در این مطلب قرار است بهترین جاهای دیدنی و جاذبه های استان خراسان رضوی را معرفی کنیم . همچنین در سایت برترین جاذبه ها مطلبی مفصل درباره ی جاذبه های شهر مشهد و اطراف آن قرار داده شد بنابراین در این مطلب جاذبه های مشهد و اطراف نزدیک آن ذکر نخواهد شد . از شهرهای مهم استان خراسان رضوی می توان به نیشابور ، سبزوار ، تربت حیدریه ، فریمان ، سرخس ، تربت جام ، کاشمر ، قوچان ، کلات اشاره کرد .

 


 

1- جاهای دیدنی نیشابور 

نیشابور یکی از شهرستان‌های خراسان رضوی و مرکز آن نیشابور است و در حدود 120 کیلومتری غربی مشهد واقع شده است. چکنه، بار، خرو، درود قدمگاه، عشق آباد از دیگر شهرستان های نیشابور هستند. جاذبه های طبیعی نیشابور شامل : طبیعت ییلاق های برفریز، دربهشت، بوژان، خرو، درود، دیزباد، قدمگاه، گرینه، بار، غار ابراهیم ادهم، چشمه علی، دامنه کوه های بینالود و شیرباد، معدن فیروزه نیشابور اند . جاذبه های تاریخی و فرهنگی نیشابور شامل : آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری، آرامگاه کمال الملک،آرامگاه یغمای نیشابوری،آتشکده نیشابور، امام زاده غریب، بقایای شهر کهن، تپه های شادیاخ، تپه تربا باد، حفاری های شادیاخ، مزار مهروا یا مزار شه میر، محوطه باستانی خسروآباد، دژ باستانی بازه چنار، بنای گنبد کلیدر، مقبره کرد و خان، قلعه دختر دهنه ی حیدری، قلعه دمیرخان، برج آسیاب ،سردابه ماروسک، بازار سرپوشیده و تاریخی نیشابور، آب انبار، مدرسه گلشن حوزه علمیه، امام زادگان محمد محروق و ابراهیم، مقبره فضل بن شاذان، مقبره بانو بی بی شطیطه اند.

 آرامگاه عطار نیشابوری:

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی ساخته شد  و این بنا در دوره های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه 70 نیز مرمت مختصر شد. فرید الدین عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران در حدود سال 540 هجری متولد و در سال 618 درگذشت. آرامگاه وی در خیابان عرفان واقع در نیشابور کنونی هر ساله پذیرای علاقمندان به ادب و فرهنگ ایرانی است.  بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع 3 متر وجود دارد.

پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور :

این منطقه در مجاورت رشته کوه بینالود و در حدود ۷۰ کیلومتری شهر نیشابور واقع شده و نام منطقه از دره و روستای حیدری گرفته شده است. پناهگاه حیات وحش حیدری دارای سیمای کوهستانی و صخره ای، تپه ماهورهای فراوان و دره های نسبتا عمیق، دارای تراکم گیاهی و جانوری مناسبی است.این منطقه یکی از بهترین شکارگاه های شرق کشور محسوب می  شود.

باغرود نیشابور :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

باغرود منطقه و شهرکی سرسبز در ۱۲ کیلومتری حومه شمال شهر نیشابور و در دامنه رشته کو بینالود قرار دارد، دره ای که در آن رودخانه ای در جریان است و اطراف آن پوشیده از درختان میوه است. باغرود یکی از مهمترین مراکز گردشگری طبیعی شهرستان نیشابور به شمار می رود و دارای امکانات ورزشی از جمله زمین چمن، استخر شنا، دریاچه قایقرانی و امکانات رفاهی از جمله استراحتگاه، اردوگاه و سالن غذاخوری است. سد بزرگ خاکی، دریاچه پرورش ماهی، باند پروازی هواپیمای گلایدر، مزارع زعفران، زنبورداری، باغات میوه، فضای سبز و پرورش گل و گیاه از جاذبه های گردشگری باغرود می باشد.

