کوسه ها به عنوان ماشین های جنگی کشتن شهرت دارند . آنها ابتدایی، کارآمد و کاملا مناسب برای شکار در اقیانوس های سیاره زمین هستند . کوسه ها به مدت زمان طولانی در اطراف ما بوده اند و در چند میلیون سال گذشته بیش از حد تغییر نکرده اند. شیوه زندگی و شکار کوسه بسیار موفقیت آمیز بوده است. عامل اصلی این داستان موفقیت مجموعه ای از حواس است که کمک می کند تا کوسه ها شکارهای بعدی خود را پیدا کنند. آنها می توانند حرکات در آب را از یک فاصله طولانی تشخیص دهند، آنها به خوبی می بینند و احساس بویایی خوبی دارند. بعضی ها مخصوصا کوسه سرچکشی از الکتریسیته استفاده می کنند که همه موجودات زنده تولید می کنند تا چیزی را که در نزدیکی آنها اتفاق می افتد حتی در تاریکی کامل متوجه شوند . نکته قابل توجه این جاست که کوسه ها جز دسته ماهی ها طبقه بندی میشود و بنابراین جز بزرگترین ماهی ها محسوب میشوند .

 

کوسه نهنگ : بزرگترین ماهی سیاره

 


 

اما فهرست کوسه ها :

حدودا تا الان بیش از 400 نوع کوسه وجود دارد که معمولا به 8 گروه جداگانه تقسیم می شوند. نام علمی آنها :

 


 

انواع مختلف کوسه ها

بزرگترین نوع کوسه Mackerel ملقب به کوسه سفید

 

انواع مختلف کوسه هاابعاد مختلف کوسه ها نسبت به انسان

 

انواع مختلف کوسه ها

یک فسیل کوسه Megalodon با یک مرد نشسته در داخل دهان آن

*** کوسه ماهی (Lamniformes) :

در مجموع 16 گونه از این کوسه وجود دارد که می توانند در دریاهای کم عمق و اقیانوس های عمیق یافت شوند. دو چیز که بین همه آنها مشترک هست، دهان بزرگ و و گذاشتن تخم. بسیاری از گونه های دیگر کوسه ها تخم ها را از بین می برند. این گروه شامل کوسه سفید (تصویر بالا) که عجیب و غریب بزرگ است و گاهی اوقات توریست ها را در امتداد ساحل اقیانوس هدف قرار اداده است می باشد. با این حال، به طور عمده غذای آن از شیر دریایی، ماهی، و موجودات دریا است. بزرگترین کوسه ماهی در حال حاضر، کوسهٔ آسوده است که دومین ماهی بزرگ زنده پس از کوسه‌نهنگ و یکی از سه کوسه پلانکتون‌خوار در کنار کوسه نهنگ و کوسه دهان‌بزرگ است که تا 10 متر رشد می کند. این یک حیوان بی ضرر است و از پلانکتون (حیوانات و گیاهان کوچک) در آب تغذیه می کند.

اما بزرگترین کوسه که تاکنون وجود داشت، کوسه ای به نام Megalodon بوده است که می تواند بیشتر نهنگ ها را در دهان بزرگ خود فرو برد.

 


 

انواع مختلف کوسه هایک کوسه زمینی یا همان ground shark

 

 

انواع مختلف کوسه ها

یک کوسه سرچکشی یا hammerhead shark

 

*** کوسه های زمینی (Carcharhiniformes) :

این گروه شامل بسیاری از کوسه ها میشود که در فیلم ها و کتاب ها با آنها آشنا هستید آنها اغلب ساکنان ریف هستند و شامل کوسه آبی، کوسه ببری، کوسه های reef خاکستری و کوسه ماهی قرمز می باشند . این کوسه آب‌سنگ کارائیبی همه نشان دهنده یک خطر متوسط ​​برای شناگران و غواصانی است که با عادات و رفتار کوسه ها آشنا نیستند.

 


 

انواع مختلف کوسه ها

یک کوسه فرش (Orectolobus maculatus)

*** کوسه فرش (Orectolobiformes) :

کوسه فرش شامل بزرگترین ماهی شناخته شده و کوسه نهنگ بزرگ است. می تواند تا 10 متر باشد. خوشبختانه، این یک کوسه غیر مهاجم است که از گیاهان و حیوانات کوچک آب دریا تغذیه می کند . از دیگر کوسه های فرشی  Wobbegong است که بسیار زیباست و در تصویر بالا وجود دارد و در آکواریوم های بزرگ است.

 


 

انواع مختلف کوسه هاکوسه شبیه گاو

*** کوسه (Heterodontiformes) :

کوسه‌های شاخدار یا شاخدار کوسه‌ شکلان گروه کوچکی از کوسه‌های بسیار ابتدایی امروزی هستند. کوسه‌های شاخدار از قدیمی‌ترین کوسه‌های زنده بوده و تنها کوسه‌های زنده‌ای هستند که با وجود دو بالهٔ پشتی خاردار و سمی بالهٔ مخرجی نیز دارند. آنها سر بزرگ و ابروهای بزرگ دارند. شیار که از سوراخهای بینی به دهان رانده می شود، آنها را به طور شگفت انگیزی مانند گاو نشان می دهد. آنها می توانند در مقایسه با گروه های دیگر کوسه ها مهاجم و حتی خنده آور باشند اما حیواناتی موفق در شکار هستند.

