برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاهای دیدنی شهر اصفهان

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

 شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است. اصفهان، دومین شهر پهناور و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است. اصفهان به نام سپاهان نیز آمده است که احتمالا از عصر ساسانیان که سپاهیان (اسپهان) در دشت حاصلخیز اطراف شهر گرد آمدند به این‏ نام خوانده شده است. در قرن چهارم هجری، در زمان آل ‏زیار و آل ‏بویه، به‏ عنوان پایتخت مورد استفاده قرار گرفت. در قرن پنجم، در دوران سلجوقیان، پایتخت امپراطوری وسیعی شد که یک مرز آن رود سیحون و مرز دیگرش سواحل شرقی دریای مدیترانه بود. غارت وحشیانه شهر به دست تیمور لنگ و قتل ‏عام ساکنان آن در سال ۷۸۹ ه. ق. اصفهان را به وضع اسف‏باری دچار کرد. در زمان اولین حکمرانان صفوی در قرن دهم هجری، اصفهان از مراکز مهم تجارت، فرهنگ و صنعت گردید. در اوایل قرن یازدهم (۱۰۰۶ ه.ق.) پایتخت شاه ‏عباس از قزوین به اصفهان انتقال یافت و قریب یک قرن ‏و نیم این شهر پایتخت سلسله صفویه بوده و به همین واسطه از شهرت جهانی برخوردار شد. شهر اصفهان از روزگاران کهن تا کنون به نامهای: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاک، پاری، پرتیکان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان (سپاهان) اشاره شده و از آن نام برده شده است.شهر اصفهان با انتخاب شدن به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۰۵ در میان مردم این کشورها بیش از پیش مشهور گشته و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

وبسایت برترین جاذبه ها در این مقاله سعی کرده ، تمامی جاذبه های مهم شهر بزرگ اصفهان را جمع آوری کند ، با ما همراه باشید

۱٫ صنایع دستی اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

شهر اصفهان از لحاظ صنایع دستی مهم ترین شهر کشور به شمار می آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه و… در آن تولید می شود و گردشگرانی که مشتاق به تهیه سوغات ایرانی هستند تقریبا صنایع دستی و سوغاتی های تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان می توانند تهیه کنند.

 


 

۲٫ خوردنی ها :

در میان شیرینی های اصفهان گز و پولکی اصفهان از همه معروفتر هستند؛ مهمترین غذای محلی اصفهان از نظر آنوبانینی؛ که بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران است “بریانی” (بریونی) نام دارد که خوراکی گوشتی و بسیار چرب بوده و در بیشتر نقاط شهر می توان آن را تهیه کرد.

 


 

۳٫ آثار تاریخی و جاذبه های توریستی شهر اصفهان :

عمده آثار باستانی اصفهان مربوط به دوره صفویه و مهمترین مناطق گردشگری آن در حاشیه زاینده رود قرار دارد. عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه،گورستان قدیمی تخته فولاد،بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی و سه پل (پل الله وردی خان) و… از مهمترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند

 

**** کاخ چهلستون اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

عمارت چهلستون در اوایل قرن ۱۱ هـ .ق در میان باغ و مجموعه بناها و کاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است . این عمارت عمدتاً به منظور پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی ، طی سه مرحله و طبق یک طرح واحد ساخته شده است . مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ . مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اطاقهای طرفین آن . مرحله سوم ـ ایوان ستون دار که از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشکیل شده است . نام چهلستون به نشانه کثرت ستونها و انعکاس تصویر بیست ستون در آب استخر است.

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

نقاشی های دیواری چهلستون زیر نظر هنرمند نامدار عصر صفوی ، رضا عباسی با خصلت بزرگ نمائی به شیوه مینیاتورهای ایرانی انجام گرفته است . چهار تابلو بزرگ داخل سالن ، صحنه هایی از میدانهای جنگ و مجالس پذیرائی پادشاهان صفوی را نشان می دهد . دو تابلو بزرگ میانی از الحاقات بعدی با موضوعات مشابه است که به قلم صادق نقاش باشی (هنرمند دوره قاجار) ترسیم شده است . متأسفانه بسیاری از نقاشی های دوره صفوی در زمان حکومت ظل سلطان ، تخریب گردیده است .

