده است . گنبد بر روي هشت طاق جناغي قرار گرفته و لبه اين طاقها با كاشيهاي پيچ به رنگ فيروزه ، تزئين يافته است .

 

مسجد جامع اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

مسجد جامع اصفهان در گوشه شمال غربي ميدان قديم احداث گرديده است . مسجد اوليه دركنار روستاي قديمي ياوان و احتمالاًُ بر روي يك بناي مربوط به قبل از اسلام احداث گرديده است .شهر اصفهان در سال 24 هجري ، دين مبين اسلام را مي پذيرد و اولين مسجد رادر محل فعلي با ابعادي محدودتر در سال 156 هجري مي سازد . در قرن سوم هجري به علت گسترش شهر و ازدياد جمعيت ، مسجد وسيع تري بر روي مسجد اوليه پايه ريزي مي گردد . عمده ترين سبك معماري به كار  رفته در مسجد مربوط به دوره سلجوقي ، به شيوه رازي است . در اين شيوه كاربرد آجر و ايجاد نماهاي آجري با طرحهاي گره در حد اعلاء مهارت و زيبائي در نماي داخلي و خارجي گنبدهاي خاكي و نظام الملك ظاهر گشته است . گچ بري محراب او لجايتو ، تزئينات كاشي كاري و خطوط بنائي و مقرنس سازي هاي مختلف ايوانها همراه با كتيبه هاي خط كوفي و ثلث ، نشانگر كوشش و علاقه هنرمندان اصفهاني در بناي اين مسجد مي باشد .

 

كاخ هشت بهشت اصفهان   :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

كاخ هشت بهشت در ميان باغ بلبل ، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوي در زمان حكومت شاه سليمان (در نيمه دوم قرن 11 هجري قمري) ساخته شده است . موقعيت ممتاز باغ و عمارت هشت بهشت به گونه اي بوده كه ورودي هاي باغ از كليه اضلاع آن انجام مي گرفته است . در جنوب باغ هشت بهشت در زمان شاه سلطان حسين ، مجموعه مدرسه و كاروان سرا و بازارچه احداث گرديده است .

 

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

نام هشت بهشت عمدتاً در اصطلاح زمان خود ، به معناي هشتي يا ورودي بهشت بوده است . عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روي يك كرسي با ازاره سنگي ساخته شده و تركيب احجام و فضاهاي معماري به گونه اي ماهرانه و متناسب انجام گرفته است .

 

پل خواجو  اصفهان  :

جاهای دیدنی شهر اصفهان

رودخانه زاينده رود و پل خواجو از آثار دوره صفويه در سال 1060 هجري ، مصادف با زندگي شاه عباس دوم احداث شده است . پل خواجو در طراحي قديم براي چندين منظور در نظر گرفته شده است .

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

قسمت فوقاني براي حركت سريع و عبور كالسكه ها و چهارپايان بوده در حالي كه بخش تحتاني عمدتاً براي حركت آرام و توقف و تأمل عابرين پياده بوده است . قسمت زيرين تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه هاي عبور آب به صورت بند با تخته هاي قطور چوبي قابل كنترل بوده و با بستن كامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربي پل بالا آمده و درياچه كوچكي را به وجود مي آورد . در قسمت مركزي پل ، عمارت بيگلربيگي در طبقه فوقاني و در دو طرف راهروي پل براي پذيرائي و تشريفات رسمي ساخته شده است كه اطاقهاي آن در دوره هاي مختلف با نقوش رنگ طلائي تزئين گرديده است .

 

 سی وسه پل اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

زماني كه اصفهان به عنوان مركز حكومت دولت صفويه انتخاب مي گردد ، جهت گسترش شهر به طرف جنوب متمايل مي شود . و عنصر مهم شهرسازي در آن طرح ، محور چهار باغ بوده كه از دروازه دولت به سوي جنوب احداث مي گردد و حدود شش كيلومتر طول آن بوده است . اين خيابان الزاماً از رودخانه عبور مي نمايد و بدين جهت معماران آن زمان، پل الهورديخان را كه به سي و سه پل معروف مي باشد بر روي زاينده رود و منطبق بر محور چهارباغ ايجاد مي نمايند . زمان احداث پل درحد فاصل سالهاي 1008 تا1011 هجري قمري بوده و طول آن سيصد متر و عرض آن 14 متر مي باشد . اين پل از معماري بسيار زيبا و متناسب برخوردار است ، پل الهورديخان را مي توان نتيجه مطلوب تركيب فنون در مهندسي با هنر معماري محسوب كرد .

