برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاهای دیدنی شیراز

بهترین جاهای دیدنی شهر شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان فارس است که در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. شیراز پس از تبریز و تهران سومین شهر ایران است . نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است. محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌است. شیراز در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر ( پایتخت قدیمی فارس )رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان پایتخت ایران بوده‌است. شیراز تاریخی، یکی از محبوب ترین شهرهای ایران نیز است، مخصوصا در ماه اردیبهشت که محل حضور گردشگران است. شیراز دارای  آثار تاریخی و مکان های گردشگری بسیاری است ، اما در این مطلب فقط جاذبه های خود شهر شیراز معرفی می شوند و جاذبه های شهرهای اطراف در مطلبی جداگانه مفصلا معرفی خواهد شد مثل تخت جمشید ، اگر بخواهیم جاذبه های شیراز را تیتر وار بگوییم عبارتند از :  باغ چهل تن شیراز ، باغ هفت تن – موزه سنگ شیراز ، خانه فروغ الملک (موزه هنر مشکین فام ) ، عمارت دیوانخانه ،باغ پرندگان شیراز ،مسجد جامع عتیق شیراز ، باغ جنت ، مدرسه خان ، باغ دلگشا ، مسجد و بازار و حمام وکیل شیراز ،سرای و مسجد مشیر ، عمارت کلاه فرنگی (موزه پارس ) ،  آرامگاه خواجوی کرمانی ، موزه مادام توسو شیراز ، خانه زینت الملوک ، باغ جهان نما ، مسجد نصیرالملک ، نارنجستان قوام ، ارگ کریمخان زند ، دروازه قرآن ، باغ عفیف آباد ، سعدیه ، حافظیه ، باغ ارم ، شاهچراغ

 


 

۱٫ مکان های مذهبی شیراز

***  بقعه میر سید احمد فرزند امام هفتم (ع ) معروف به شاهچراغ :

جاهای دیدنی شیراز

سید میر احمد بین سالهای ۲۱۰ تا ۱۹۳ هجری قمری در زمان خلافت مامون برای دیدار برادرشان حضرت امام رضا ( ع) از راه فارس و شیراز عازم خراسان بود که در شیراز او را شهید کردند و در همین جا مدفون گردید تا مدتها از مقبره این امامزاده اطلاعی در دست نبود تا اینکه در طی حادثه ای در زمان امیر مقرب الدین وزیر اتابک ابوبکر جسد حضرت پیدا شد و با تشخیص صاحب جسد از روی نوشته انگشتری به دستور امیر مقرب الدین بر روی آن بقعه و بارگاهی بر پا ساختند از این زمان احیاء و آبادانی در این بقعه صورت پذیرفت و بارها سرداران ، امرا و پادشاهان این مکان را مورد احیاء و مرمت قرار دادند . از جمله مرمت های اساسی توسط نادر شاه صورت گرفت .نادر پس از پیروزی در جنگ با افغان ها مقدار زیادی پول و نزدیک به ۳ کیلو زرناب را برای ساختمان قندیل در بالای حرم هدیه کرد این قندیل تا سال ۱۲۳۹ هجری قمری در بقعه موجود بود و در آن سال به خاطر زلزله شدید و خرابی قسمتی از بقعه قندیل به مصرف تعمیرات ضروری بقعه رسید . در دوره قاجاریه نیز بقعه شاهچراغ بارها  مورد مرمت قرار گرفت . بنای فعلی بقعه شامل ایوان اصلی در مشرق ، حرم وسیع و شاه نشین هایی از چهار جانب و مسجدی در قسمت غرب حرم و اتاقها و مقبره های متعدد متصل به بقعه است . از دیدنیهای بقعه شاه چراغ آئینه کاری ، نوشته های گچبری ، تزئینات و درهای نقره و رواق و حرم و حرم وسیع این بقعه می باشد . مرقد مطهر حضرت در شاه نشین بین محوطه زیر گنبد قرار دارد. این شیوه ساخت بقعه و مرقد که درست در وسط محوطه زیر گنبد نباشد در دیگر زیارتگاههای معروف شیراز نیز دیده می شود .