 

**** میدان نقش جهان (میدان امام) اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

یکی از زیباترین میدانهای جهان به طول حدود ۵۱۲ متر و عرض ۱۶۰ متر است که در اطراف آن اطاق هائی در دو طبقه با یک اندازه و شکل احداث شده است . تعداد چهار اثر تاریخی بی نظیر در اطراف میدان قراردارد . عمارت عالی قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شیخ لطف اله و سر درب بازار قیصریه ، در وسط میدان اصلی ، زمین و دو دروازه سنگی چوگان بوده است . میدان امام امروزی یکی از مراکز خرید صنایع دستی و همچنین محل برگزاری بسیاری از مراسم ملی و مذهبی می باشد .

 

**** بازار قیـصـریه اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

این بازار در دوران صفویه مرکز فروش کالاهای گران قیمت بوده است و نمایندگان شرکتهای خارجی در این مکان دارای حجره هائی بوده اند . بازار اصفهان یکی از بزرگترین بازارهای ایران است که دارای قسمتهای مختلف می باشد و در هرقسمت کالاهای خاصی را به فروش می رسانند . برای مثال قسمت صنایع دستی ، طلا و نقره ، قالی ، کفش و غیره . بازدید از همه قسمتهای بازار ساعتها به طول می انجامد .

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

سردرب قیصریه در شمال میدان امام (نقش جهان) ساخته شده است . این سردرب ، یکی از زیباترین نقاشی های مربوط به دوران صفویه را نشان می دهد . از این سردرب  وارد یکی از زیباترین بازارهای جهان می شویم . این سر در را قیصریه می نامند ازآن جهت که از روی نمونه یکی از بناهای شهر قیصریه در آسیای صغیر ترکیه امروز ساخته اند.     موقعیت: شمال میدان امام  ، سال تاسیس: ۱۱ هجری قمری (دوره شاه عباس اول)

 

**** عمارت عالی قاپو اصفهان  :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

این کاخ در قرن یازدهم هجری در شش طبقه احداث شده است . هر طبقه تزئینات هنری خاصی را دارا می باشد . از قسمتهای مهم این کاخ ، ایوان طبقه سوم ، حوض مسی در ا” و تالار پذیرائی همین طبقه که با زیباترین نوع نقاشی و گچ بری تزئین شده است . تالار موسیقی طبقه ششم و تزئینات گچبری بی نظیر آن و اغلب کارهای هنری به وسیله رضا عباسی هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است .

 

**** مسجد امام  اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

در طرف جنوبی میدان نقش جهان ـ (میدان امام) ـ یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام قراردارد که به دستور شاه عباس اول ، توسط استاد علی اکبر اصفهانی احداث گردیده است . در مرحله اول سردرب اصلی و جلوخان ورودی با دو مناره خارجی مسجد ساخته می شود . درب مسجد با ورقهای نقره و طلا تزئین گردیده و مربوط به دوره شاه صفی ، جانشین شاه عباس اول است . در داخل مسجد یک حیاط اصلی و مرکزی ، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی جانبی قراردارد . گنبد خانه جنوبی به صورت دو پوش اجرا گردیده و فضای بین این دوگنبد حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد . ارتفاع گنبد خارجی از کف مسجد ۵۰ متر می باشد . کتیبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنویسان معروف دوران صفویه مزین شده است .نقوش این کاشی کاریها (گل و بوته ها) به صورت مجرد و رمزی ظاهر می شود.

 

**** مسجد شیخ لطف اله اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

در ضلع شرقی میدان امام (نقش جهان) مسجدی قراردارد که در زمان شاه عباس اول صفوی ، هنگام احداث میدان و همراه با بناهای اطراف آن به منظور محل عبادت و حوزه تدریس مرحوم شیخ لطف اله ، که از علما و روحانیون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده ، ساخته شده است . ساختمان مسجد در سال ۱۰۱۱ هـ .ق آغاز و در سال ۱۰۲۸ به پایان رسیده است . این مسجد دارای یک شبستان زیرزمینی است که کف گنبدخانه را از سطح زمین بالاتر قرارداده است . به خاطر استفاده های خاص علمی ـ مذهبی از این مسجد ، نیازی به احداث حیاط و مناره نبوده است . گنبد بر روی هشت طاق جناغی قرار گرفته و لبه این طاقها با کاشیهای پیچ به رنگ فیروزه ، تزئین یافته است .

