ایران به عنوان مرکز تمدن، فرهنگ و معماری افسانه ای شناخته شده است. در زمان های قدیم، منطقه ایران، یکی از بزرگترین امپراتوری های تاریخ باستانی شناخته شده بود که از شمال آفریقا و آناتولی، تا خاورمیانه و مرزهای هند گسترش یافته بود. توریست هایی که قادر به دیدار از ایران هستند، این کشور چشم انداز فوق العاده ای، زیبایی طبیعی، تاریخ و معماری را ارائه می دهد. با Iran tourist attractions همراه ما باشید .

 در اینجا لیستی از 10 شهر بزرگ و بهترین مکان ها برای دیدار در ایران از دید یک توریست ارائه شده است.


تهران

 

تهران
تهران، پایتخت ایران، نخستین و واضح ترین مکان برای بازدید است. تهران واقع در نزدیکی شهر باستانی ری است، شهر بزرگ و پرجمعیت از ساختمان های بتنی و پر ترافیک است. گفتنی است تهران نیز در کنار کوه های زیبا البرز واقع شده است که یک مکان عالی برای اسکی یا پیاده روی است . نزدیکی شهر به کوه به این معنی است که از هرج و مرج و سردرگمی شهر راحت می شوید و در حالی که در منظره زیبای و قله های البرز برفی قرار گرفته اید، ذهن ما روشن می شود.

تهران حدود 11 میلیون جمعیت دارد و بیش از 40 درصد از فعالیت های اقتصادی کشور را تشکیل می دهد.این شهر دارای تعدادی از پارک ها مانند پارک جمشیدیه، پارک ملت و پارک شهر است. همچنین کاخ های گلستان و نیاوران، برج آزادی مشهور، باغ وحش تهران و موزه ملی ملک ایران  نیز از جاهای مشهور می باشد. جاهای دیگر عبارتند از: امامزاده صالح و …..

 


اصفهان

اصفهان
شهر بزرگ و استان اصفهان (همچنین اصفهان از اسپهان فارسی گرفته شده است) یکی از مهمترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است. در حدود 420 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است و سومین شهر بزرگ کشور است و جمعیت آن 1.4 میلیون نفر است (در سال 2004). این شهر دارای تعدادی قصر دوران صفوی، و همچنین مساجد زیبا، میدان ها و دیگر ویژگی های معماری است که اصفهان را به عنوان جواهر ایران معرفی می کند. این آثار پر زرق و برق معماری اسلامی و فارسی شامل مسجد شیخ لطف الله،میدان امام (شاه )، مسجد جامع اصفهان، پل خواجو، میدان نقیض نقش جهان، چل ستون، پل سلیمانه ، هشت بهشت ​​و حمام آقا علی  است. علاوه بر این، تعدادی از ساختمان های مذهبی غیر اسلامی مانند کلیسای ونک و معبد آتش (آتشکده ) اصفهان نیز وجود دارد.

 


شیراز

 

شیراز

شیراز ، واقع در استان باستانی فارس (که در اصل پارس نامیده می شود، از این رو کلمه «ایران» نیز به همین نام نامیده می شود)، شهر شاعران، فیلسوفان و اصلاح طلبان (ترجمه است منظور حزب و گروهی نیست ) است. شیراز نیز محل ارگ ​​کریم خان و همچنین مقبره شاعران مشهور حافظ و سعدی می باشد. همچنین در نزدیکی مکان باستانی پرسپولیس واقع شده است که به راحتی می توان توسط اتوبوس از شهر بازدید کرد. پرسپولیس، پایتخت امپراتورهای داریوش و کوروش از حدود 550 سال قبل از میلاد بود، همه چیزهایی که از آن زمان باقی مانده است، ستون های بزرگ، سینفه ها و یک راه پیمایی فوق العاده است . کریم خان زند، پادشاه ایران، این شهر را در سال 1766 میلادی، تا زمانی که سلسله قاجار در 1791 میلادی شهر را به دست آورد، ساخته است. شیراز دارای تعدادی از مکان های زیبا برای دیدار از جمله مسجد نصیر الملک، مسجد وکیل، بازار وکیل، باغ ارم ، باغ افیف آباد، باغ نیاما، خانه قوام، حمام وکیل، دروازه قرآن و موزه پارس است.

 


ساری

 

ساری

در خارج از ایران به طور گسترده ای شناخته شده نیست، ساری یک شهر کوچک در استان مازندران در دریای خزر است. ساری مرکز استان است و بین کوه های البرز و ساحل خزر قرار دارد. این شهر برای زیبایی های طبیعی و پرتقال نارنجی و بهار طبیعی و چشمه های آب شور و گرم Badab Sourt مشهور است. ساری دارای تعدادی جاذبه، مانند برج ساعت در میدان ساعت (Meidan-Sā’at) و تعدادی از مقبره های تاریخی است. در حالی که به طور خاص قابل توجه نیست، بازدید از شهرهای دیگر در مازندران مانند نور، که در سواحل دریای خزر است و یا بابل که شهر “شکوفه پرتقالی” نامیده می شود، و آمل نیز توصیه میشود . اگر بخواهید فقط برای مناظر سرسبز و آب و هوای دلخواه خود جایی را انتخاب کنید، این منطقه قطعا ارزش دیدن را دارد.