آدرس : شیراز-خیابان لطفعلی خان زند- خیابان احمدی

 

*** مسجد وکیل :

جاهای دیدنی شیراز

این مسجد  از شاهکارهای دوره زندیه به شمار می‌آید. مسجد وکیل به دستور کریم‌خان زند و در سال ۱۱۸۷هجری قمری ساخته شد. بنای مسجد با مساحتی در حدود ۱۱۰۰۰ متر مربع دربرگیرنده سردر مجلل، صحن، ایوان‌های شمالی و جنوبی، شبستان‌های جنوبی و شرقی، رواق‌های شرقی و غربی و حیاط کوچک کناری است. شبستان مسجد وکیل با کاشی‌کاری‌های زیبا، ستون‌های حجاری شده و منبر چهارده پله یکپارچه مرمرین آن از شاهکارهای دوران زندیه به شمار می‌رود. این منبر به نشانه چهارده معصوم، چهارده پله دارد و سنگ آن از مراغه به شیراز آورده شده است. تاق شمالی صحن مسجد وکیل به «تاق مروارید» معروف است و ۱۲ متر عرض و ۲۰ متر طول دارد. بر بالای این تاق، دو منازه زیبا و کاشی‌کاری شده قرار دارد.

آدرس : شیراز-خیابان طالقانی – شرق عمارت کلاه‌فرنگی و بین حمام و بازار وکیل

 

*** مسجد نصیرالملک :

جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز

 

یکی از زیباترین مسجدهای تاریخی دوران قاجار شیراز است . این مسجد در فاصله سال‌های ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ هجری قمری به دستور حسن علی نصیرالملک و به معماری میرزا محمد حسن معمار و کاشی‌پزی استاد محمدرضا از بزرگان دوران قاجار ساخته شده است. این مسجد دارای صحنی وسیع، دو ایوان شمالی و جنوبی، دو شبستان شرقی و غربی و سردر ورودی زیبایی است. شبستان غربی مسجد، دارای هفت در چوبی بزرگ مزین به شیشه‌های رنگی و ۱۲ ستون سنگی یکپارچه با شیارهای مارپیچ در دو ردیف شش‌تایی به نیت دوازده امام است. سقف شبستان نیز با نقش‌های گل و بوته، خطوط اسلیمی و آیات قرآنی به خط ثلث عالی تزیین شده است.

آدرس : شیراز-خیابان لطفعلیخان زند- محله گود عربان

 

*** مسجد جامع عتیق :

جاهای دیدنی شیراز

کهن‌ترین مسجد شیراز است که به آن مسجد جمعه ، مسجد آدینه و مسجد جامع نیز می‌گویند. این مسجد در شرق حرم شاهچراغ(س) قرار دارد. مسجد جامع عتیق در دوره ۲۰۰ ساله سلطنت عمرو لیث صفاری در سال ۲۸۱ هجری قمری ساخته شده است. ساختمان مسجد که نخستین هسته تاریخی شهر شیراز است، دربرگیرنده بنای مرتفعی است که دارای چندین حجره و شبستان می باشد. در میان ضلع شمالی این مسجد، تاق‌نمای بلندی قرار دارد که آن را «تاق مروارید» می‌نامند. این مسجد دارای ۶ در ورودی و خروجی است. در ورودی ضلع شمالی به «دروازه امام» معروف است و کتیبه بالای آن در دوران صفوی در سال ۱۰۳۱ هجری قمری به خط علی جوهری نگاشته شده است..

آدرس : شیراز پشت ضلع شرقی شاه چراغ

 


 

۲٫ جاذبه های تاریخی شیراز

 

***دروازه قرآن :

جاهای دیدنی شیراز

در دوران دیلمیان، در میانه تنگ الله اکبر و در میان کوه های باباکوهی و چهل مقام، طاق مرتفعی به صورت دروازه ساخته شده بود که بنیانگذار آن را عضدالدوله دیلمی می‌دانند. بنای نخستین دروازه قرآن از سنگ و گچ بوده است. وی پس از ساختن دروازه، دستور داد تا قرآنی بزرگ معروف به قرآن «هفده من» بر بالای آن قرار دهند تا کاروان‌ها به سلامت از زیر آن گذشته و به راه خود ادامه دهند. از زمان قرار دادن قرآن، این دروازه به دروازه قرآن مشهور شد و تاکنون به این نام باقی مانده است. این قرآن دو جلدی، مربوط به دوران تیموریان است و با خطوط ثلث و محقق منسوب به ابراهیم سلطان نوشته شده است. بنای کنونی دروازه قرآن در سال ۱۳۲۷ هجری قمری به کوشش یکی از بازرگانان نیکوکار شیرازی به نام «حسین ایگار» معروف به «اعتمادالتجار» دوباره ساخته شد. آرامگاه بانی این دروازه در قسمت شرقی آن قرار دارد.