 

**** مسجد جامع اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

مسجد جامع اصفهان در گوشه شمال غربی میدان قدیم احداث گردیده است . مسجد اولیه درکنار روستای قدیمی یاوان و احتمالاًُ بر روی یک بنای مربوط به قبل از اسلام احداث گردیده است .شهر اصفهان در سال ۲۴ هجری ، دین مبین اسلام را می پذیرد و اولین مسجد رادر محل فعلی با ابعادی محدودتر در سال ۱۵۶ هجری می سازد . در قرن سوم هجری به علت گسترش شهر و ازدیاد جمعیت ، مسجد وسیع تری بر روی مسجد اولیه پایه ریزی می گردد . عمده ترین سبک معماری به کار  رفته در مسجد مربوط به دوره سلجوقی ، به شیوه رازی است . در این شیوه کاربرد آجر و ایجاد نماهای آجری با طرحهای گره در حد اعلاء مهارت و زیبائی در نمای داخلی و خارجی گنبدهای خاکی و نظام الملک ظاهر گشته است . گچ بری محراب او لجایتو ، تزئینات کاشی کاری و خطوط بنائی و مقرنس سازی های مختلف ایوانها همراه با کتیبه های خط کوفی و ثلث ، نشانگر کوشش و علاقه هنرمندان اصفهانی در بنای این مسجد می باشد .

 

**** کاخ هشت بهشت اصفهان   :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

کاخ هشت بهشت در میان باغ بلبل ، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوی در زمان حکومت شاه سلیمان (در نیمه دوم قرن ۱۱ هجری قمری) ساخته شده است . موقعیت ممتاز باغ و عمارت هشت بهشت به گونه ای بوده که ورودی های باغ از کلیه اضلاع آن انجام می گرفته است . در جنوب باغ هشت بهشت در زمان شاه سلطان حسین ، مجموعه مدرسه و کاروان سرا و بازارچه احداث گردیده است .

 

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

نام هشت بهشت عمدتاً در اصطلاح زمان خود ، به معنای هشتی یا ورودی بهشت بوده است . عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روی یک کرسی با ازاره سنگی ساخته شده و ترکیب احجام و فضاهای معماری به گونه ای ماهرانه و متناسب انجام گرفته است .

 

**** پل خواجو  اصفهان  :

جاهای دیدنی شهر اصفهان

رودخانه زاینده رود و پل خواجو از آثار دوره صفویه در سال ۱۰۶۰ هجری ، مصادف با زندگی شاه عباس دوم احداث شده است . پل خواجو در طراحی قدیم برای چندین منظور در نظر گرفته شده است .

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

قسمت فوقانی برای حرکت سریع و عبور کالسکه ها و چهارپایان بوده در حالی که بخش تحتانی عمدتاً برای حرکت آرام و توقف و تأمل عابرین پیاده بوده است . قسمت زیرین تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبی قابل کنترل بوده و با بستن کامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربی پل بالا آمده و دریاچه کوچکی را به وجود می آورد . در قسمت مرکزی پل ، عمارت بیگلربیگی در طبقه فوقانی و در دو طرف راهروی پل برای پذیرائی و تشریفات رسمی ساخته شده است که اطاقهای آن در دوره های مختلف با نقوش رنگ طلائی تزئین گردیده است .