 

كليسا و موزه وانك اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

در قرن يازدهم هجري ، تعدادي از ارامنه ساكن در ارمنستان فعلي به اصفهان منتقل گشته و در دهكده اي در جنوب غرب اصفهان سكونت داده شدند . نام آن دهكده را جلفا گذاشتند . پادشاهان صفوي براساس فراميني كه صادر كردند ، آزادي هاي مذهبي براي آنها را تضمين نمودند و اين اقليت ارامنه را مورد حمايت قراردادند . در بين ساكنان جلفا ، تجار و افرادي كه دانش فني آن دوران را دارا بودند ، وجود داشتند . با كمك و مساعدت تجار ارمني چند كليسا از جمله كليساي وانك احداث گرديد .

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

 اكنون جلفا بخشي از شهر اصفهان محسوب مي گردد . كليساي وانك يكي از زيباترين كليساهاي ايران است كه داراي آميخته اي از معماري ايراني و اروپائي مي باشد . داخل كليسا تزئينات هنري از جمله گچبري ، نقاشي و طلاكاري وجود دارد . در كنار كليسا ، موزه با ارزشي وجود دارد كه در آن تابلوهاي نفيس نقاشي ، كتب خطي و ساير اشيا نفيس هنري ديده مي شود .

 

آتشــگاه اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

كوه آتشگاه در 7 كيلومتري غرب اصفهان در همان مسير منارجنبان در جاده اصفهان به نجف آباد بر فراز يك تپه سنگي قرار گرفته است. . در زمان ساسانيان يك آتشكده در بالاي اين كوه احداث شده است . ساختمان از خشت هاي بسيار بزرگ و ضخيم ساخته شده است . جايگاه و محل روشن نگه داشتن آتش هنوز در بين خرابه هاي بالاي كوه ديده مي شود و اين بنا يكي از معدود بناهاي مربوط به دوران قبل از اسلام است .  موقعيت: خيابان آتشگاه در ۸ كيلومتري غرب اصفهان

 

منـارجـنـبــان اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

منارجنبان يكي از آثار تاريخي مشهور ايران است كه در 5 كيلومتري غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد . ساختمان داراي يك ايوان و دو مناره است . قبر عبداله اين محمد ابن محمود يكي ازچهره هاي شاخص قرن 8 هجري در اين بنا قراردارد . احداث اين بنا همزمان با دوران حكومت ايلخانيان مغول مي باشد . اين بنا از نقطه نظر معماري ، داراي ارزش فراواني است . يكي از ويژگيهاي اين بنا اين است كه اگر يكي از مناره ها تكان داده شود ، مناره دوم و تمام ساختمان تكان و حركت بسيار محسوس دارد . ارتفاع ايوان از سطح زمين 10 متر و ارتفاع مناره ها 5/17 متر مي باشد . مسئله بسيار مهم اين است كه اين بنا را براي تكان دادن نساخته اند وتكان دادن زياد آن موجب ويراني بنا مي گردد .

 

مسجد سيد اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

مسجد سيد بزرگترين و مشهورترين مسجد اصفهان از قرن سيزدهم هجري است كه به دستور( حاج سيدباقر شفتي ) از علماي اماميه كه در دوره سلطنت محمدشاه قاجار مي زيسته بنا شده است ، در تزئينات كاشيكاري با طرح گلدان و منظره هائي كه نمايش داده شده است . رنگ قرمز روشن نقش عمده اي دارد و اين همان رنگي است كه در مساجد ديگر دوره قاجار مانند مسجد رحيم خان و مسجد ركن الملك نيز مشاهده مي شود .

