برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
خطرناک ترین بلایای طبیعی

۷ بلای طبیعی خطرناک دنیا

طبیعت که زندگی را بر روی زمین فراهم میکند، قدرت کافی برای دگرگونی جهان را نیز دارد. فعالیت های طبیعت و کره زمین باعث مرگ بسیاری از موجودات و فاجعه های بزرگی مانند زمین لرزه، سونامی، فوران آتشفشانی و لغزش زمین می شود و البته انسان ها همیشه به دنبال راه کارهایی در جهت کاهش این خطرات و آسیب ها می باشند ،البته شکی نیست همه امور در زیر سایه قضا و قدر الهی اتفاق می افتد و این موضوع مخالفتی با طبیعی بودن آن ندارد ، برای مثال خداوند حکیم و توانا آتش را آفرید و بر اساس خاصیت وجودی که در آتش گذاشت آنرا سوزاننده و گرم کننده و … آفرید ،حال با دانستن این موضوع باید ابزار مناسب برای استفاده از آتش و به حداقل رساندن خطرات آن ایجاد کرد ،سایر موارد را هم میشود همین طور در نظر گرفت و اما عذاب الهی را هم نباید فراموش کرد که آن هم وجود دارد ،برخی افراد فقط یا به جنبه طبیعی بودن توجه دارند یا به عذاب بودن . اینبار در سایت برترین جاذبه ها لیستی از ۷ تا از خطرناک ترین فاجعه های طبیعی در زمین ارائه شده است.

 


 

۷ . لغزش زمین

لغزش ها

لغزش زمین یک فعالیت زمین شناسی است که در آن سقوط سنگ ها و خاک رخ می دهد . شیب زیاد زمین. باران های سنگین، زلزله های کوچک، فوران آتشفشان و البته نیروی گرانشی، نیروی محرک جهت زمین لغزش است. فعالیت های انسانی مانند استخراج از معادن، ساخت و ساز و استخراج نیز باعث زمین لغزش می شود. جابجایی خاک از پایه واقعی، کاهش ناگهانی سطح آب های زیر زمین و ترک خوردگی زمین، نشانه هایی از لغزش ها است.

مناطق اصلی مستعد لغزش :

 1. اماکن در دامنه ها
 2. مکان های سمت رودخانه
 3. مکان هایی که در زمان های قدیم  دچار زمین لغزش شده اند
 4. جزایر

 


 

۶٫ فوران آتشفشان

فوران آتشفشان

در واقع آتشفشان ها از قسمت داخلی زمین به سطح زمین باز می شوند. فوران آتشفشان خاکستر، گدازه گرم و گازهای سمی ایجاد می کند. همگرایی و واگرایی صفحات تکتونیکی زیر زمین که موجب تشکیل آتشفشان می شود. عمدتا آتشفشان ها در اواسط آتلانتیک و مرز صخره ای یافت می شوند.

فوران آتشفشانی زمانی اتفاق می افتد که فشار در محفظه ماگما درون زمین افزایش یابد و ماگما را به سمت بالای دریچه های آتشفشانی فشار دهد. فوران آتشفشان ها، مناطق اطراف را نابود می کند، هوا و همچنین جو را گرم می کند. لرزه آتشفشانی، زلزله کوچکی در نزدیکی آتشفشان، خروج بخار و گاز، نشانه ای از فوران آتشفشانی است.

اکثر آتشفشان های فعال در جهان :

 1. Erta ale، اتیوپی.
 2. Merapi، اندونزی.
 3. Yasur, Vanuatu
 4. Volcan de Colima، مکزیک.
 5. Erebus قطب جنوب.
 6. Cleveland، آلاسکا.
 7. Kilauea، هاوایی.
 8. Sakurajima، ژاپن.
 9. Stromboli, ایتالیا
 10. Pacaya، گواتمالا.

 


 

۵ .گردباد ها

گردباد

گردباد ها قوی و ویرانگر هستند، گردباد از جابجایی شدید هوا از طرف ابرها به سطح زمین آغاز می شود. بعضی از طوفان ها باد را با سرعت تا ۳۰۰ مایل در ساعت به حرکت می آورند. گردباد ها به طور معمول در شکل قیف متراکم یافت می شوند، همچنین بسته به فشار هوا، شکل های مختلفی دارند. گردباد ها دارای قدرت کافی برای از بین بردن کل شهر و ویران کردن درختان را دارند.گردباد ویرانگر می تواند در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت شود. Tornado alley  (منطقه ای که شمال تگزاس، اوکلاهما، کانزاس و نبراسکا را پوشش می دهد) منطقه ای است که بیشترین گردباد را در جهان دارد.