آدرس : شیراز-ورودی شهر از سمت اصفهان-تنگ االله اکبر

 

*** آرامگاه سعدی :

جاهای دیدنی شیراز

مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله شیرازی مشهور به «سعدی» در اوایل سده هفتم هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. سعدی شیرازی، بزرگترین شاعری است که پس از فردوسی در آسمان ادب فارس درخشیده است و هنوز نیز می‌درخشد. وی در سال ۶۹۰ هجری قمری در شیراز درگذشت.بر پایه مدارک موجود، آرامگاه سعدی در سده گذشته بارها تعمیر و بازسازی شده است. کریم‌خان زند در سال ۱۱۸۷ هجری قمری آن را از نو بنا کرد. وی بنایی آجری و دو طبقه بنا کرد که دو اتاق در دو سوی آن قرار داشت. مزار سعدی در اتاق شرقی در طبقه زیرین آن قرار داشت و دور آن نرده‌های چوبی و منبت‌کاری شده قرار گرفته بود. بعدها اتاق غربی مدفن «شوریده شیرازی» یکی از شاعران بنام سده سیزدهم هجری قمری در شیراز گردید. در بنای جدید، قبر سعدی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشی‌کاری شده قرار دارد. در داخل باغ و در محوطه‌ای پایین‌تر از سطح زمین، چشمه آب زلالی در جریان است. در میانه این مکان، حوضچه‌ای قرار دارد که آن را حوض ماهی می‌نامند. بر پایه یک سنت قدیمی، مردم شیراز برای برآورده شدن حاجات خود در حوض ماهی سکه می‌اندازند.

آدرس : شیراز-چهار راه دلگشا-انتهای بلوار بوستان

 

*** آرامگاه حافظ :

جاهای دیدنی شیراز

خواجه شمس‌الدین محمد ملقب به «لسان‌الغیب» و متخلص به «حافظ» از غزل‌سرایان بنام است که در حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز به دنیا آمد.حافظ همه قرآن را از بر داشته و آن را با چهارده روایت می‌خوانده؛ از این رو وی متخلص به حافظ است. دیوان حافظ بیش از شش هزار بیت دارد که دربرگیرنده قصیده، غزل، مثنوی، رباعی و قطعهمی باشد و از این میان، غزلیات وی از همه مشهورترند. حافظ در زمان پادشاهان آل اینجو و آل مظفری زیسته و در اشعار خود به نیکی از آنان یاد کرده است. در مدت عمر ۵۰ تا۶۰ ساله وی، هفت پادشاه در فارس حکمفرمایی کردند. پس از وفات حافظ، در سال ۸۵۶ هجری قمری، کالبد وی در گورستان مصلی به خاک سپرده شد که امروزه از آن قبرستان اثری نیست. محل دفن حافظ تنها یک قبر ساده مشخص بود. در دوره فرمانروایی میرزا ابوالقاسم گورکانی، شمس‌الدین محمد یغمایی وزیر فرمانروا، ساختمان گنبدی بر تربت حافظ بنا کرد و در جلوی آن حوض بزرگی قرار داشت که از آب رکن‌آباد پر می‌شد. بنای عظیم و با شکوه آرامگاه حافظ در سال ۱۱۸۸ هجری قمری در دوران کریم‌خان زند ساخته شد. این بنا، شامل ایوانی با چهار ستون ضخیم سنگی یکپارچه بود که دو قسمت شمال و جنوب آن باز بود و دو اتاق کوچک در دو گوشه آن قرار داشت. آرامگاه در قسمت شمالی آن قرار می‌گرفت و در بخش جنوبی این مکان باغی بزرگ نمایان بود. آرامگاه حافظ در دوران قاجاریه بارها بازسازی گردید. بنای امروزی این آرامگاه به دستور علی اصغر حکمت، وزیر فرهنگ و علی ریاضی رئیس فرهنگ فارس با بهره‌گیری از عناصر معماری زندیه و یادمان‌های حافظ توسط «آندره گدار» معمار فرانسوی، طراحی شد و به اجرا درآمد. بنای اصلی به صورت سکویی با ۸ ستون سنگی یکپارچه و سقف مزین به تزئینات کاشی‌کاری شده است و اشعار در محل مزار به گونه زیبایی توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند. مزار خواجه حافظ در میانه این بنا قرار دارد.

