لاک‌پشت‌ها دسته‌ای از خزندگان هستند. لاک‌پشت‌های امروزی به دو گروه بزرگ تقسیم می‌شوند، پلرودیرا (لاک‌پشت‌های گردن کناری) و کریپتودیرا (لاک‌پشت‌های گردن پنهان)، که در نحوه جمع شدن سر متفاوت هستند. 360 گونه لاک‌پشت زنده و اخیراً منقرض شده‌ وجود دارد. دو گروه بزرگ لاک‌پشت‌های شامل ساکن در خشکی و  لاک‌پشت‌های آب شیرین هستند . لاک‌پشت‌های در بیشتر قاره ها و برخی جزایر وجود دارند و در مورد لاک پشت های دریایی ، در بیشتر اقیانوس ها یافت می شوند. لاک‌پشت‌های هوا را تنفس می کنند و در زیر آب تخم نمی گذارند، اگرچه بسیاری از گونه ها در آب یا اطراف آن زندگی می کنند.

پوسته لاک پشت بیشتر از استخوان ساخته شده است . لاک پشت ها اکتوترم یا “خونسرد” هستند ، به این معنی که دمای داخلی آنها با محیط مستقیم آنها متفاوت است. آنها عموماً همه چیزخواران فرصت طلبی هستند و عمدتاً از گیاهان و حیوانات با حرکات محدود تغذیه می کنند. بسیاری از لاک پشت ها مهاجرت می کنند. لاک پشت ها تنها خزندگانی هستند که در مسافت های طولانی مهاجرت می کنند تا در ساحل مورد علاقه خود تخم بگذارند.

لاک‌پشت‌ها به‌خاطر گوشت، استفاده در طب سنتی و برای غلافشان شکار شده‌اند . لاک پشت های دریایی اغلب به صورت تصادفی در تورهای ماهیگیری به صورت تصادفی کشته می شوند . زیستگاه لاک پشت ها در سراسر جهان در حال نابودی است. در نتیجه این فشارها، بسیاری از گونه ها منقرض شده یا در معرض انقراض هستند.

تصویر زیر لاک پشت هایی از خانواده های مختلف : در جهت عقربه های ساعت از بالا سمت چپ: لاک پشت گردن کوتاه شکم قرمز ، لاک پشت پوسته هندی ، لاک پشت دریایی پوزه عقابی و لاک پشت گالاپاگوس

لاک‌پشت‌

بزرگترین لاک پشت

بزرگترین گونه زنده لاک پشت (که چهارمین خزنده بزرگ نیز است ) لاک پشت چرمی است که طول آن می تواند به بیش از 2.7 متر (8 فوت 10 اینچ) برسد و بیش از 500 کیلوگرم (1100 پوند) وزن داشته باشد.

کوچکترین لاک پشت

کوچکترین لاک پشت زنده Chersobius signatus آفریقای جنوبی است که طول آن بیش از 10 سانتی متر (3.9 اینچ) نیست  و وزن آن 172 گرم (6.1 اونس) است.

سرعت لاک پشت

لاک‌پشت‌

لاک‌پشت‌ها به دلیل پوسته‌های سنگینشان به کندی روی خشکی حرکت می‌کنند. یک لاک پشت صحرا تنها با سرعت 0.22-0.48 کیلومتر در ساعت (0.14-0.30 مایل در ساعت) حرکت می کند. در مقابل، لاک پشت های دریایی می توانند با سرعت 30 کیلومتر در ساعت (19 مایل در ساعت) شنا کنند.  لاک‌پشت‌های آب شیرین پاهای انعطاف‌پذیرتر و انگشتان بلندتری با تار دارند که به آن‌ها رانش در آب می‌دهد.لاک پشت های دریایی دارای پوسته ها و اندام های ساده ای هستند که برای شنای سریع و کارآمد مناسب است.

ساختار بدن لاک پشت ها

لاک پشت ها از بینایی برای یافتن غذا و جفت استفاده می کنند. سلول‌های حساس به نور شبکیه شامل میله‌هایی برای دید در نور کم و مخروط‌هایی با سه رنگدانه نوری مختلف برای نور روشن هستند، جایی که دید تمام رنگی دارند. احتمالا نوع چهارمی از مخروط وجود دارد که اشعه ماوراء بنفش را تشخیص می‌دهد، زیرا لاک‌پشت‌های دریایی به صورت تجربی به نور فرابنفش پاسخ می‌دهند، اما مشخص نیست که آیا آنها می‌توانند این را از طول موج‌های بلندتر تشخیص دهند. یک لاک پشت آب شیرین، لغزنده گوش قرمز ، دارای هفت نوع سلول مخروطی استثنایی است.

لاک‌پشت‌های دریایی در شب با استفاده از ویژگی‌های بصری که در نور کم شناسایی می‌شوند، روی خشکی جهت‌یابی می‌کنند. آنها می توانند از چشمان خود در آب های سطحی شفاف، سواحل گل آلود، تاریکی اعماق اقیانوس و همچنین بالای آب استفاده کنند. برخلاف لاک‌پشت‌های زمینی، قرنیه ، سطح خمیده‌ای که نور را وارد چشم می‌کند، به تمرکز نور روی شبکیه کمک نمی‌کند، بنابراین تمرکز زیر آب به طور کامل توسط عدسی، پشت قرنیه انجام می‌شود.