 


یزد

 

یزد

یزد یکی از شهرهای باستانی و بیابانی در قلب ایران است که از جوامع فوق العاده و جغرافیایی متفاوت است. یزد به عنوان “شهر برج های باد” ( همان بادگیر های خشتی ) شناخته شده است که برای سنتی، راه ابریشمی و معماری منحصر به فردش مشهور است. یزد در حدود 270 کیلومتری جنوب شرقی استان اصفهان قرار دارد و در میان دو بیابان، دشت کویر و کویر لوت گرم و خشک واقع شده است. مکان های مهم بازدید شامل بغداد آباد، مسجد جامع، خان لری، زندان اسکندر، مجتمع امیر چمک، آتشکده زرتشتی باستان است.

 


تبریز

 

تبریز

تبریز در منطقه شمال غربی ایران به نام استان آذربایجان شرقی واقع شده است (نه کشور آذربایجان، اگرچه آنها در شمال یک منطقه مشترک دارند). تبریز یکی از شهرهای تاریخی و مهم کشور ایران است . همچنین دارای تعدادی از مکان های تاریخی و زیبا مانند مسجد آبی تبریز و خرابه های دانشگاه رباط رشیدی ( 700 سال پیش) است. سایر مواردی که در شهر دیده می شود عبارتند از: بازار تبریز، خانه قانون اساسی، موزه قرآن، ارگ تبریز و کلیسای آنگلیکان. این شهر همچنین از لحاظ تاریخی مهم است، زیرا اولین پست کشور را شامل می شود، همچنین اولین ایستگاه آتش نشانی و اولین کتابخانه عمومی. شاعران معروف که از این شهر اند یادر این  شهر زندگی می کرده اند شامل رومی و شمس تبریزی می شوند.

 

 


کندوان

 

کندوان

کندوان در واقع بیشتر از یک روستا نسبت به یک شهر است، بسته به تعریف  آنچه که یک شهر است، البته، اما از لحاظ ساختارهای شگفت انگیز آن، قابل ذکر است. کندوان، که در 50 کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و در استان آذربایجان شرقی است، به خاطر خانه های زیبای آن که در داخل سنگهای تپه حک شده است، مشهور است. برخی از خانه ها بیش از 700 سال قدمت دارند و هنوز هم به عنوان خانه  استفاده می شوند. این ساختمان های باستانی، که بعضی از آنها سفید رنگ شده اند تا به ظاهر مدرن تر برسند، با فرش و پارچه تزئین شده و از  جمعیت تقریبا 170 خانواده پشتیبانی می کنند.

 


کرمان

کرمان
کرمان یک شهر تجاری بیابانی واقع در جنوب شرقی ایران است. در جنوب غربی کویر واقع شده است. استان کرمان، که شهر کرمان مرکز آن است، در مناطق خشک و نیمه خشک با حومه کویری قرار دارد.هسته این شهر از ساختمان های گل آهکی و بازار باستانی و تاریخی ساخته شده است. این شهر قلیان های مختلفی دارد. مکان های توریستی مهم در استان کرمان عبارتند از: ارگ بم، حمام گنجعلی خان، گنبد شاه نعمت الله  و باغ شاهزاده .

 


قم

 

قم
قم یک مرکز دینی تاریخی در جهان اسلام  است زیرا محل دفن فاطمه معصومه  (س)، خواهر امام رضا علیه السلام است. آرامگاه به یک مکان زیارت طلایی زیبا تبدیل شده است که هر ساله هزاران زائر را به خود میبیند. قم در شمال غربی ایران و دشت کویر (کویر نمکی) واقع در 147 کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. علاوه بر اینکه یک محل زیارتگاه است، ده پادشاه و تقریبا 400 فرد مقدس در این منطقه دفن شده اند، بنابراین مقبره های زیادی در ان وجود دارد که می توانید بازدید کنند.

 


مشهد

مشهد
به گفته مسلمانان شیعه، به عنوان مشهورترین مکان و محل حرم امام رضا علیه السلام، در شهر مشهد، مقدس ترین شهر ایران تبدیل شده است. مشهد در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر عمدتا دایره ای است با ساختمان های مذهبی واقع در مرکز شهر و راه هایی که از مرکز به حدود 12 محله گسترش می یابد. همانطور که مشهد یک شهر مقدس است، حرم امام رضا (ع) مرکز زندگی شهری است. تقریبا 1.5 میلیون گردشگر خارجی هر ساله از مشهد دیدن می کنند که 23 درصد آنها از عراق اند. با این حال، مکان های دیگری نیز برای دیدار وجود دارد، از جمله بازار و ….

 

نویسنده :

NJ Bridgewater یک استاد EFL، نویسنده، شاعر و محقق تاریخ و مذهب خاورمیانه است.  او را می توان در Twitter @ Nicholas19 پیدا کرد .

مترجم : ترجمه از نوع متوسط و نه قوی است

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا: 18

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!