 

برج کبوتر اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

انگیزه اصلی ساخت برج های کبوتر آن هم در وسط مزارع استفاده از کود کبوترها برای تولید محصولات کشاورزی بوده است چرا که کود آن یکی از بهترین انواع کودها محسوب می شده و در حاصلخیزی زمین های زراعی به کار می رفته است. این نوع کود برای عمل آوری هندوانه و خربزه استفاده می شده است. سابقه تاریخی ساخت برج های کبوتر به طور دقیق مشخص نیست ولی قدمت آن ها به ۷۰۰ سال پیش بر می گردد.

 

عصارخانه شاهی اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

كشت دانه‌هاي روغني از زماني دور در اين شهر رواج داشته و صنعت روغن‌كشي سنّتي نيز همپاي كشت دانه‌هاي روغني معمول بوده است كه به تدريج كارگاهها و كارخانه‌هاي سنتّي براي اين كار ساخته شد. كارخانه‌هاي روغن‌كشي، به نام عصّارخانه شهرت داشته و به طريق سنّتي، كار مي‌كرده‌اند: كارخانه ساختمان وسيع و مرتفعي بود كه از چند اتاق تو در تو و كوچك و بزرگ با سقفهاي گنبدي تشكيل مي‌يافت مصالح ساختمانها عموماً از گچ و آجر بود.   آدرس : خيابان شريف واقفي – خيابان ملك – محله شيخ يوسف

پل چوبی اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

اين پل در گويش مردم اصفهان (چوبي) گفته مي شود. وجه تسميه آن به پل جوئي اين است كه چون در دو طرف پل عمارات سلطنتي واقع شده بود، در آن عصر اين پل را براي ارتباط اين دو قسمت ساخته بودند و آب را نيز به وسيله جوي سنگي كه در روي پل كنده بودند به اين عمارت مي رساندند. .عرض اين پل ۶ متر و طول آن ۱۴۷ متر مي باشد و ارتباط باغ هاي سلطنتي دو ساحل شمالي و جنوبي رودخانه با باغ هاي وسيع سعادت آباد و بناهاي با شكوه هفت دست، آئينه خانه، كشكول و نمكدان را برقرار مي ساخت و محل عبور خانواده شاه صفوي، امرا، اشراف، مهمان ها و سفيراني بود كه اجازه ملاقات با شاه عباس دوم را مي يافتند. 

معروف به: سعادت آباد، پل هفت دست و پل درياچه ، موقعيت: خيابان كمال اسماعيل

 

پل شهرستان اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

 

قديمي ترين پل زاينده رود، پل شهرستان است كه در ۴ كيلومتري شرق اصفهان قرار گرفته و در حال حاضر در محدوده شهر است. اين پل در قديم جسر حسين و پل جي نيز ناميده مي شد. قدمت آن به دوران ساسانيان برمی گردد . علت آن كه اين پل شهرستان ناميده مي شود اين است كه در روستائي به همين نام در شرق اصفهان واقع شده است.

 

پل مارنان اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

اين پل واسطه اتصال دو ساحل شمالي و جنوبي رودخانه در غربي ترين قسمت شهر اصفهان بوده است. شكل امروزي اين پل با نماي ساختماني عصر صفوي تغيير اساسي نكرده است ولي تعميرات مكرري را از سر گذارنده است. این پل در اصل ماربین نام داشته كه اسم تصحیف «مهربین» از فرهنگ اوستایى است و در طى ۱۵ قرن تاریخ اسلامى ایران پیوسته به همین نام شناخته شده و در غربى‏ترین قسمت شهر اصفهان بوده است. این پل در عصر صفوى تغییرى نكرده ولى تعمیرات مكرّر داشته است. موقعيت: خيابان مطهري بين پل فلزي و پل وحيد

 

تالار اشرف اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

عمارت تالار اشرف، باقيمانده کاخ های عصر صفوی است که در منطقه دولت خانه در کنار قصرهای ديگری همچون تالار سرپوشيده، کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکيب خانه و تالار تيموری مجموعه ای از کاخ های باشکوه آن روزگار را تشکيل می داده است. «تالار اشرف» در زمان شاه عباس دوم ساخته و در عصر جانشين او شاه سليمان کامل شده است. اين اثر زرنگار از لحاظ هنر تزئين و نقاشی و مقرنس های زيبا و گچبری و طاق های متناسب ضربی جلوه و شکوهی خاص دارد. شهرت اين عمارت بيشتر به خاطر نقاشی های زرنگار و گچبري های پرکار آن است. موقعيت: خيابان استانداری