آدرس : شیراز-حدفاصل چهارراه ادبیات و حافظیه

 

*** آرامگاه خواجوی کرمانی :

جاهای دیدنی شیراز

محمود بن علی بن محمود از شاعران بنام سده هشتم هجری قمری است که لقبش «کمال‌الدین ابوالعطا» می باشد و در شعر به «خواجو» تخلص می‌کرده است. وی در سال ۶۸۹ هجری قمری در کرمان متولد شد، سپس در جوانی دیار کرمان را ترک کرده و به شیراز آمد. بر بالای مزار خواجو، سنگ قبری قرار دارد که هیچ کتیبه‌ای بر روی آن نوشته نشده، مگر در بالای سنگ که آیه‌ای از قرآن به خط ثلث بر روی آن حجاری شده است. در بالای سر و پایین قبر، دو ستون سنگی کوچک قرار دارد. کمی بالاتر از قبر، سه غار وجود دارد.

آدرس : شیراز-همجوار دروازه قرآن

 

*** تکیه هفت تنان (موزه سنگ) :

جاهای دیدنی شیراز

تکیه هفت‌تنان یکی از بناهای دوران کریم‌خان زند است که در شمال آرامگاه حافظ و در دامنه کوه تخت ضرابی (کوه چهل مقام) جای گرفته است. وجود مدفن هفت عارف گمنام، این مکان را به «هفت‌تنان» مشهور کرده است. عمارت هفت تنان به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. در بخش شمالی، عمارتی دو طبقه قرار دارد که در طبقه اول آن تالار مرتفعی با دو ستون سنگی یکپارچه بنا شده است. در تاقچه بالای این تالار، پنج برج مجلس با رنگ و روغن توسط آقا صادق، نقاش دوران زندیه ترسیم شده است. این نقاشی‌ها در بین سال‌های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ خورشیدی توسط نقاش و هنرمند مشهور محمد باقر جهانمیری با همان طرح و نقش قدیمی بازسازی شد.هم اکنون تکیه هفت تنان به موزه سنگ اختصاص یافته است.

آدرس : شیراز-بلوار هفت تنان-دامنه کوه تخت ضرابی(چهل مقام)

 

*** ارگ کریم‌خانی :

جاهای دیدنی شیراز

مهمترین و بزرگترین بنای دوران زندیه است که در سال ۱۱۸۰ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است. این ارگ، مرکز حکومتی کریم‌خان و خاندان زند و همچنین محل سکونت آنان بوده است. این ساختمان با زیر بنای ۴۰۰۰ متر مربع و در زمینی به گستردگی ۱۲۸۰۰متر مربع بنا شده است. دیوار‌های آجری این بنا، ۱۲ متر ارتفاع دارند و در هر چهار گوشه ارگ، برجی به ارتفاع حدود ۱۵ متر قرار دارد. بر سردر ارگ، صحنه نبرد کشته شدن دیو سفید به دست رستم به صورت کاشی‌کاری هفت رنگ نقش بسته است. این کاشی‌کاری در دوران قاجاریه به ارگ افزوده شده است.ارگ دارای شاه‌نشین شمالی (زمستان‌نشین)، شاه‌نشین جنوبی (تابستان‌نشین) و ساختمان غربی چهار فصل است. برخلاف نمای بیرونی، ساختمان داخلی ارگ از نمای زیباتری برخوردار است. داخل اتاق‌ها با نقش‌های اسلیمی، ترنج و گل و مرغ تزئین شده است.

آدرس : شیراز-حدفاصل خیابان طالقانی و میدان شهرداری

 

***حمام وکیل:

جاهای دیدنی شیراز

حمام وکیل در دوره زندیه به‌دست کریم خان زند ساخته شد. این حمام در کانون شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهای زمان زندیان، همچون بازار وکیل و مسجد وکیل جای دارد. از بخش‌های نگریستنیِ این حمام، بخشی به نام شاه‌نشین است که ویژه شاه بوده‌است.