لاک پشت ها سوراخ گوش ندارند. پرده گوش با فلس پوشانده شده و توسط کپسول استخوانی اوتیک احاطه شده است که در سایر خزندگان وجود ندارد. آستانه شنوایی آنها در مقایسه با خزندگان دیگر بالا است و در هوا تا 500 هرتز می رسد، اما در زیر آب آنها بیشتر با فرکانس های پایین تر هماهنگ هستند.  به طور تجربی نشان داده شده است که لاک پشت دریایی به صداهای کم، با حداکثر حساسیت بین 100 تا 400 هرتز پاسخ می دهد .

غذای لاک پشت ها

بیشتر گونه های لاک پشت ها همه چیزخوار هستند. گونه های ساکن در خشکی بیشتر گیاهخوار و گونه های آبزی گوشتخوارتر هستند .  به طور کلی بدون سرعت و چابکی، اکثر لاک پشت ها یا از مواد گیاهی یا از حیواناتی با حرکات محدود مانند نرم تنان، کرم ها و لارو حشرات تغذیه می کنند.  برخی از گونه‌ها، مانند لاک‌پشت‌های کلاه‌دار آفریقایی و لاک‌پشت‌های قیچی، ماهی، دوزیستان، خزندگان (از جمله سایر لاک‌پشت‌ها)، پرندگان و پستانداران را می‌خورند. آنها ممکن است آنها را با کمین بگیرند.

صدای لاک پشت

در حالی که عموماً به عنوان لال تصور می شوند، لاک پشت ها صداهای مختلفی برای برقراری ارتباط تولید می کنند. یک مطالعه که 53 گونه را ثبت کرد، نشان داد که همه آنها صدا تولید می کنند.

تخم گذاری لاک پشت ها

لاک‌پشت‌

لاک‌پشت‌ها، از جمله لاک‌پشت‌های دریایی، تخم‌های خود را روی خشکی می‌گذارند، اگرچه برخی در نزدیکی آب تخم‌گذاری می‌کنند که  سطح آن بالا و پایین می‌آید و تخم‌ها را زیر آب می‌برد. در حالی که بیشتر گونه‌ها در جایی که علوفه رشد می‌کنند، لانه می‌سازند و تخم می‌گذارند، برخی کیلومترها سفر می‌کنند. لاک‌پشت معمولی 5 کیلومتر (3 مایل) روی خشکی راه می‌رود، در حالی که لاک‌پشت‌های دریایی حتی بیشتر می‌روند. پشت چرمی حدود 12000 کیلومتر (7500 مایل) تا سواحل تودرتو شنا می کند. بیشتر لاک پشت ها لانه ای برای تخم های خود ایجاد می کنند. ماده ها معمولاً یک محفظه فلاسک مانند در بستر زمین حفر می کنند. گونه های دیگر تخم های خود را در پوشش گیاهی یا شکاف ها می گذارند. ماده ها مکان های لانه سازی را بر اساس عوامل محیطی مانند دما و رطوبت که برای رشد جنین مهم هستند انتخاب می کنند. بسته به گونه، تعداد تخم‌های گذاشته شده از یک تا بیش از 100 تخم متفاوت است. در مقایسه با لاک‌پشت‌های آب شیرین، لاک‌پشت‌های خشکی تخم‌های کمتر اما بزرگ‌تری ذخیره می‌کنند.

بیشتر لاک‌پشت‌های مادر در مراقبت از والدین کاری جز پوشاندن تخم‌های خود و خروج فوری انجام نمی‌دهند، اگرچه برخی از گونه‌ها برای روزها یا هفته‌ها از لانه‌های خود محافظت می‌کنند. تخم‌ها بین گرد، بیضی، دراز و بین پوسته سخت و نرم متفاوت است. بیشتر گونه ها جنسیتشان را دما تعیین می کند . در برخی از گونه‌ها، دماهای بالاتر ماده‌ها و دماهای پایین‌تر باعث تولید نر می‌شوند، در حالی که در برخی دیگر، دماهای ملایم‌تر باعث نر و هر دو گرم و سرد باعث تولید ماده می‌شوند.  شواهد تجربی وجود دارد مبنی بر اینکه جنین Mauremys reevesii می‌تواند در داخل تخم‌های خود حرکت کند تا بهترین دما را برای رشد انتخاب کند و در نتیجه بر سرنوشت جنسی آنها تأثیر بگذارد. در گونه های دیگر جنسیت به صورت ژنتیکی تعیین می شود . طول دوره جوجه کشی تخم لاک پشت برای گونه های معتدل از دو تا سه ماه و برای گونه های گرمسیری از چهار ماه تا بیش از یک سال متغیر است.  گونه هایی که در آب و هوای معتدل گرم زندگی می کنند می توانند رشد خود را به تاخیر بیندازند .

لاک‌پشت‌

طول عمر لاک پشت ها

لاک پشت ها می توانند عمر طولانی داشته باشند. گفته می شود که قدیمی ترین لاک پشت زنده و حیوان خشکی یک لاک پشت غول پیکر سیشل به نام جاناتان است که در سال 2019  ، 187 ساله شد. یک لاک پشت گالاپاگوس به نام هریت توسط چارلز داروین در سال 1835 کشف شد که در سال 2006 درگذشت و حداقل 176 سال زندگی کرد. اکثر لاک پشت های وحشی به آن سن نمی رسند. لاک‌پشت‌ها هر سال لاک‌ جدید را تحت اسکیت‌های قبلی رشد می‌دهند و به محققان این امکان را می‌دهند تا تخمین بزنند که چقدر عمر کرده‌اند. آنها همچنین به آرامی پیر می شوند . میزان زنده ماندن لاک پشت های بالغ می تواند به 99 درصد در سال برسد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!