طبیعت که زندگی را بر روی زمین فراهم میکند، قدرت کافی برای دگرگونی جهان را نیز دارد. فعالیت های طبیعت و کره زمین باعث مرگ بسیاری از موجودات و فاجعه های بزرگی مانند زمین لرزه، سونامی، فوران آتشفشانی و لغزش زمین می شود و البته انسان ها همیشه به دنبال راه کارهایی در جهت کاهش این خطرات و آسیب ها می باشند ،البته شکی نیست همه امور در زیر سایه قضا و قدر الهی اتفاق می افتد و این موضوع مخالفتی با طبیعی بودن آن ندارد ، برای مثال خداوند حکیم و توانا آتش را آفرید و بر اساس خاصیت وجودی که در آتش گذاشت آنرا سوزاننده و گرم کننده و … آفرید ،حال با دانستن این موضوع باید ابزار مناسب برای استفاده از آتش و به حداقل رساندن خطرات آن ایجاد کرد ،سایر موارد را هم میشود همین طور در نظر گرفت و اما عذاب الهی را هم نباید فراموش کرد که آن هم وجود دارد ،برخی افراد فقط یا به جنبه طبیعی بودن توجه دارند یا به عذاب بودن . اینبار در سایت برترین جاذبه ها لیستی از 7 تا از خطرناک ترین فاجعه های طبیعی در زمین ارائه شده است.

 


 

7 . لغزش زمین

بلای طبیعی خطرناک

لغزش زمین یک فعالیت زمین شناسی است که در آن سقوط سنگ ها و خاک رخ می دهد . شیب زیاد زمین. باران های سنگین، زلزله های کوچک، فوران آتشفشان و البته نیروی گرانشی، نیروی محرک جهت زمین لغزش است. فعالیت های انسانی مانند استخراج از معادن، ساخت و ساز و استخراج نیز باعث زمین لغزش می شود. جابجایی خاک از پایه واقعی، کاهش ناگهانی سطح آب های زیر زمین و ترک خوردگی زمین، نشانه هایی از لغزش ها است.

مناطق اصلی مستعد لغزش :

 1. اماکن در دامنه ها
 2. مکان های سمت رودخانه
 3. مکان هایی که در زمان های قدیم  دچار زمین لغزش شده اند
 4. جزایر

 


6. فوران آتشفشان

بلای طبیعی خطرناک

در واقع آتشفشان ها از قسمت داخلی زمین به سطح زمین باز می شوند. فوران آتشفشان خاکستر، گدازه گرم و گازهای سمی ایجاد می کند. همگرایی و واگرایی صفحات تکتونیکی زیر زمین که موجب تشکیل آتشفشان می شود. عمدتا آتشفشان ها در اواسط آتلانتیک و مرز صخره ای یافت می شوند.

فوران آتشفشانی زمانی اتفاق می افتد که فشار در محفظه ماگما درون زمین افزایش یابد و ماگما را به سمت بالای دریچه های آتشفشانی فشار دهد. فوران آتشفشان ها، مناطق اطراف را نابود می کند، هوا و همچنین جو را گرم می کند. لرزه آتشفشانی، زلزله کوچکی در نزدیکی آتشفشان، خروج بخار و گاز، نشانه ای از فوران آتشفشانی است.

اکثر آتشفشان های فعال در جهان :

 1. Erta ale، اتیوپی.
 2. Merapi، اندونزی.
 3. Yasur, Vanuatu
 4. Volcan de Colima، مکزیک.
 5. Erebus قطب جنوب.
 6. Cleveland، آلاسکا.
 7. Kilauea، هاوایی.
 8. Sakurajima، ژاپن.
 9. Stromboli, ایتالیا
 10. Pacaya، گواتمالا.

 


5 .گردباد ها

بلای طبیعی خطرناک

گردباد ها قوی و ویرانگر هستند، گردباد از جابجایی شدید هوا از طرف ابرها به سطح زمین آغاز می شود. بعضی از طوفان ها باد را با سرعت تا 300 مایل در ساعت به حرکت می آورند. گردباد ها به طور معمول در شکل قیف متراکم یافت می شوند، همچنین بسته به فشار هوا، شکل های مختلفی دارند. گردباد ها دارای قدرت کافی برای از بین بردن کل شهر و ویران کردن درختان را دارند.گردباد ویرانگر می تواند در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت شود. Tornado alley  (منطقه ای که شمال تگزاس، اوکلاهما، کانزاس و نبراسکا را پوشش می دهد) منطقه ای است که بیشترین گردباد را در جهان دارد.

