برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاهای دیدنی قزوین و اطراف قزوین

جاهای دیدنی قزوین و اطراف قزوین

شهر قزوین مرکز استان قزوین و از شهرهای صنعتی کشور است که در غرب تهران واقع شده است. بنای اولیه ی این شهر را با نام کشوین به شاپور اول نسبت داده اند. کاوش های باستان شناسی در منطقه نشان می دهد آغاز یکجانشینی در قزوین به هزاره هفتم قبل از میلاد می رسد. معابد، مجسمه ها، انبارهای غلات و گارگاه های صنعتی و نیز منازل مسکونی برجای مانده نشان از این تمدن دیر پای دارد. شهر قزوین به عنوان گذرگاه طبرستان و دریای خزر دارای موقعیت ویژه ای بوده است.

 


۱- جاذبه های طبیعی :

 

*** الموت :

جاهای دیدنی قزوین

منطقه کوهستانی الموت – ادامه ی کوه های البرز – در شمال قزوین قرار دارد و از شمال به دهستان های دو هزار و سه هزار تنکابن ، از شرق به طالقان ، از غرب به رودبار و از جنوب به طالقان و پـِشکل دره محدود می شود. رشته کوه های البرز در منطقه الموت دارای قلل معروف و مرتفعی است و سه محور عمده کوهنوردی در این مسیر به ترتیب عبارت اند از:

۱-   محور گرمارود – پیچ بن – سیالان با ارتفاع ۴۲۵۰ متر، دهستان سه هزار تنکابن .

۲-   محور اوان . خشچال با ارتفاع ۴۱۵۰ متر، دهستان دو هزار تنکابن .

۳-   محور هیر- ویار- گون کول ،اشکورکلاچای.

منطقه الموت از چشمه های آب های معدنی و گرم مانند ” گرمارود “، ” آتان رود” و ” نینه رود ” برخوردار است .آب های الموت از چشمه سار و برف آب تأمین می شود و مهم ترین رودخانه های آن ” اندج رود” ،” الموت” و” طالقان رود” است . طالقان رود در یازده کیلومتری غرب روستای ” شهرک ” به  رودخانه های اندج  و الموت ملحق شده و رودخانه ” شاهرود ” را تشکیل می دهند. در دامنه های شمالی و جنوبی رشته کوه های البرز از دیرباز، دژهای زیادی بنا شده که برخی از آنها مربوط به پیش از اسلام است. این دژها در طول تاریخ مقر و پناهگاه بسیاری از سلاطین و حاکمان محلی از جمله حسن صباح بود. از جمله مهم ترین قلاع ناحیه رودبار و الموت می توان به قلعه شیرکوه ، قلعه شهرک ، قلعه حسن صباح ، قلعه نویزرشاه ، قلعه لمبسر، قسطین لار، میمون دژ، قلعه ایلان و بیدلان ( شیرکوه ) اشاره کرد.

 

*** منطقه نمونه گردشگری باراجین :

جاهای دیدنی قزوین

جاهای دیدنی قزوین

پارک ۱۴۰۰ هکتاری باراجین در دهستان اقبال غربی از بخش مرکزی شهرستان قزوین در فاصله ۵ کیلومتری از جاده ترانزیتی قزوین – رشت واقع شده است. سایت جنگلی باراجین از شمال به ارتفاعات پس گوش و میل، از شرق به روستای شقفی آباد، از غرب به روستای اسماعیل آباد و از جنوب به شهر قزوین و در ارتفاع ۱۸۰۰ – ۱۴۰۰ متری واقع شده است. اینک درعرصه ای به وسعت هزار هکتار توسط شهرداری قزوین آماده سازی شده و پذیرای شهروندان و گردشگران است.برای تکمیل این پروژه بزرگ تله کابین،سینمای تابستانی،پیست های دوچرخه سواری،موتورسواری،سوارکاری،بازیگاه کودک،موزه تاریخ طبیعی،آب نماهای مختلف وکمپینگ ارزان قیمت برای مسافران پیش بینی شده است.دسترسی آسان،هوای لطیف کوهپایه ای وکوهستانی،اشراف بر شهر قزوین و جاده رودبار از ویژگی های قابل توجه بوستان هزار هکتاری باراجین به شمار می رود.