 

**** سی وسه پل اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

زمانی که اصفهان به عنوان مرکز حکومت دولت صفویه انتخاب می گردد ، جهت گسترش شهر به طرف جنوب متمایل می شود . و عنصر مهم شهرسازی در آن طرح ، محور چهار باغ بوده که از دروازه دولت به سوی جنوب احداث می گردد و حدود شش کیلومتر طول آن بوده است . این خیابان الزاماً از رودخانه عبور می نماید و بدین جهت معماران آن زمان، پل الهوردیخان را که به سی و سه پل معروف می باشد بر روی زاینده رود و منطبق بر محور چهارباغ ایجاد می نمایند . زمان احداث پل درحد فاصل سالهای ۱۰۰۸ تا۱۰۱۱ هجری قمری بوده و طول آن سیصد متر و عرض آن ۱۴ متر می باشد . این پل از معماری بسیار زیبا و متناسب برخوردار است ، پل الهوردیخان را می توان نتیجه مطلوب ترکیب فنون در مهندسی با هنر معماری محسوب کرد .

 

**** کلیسا و موزه وانک اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

در قرن یازدهم هجری ، تعدادی از ارامنه ساکن در ارمنستان فعلی به اصفهان منتقل گشته و در دهکده ای در جنوب غرب اصفهان سکونت داده شدند . نام آن دهکده را جلفا گذاشتند . پادشاهان صفوی براساس فرامینی که صادر کردند ، آزادی های مذهبی برای آنها را تضمین نمودند و این اقلیت ارامنه را مورد حمایت قراردادند . در بین ساکنان جلفا ، تجار و افرادی که دانش فنی آن دوران را دارا بودند ، وجود داشتند . با کمک و مساعدت تجار ارمنی چند کلیسا از جمله کلیسای وانک احداث گردید .

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

 اکنون جلفا بخشی از شهر اصفهان محسوب می گردد . کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای ایران است که دارای آمیخته ای از معماری ایرانی و اروپائی می باشد . داخل کلیسا تزئینات هنری از جمله گچبری ، نقاشی و طلاکاری وجود دارد . در کنار کلیسا ، موزه با ارزشی وجود دارد که در آن تابلوهای نفیس نقاشی ، کتب خطی و سایر اشیا نفیس هنری دیده می شود .

 

**** آتشــگاه اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

کوه آتشگاه در ۷ کیلومتری غرب اصفهان در همان مسیر منارجنبان در جاده اصفهان به نجف آباد بر فراز یک تپه سنگی قرار گرفته است. . در زمان ساسانیان یک آتشکده در بالای این کوه احداث شده است . ساختمان از خشت های بسیار بزرگ و ضخیم ساخته شده است . جایگاه و محل روشن نگه داشتن آتش هنوز در بین خرابه های بالای کوه دیده می شود و این بنا یکی از معدود بناهای مربوط به دوران قبل از اسلام است .  موقعیت: خیابان آتشگاه در ۸ کیلومتری غرب اصفهان

 

**** منـارجـنـبــان اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

منارجنبان یکی از آثار تاریخی مشهور ایران است که در ۵ کیلومتری غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد . ساختمان دارای یک ایوان و دو مناره است . قبر عبداله این محمد ابن محمود یکی ازچهره های شاخص قرن ۸ هجری در این بنا قراردارد . احداث این بنا همزمان با دوران حکومت ایلخانیان مغول می باشد . این بنا از نقطه نظر معماری ، دارای ارزش فراوانی است . یکی از ویژگیهای این بنا این است که اگر یکی از مناره ها تکان داده شود ، مناره دوم و تمام ساختمان تکان و حرکت بسیار محسوس دارد . ارتفاع ایوان از سطح زمین ۱۰ متر و ارتفاع مناره ها ۵/۱۷ متر می باشد . مسئله بسیار مهم این است که این بنا را برای تکان دادن نساخته اند وتکان دادن زیاد آن موجب ویرانی بنا می گردد .

 

**** مسجد سید اصفهان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

مسجد سید بزرگترین و مشهورترین مسجد اصفهان از قرن سیزدهم هجری است که به دستور( حاج سیدباقر شفتی ) از علمای امامیه که در دوره سلطنت محمدشاه قاجار می زیسته بنا شده است ، در تزئینات کاشیکاری با طرح گلدان و منظره هائی که نمایش داده شده است . رنگ قرمز روشن نقش عمده ای دارد و این همان رنگی است که در مساجد دیگر دوره قاجار مانند مسجد رحیم خان و مسجد رکن الملک نیز مشاهده می شود .