آدرس : شیراز-خیابان طالقانی

 

 


 

۳٫ جاذبه های تفریحی شیراز

 

*** باغ ارم :

جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز

 

یکی از مشهورترین باغ‌های شیراز است . پیشینه این باغ به دوران سلجوقی بازمی‌گردد و در تمام دوران آل اینجو پا برجا بوده است. این بنای ارزشمند را حاج محمد حسن، معمار برجسته دوران قاجار ساخت. این باغ در بین سال‌های ۱۳۴۵ تا۱۳۵۰ خورشیدی بازسازی شده و در سال ۱۳۵۹ خورشیدی به باغ گیاه‌شناسی تبدیل گردید. برجسته‌ترین ویژگی این بنا، ایوان مرکزی دو طبقه آن است. در قسمت بالایی این بنا، هلالی وجود دارد که بر روی آن نقوش کاشی‌کاری شده شامل شخصیت‌های تاریخی، ادبی و اسطوره‌ای است که به گونه زیبایی به نمایش گذارده شده‌اند.

آدرس : شمال شیراز-ابتدای بلوار ارم

 

*** باغ عفیف‌آباد ( باغ گلشن شیراز ) :

جاهای دیدنی شیراز

یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغ‌های شیراز است . باغ عفیف‌آباد در دوران صفویه یکی از باغ های آباد شیراز بوده است. در واپسین روزهای قاجاریه، این باغ به دست خواهرزاده بانی، «عفیفه خانم» همسر فرمان‌فرما رسید و چون بهسازی‌های گسترده‌ای در آن پدید آورد، پس از آن باغ گلشن به باغ عفیف‌آباد شهره شد. این باغ از شاهکارهای معماری دوران زندیه و قاجاریه به شمار می‌آید. پس از انقلاب اسلامی این باغ به موزه نظامی تبدیل شد. که سلاح‌های عتیقه در این موزه نیز نگهداری میشود. اکنون از این عمارت به عنوان موزه نظامی ارتش و موزه عبرت استفاده می‌شود.

آدرس : شیراز- انتهای خیابان عفیف آباد

 

*** باغ دلگشا :

جاهای دیدنی شیراز

 نزدیک بودن این باغ به کوه قلعه بندر، باعث شده که برخی از پژوهشگران، پیشینه این باغ را به دوران کهن نسبت دهند. این باغ با گستردگی ۵/۷ هکتار از زیباترین گردشگاه‌های شیراز به شمار می‌رود. باغ دلگشا در دوران صفویه و نادرشاه افشار، آباد بوده است , کریم‌خان زند این باغ را بازسازی کرد و به جای درختان از بین رفته، دوباره درخت کاشت. شاهزاده رضا قلی میرزا حاکم فارس این باغ را از مالکش خریداری و پس از بهسازی، کاخی با شکوه در آن ساخت. وی نام این کاخ را «فین» یا «کلاه فرنگی» گذاشت. در سال ۱۳۴۸ خورشیدی شهرداری آن را خریداری کرد و هم اکنون به عنوان بوستانی عمومی مورد استفاده همگان می باشد.

آدرس : شیراز-چهار راه دلگشا- در نزدیکی آرامگاه سعدی و در غرب خیابان بوستان

 

*** باغ نظر یا عمارت کلاه فرنگی (موزه پارس) :

جاهای دیدنی شیراز

یکی دیگر از شاهکارهای دوران زندیه می باشد که بین سال‌های ۱۱۷۹ تا ۱۱۹۳ هجری قمری ساخته شد. این مکان به نام‌های باغ موزه، باغ حکومتی، عمارت کلاه فرنگی و آرامگاه کریم‌خان زند نیز مشهور است. این عمارتِ هشت ضلعی در زمان کریم‌خان زند محل پذیرایی میهمانان داخلی و خارجی و مرکز عمده تشریفات سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.عمارت کلاه فرنگی باغ نظر دربرگیرنده یک تالار مرکزی و چهار شاه‌نشین جانبی است. حسین علی میرزا (پسر فتحعلی شاه قاجار) حاکم فارس این باغ را مقر حکومت خود قرار داد و در شمال غربی آن، عمارتی زیبا به نام «کاخ همایون» ساخت و قسمت‌هایی از آن را به نام عمارت «باغ خورشید و آیینه» نام‌گذاری کرد. هم اکنون از این عمارت اثری نیست. این مجموعه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی به موزه پارس تبدیل شد.