بیشترین مناطق گردبادی جهان :

 1. اوکلاهما، ایالات متحده
 2. ایندیاناپولیس، ایندیانا، ایالات متحده
 3. نیواورلئان، ایالات متحده
 4. آتلانتا، ایالات متحده
 5. فلوریدا، ایالات متحده

 


 

 ۴ .رعد و برق

خطرناک ترین بلایای طبیعی

رعد و برق تشکیل طبیعی جریان برق است و از طریق هوا مانند یک فلاش جریان می یابد. رعد و برق ها از زیر ابرها اتفاق می افتند؛ هنگامی که بار الکتریکی در هر نقطه از زمین، متمرکز می شود، جریان ناگهانی برق عبور می کند. این موضوع می تواند کوه ها، درختان، حیوانات یا انسان را به نابودی بکشاند. رعد و برق دارای درجه حرارت تا ۵۴۰۰۰ درجه فارنهایت، حدود شش برابر گرمتر از سطح خورشید است.در هر ثانیه بر روی زمین ۱۰۰ رعد و برق حدودا اتفاق می افتد  . حضور ابرهای تاریک در آسمان نشان دهنده رعد و برق است.

 


 

۳٫ سونامی

سونامی

سونامی یا امواج جزر و مدی به علت زمین لرزه، فوران آتشفشانی و یا شکل دیگری از اختلالات در اقیانوس ها تشکیل میشود. جزر و مد سونامی دارای صدها متر طول موج بزرگ است. چنین امواج جزر و مد ی هزاران مایل را سفر می کنند و عمدتا در مناطق ساحلی فرود می ایند. سونامی در آبهای عمیق در اقیانوس سرعت بیشتری دارد.سرعت آن به دلیل نزدیک شدن به مناطق ساحلی کند میشود، اما ارتفاع امواج بیشتر میشود. بازیابی امواج، نشانه اصلی سونامی است.

بیشترین سونامی در کدام کشورهای جهان است ؟

 1. آلبانی
 2. شیلی.
 3. چین
 4. تیمور شرقی
 5. ژاپن
 6. هندوستان
 7. اندونزی
 8. مالدیو
 9. مکزیک
 10. سری لانکا.

 


 

۲ . طوفان

طوفان ها

 طوفانها در عرض ۶۰۰ مایل می توانند گسترش یابند و به سمت بالا به سرعت ۷۰ تا ۲۰۰ مایل در ساعت حرکت کنند.

شهرهای مستعد طوفان در سراسر جهان :

 • Tampa، فلوریدا ایالات متحده
 • Naples، فلوریدا، ایالات متحده
 • جکسونویل، ایالات متحده.
 • Honolulu، هاوایی.
 • هوستون، تگزاس، ایالات متحده
 • Savannah جورجیا ، امریکا
 • Mobile، آلاباما، ایالات متحده
 • Charleston، کارولینای جنوبی
 • keywest، ایالات متحده
 • providence، ایالات متحده

۱ .زلزله

زمین لرزه

زمین لرزه ها یکی از خطرناک ترین بلایای طبیعی است که تاکنون بشر با آن روبرو شده است. سطح زمین دارای تعداد صفحات به نام صفحات تکتونیکی است. چنین صفحاتی لبه های خشن دارند و همیشه در حال حرکت و کشیده شدن به طرف یکدیگر هستند. همانطور که سطح کف تکتونیکی دارای گسل است، در حالی که کشویی گیر می کند و قطعات باقی مانده را حرکت می کند. هر وقت نیروی این صفحات اصطکاک برطرف می شود انرژی در امواج لرزه ای آزاد می شود و جهان بیرون را می شکند. هزاران زمین لرزه در سراسر جهان اتفاق می افتد. اما بسیاری از آنها برای شناسایی بسیار کوچک هستند و برخی از آنها توانایی این را دارند که همه چیز را نابود کنند.

 • سنسورها ابزارهایی هستند که برای اندازه گیری امواج لرزه ای تولید شده توسط زمین لرزه ها استفاده می شود. زمین لرزه های شدید یا بزرگی با مقیاس های ریشتر اندازه گیری شده اند، زلزله های ۳ و یا پایین تر در طبیعت بسیار ضعیف هستند و ریشتر ۷ یا بالاتر قدرت تخریب کل شهر را دارند.
 • دانشمندان نمی توانند زمین لرزه ها را پیش بینی کنند.

بیشترین شهرهای زلزله زده در جهان :

 1. کاتماندو، نپال.
 2. استانبول، ترکیه
 3. دهلی ، هند
 4. کویتو، اکوادور
 5. مانیل ، فیلیپین
 6. اسلام آباد، پاکستان
 7. سان سالوادور، سالوادور
 8. مکزیکو سیتی، مکزیک
 9. ازمیر، ترکیه
 10. جاکارتا، اندونزی
 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۷۲

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

تبلیغ