قدمگاه رضوی نیشابور :

بنای قدمگاه واقع در 24 کیلومتری شرق نیشابور در گذشته منزلگاهی به نام الحمراء پس از نیشابور در شاهراه اعظم راه ابریشم بوده است. اهمیت این بنا به سبب توقف حضرت امام رضا(ع) در زمان هجرت تاریخی ایشان از مدینه به مرو می باشد و به همین سبب تسهیلاتی برای کاروانیان در این ناحیه ایجاد شده است. نام این بنا برگرفته از قطعه سنگ سیاهی است که مشهور است جای قدوم مبارک حضرت رضا(ع) بر آن نقش بسته است. در جوار این بنا چشمه ای موسوم به حضرت قرار دارد.

باغ و عمارت امین الاسلامی نیشابور :

 

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

این خانه باغ زیبا در گذشته متعلق به ابوالحسن امین الاسلامی بوده و امروزه در خیابان امام در مجاورت باغ ملی شهر واقع است. بنای واقع در میان باغ با زیربنای تقریبی 1300 مترمربع در دو طبقه ساخته شده و فضاهایی نظیر سالن مرکزی، اتاقها، پیشخوان ستواندار و سرداب دارد.

بازار سرپوشیده و تاریخی نیشابور :

بازار تاریخی نیشابور از جمله بازارهای سرپوشیده منحصر به فرد در خراسان است که قدمت آن به دوره صفوی می رسد. در داخل این بازار تعدادی سرا، کاروانسرا، تیمچه و حمام وجود دارد. کاروانسرای مستوفی یکی از تیمچه هایی است که درون این بازار تاریخی وجود دارد که دو دهنه ورودی آن یکی در حاشیه جنوبی خیابان امام  و ورودی دیگر با در بزرگ چوبی به بازار متصل می شود.


2- جاهای دیدنی تربت حیدریه 

شهرستان تربت حیدریه در 140 کیلومتری جنوب مشهد مقدس واقع شده است.تربت حیدریه قطب زعفران دنیا و پایتخت ابریشم کشور است.از جاذبه های شهرس تربت حیدریه می توان به : مجموعه قطب الدین حیدر ، کاروانسرای طبسی ، موزه مردم شناسی ، خانه امینی ، حمام حاجی رئیس ، مزار بوری آباد ، بنای مقبره و مسجد شیخ حیدر کدکنی ، موزه حیات وحش ، باغ ملی ، پارک کوهستانی پیشکوه ، منطقه گردشگری رود خانه حصار ، آبشار رود معجن ، قله ملکوه اشاره کرد .

 

باغ ملی تربت حیدریه  :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

باغ ملی تربت حیدریه در انتهای خیابان مطهری قرار دارد، این بوستان با قدمتی یکصد ساله و با درختان کاج سر به فلک کشیده دارای گل و گیاه‌های زینتی بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر تربت حیدریه خود نمائی می‌کند. باغ ملی تربت حیدریه یکی از زیباترین پارک‌های ملی کشور است که به واسطه داشتن فضائی بکر و امکانات تفریحی و توریستی پذیرای جمع کثیری از مسافران و گردشگران است، همجواری این پارک بزرگ با ابنیه تاریخی همچون قطب الدین حیدر رباط طبسی و مسجد جامع قدیم سبب شده به مکانی شناخته شده و پر جاذبه برای گردشگران تبدیل شود.

 

قله ملکوه تربت حیدریه :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

قله مرتفع ملکوه سومین قله بلند استان است که ارتفاع آن در بلندترین نقطه به 2768 متر می‌رسد. قله ملکوه در  جنوب شهر کدکن و غرب روستای زیبای حصار در فاصله 70 کیلومتری تربت حیدریه قرار دارد. این قله با طبیعتی بسیار زیبا و دمایی تقریبا سرد و دریاچه‌ای زیبا به نام گل خاتون در ارتفاع 1950 متر از سطح دریا در قسمت غربی همیشه پذیرای گردشگران و کوهنوردان سراسر کشور است.