 

*** منطقه نمونه گردشگری زیاران :

جاهای دیدنی قزوین

روستای زیاران در دهستان زیاران از بخش مرکزی شهرستان آبیک در فاصله ۴۵ کیلومتری شرق قزوین واقع شده است. این روستا از شمال به کوه سیالان زیاران، از شرق به کوه قزل­دره و سیالان، از غرب به کوه سفید­کوه و از جنوب به ارتفاعات زغال­سنگ، زرد و کوه وای­مین و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری واقع شده است. منطقه پیشنهادی نمونه گردشگری زیاران در با توجه به فیزیولوژیک و توپوگرافی منطقه و در نظر گرفتن آبهای سطحی و جوانب محیطی در شمال سد طالقان و در یک پهنه مسطح پیشنهاد گردیده است.

 

*** منطقه نمونه گردشگری اندج :

جاهای دیدنی قزوین

دره اندج رود در شمال شرق کوهستانی منطقه الموت قزوین قرار گرفته است. نام این دره و رود آن برگرفته از عنوان روستایی بزرگ به همین نام در انتهای این دره است . روستای اندج از توابع بخش رودبار الموت، شهرستان قزوین، در ۱۵ کیلومتری شهر معلم کلایه و در ۸۰ کیلومتری قزوین قرار دارد. روستای اندج از سمت شمال به روستای کوچنان و از سمت غرب به روستای دک و از سمت شرق به روستاهای توان وخشکچال و از سمت جنوب به روستای کندان سر محدود می شود.

*** منطقه نمونه گردشگری آتان :

جاهای دیدنی قزوین

روستای آتان در نزدیکی شهر معلم کلایه، در منطقه الموت و در دهستان الموت شرقی قرار دارد . روستای اتان از شمال به روستای طالح و کلایه، از سمت شرق به روستای بالا وناش و پائین ون اش، از غرب به روستای گازرخان و قلعه الموت، از جنوب به روستای کوشکدشت محدود شده است. 

 

*** غارهای زیبای الموت نگاهی به شگفتی‌های طبیعت :

جاهای دیدنی قزوین

الموت در کنار دریاچه شناخته‌شده اوان، چشمه‌سارهای جوشان و غارهای باستانی و طبیعی زیادی دارد که از دیگر جاذبه‌های طبیعت‌گردی منطقه به شمار می‌آیند. غار ولی با قدمتی ۲۵۰ میلیون ساله که در پنج کیلومتری جنوب غربی روستای گشنه رود قرار دارد از یک تالار اصلی و چند تالار فرعی برخوردار است. نقاشی‌های روی دیواره‌های «غار حاجت خانه» هم نشان می‌دهد که در گذشته‌های دور این غار محل زندگی انسان بوده است. غار حاجت خانه در پنج کیلومتری شمال روستای آکوجان قرار دارد. زمین شناسان عمر «غار سفیدآب» را تا ۲۹۰ میلیون سال تخمین می‌زنند. این غار با دهلیزهایی عمودی و چاه روهای فراوان در پنج کیلومتری روستایی به نام سفیدآب قرار دارد.

 

*** منطقه رازمیان :

جاهای دیدنی قزوین

شهر رازمیان در منطقه رودبار شهرستان (الموت غربی) و در فاصله ۶۵ کیلومتری شمال شرقی قزوین قرار دارد. وجود قلعه لمبسر، رودخانه نینه رود و شالیزارهای دره شاهرود از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شوند.