 

کلیسای بیت اللحم اصفهان :

کلیسای-بیت-اللحم

از مهمترين كليساهاي تاريخي جلفا در دوره شاه عباس مي‌باشد. اين كليسا در ميدان جلفا و خيابان نظر واقع شده و آن را يكي از تجّار ارمني به نام «خواجه پطرس» با سرمايه خود ساخته است. داخل این کلیسا تزئينات زيبايي اعم از تابلو نقاشي زندگاني حضرت مسيح و نقاشي هاي ديگر وجود دارد. سقف آن مذهّب و گنبد جالب آن تماشايي است. سردر کليسا کتيبه ای دارد که سال ۱۶۲۷ ميلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری را نشان می دهد. تزئينات طلاکاری کليسای بيت اللحم بسيار زيبا و جالب توجه است.

 

کلیسای مریم اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

ارمنيان جلفا كليساي اوليه خود به نام یاکوب (  قديمترين كليسا در جلفا كليساي يعقوب مقدّس (هاكوپ) است كه در گوشة شمال غربي صحن فعلي كليساي مريم ساخته شده، تاريخ ساختمان آن را سال ۱۰۵۶ ارمني مشخص نموده‌اند ) را كه بسيار كوچك بود وسعت داده و كليساي بزرگتري به نام مريم در آنجا بنا كردند. کتيبه سردر اين کليسا حاوی تاريخ ۱۶۲۷ ميلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری قمری است. داخل اين كليسا داراي تزئينات نقاشي و تابلوهاي مذهبي است كه روي ديوارهاي گچي نقاشي شده و داراي كتيبه تاريخي معروفي است. باني آن را يك بازرگان ارمني به نام «خواجه آوديك» معرفي كرده‌اند. او اين كليسا را با چراغ ها و قنديل هاي زرّين و سيمين و تابلوهاي نقاشي گرانبها و تزئينات ديگر، تماماً با هزينه شخصي ساخته است. خواجه آوديك از تجّار معروف ابريشم در زمان شاه عباس اول بوده است.

 

موزه تاريخ طبيعی اصفهان :

موزه تاریخ طبیعی

موزه هاي تاريخ طبيعي بازگو كننده تاريخ طبيعت و جهان آفرينش مي باشند ، لذا در اين قبيل موزه ها نمونه هاي جالب و ارزنده كليه آثار خلقت اعم از بي جان و جان دار به روشهاي معمول علمي نگهداري و در معرض ديد عموم قرار مي گيرد . موزه تاريخ طبيعي اصفهان در ۱۵ اسفند ۱۳۶۷ در تالار تيموری ( يكي از بناهاي باستاني عصر تيموريان ) كه از طرف شهرداري اصفهان در اختيار قرار داده شده تاسيس و راه اندازي گرديده است . اين موزه از نظر جامعيت و تنوع نمونه ها در زمينه هاي علوم طبيعي ، توجه خاص به جنبه هاي آموزشي و علمي آن در سطوح گوناگون آموزشي و دارا بودن مجموعه كم نظير در پاره اي از بخشهاي علوم زيستي بخصوص مجموعه اسفنجهاي نواحي استراليا صدف هاي اقيانوس كبير و اطلس و سنگواره هاي ادوار گذشته در ايران منحصر و ويژگي خاصي را  دارا مي باشد .