 

**** برج کبوتر :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

انگیزه اصلی ساخت برج های کبوتر آن هم در وسط مزارع استفاده از کود کبوترها برای تولید محصولات کشاورزی بوده است چرا که کود آن یکی از بهترین انواع کودها محسوب می شده و در حاصلخیزی زمین های زراعی به کار می رفته است. این نوع کود برای عمل آوری هندوانه و خربزه استفاده می شده است. سابقه تاریخی ساخت برج های کبوتر به طور دقیق مشخص نیست ولی قدمت آن ها به ۷۰۰ سال پیش بر می گردد.

 

**** عصارخانه شاهی :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

کشت دانه‌های روغنی از زمانی دور در این شهر رواج داشته و صنعت روغن‌کشی سنّتی نیز همپای کشت دانه‌های روغنی معمول بوده است که به تدریج کارگاهها و کارخانه‌های سنتّی برای این کار ساخته شد. کارخانه‌های روغن‌کشی، به نام عصّارخانه شهرت داشته و به طریق سنّتی، کار می‌کرده‌اند: کارخانه ساختمان وسیع و مرتفعی بود که از چند اتاق تو در تو و کوچک و بزرگ با سقفهای گنبدی تشکیل می‌یافت مصالح ساختمانها عموماً از گچ و آجر بود.   آدرس : خیابان شریف واقفی – خیابان ملک – محله شیخ یوسف

**** پل چوبی :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

این پل در گویش مردم اصفهان (چوبی) گفته می شود. وجه تسمیه آن به پل جوئی این است که چون در دو طرف پل عمارات سلطنتی واقع شده بود، در آن عصر این پل را برای ارتباط این دو قسمت ساخته بودند و آب را نیز به وسیله جوی سنگی که در روی پل کنده بودند به این عمارت می رساندند. .عرض این پل ۶ متر و طول آن ۱۴۷ متر می باشد و ارتباط باغ های سلطنتی دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه با باغ های وسیع سعادت آباد و بناهای با شکوه هفت دست، آئینه خانه، کشکول و نمکدان را برقرار می ساخت و محل عبور خانواده شاه صفوی، امرا، اشراف، مهمان ها و سفیرانی بود که اجازه ملاقات با شاه عباس دوم را می یافتند. 

معروف به: سعادت آباد، پل هفت دست و پل دریاچه ، موقعیت: خیابان کمال اسماعیل

 

**** پل شهرستان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

 

قدیمی ترین پل زاینده رود، پل شهرستان است که در ۴ کیلومتری شرق اصفهان قرار گرفته و در حال حاضر در محدوده شهر است. این پل در قدیم جسر حسین و پل جی نیز نامیده می شد. قدمت آن به دوران ساسانیان برمی گردد . علت آن که این پل شهرستان نامیده می شود این است که در روستائی به همین نام در شرق اصفهان واقع شده است.

 

**** پل مارنان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

این پل واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی ترین قسمت شهر اصفهان بوده است. شکل امروزی این پل با نمای ساختمانی عصر صفوی تغییر اساسی نکرده است ولی تعمیرات مکرری را از سر گذارنده است. این پل در اصل ماربین نام داشته که اسم تصحیف «مهربین» از فرهنگ اوستایى است و در طى ۱۵ قرن تاریخ اسلامى ایران پیوسته به همین نام شناخته شده و در غربى‏ترین قسمت شهر اصفهان بوده است. این پل در عصر صفوى تغییرى نکرده ولى تعمیرات مکرّر داشته است. موقعیت: خیابان مطهری بین پل فلزی و پل وحید

 

**** تالار اشرف :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

عمارت تالار اشرف، باقیمانده کاخ های عصر صفوی است که در منطقه دولت خانه در کنار قصرهای دیگری همچون تالار سرپوشیده، کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکیب خانه و تالار تیموری مجموعه ای از کاخ های باشکوه آن روزگار را تشکیل می داده است. «تالار اشرف» در زمان شاه عباس دوم ساخته و در عصر جانشین او شاه سلیمان کامل شده است. این اثر زرنگار از لحاظ هنر تزئین و نقاشی و مقرنس های زیبا و گچبری و طاق های متناسب ضربی جلوه و شکوهی خاص دارد. شهرت این عمارت بیشتر به خاطر نقاشی های زرنگار و گچبری های پرکار آن است. موقعیت: خیابان استانداری