 

*** منطقه شهر تاریخی سمیران:

جاهای دیدنی قزوین

شهر تاریخی سمیران در شمال غربی استان قزوین و ۲۰ کیلومتری منجیل –  سفیدرود قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه از استانهای قزوین، گیلان و زنجان عبور کرده و از جاده اصلی قزوین –  منجیل و کنار گذر تونل به سمت سفیدرود رفته و در کنار روستای جودکی به سمت منطقه تاریخی سمیران رفته. باغات زیتون، قلعه تاریخی سمیران، برجهای دو گانه ساسان و دریاچه سد سفیدرود از جاذبه‌های تاریخی این منطقه می‌باشد

 

 

*** دریاچه اوان:

جاهای دیدنی قزوین و اطراف قزوین

جاهای دیدنی قزوین

بزرگترین و زیباترین دریاچه در منطقه قزوین، که به فاصله ۷۵ کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین قرار دارد. طول آن در طویل ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر و عمق آن از ۱ تا ۵/۷ متر در نوسان است. آب دریاچه از طریق چشمه های کف دریاچه و نزولات آسمانی تامین می شود و غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است. در تابستان این دریاچه محل ماهیگیری، آب تنی و قایق سواری و در پائیز مامن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی رانی است.

 

***حصار:

جاهای دیدنی قزوین

جاهای دیدنی قزوین

حصار در منطقه ای کوهستانی در جنوب غربی قزوین قرار دارد. از جاذبه های این منطقه می توان به برجهای دوگانه خرقان و غار قلعه کرد اشاره کرد. 

برجهای خرقان: در این منطقه، دو آرامگاه از دوره سلجوقی بر جای مانده است. برج اول هشت ضلعی است و بر هر ضلع آن، طرح های متنوع آجری نقش شده است. این برج دارای گنبدی دو پوش است که دو پلکان مارپیچ به آن منتهی می شود. برج دوم با فاصله حدود سی متر از برج اول، از نظر شکل و ابعاد تقریبا هم اندازه برج اول است.این بنا نیز دارای گنبد دو پوش و یک پلکان منتهی به فضای بین این دو پوشش است. برج های آرامگاهی خرقان بابیش ازپنچاه طرح آجری،جزء شاهکارهای آجرکاری معماری ایران به شمار می روند.

 

***روستای مرگ در دامنه های البرز :

در قزوین و بخش الموت روستایی وجود دارد که مرگ نام دارد.اما نام آن “مَرگ” نیست. بلکه این روستا “مِرگ” نام دارد. که به اشتباه مَرگ نیز تلفظ می شود. این روستای دیدنی که در مسیر قزوین – معلم کلایه قرار دارد دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد.روستای مرگ این روستا در نزدیکی گردنه قسطین لار که در اکثر ایام سال پوشیده از گیاهان و مه سنگین است، واقع شده است. ارتفاعات این روستا به دره الموت و رودخانه زیبای شاهرود مشرف است و با رفتن به بالاترین نقطه روستا تمام دره الموت در یک چشم انداز زیبا نمایان می شود. قلعه های باستانی متعدد در این منطقه از جمله جاذبه های گردشگری روستای مرگ به شمار می آیند. شرق این روستا «رودبار الموت» و غرب آن «رودبار شهرستان» نام دارد. قلعه الموت در شرق و قلعه «لمبه سر» در رودبار غربی قرار دارد. روستای مرگ مملو از باغ های میوه و بیدهای بلند است . در فاصله ۵ کیلومتری روستا به طرف دره الموت چشمه زلال و پرآبی وجود دارد که اطراف آن همیشه مملو از گردشگرانی است که به این منطقه سفر می کنند.

 


۲-جاذبه های تاریخی قزوین :

 

*** سرای سعد السلطنه :

جاهای دیدنی قزوین

سرای سعدالسلطنه به دستور سعدالسلطنه (متوفی۱۳۲۵ ه. ق )حاکم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد ارزشمند ترین قسمت این بنا چهار سوق آن است که از تقاطع قایم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبدی بزرگ کاشیکاری شده ای قرار دارد چهار طرف گنبد را چهار نیم گنبد با رسمی بندی و نور گیر فرا گرفته اند که فضا را بزرگتر نشان می دهند سرای سعدالسلطنه با وسعتی نزدیک به ۲/۶هکتار یکی از کامل ترین و بزرگ ترین سراهای تجاری ایران است.