آدرس : شیراز-میدان شهرداری- روبروی ارگ کریمخان

 

*** باغ جهان‌ نما:

جاهای دیدنی شیراز

یکی از باغ‌های قدیمی و تاریخی شیراز است که با گستره حدود ۴۰۰۰۰ متر مربع است. این باغ از دوران آل مظفر و آل اینجو تا دوران صفویه سرسبز و آباد بوده است.این باغ در سال ۱۱۸۵ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند بازسازی شد. درون باغ، عمارتی هشت ضلعی همانند عمارت کلاه فرنگی باغ نظر ساخته شده و در چهار گوشه آن، چهار شاه‌نشین با اتاق‌های دو طبقه بنا شده است.این باغ در دوران قاجار، محلی برای پذیرایی از میهمانان حکومتی بوده است.

آدرس : شیراز-خ حافظ (خ قدیم قرآن) – ضلع شمالی چهار راه حافظیه و در ضلع شرقی خیابان حافظ

 

*** نارنجستان قوام: ( باغ و دیوانخانه قوام  )

جاهای دیدنی شیراز

ساخت نارنجستان قوام توسط علی محمدخان قوام‌الملک دوم در سال ۱۲۹۰ هجری قمری آغاز و در سال ۱۳۰۵ هجری قمری توسط فرزندش محمد رضا خان قوام‌الملک به پایان رسید. این باغ محل حکومت خاندان قوام‌الملک و همچنین برای تشکیل جلسات عمومی و نشست‌های بزرگان و اشراف در دوران قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این باغ به دلیل داشتن درختان نارنج فراوانش به «نارنجستان» معروف شده است. عمارت نارنجستان دربرگیرنده دو طبقه و یک طبقه زیرزمین است. ساختمان بیرونی نارنجستان به وسیله تونلی به اندرونی خانه زینت‌الملک متصل می‌شده است.این مجموعه پس از انقلاب اسلامی بازسازی شد و هم اینک به عنوان موزه مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

* خانه زینت‌الملک :

جاهای دیدنی شیراز

در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارت زیبایی قرار دارد که به خانه زینت‌الملک مشهور است. این خانه محل سکونت زینت‌الملک قوامی (دختر قوام‌الملک چهارم) بوده است. ورودی این بنا به شکل زیبایی مقرنس‌کاری شده است. با عبور از یک هشتی، وارد حیاط خانه می‌شویم که دارای حجاری‌های سنگی و مشبک‌کاری است. تالار اصلی این خانه در ضلع غربی آن قرار دارد که با نقاشی و آیینه‌کاری هنرمندان از دوران قاجار تزئین شده است

* موزه گنجینه تاریخ فارس : که در زیرزمین خانه زینت الملک ایجاد شده است.

آدرس مجموعه : شیراز-خیابان لطفعلیخان زند- درب شیخ

 

*** سرای مشیر (سرای هنر یا سرای گلشن ) : 

جاهای دیدنی شیراز

سرای مشیر مربوط به دوران قاجار بوده و از ساخته‌های میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک در سال ۱۲۸۸ هجری قمری است. سردر بلند این بنا با لوح مرمرین آراسته شده که تاریخ ساخت بانی و چگونگی وقف آن را توضیح داده است. این سرا دارای حیاط وسیعی است و در میان آن حوض سنگی زیبایی ساخته شده است. تالار هشت ضلعی این سرا از زیباترین بناهای مجموعه سرای مشیر است که در ضلع شمالی آن قرار گرفته و با گنبدی مزین به کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری استوار گردیده است. این مکان محلی برای عرضه صنایع دستی و سنتی می باشد.

آدرس : شیراز-خیابان لطفعلی خان زند- ظلع جنوبی بازار وکیل

 

*** موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی :

جاهای دیدنی شیراز

ساختمان این موزه توسط دانشگاه شیراز ساخته شد . موزه شامل بخش‌های جانوری، گیاهی، زمین‌شناسی، موزه آناتومی، موزه تکنولوژی، مردم‌شناسی، موزه تمبر، سکه، مدال و اسکناس، موزه نجوم و ستاره‌شناسی، کارگاه تاکسی‌درمی، آکواریوم مارهای زنده، آکواریوم ماهی‌های آب شیرین و کتابخانه تخصصی می باشد.