 

**** کلیسای بیت اللحم :

کلیسای-بیت-اللحم

از مهمترین کلیساهای تاریخی جلفا در دوره شاه عباس می‌باشد. این کلیسا در میدان جلفا و خیابان نظر واقع شده و آن را یکی از تجّار ارمنی به نام «خواجه پطرس» با سرمایه خود ساخته است. داخل این کلیسا تزئینات زیبایی اعم از تابلو نقاشی زندگانی حضرت مسیح و نقاشی های دیگر وجود دارد. سقف آن مذهّب و گنبد جالب آن تماشایی است. سردر کلیسا کتیبه ای دارد که سال ۱۶۲۷ میلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری را نشان می دهد. تزئینات طلاکاری کلیسای بیت اللحم بسیار زیبا و جالب توجه است.

 

**** کلیسای مریم :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

ارمنیان جلفا کلیسای اولیه خود به نام یاکوب (  قدیمترین کلیسا در جلفا کلیسای یعقوب مقدّس (هاکوپ) است که در گوشه شمال غربی صحن فعلی کلیسای مریم ساخته شده، تاریخ ساختمان آن را سال ۱۰۵۶ ارمنی مشخص نموده‌اند ) را که بسیار کوچک بود وسعت داده و کلیسای بزرگتری به نام مریم در آنجا بنا کردند. کتیبه سردر این کلیسا حاوی تاریخ ۱۶۲۷ میلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری قمری است. داخل این کلیسا دارای تزئینات نقاشی و تابلوهای مذهبی است که روی دیوارهای گچی نقاشی شده و دارای کتیبه تاریخی معروفی است. بانی آن را یک بازرگان ارمنی به نام «خواجه آودیک» معرفی کرده‌اند. او این کلیسا را با چراغ ها و قندیل های زرّین و سیمین و تابلوهای نقاشی گرانبها و تزئینات دیگر، تماماً با هزینه شخصی ساخته است. خواجه آودیک از تجّار معروف ابریشم در زمان شاه عباس اول بوده است.

 

**** موزه تاریخ طبیعی :

موزه تاریخ طبیعی

موزه های تاریخ طبیعی بازگو کننده تاریخ طبیعت و جهان آفرینش می باشند ، لذا در این قبیل موزه ها نمونه های جالب و ارزنده کلیه آثار خلقت اعم از بی جان و جان دار به روشهای معمول علمی نگهداری و در معرض دید عموم قرار می گیرد . موزه تاریخ طبیعی اصفهان در ۱۵ اسفند ۱۳۶۷ در تالار تیموری ( یکی از بناهای باستانی عصر تیموریان ) که از طرف شهرداری اصفهان در اختیار قرار داده شده تاسیس و راه اندازی گردیده است . این موزه از نظر جامعیت و تنوع نمونه ها در زمینه های علوم طبیعی ، توجه خاص به جنبه های آموزشی و علمی آن در سطوح گوناگون آموزشی و دارا بودن مجموعه کم نظیر در پاره ای از بخشهای علوم زیستی بخصوص مجموعه اسفنجهای نواحی استرالیا صدف های اقیانوس کبیر و اطلس و سنگواره های ادوار گذشته در ایران منحصر و ویژگی خاصی را  دارا می باشد .

مجموعه های موزه شامل : سالن راهنمای موزه ، سالن جانوران بدون مهره ،سالن گیاه شناسی ، سالن زمین شناسی  ، سالن جغرافیای طبیعی و نقشه ها ، سالن جانوران مهره دار ، سالن کمک آموزشی و دیدنیهای جهان خلقت

نشانی : اصفهان خیابان استانداری تالار تیموری

 


 

۴٫ مکان های تفریحی و گردشگری اصفهان

 