بیشترین مناطق گردبادی جهان :

 1. اوکلاهما، ایالات متحده
 2. ایندیاناپولیس، ایندیانا، ایالات متحده
 3. نیواورلئان، ایالات متحده
 4. آتلانتا، ایالات متحده
 5. فلوریدا، ایالات متحده

 


 

 4 .رعد و برق

بلای طبیعی خطرناک

رعد و برق تشکیل طبیعی جریان برق است و از طریق هوا مانند یک فلاش جریان می یابد. رعد و برق ها از زیر ابرها اتفاق می افتند؛ هنگامی که بار الکتریکی در هر نقطه از زمین، متمرکز می شود، جریان ناگهانی برق عبور می کند. این موضوع می تواند کوه ها، درختان، حیوانات یا انسان را به نابودی بکشاند. رعد و برق دارای درجه حرارت تا 54000 درجه فارنهایت، حدود شش برابر گرمتر از سطح خورشید است.در هر ثانیه بر روی زمین 100 رعد و برق حدودا اتفاق می افتد  . حضور ابرهای تاریک در آسمان نشان دهنده رعد و برق است.

 


 

3. سونامی

بلای طبیعی خطرناک

سونامی یا امواج جزر و مدی به علت زمین لرزه، فوران آتشفشانی و یا شکل دیگری از اختلالات در اقیانوس ها تشکیل میشود. جزر و مد سونامی دارای صدها متر طول موج بزرگ است. چنین امواج جزر و مد ی هزاران مایل را سفر می کنند و عمدتا در مناطق ساحلی فرود می ایند. سونامی در آبهای عمیق در اقیانوس سرعت بیشتری دارد.سرعت آن به دلیل نزدیک شدن به مناطق ساحلی کند میشود، اما ارتفاع امواج بیشتر میشود. بازیابی امواج، نشانه اصلی سونامی است.

بیشترین سونامی در کدام کشورهای جهان است ؟

 1. آلبانی
 2. شیلی.
 3. چين
 4. تیمور شرقی
 5. ژاپن
 6. هندوستان
 7. اندونزی
 8. مالدیو
 9. مکزیک
 10. سری لانکا.

 


 

2 . طوفان

بلای طبیعی خطرناک

طوفانها در عرض 600 مایل می توانند گسترش یابند و به سمت بالا به سرعت 70 تا 200 مایل در ساعت حرکت کنند.

شهرهای مستعد طوفان در سراسر جهان :

 • Tampa، فلوریدا ایالات متحده
 • Naples، فلوریدا، ایالات متحده
 • جکسونویل، ایالات متحده.
 • Honolulu، هاوایی.
 • هوستون، تگزاس، ایالات متحده
 • Savannah جورجیا ، امریکا
 • Mobile، آلاباما، ایالات متحده
 • Charleston، کارولینای جنوبی
 • keywest، ایالات متحده
 • providence، ایالات متحده

1 .زلزله

بلای طبیعی خطرناک

زمین لرزه ها یکی از خطرناک ترین بلایای طبیعی است که تاکنون بشر با آن روبرو شده است. سطح زمین دارای تعداد صفحات به نام صفحات تکتونیکی است. چنین صفحاتی لبه های خشن دارند و همیشه در حال حرکت و کشیده شدن به طرف یکدیگر هستند. همانطور که سطح کف تکتونیکی دارای گسل است، در حالی که کشویی گیر می کند و قطعات باقی مانده را حرکت می کند. هر وقت نیروی این صفحات اصطکاک برطرف می شود انرژی در امواج لرزه ای آزاد می شود و جهان بیرون را می شکند. هزاران زمین لرزه در سراسر جهان اتفاق می افتد. اما بسیاری از آنها برای شناسایی بسیار کوچک هستند و برخی از آنها توانایی این را دارند که همه چیز را نابود کنند.

 • سنسورها ابزارهایی هستند که برای اندازه گیری امواج لرزه ای تولید شده توسط زمین لرزه ها استفاده می شود. زمین لرزه های شدید یا بزرگی با مقیاس های ریشتر اندازه گیری شده اند، زلزله های 3 و یا پایین تر در طبیعت بسیار ضعیف هستند و ریشتر 7 یا بالاتر قدرت تخریب کل شهر را دارند.
 • دانشمندان نمی توانند زمین لرزه ها را پیش بینی کنند.

بیشترین شهرهای زلزله زده در جهان :

 1. کاتماندو، نپال.
 2. استانبول، ترکیه
 3. دهلی ، هند
 4. کویتو، اکوادور
 5. مانیل ، فیلیپین
 6. اسلام آباد، پاکستان
 7. سان سالوادور، سالوادور
 8. مکزیکو سیتی، مکزیک
 9. ازمیر، ترکیه
 10. جاکارتا، اندونزی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 85

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!