 

آبشار رود معجن تربت حیدریه :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

آبشار رود معجن از نام رود معجن، روستایی از توابع بخش بایک شهرستان تربت حیدریه گرفته شده است. در چهار کیلومتری این روستا آبشاری زیبا با ارتفاع ۲۸ متری پدید آمده که از سلسله جبال چهل تن در ۵۴ کیلومتری غرب شهرستان سر چشمه گرفته و پس از ایجاد آبشار وارد رودخانه حصارچه می شود. بخش بایک با داشتن تعداد بسیاری چشمه و قنات و همچنین آبشار رودمعجن و منطقه زیبای حصار، از ییلاقات مهم خراسان رضوی به شمار می رود.

 


 

3- جاهای دیدنی تربت جام

تربت جام کهن دیارعرفان، واقع درشمال شرقی گستره پهناور ایران زمین با فاصله 165 کیلومتری ازمشهد در استان خراسان رضوی قراردارد. از جاذبه های طبیعی شهر تربت جام می توان به : آبشار رونج، باغ کشمیر، رود جام، رود هریرود، درخت پسته قدیمی اشاره کرد. جاذبه های تاریخی و فرهنگی تربت جام نیز شامل :  باختر تپه، تپه شور قلعه، تپه صدرآباد، تپه جهانگیرآباد، تپه طلایی، تپه قشه توت، دهکده تاریخی سمنگان، کاروانسرای سمنگان، کاروانسرای تاریخی جام،‌مقبره میر غیاث الدین در دهکده بزد ، مقبره شیخ احمد جامی که در این مجموعه بناهای مهمی چون آب انبار، گنبد خانه، گنبد سفید، قبر میر یحیی، مدرسه علمیه، مدرسه و گنبد فیروزشاهی، مسجد زمستانی و تابستانی، مسجد جامع و موزه قرآن دارد، مسجد خواجه عزیز، موزه مردم شناسی،‌مجموعه مزار و موزه شیخ احمد جام می باشد .

چنانچه قصد اقامت در شهر مشهد را دارید بهتر است به صورت اینترنتی رزرو هتل مشهد را در نظر بگیرید .

باغ کشمیر تربت جام :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

منطقه باغ کشمیر در ۵۵ کیلومتری شمال تربت جام واقع شده و وضعیت آن کوهستانی، تپه ماهور و منطقه با ارزشی از نظر وجود جنگل های پسته وحشی است. با توجه به کوهستانی بودن منطقه کشمیر تعداد ۱۴ چشمه درنقاط مختلف آن شناسایی شده که ازجمله آنها چشمه چاه بالا، بیگ مراد، حلقگی، چهارسبز، پلنگی، زیری، شله، گله گاش و چشمه چاه بوناک است.

آبشار بردو تربت جام :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

آبشار بردو در 2 کیلومتری غرب روستای شورآب علیا، در میان تنگه شرقی روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری تربت جام است. این آبشار از ارتفاع ۳۰ متری بر روی شیار کوه و شیب صخره‌ای به پایین می‌ریزد و در اطراف آن صخره‌های خزه بسته دیده می‌شود که منظره بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد کرده است. روستای شوراب علیا ، روستایی از توابع بخش نصرآباد، دهستان کاریزان و در شهرستان تربت جام است.

آدرس : خراسان رضوی، تربت جام، روستای شورآب علیا  ، شما می‌توانید از طریق جاده ارتباطی فریمان به ترتبت جام، بعد از روستای کهریز نو، جاده فرعی روستای شوراب علیا به این آبشار زیبا بروید.

 


 

4- جاهای دیدنی تایباد 

شهرستان تایباد بوسیله گمرک مهم دوغارون که به فاصله 25 کیلومتری شرق شهر تایباد قرار گرفته به کشور افغانستان مرتبط می شود . این شهرستان در فاصله 220 کیلومتری شهر مشهد و در مسیر جاده آسیایی و ترانزیتی سنتو قرار گرفته است.جاذبه های طبیعی شهر تایباد شامل : طبیعت روستای پشته، طبیعت روستای آبقه، طبیعت روستای سوران، طبیعت روستای کردیان، طبیعت روستای ارخود، طبیعت روستای کرات، منطقه گردشگری پلبند است . جاذبه های تاریخی و فرهنگی شامل : آب انبار روستای آبقه، روستای کرات، زیارتگاه آبقه، حمام قدیمی آبقه، قلعه آبقه، قلعه کهنه نادری، مزار حاج محمد چنار، محوطه تاریخی آسیاباد، مقبره شیخ ابواسحاق آبقه، موزه مردم شناسی است.