**** باغ گلها :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

باغ بزرگ گلها واقع در میدان بزرگمهر ابتدای خیابان سلمان فارسی است . ویژگی و امتیاز منحصر به فرد این باغ را باید در وجوه چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن جستجو کرد . قسمتهای مختلف مجموعه باغ گلها: پاویون ورودی ، باغ صخره‌ای ،آبشار باغ ،برکه ، محوطه باغ ، باغ رز ،آمفی تئاتر روباز  ، گلخانه ، نرده‌های اطراف باغ ، باغ گیاهانی دارویی و خوراکی ، باغ سوزنی برگان ، باغ گیاهان پیازی ، مجموعه گونه‌های زنبق ، مجموعه پرچین ، مجموعه گونه‌های داوودی ،آب نما ، محوطه مخصوص کودکان

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

سطح کلی قطعات باغ چمنکاری و با پیش‌بینی انواع باغچه‌ها در طرحهای متنوع استفاده از گلهای فصلی یکساله، دو ساله، دائمی و درخچه‌های زینتی ممکن می‌گردد. در مرکز باغ طرح فرش که یکی از نقشهای اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده می‌گردد، معابر باغ که حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی کفپوش (سنگهای گرانیت) با طرحهای خاص مفروش گردیده است.

 

**** مجموعه کوه صفه :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

مجموعه ارتفاعات کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاع ۲۲۵۷ متر در جنوب غربی اصفهان واقع است . این کوه از شمال به جاده کمربندی از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان از شرق به شهرک ها و مجتمعهای مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می شود. در دامنه کوه صفه، چشمه‌ای به نام «چشمه درویش» و دویست متر بالاتر از آن «چشمه گل زرد» قرار دارد. در دامنه‌های مرتفع کوه صفه، قلعه‌هایی وجود داشته که دیواره آنها عموماً‌ از سنگ و بسیار مستحکم بوده، و از آنها برای دفاع استفاده می‌شده است. مهمترین آنها به نام قلعه دیو معروف بوده که ویرانه‌های آن هنوز باقی است. در مغرب دامنه کوه صفه، عمارت قلعه مانند دیگری وجود داشته که با خشتهای بزرگ به اضلاع نیم متر ساخته شده و به نام تخت رستم معروف بوده است. زیرا بنابر باورهای مردم، جنگ اسکندر و دارا در آنجا اتفاق افتاده است. اما برخی صاحب‌نظران آن را آتشگاه می‌دانند. قله کوه صفه از سطح زمین ۵۹۰ متر ارتفاع دارد. فضای سبز کوه صفه که در حال حاضر عرصه ای به مساحت ۱۰۰ هکتار را تبدیل به منظره ای سبز کرده است در قسمتهای دامنه کوه قرار دارد و به عنوان پارک کوهستانی و بخشهایی از آن شکل پارک جنگلی دارد روزانه پذیرای جمع کثیری از طبیعت دوستان و گردشگران است .

**** مجموعه پارک جنگلی ناژوان :

بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

ناژوان ترکیب یافته است از دو کلمه ناژ و وان که ناژ یا ناژو گیاهی است از خانواده صنوبر ، ناژوان کنونی  با ۱۲۰۰ هکتار وسعت ، در منتهی الیه شمال غربی اصفهان است . رطوبت بیشتر، وزش نسیم های محلی و اختلاف دما با شهر شرایط بسیار مناسبی را از نظر آب و هوایی برای این بخش از پیرامون شهر ایجاد می کند که همراه با چشم اندازهای زیبا ، جاذبه بسیار زیادی را برای شهروندان در زمینه گذران اوقات فراغت، تفریح، پیاده روی و ورزش فراهم کرده است.

پارک جنگلی ناژوان دارای مراکز گردشگری و تفریحی زیر می باشد :

باغ پرندگان، آکواریوم، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، موزه صدف ها، تله سیژ، شهربازی و …

آدرس : اتوبان شهید حبیب اللهی – میدان سهروردی – خیابان الفت – پارک جنگلی ناژوان

آکواریوم :

این مجموعه که به عنوان اولین تونل آکواریوم کشور شناخته می­شود، شامل یک تونل آکواریوم (دنیای زیر آب) به طول ۳۰ متر و تعداد ۳۰ عدد آکواریوم­ های ۵ الی ۱۰ متری، آکواریوم­ های لمسی و سیلندر آکواریوم­ های بزرگ، چندین مرکز قرنطینه و آزمایشگاه، فروشگاه هدایا و … می­باشد. گونه­ های دریایی مختلف آب شور و آب شیرین از نقاط مختلف دنیا در این مجموعه جمع­ آوری و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

باغ پرندگان:

باغ پرندگان اصفهان از نظر طراحی در سطح کشور در نوع خود بی­نظیر می­باشد.  در این باغ تعداد بیش از ۳۵۰۰ قطعه پرنده از حدود ۲۰۰ گونه مختلف نگهداری می­شود .

