رزومه ی کاری در واقع نمایانگر مهارتها و قابلیتهای شغلی شماست که توسط افرادی که از شما هیچ شناختی ندارند مورد بررسی قرار می گیرد. هدف اصلی تهیه رزومه، دعوت شما به مصاحبه شغلی است. بنابر این رزومه شما باید به قدری جذاب و حرفه ای باشد که کارفرما، شما را از بین تعداد زیادی متقاضی فرصت شغلی، انتخاب نماید. تهیه رزومه در کشور های پیشرفته نظیر آمریکا، کانادا ، آلمان و … بسیار مهم می باشد و شرکت های بسیاری نیز در دنیا وجود دارد که صرفا تخصص نوشتن و ویرایش رزومه های شغلی افراد را دارند. در مقاله زیر،وطن جاب توصیه های کلیدی تهیه رزومه حرفه ای را به شما ارایه می دهد که بتوانید با استفاده از آن در هر کشوری، به راحتی شغل و حرفه مورد نظر خود را بیابید و رزومه خود را از بسیاری از رقبای گرفتن آن شغل، متمایز کنید.

15-best-tips-for-writing-the-best-resume-ever

1- توجه داشته باشید که برای ساخت رزومه باید زمان صرف کنید.

شاید شما زمان زیادی را صرف جستجوی شغل کنید. بنابر این منطقی است حداقل یک تا دو روز را صرف تهیه ی رزومه ی خود نمایید.

2- لطفا رزومه ی بدون عکس ارسال نمایید.

در کشور ما و حتی بسیاری از کشور های دیگر، عادت زود قضاوت کردن رایج است. بنابر این ممکن است فرد بررسی کننده رزومه شما، بدون دلیل و تنها بر اساس عکس شما، رزومه شما را کناب بگذارد. پس تنها در صورتی رزومه عکس دار ارسال کنید که کارفرما بخواهد.

3- سعی کنید رزومه خود را به صورت یک صفحه ای آماده کنید.

بخش منابع انسانی در زمان بررسی رزومه شما، شاید کمتر از 1 دقیقه وقت را برای بررسی رزومه شما صرف نماید. پس سعی کنید رزومه شما خلاصه ولی حاوی اطلاعات مهم و کلیدی باشد که بتوانید نظر کارفرما در یک دقیقه جلب نمایید.

4- از درج اطلاعات اضافی خودداری نمایید.

به منظور کوتاه کردن رزومه، سعی کنید از درج اطلاعات اضافی نظیر کد ملی، نام پدر، محل تولد، تعداد فرزندان و غیره خودداری کنید. زیرا تاثیری در انتخاب رزومه شما نخواهد داشت. به عنوان مثال شرکتی را در نظر بگیرید که نیازمند استخدام مهندس مکانیک در تهران است. برای این کارفرما ممکن است محل سکونت شما مهم باشد، اما به طور قطع، اطلاعات اضافی مانند کد ملی شما تاثیری در انتخابش نخواهد گذاشت.

5- سعی کنید همیشه رزومه بروز خود را ارسال نمایید.

مهارتهای شما همواره در حال اضافه شدن می باشد. بنابر این همیشه رزومه ی بروز خود را به کارفرما ارایه دهید.

6- بخاطر داشته باشید همواره باید رزومه اختصاصی برای هر فرصت شغلی ارسال نمایید.

همواره شما باید چندین رزومه تهیه نمایید و در هر رزومه یکی از مهارت های خود را پوشش دهید. به عنوان مثال فرض کنید که می خواهید برای آگهی استخدام مهندس برق در تهران جهت واحد طراحی رزومه ارسال کنید. حال فرض کنید که شما 14 سال سابقه کار دارید و تنها 5 سال از این مدت را در زمینه طراحی فعالیت داشته اید. توصیه می شود که در رزومه ارسالی، تاکید شما بر  5 سال سابقه ای باشد که در طراحی کسب کرده اید.

7- سعی کنید از کلمات استفاده شده در آگهی استخدامی، در رزومه خود و در بخش سوابق کاری خود استفاده کنید.

به عنوان مثال شما در نظر دارید برای یک آگهی استخدام مهندس عمران در تهران برای پوزیشن دفتر فنی رزومه ارسال کنید. باید در رزومه ی خود، از کلمات کلیدی مناسب با دفتر فنی استفاده نمایید. که شامل توانایی شما در برنامه ریزی پروژه، یا تسلط بر بررسی صورت وضعیت و یا استفاده از لغات سرپرست دفتر فنی در رزومه می باشد. به عنوان مثال دیگر، شما آگهی با مضمون استخدام مهندس صنایع در تهران جهت واحد کنترل پروژه رزومه نظر شما را به خود جلب می کند. بنابراین کلمات کنترل پروژه، توانایی برنامه ریزی، کار با نرم افزارهای کنترل پروژه، زمان بندی و شکست کار، تهیه صورت وضعیت، بایستی جز کلمات کلیدی به کار رفته در رزومه باشد.

8- تمامی مهارتهای نرم افزاری و دوره های آموزشی گذرانده شده را ذکر نمایید

شما باید به کارفرما نشان دهید که دوره های آموزشی مهمی را گذرانده اید و به اندازه ی کافی با نرم افزار های کامپیوتری مرتبط کار کرده اید.

9- به موضوع ایمیل رزومه خود توجه ویژه داشته باشید.

تعداد زیادی رزومه برای کارفرما ارسال می شود. از اینرو، کارفرمایان اغلب فرصت کافی برای بررسی این تعداد رزومه را نخواهند داشت. گاها رزومه های زیادی به دلیل نداشتن متن موضوع مناسب ایمیل، از چرخه بررسی رزومه کنار گذاشته می شوند.  باید در قسمت موضوع ایمیل، نام و نام خانوادگی به همراه پوزیشن مورد درخواست و سابقه کار خود را به صورت تیتر وارد شود. مثلا در قسمت سابجکت ذکر کنید : حسن احمدی – 4 سال سابقه آزمایشگاه جهت آگهی استخدام شیمی .

در پایان می توانید به منظور حفظ فرمت مناسب برای رزومه ، از رزومه ساز های آنلاین موجود، نظیر رزومه ساز وطن جاب استفاده نمایید که در تهیه ی رزومه حرفه ای شما را یاری نمایند.

 

منبع برگرفته از: https://vatanjob.com/15-ways-to-boost-your-resume

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 32

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!