آدرس : شیراز-بلوار مدرس-خیابان آزادگان

 

***پارک قلعه بندر:

 
جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز

بر فراز کوه قلعه بندر در محله سعدی ، پارک جنگلی به مساحت ۱۰ هکتار وجود دارد که از آنجا منظره زیبای شیراز دیده می شود.

آدرس : شیراز-محله سعدی

 

*** بوستان ولیعصر :

بوستان ولیعصر با وسعتی بیش از ۸۵ هزار مترمربع، دومین بوستان بزرگ شهر شیراز است که قدمتی طولانی دارد. این بوستان در سال ۱۳۴۶ در قسمت شرقی شهر ساخته و در سال ۱۳۸۳ بازسازی شد. آب‌نماهای زیبا و راهروهای طولانی آن، مکان مناسبی برای شهروندان و گردشگران به وجود آورده است. شهر بازی واقع در آن مورد استفاده کودکان می باشد.

***بوستان آزادی :

جاهای دیدنی شیراز

یکی از قدیمی‌ترین بوستان­ های شیراز، پارک یا بوستان آزادی می باشد که به عنوان بزرگترین مرکز تفریحی، دارای امکاناتی چون تالار اجتماعات، مجتمع فرهنگی مذهبی، نمازخانه، خانه فرهنگ، تالار نمایش، شهربازی، غرفه‌های خوراکی، لانه پرندگان، دریاچه مصنوعی و آب نماهای زیبا می باشد.

***بوستان علوی :

این بوستان یکی از باغ‌های قدیمی شیراز با درختان سر به فلک کشیده کاج می باشد که در سال ۱۳۷۵ بازسازی و به صورت پارک درآمده است. این بوستان در بلوار میرزای شیرازی (تاچارا) قرار دارد و دارای آب‌نماهای زیبا می باشد. فضایی مصفا و آب روان دائمی در بوستان علوی موجب گردیده که مردم در آن اوقات خوشی را سپری کنند.

***باغ جنت:

جاهای دیدنی شیراز

این باغ در شهرک کشن (از محله‌های جنوبی غرب شیراز) و در کنار بلوار امیرکبیر قرار گرفته است. این باغ از ساخته‌های میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک بوده و در زمان قاجاریه ساخته شده است. پیش از این عمارتی زیبا در آن قرار داشته که اکنون اثری از آن نیست. این باغ با داشتن فضای سبز بسیار و درختان سرو کهنسال به یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین بوستان‌های شیراز تبدیل شده است.

***بوستان خلدبرین :

بوستان خلدبرین یکی  از باغ‌های شیراز بوده که تبدیل به پارک شده است. این بوستان یکی از زیباترین بوستان‌های شیراز است و در چهار راه خلدبرین در کنار شورای اسلامی شهر شیراز قرار دارد.

 


 

۴٫ مراکز خرید شیراز 

 

*** بازار وکیل :

جاهای دیدنی شیراز

یکی دیگر از شاهکارهای معماری و بی‌مانند دوران زندیه است. این بازار در حدود سال‌های ۱۱۸۰ هجری قمری به سبک بازار قیصریه لار (که مربوط به دوران صفویه است) ساخته شده است. راسته غربی چهارسوق (محل تقاطع دو رشته تاق بزرگ را چهار سوق می‌نامند) دارای ۱۰ جفت مغازه است و در قدیم به نام بازار«ترکش‌دوزها» معروف بوده اما در حال حاضر مرکز فروش انواع فرش‌های نفیس ایرانی است. راسته شرقی که در شرق چهار سوق قرار دارد، دارای ۱۹ جفت مغازه است و در گذشته به نام بازار «علاقه‌بندان» معروف بوده است اما هم اکنون مرکز فرش و مغازه‌های عطاری است. دسته دیگری نیز از شاخه جنوبی چهار سوق به طرف غرب و موازی بازار ترکش‌دوزها امتداد می‌یابد و از جلوی مسجد وکیل بیرون می‌زند که این قسمت را در گذشته بازار «شمشیرگرها» می‌نامیدند. این بازار دارای ۱۰ زوج مغازه است و در سمت شمال آن نیز «کاروانسرای فیل» قرار گرفته است. بازار وکیل دارای ۷۴ تاق ضربی و خوش سیماست که سقف دراز بازار را پوشش می دهند و از بیرون چشم‌انداز جالبی همانند کوهان شتر را پدید آورده‌اند. ارتفاع بیش از ۱۰ متر سقف و نورگیری تاق‌ها که در زمستان هوای بازار را گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارند، از دیگر ویژگی‌های این بازار است.