مجموعه های موزه شامل : سالن راهنماي موزه ، سالن جانوران بدون مهره ،سالن گياه شناسي ، سالن زمين شناسي  ، سالن جغرافياي طبيعي و نقشه ها ، سالن جانوران مهره دار ، سالن كمك آموزشي و ديدنيهاي جهان خلقت

نشاني : اصفهان خيابان استانداري تالار تيموري

 


 

4. مکان های تفریحی و گردشگری اصفهان

 

باغ گلهای اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

باغ بزرگ گلها واقع در ميدان بزرگمهر ابتداي خيابان سلمان فارسي است . ويژگي و امتياز منحصر به فرد اين باغ را بايد در وجوه چندگانه تفريحي، فرهنگي، آموزشي و تحقيقي آن جستجو كرد . قسمتهاي مختلف مجموعه باغ گلها: پاويون ورودي ، باغ صخره‌اي ،آبشار باغ ،بركه ، محوطه باغ ، باغ رز ،آمفي تئاتر روباز  ، گلخانه ، نرده‌هاي اطراف باغ ، باغ گياهاني دارويي و خوراكي ، باغ سوزني برگان ، باغ گياهان پيازي ، مجموعه گونه‌هاي زنبق ، مجموعه پرچين ، مجموعه گونه‌هاي داوودي ،آب نما ، محوطه مخصوص كودكان

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

سطح كلي قطعات باغ چمنكاري و با پيش‌بيني انواع باغچه‌ها در طرحهاي متنوع استفاده از گلهاي فصلي يكساله، دو ساله، دائمي و درخچه‌هاي زينتي ممكن مي‌گردد. در مركز باغ طرح فرش كه يكي از نقشهاي اصيل و ديرينه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده مي‌گردد، معابر باغ كه حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعي كفپوش (سنگهاي گرانيت) با طرحهاي خاص مفروش گرديده است.

 

مجموعه کوه صفه اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

مجموعه ارتفاعات كوه صفه با بلندترين نقطه ارتفاع ۲۲۵۷ متر در جنوب غربي اصفهان واقع است . اين كوه از شمال به جاده كمربندي از غرب به كوههاي تخت رستم و دره خان از شرق به شهرك ها و مجتمعهاي مسكوني و از جنوب به اراضي باز و خط آهن منتهي مي شود. در دامنه كوه صفه، چشمه‌اي به نام «چشمة درويش» و دويست متر بالاتر از آن «چشمة گل زرد» قرار دارد. در دامنه‌هاي مرتفع كوه صفه، قلعه‌هايي وجود داشته كه ديواره آنها عموماً‌ از سنگ و بسيار مستحكم بوده، و از آنها براي دفاع استفاده مي‌شده است. مهمترين آنها به نام قلعه ديو معروف بوده كه ويرانه‌هاي آن هنوز باقي است. در مغرب دامنه كوه صفه، عمارت قلعه مانند ديگري وجود داشته كه با خشتهاي بزرگ به اضلاع نيم متر ساخته شده و به نام تخت رستم معروف بوده است. زيرا بنابر باورهاي مردم، جنگ اسكندر و دارا در آنجا اتفاق افتاده است. اما برخي صاحب‌نظران آن را آتشگاه مي‌دانند. قله كوه صفه از سطح زمين ۵۹۰ متر ارتفاع دارد. فضاي سبز كوه صفه كه در حال حاضر عرصه اي به مساحت ۱۰۰ هكتار را تبديل به منظره اي سبز كرده است در قسمتهاي دامنه كوه قرار دارد و به عنوان پارك كوهستاني و بخشهايي از آن شكل پارك جنگلي دارد روزانه پذيراي جمع كثيري از طبيعت دوستان و گردشگران است .

مجموعه پارك جنگلی ناژوان اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

ناژوان تركيب يافته است از دو كلمه ناژ و وان كه ناژ يا ناژو گياهي است از خانواده صنوبر ، ناژوان كنوني  با ۱۲۰۰ هكتار وسعت ، در منتهي اليه شمال غربي اصفهان است . رطوبت بيشتر، وزش نسيم هاي محلي و اختلاف دما با شهر شرايط بسيار مناسبي را از نظر آب و هوايي براي اين بخش از پيرامون شهر ايجاد مي كند كه همراه با چشم اندازهاي زيبا ، جاذبه بسيار زيادي را براي شهروندان در زمينه گذران اوقات فراغت، تفريح، پياده روي و ورزش فراهم كرده است.