 

*** حسینیه امینی ها:

جاهای دیدنی قزوین

حسینیه امینی ها از جمله نمونه های کامل و زیبای خانه های سنتی است. آنچه امروز از این خانه به جای مانده چهار حیاط و فضاهای مختلف در دو طبقه همکف و زیر زمین است. این خانه متعلق به حاج محمد رضا امینی از تجار معتبر بوده و بخشی از آن وقف حسینیه شده. زیباترین قسمت خانه از سه تالار که در موازات یکدیگر قرار گرفته و به وسیله ارسی های زیبایی به یکدیگر مرتبط هستند، تشکیل شده است. تالار جنوبی با نه دهنه ارسی و شیشه های رنگی از شاهکارهای هنری است، سقف تالارها دارای نقاشی، آیینه کاری، رف های کاسه ای مزین گچبری و گره بندی چوبی است. در زیر تالارها سردابه، زیر زمین، شربتخانه و… قرار دارد.

 

***چهلستون:

جاهای دیدنی قزوین

عمارت کلاه فرنگی و سر در عالی قاپو تنها بناهای باقی مانده از ارگ سلطنتی دوره صفوی است. این بنا در دوره قاجاریه مرمت و بازسازی شد و چهلستون نام گرفت. عمارت چهلستون به شکل هشت ضلعی و در دو طبقه بنا شده است. نقشه بنا دارای طرحی با محورهای چلیپایی و برون گرا است، سقف طبقه همکف پوشیده از مقرنس با طرح های بدیع و سقف طبقه فوقانی آن خنچه پوش است این بنا هم اکنون به عنوان موزه خوشنویسی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

***عالی قاپو:

جاهای دیدنی قزوین

سر در عالی قاپو در دوره سلطنت شاه طهماسب ساخته و در زمان سلطنت شاه عباس اول به صورت کنونی تغییر شکل یافت. این سردر، ورودی اصلی به دولتخانه دوران صفویه به شمار می‌آمد. بنای سردر شامل ایوان رفیع ورودی با قوس تیزه دار و سه ردیف طاق نما در طرفین آن است. گوشواره هایی با ستون نماهای آجری در دو طبقه نمای سردر را تکمیل می کنند. هشتی متصل به ایوان ورودی به شکل هشت ضلعی است و در طرفین محور ورودی آن اتاق های نگهبانی قرار دارد. در این هشتی پلکان هایی دیده می شود که به طبقه بالا، جایگاه نقاره زنان راه می یابند. کتیبه و شباک کاشی تنها تزیینات باقی مانده در ایوان ورودی است. این کتیبه به خط ثلث و به قلم علیرضا عباسی، نقاش و خطاط معروف صفویه است.

 

*** مسجد جامع کبیر  :

جاهای دیدنی قزوین

مسجد جامع کبیر با مناره های با شکوه، ایوان های رفیع و گچبری های نفیس آن از آثار ممتاز دوره های اسلامی به شمار میرود.قدیمی ترین بخش مسجد، بعد از آثار چهار طاقی ساسانی که در زیر مقصوره قرار گرفته، طاق هارونی است که در زمان “هارون الرشید”در سال ۱۹۲ ھ.ق ساخته شده. مهم ترین و زیبا ترین بخش این مسجد، مقصوره و گنبد سلجوقی آن است و دارای پنج کتیبه گچبری به خط کوفی است و نفیس‌ترین آن کتیبه‌ای است که در آن سوره بقره به طور کامل اجرا شده و از شاهکارهای خط کوفی تزئینی به شمار می‌آید.سایر قسمت های مسجد، مربوط به دوره های بعد تا پایان دوره قاجاریه است. 

 

*** دروازه درب کوشک :

جاهای دیدنی قزوین

یکی از کهن‌ترین دروازه‌های قزوین است که به سوی الموت، رودبار و کوشک و شکارگاه‌های شمال قزوین باز می‌شده‌است و دارای یک ورودی با قوس و کلیل و نیم دایره است. در هر طرف راهرو دو طاق نما ساخته شده که با نرمی به سوی بیرون پیش آمده و حالت آغوش گشوده را تداعی می‌کند

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۳٫۸ / ۵٫ تعداد آرا: ۷۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مرتضی
مرتضی
3 ماه قبل

اقا چرا اطلاعات د وغ درج میکنید روستای مرگ کجا دریاچه داره که عکس دریاچه اوان رو گذاشتید.

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