 


 

انواع مختلف کوسه ها

*** کوسه فرشته (Squatiniformes) :

این گروه دارای گونه هایی است که مسطح هستند . این یک سازگاری ایده آل برای زندگی در مکان های زیرین دریا در بین مکان های شنی است. برای یک کوسه فرشته آسان است که خود را در شن و ماسه مخفی کند و منتظر یک وعده غذای خوب باشد. سپس در یک لحظه می تواند شن و ماسه را از بین ببرد و طعمه آن را بگیرد. کوسه فرشته در تصویر بالا دارای رنگ محیط است که استتار بسیار عالی را فراهم می کند. کوسه (Squatina Californica) یک کوسه فرشته نسبتا معمولی است که در اطراف دریای کالیفرنیا در ساحل کالیفرنیا زندگی می کند و از ماهی ها و ماهی های کوچک تغذیه می کند .این  کوسه کاملا کوچک است، اما اگر احساس خطر کند می تواند مردم را گاز بگیرد .

 


 

انواع مختلف کوسه ها

*** کوسه اره (Pristiophoriformes) :

این کوسه اغلب دارای یک بینی بلند با مقدار زیادی دندان است که از آنها می توانند برای خرد کردن شکار خود استفاده کند. آنها می توانند مانند اره ماهی با یک اره متصل به سر خود خطرناک باشند اما خوشبختانه آنها کاملا کوچک هستند . معمولا بیش از یک متر طول ندارند اما گاهی اوقات نزدیک به 2 متر هستند . آنها در اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس و اقیانوس هند زندگی می کنند و در مناطق سردتر، آنها در آب کم عمق یافت میشوند. در آب گرم، آنها در قسمت های عمیق تر هستند .

 


 

انواع مختلف کوسه ها

کوسه کوچک Cuban Dogfish

 

انواع مختلف کوسه ها

کوسه کوچک Lantern

 *** گروه کوسه های Squaliformes  : شامل کوسه های Dogfish Sharks, Bramble Sharks,  Rough Sharks می باشند .

 


 

*** از دیگر کوسه های نادر اعماق اقیانوس ها :

*** دیوکوسه یا Goblin  :

انواع مختلف کوسه ها

این کوسه ها نیز به عنوان کوسه های دیو نامیده می شود زیرا دوست دارند در اعماق اقیانوس زندگی کنند و هرگز در نور حضور نیابند . آنها معمولا در خلیج مکزیک، اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس یافت میشوند. دانشمندان هنوز نمیتوانند تعدادشان را تخمین بزنند زیرا آنها هرگز در حضور نور یافت نشدند. شکل غیر معمول سر نیز کوسه گوبلین را در میان خانواده کوسه متفاوت کرده. آنها دهان بلند براق دارند و دندانهای بلند دارند.

 

*** کوسه چین‌دار یا کوسه لبه‌دار Frilled Shark :

انواع مختلف کوسه ها

این کوسه ها یکی از قدیمی ترین گونه های حیوانی در جهان می باشند که گفته میشود سابقه 150 میلیون سالی دارند. آنها در عمق 1500 متری در اقیانوس آرام یافت میشوند. در واقع این یکی از گونه های موجود در خانواده کوسه ها است که به عنوان فسیل زنده شناخته می شود. آنها به اندازه 5 فوت رشد می کند، دارای دندان های تیز در 25 ردیف مختلف اند. دهان عجیب و غریب این کوسه ها کاملا متفاوت از سایر اعضای خانواده کوسه ها است. آنها همچنین می توانند بدن خود را شبیه مار کنند .

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 107

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط

اگرچه گربه های کوچک دوست داشتنی اند اما گربه های بزرگ نیز زیبا، مهربان و بازیگوش هستند. بعضی از آنها حتی مشابه خانواده های BIG WILD CATS نیز هستند. اینجا لیستی از 10 تا از بزرگترین گربه های جهان است.   توضیح پوند : یکی از واحدهای وزن است و تقریبا معادل نیم کیلوگرم ( مقداری […]

طبیعت ایران با داشتن تنوع بی نظیر باعث شده تا زیستگاه حیوانات نادر و کمیابی از جمله پلنگ ایرانی، گربه پالاس و کوچکترین فوک در جهان باشد؛ متاسفانه بعضی از این حیوانات در خطر انقراض هستند. در ایران به جای یک حیوان ملی واحد، لیستی از نمادهای ملی وجود دارد که شامل شیر آسیایی ، […]

کوسه ها به عنوان ماشین های جنگی کشتن شهرت دارند . آنها ابتدایی، کارآمد و کاملا مناسب برای شکار در اقیانوس های سیاره زمین هستند . کوسه ها به مدت زمان طولانی در اطراف ما بوده اند و در چند میلیون سال گذشته بیش از حد تغییر نکرده اند. شیوه زندگی و شکار کوسه بسیار […]

دسته : ترین های جانوران و حیوانات
برچسب : , , , , , , , , , , , , , ,

یک پاسخ به “معرفی انواع مختلف کوسه ها + تصاویر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و سئو توسط مدل سایت | کلیه حقوق مطالب برای وبسایت مجله جاذبه ها محفوظ می باشد .