پارك جنگلي ناژوان داراي مراكز گردشگري و تفريحي زير مي باشد :

باغ پرندگان، آكواريوم، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، موزه صدف ها، تله سيژ، شهربازي و …

آدرس : اتوبان شهيد حبيب اللهي – ميدان سهروردي – خيابان الفت – پارك جنگلي ناژوان

آكواريوم :

اين مجموعه كه به عنوان اولين تونل آكواريوم كشور شناخته مي­شود، شامل يك تونل آكواريوم (دنياي زير آب) به طول ۳۰ متر و تعداد ۳۰ عدد آكواريوم­ هاي ۵ الي ۱۰ متري، آكواريوم­ هاي لمسي و سيلندر آكواريوم­ هاي بزرگ، چندين مركز قرنطينه و آزمايشگاه، فروشگاه هدايا و … مي­باشد. گونه­ هاي دريايي مختلف آب شور و آب شيرين از نقاط مختلف دنيا در اين مجموعه جمع­ آوري و در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است.

باغ پرندگان:

باغ پرندگان اصفهان از نظر طراحي در سطح كشور در نوع خود بي­نظير مي­باشد.  در اين باغ تعداد بيش از ۳۵۰۰ قطعه پرنده از حدود ۲۰۰ گونه مختلف نگهداري مي­شود .

شهربازي ناژوان:

شهربازي ناژوان با بيش از ۳۰ مجموعه بازي از جمله كارتينگ ، سينما ۵ بعدي ، پارك بادي كودكان و بزرگسالان و … در محيطي زيبا و بيادماندني در ابتداي ورودي پارك جنگلي ناژوان پذيراي همشهريان و مسافران عزيز مي باشد .              

موزه صدف :

موزه صدف اصفهان اولين موزه تخصصي صدفها وحلزون هاي دريائي در ايران مي باشد كه علاوه بر گونه هاي موجود از آب هاي خليج فارس ، درياي عمان و بحر خزر داراي گونه هاي جذاب و ديدني از درياها و اقيانوس هاي مختلف دنيا مي باشد. اين مجموعه يكي از نادرترين مجموعه ها در خاورميانه بوده و داراي بيش از ۲۰۰۰ نمونه از ۸۰۰ گونه مختلف نرمتنان (صدف هاي دريائي: شكم پايان- دو كفه اي ها و سرپايان)، خارپوستان ( ستاره هاي دريائي ، طوطيا هاي دريائي ،سكه هاي دريائي) ، سخت پوستان (خرچنگ هاي دريائي)و….مي باشد كه از آب هاي سراسر دنيا ( از تنگه برينگ روسيه تا آب هاي كرانه جنوب شرقي آرام نزديك جنوبگان ) توسط كاپيتان دريانورد حسن خواجه طي بيش از ۲۵ سال به صورت متمادي جمع آوري و گرد آوري شده است .

باغ موزه پروانه ها :

در آن بيش از ۱۰۰ گونه گل و گياه از جمله درختچه فردوس، درختچه سيكاس، درختچه ليندا، انواع بنجامين­ها، انواع فيكوس­ ها، انواع بگونيا، آگاو  و …. در يك فضاي زيبا و دل­انگيز در اختيار بازديدكنندگان قرار دارد. در سه نقطه از اين باغ با بدنه سازي­هاي انجام شده تعداد ۴۸ عدد قاب شامل ۲۲۰۰ پروانه زيبا و رنگارنگ به نمايش گذاشته شده است .

باغ خزندگان :

اين مجموعه منحصر به فرد شامل ۲۵ ويواريوم بزرگ و ۱۲ ويواريوم كوچك بوده كه در آن گونه­ هاي مختلف خزندگان سمي، نيمه سمي و غير سمي از جمله انواع مارها، سوسمارها، تمساح و … در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است.

 


 

شهر اصفهان علاوه بر جاذبه های ذکر شده در مقاله دارای جاذبه های زیاد دیگری نیز می باشد ، اگر شما اصفهانی هستید یا به اصفهان سفر کرده اید و جاذبه مهم و زیبای دیگری می شناسید که در مقاله نیامده آنرا از طریق نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 95

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!