شهربازی ناژوان:

شهربازی ناژوان با بیش از ۳۰ مجموعه بازی از جمله کارتینگ ، سینما ۵ بعدی ، پارک بادی کودکان و بزرگسالان و … در محیطی زیبا و بیادماندنی در ابتدای ورودی پارک جنگلی ناژوان پذیرای همشهریان و مسافران عزیز می باشد .              

موزه صدف :

موزه صدف اصفهان اولین موزه تخصصی صدفها وحلزون های دریائی در ایران می باشد که علاوه بر گونه های موجود از آب های خلیج فارس ، دریای عمان و بحر خزر دارای گونه های جذاب و دیدنی از دریاها و اقیانوس های مختلف دنیا می باشد. این مجموعه یکی از نادرترین مجموعه ها در خاورمیانه بوده و دارای بیش از ۲۰۰۰ نمونه از ۸۰۰ گونه مختلف نرمتنان (صدف های دریائی: شکم پایان- دو کفه ای ها و سرپایان)، خارپوستان ( ستاره های دریائی ، طوطیا های دریائی ،سکه های دریائی) ، سخت پوستان (خرچنگ های دریائی)و….می باشد که از آب های سراسر دنیا ( از تنگه برینگ روسیه تا آب های کرانه جنوب شرقی آرام نزدیک جنوبگان ) توسط کاپیتان دریانورد حسن خواجه طی بیش از ۲۵ سال به صورت متمادی جمع آوری و گرد آوری شده است .

باغ موزه پروانه ها :

در آن بیش از ۱۰۰ گونه گل و گیاه از جمله درختچه فردوس، درختچه سیکاس، درختچه لیندا، انواع بنجامین­ها، انواع فیکوس­ ها، انواع بگونیا، آگاو  و …. در یک فضای زیبا و دل­انگیز در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد. در سه نقطه از این باغ با بدنه سازی­های انجام شده تعداد ۴۸ عدد قاب شامل ۲۲۰۰ پروانه زیبا و رنگارنگ به نمایش گذاشته شده است .

باغ خزندگان :

این مجموعه منحصر به فرد شامل ۲۵ ویواریوم بزرگ و ۱۲ ویواریوم کوچک بوده که در آن گونه­ های مختلف خزندگان سمی، نیمه سمی و غیر سمی از جمله انواع مارها، سوسمارها، تمساح و … در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

 


 

شهر اصفهان علاوه بر جاذبه های ذکر شده در مقاله دارای جاذبه های زیاد دیگری نیز می باشد ، اگر شما اصفهانی هستید یا به اصفهان سفر کرده اید و جاذبه مهم و زیبای دیگری می شناسید که در مقاله نیامده آنرا از طریق نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۹۵

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
sds
sds
1 سال قبل

مثلث طلایی مراکز تفریحی گردشگری اصفهان ۱-اولین مرکز گردشگری شهر اصفهان را به جرات میتوان کوه صفه در جنوب شهر زیبای اصفهان دانست که شامل فضای سر سبزبا امکانات رفاهی و تله کابین زیبا و مراکز تفریحی همچون بولینگ صفه و بیلیارد و شهر بازی صفه اصفهان نام برد پس از سوار شدن تله کابین و گذشتن از روی جنگل و فضاهای دلنشین و تماشای مناظر جذاب به بام صفه یا همان بام اصفهان میرسیم مکانی دنج و زیبا که کل شهر اصفهان را میتوان به نظاره نشست با رستورانها و کافه های جذاب و همچنین قلعه تاریخی شاه دژ… Read more »

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