آدرس : شیراز- خیابان طالقانی- ضلع شرقی میدان شهدا

 

*** بازار حاجی :

یکی از قدیمی ترین بازار های شهر شیرازبا قدمت ۱۰۰۰ ساله . در این بازار ا اجناس مختلفی از جمله پوشاک محلی و سنتی، صندوقچه، ترمه، محصولات خشکبار، لوازم بهداشتی، لوازم خیاطی، پارچه های رنگی، دیگ و پایه و… برای خرید وجود دارد . خود بازار نیز جز جاذبه های تاریخی است.

آدرس: خیابان لطف علی خان زند –  بعد از سه راه طالقانی

 

*** سرای مشیر :

سرای مشیر جز بازارهای قدیمی شیراز است که به نام سرای گلشن نیز شناخته می شود و ساخت آن مربوط به دوره ی قاجار می باشد.این مکان یکی از مراکز مهم تولید و عرضه ی صنایع دستی از جمله صنایع خاتم سازی و معرق، حکاکی و قلم زنی روی مس و برنج، حکاکی و تراش سنگ های قیمتی، ساخت زیورآلات دست ساز سنتی نقره و طلا و گبه بافی به شمار می رود.

آدرس: جنوب بازار وکیل

 

***مجتمع خلیج فارس :

مجموعه خلیج فارس با ۵۰۰ هزار مترمربع زیربنا به‌عنوان بزرگترین مجتمع در ایران به شمار می رود . بخش های مختلفی در این مجموعه وجود دارند از جمله :  ۲۵۰۰ واحد تجاری ، بزرگترین هایپرمارکت ایران ، شهربازی ، سینما ، رستوران ها و کافی شاپ های متعدد ، سالن ورزشی، استخر، سونا و جکوزی ، هتل ۵ ستاره و سالن پذیرایی

آدرس: محور شمالی شیراز به سپیدان و در ابتدای ورودی شهر جدید صدرا

 

***مجتمع تجاری بزرگ زیتون فارس :

مرکز خرید و مجتمع تجاری، تفریحی زیتون، مجتمعی ۱۲ طبقه که دارای امکانات  : ۴۰۰ واحد تجاری ، سینما سه بعدی ،  شهربازی ، انواع رستوران ها و کافی شاپ و فضای سبز و پارک تفریحی در محوطه مجتمع می باشد.

آدرس: چهار راه پارامونت – مجاورت خط ۲ ایستگاه مترو

 

*** برخی دیگر از پاساژها و مراکز خرید  شیراز با آدرس :

مجتمع تجاری ستاره فارس ،آدرس : خیابان عفیف آباد

مجتمع تجاری حافظ ، آدرس : خیابان عفیف آباد   مرکز انواع برندها و مارک های معروف

مجتمع تجاری الماس ، آدرس: چهارراه ملاصدرا ،مرکز  انواع مختلفی از پوشاک زنانه، مردانه و لباس مجلسی

مجتمع تجاری تفریحی آفتاب فارس ، آدرس: بلوار معالی آباد

مجتمع های تجاری آناهیتا ، مرکز خدمات در زمینه ی موبایل و کامپیوتر  ، آدرس مجتمع آناهیتا ۱ : خیابان ملاصدرا – نبش خیابان خلیلی ، آدرس مجتمع آناهیتا ۲ : خیابان قصردشت نرسیده به چهارراه ملاصدرا

مرکز خرید پی سی سنتر (PC Center) ،آدرس: خیابان ملاصدرا، کوچه ۲ ،مرکز تهیه قطعات کامپیوتر و لوازم جانبی

مرکز خرید شهر شب  ، آدرس: بلوار کریم خان زند  ،مشهور به داشتن اجناس باکیفیت و قیمت مناسب

مجتمع تجاری سپهر  ، آدرس: چهارراه خیرات ، مشهور به دلیل داشتن نمای خاص و معماری جالب

مجتمع تجاری – تفریحی هامون  ، آدرس: بلوار ستارخان – نرسیده به خیابان عفیف آباد

 


 

شهر شیراز دارای جاذبه های بسیاری می باشد ، اگر شما شیرازی هستید و یا به شیراز سفر داشتید و جاذبه مهم دیگری می شماسید که در این مطلب معرفی نشده است از طریق نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۸۴

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