 

میل كرات  :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

میل تاریخی موسوم به كرات بر بالای تپه ای نسبتا بلند در كنار روستایی به همین نام در ۱۵ كیلومتری جنوب غربی تایباد در روستای کرات و در مجاورت جاده تایباد به خواف قرار دارد. این بنا مشابه مناره ها یا میل های دیگر در سراسر کشور حكم راهنمای مسافران و كاروانیان را در نزدیكی آبادی داشته، بنایی است آجری با  ساقه ای به ارتفاع ۲۵ متر  دارای ساختاری دو قسمتی كه نمای ظاهری آن در بخش تحتانی ( پایه میل ) با بلندی ۱۵ متر بصورت هشت ضلعی و بخش فوقانی آن استوانه ای است. در بخش انتهایی ساقه هشت ضلعی بقایایی از تزئینات موسوم به « شرفه » نیز به چشم می خورد. همچنین در بخش میانی بنا كتیبه ای به خط كوفی در نواری عریض اطراف میل را فرا گرفته كه متاسفانه بر اثر عوامل طبیعی به شدت آسیب دیده است. بخشی از تزئینات آن نیز گره چینی های آجری است كه زیبایی خاصی به بنای میل بخشیده است. ظاهراً این بنا از وضعیت قائم خارج بوده و قدری كج به نظر می رسد.علاوه بر آن در ضلع جنوب غربی میل، در گاهی است كه محل دسترسی و ارتباطی به شرفه بوده است. میل تاریخی كرات اسلوب معماری دوره سلجوقی را به همراه دارد.

 

روستای سوران :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

این روستا به سبب داشتن سنگ قبور تاریخی و منحصر به فرد، باغات میوه و سرسبزی و طراوت هوای کوهستانی، واقع شدن در مسیر گردشگری منطقه گردشگری سد و تنگل استای، پرورش ماهی و امکان صید و فروش ماهی به گردشگران و غیره مکانی به یاد ماندنی را در ذهن گردشگران ایجاد خواهد کرد. فاصله سوران که در بخش میان ولایت تایباد قرار گرفته تا مرکز شهرستان40 کیلومتر است.

 


 

5- جاهای دیدنی سبزوار

شهر سبزوار از مشهد در شرق ۲۲۰ کیلومتر و با تهران در غرب ۶۷۰ کیلومتر فاصله دارد . از جاذبه های طبیعی سبزوار می توان به حیات وحش شیراحمد اشاره کرد . جاذبه های تاریخی و فرهنگی شامل : آرامگاه شاهزاده و شعیب، آرامگاه پیرمراد بنایی، آرامگاه خضر معروف به خواجه خضر پیر، آرامگاه پیر استر، آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری، آرامگاه نمادین مولانا حسین کاشفی، ارگ سبزوار، امام زاده هفت معصوم، امام زاده بی بی علیه خاتون، بقعه بیلدار باشی، بقعه سید ناصر بن محم ، کاروانسرای پامنار، کروانسرای حاجی محمد زمان، منار خسرو گرد، موزه مردم شناسی، موزه سیمای طبیعی است.

 

آتشکده آذر برزین مهر:

آتشکده آذر برزین مهر یکی از سه آتشکده عهد ساسانی است که در روستای “ریوند” سبزوار قرار دارد . آتشکده آذربرزین مهر و یا چهار طاقی دیو هم بدون تردید یکی از بزرگترین آثار فرهنگی، تاریخی و باستانی است که در میان ارتفاعات شمالی روستای ریوند و در نزدیکی روستای فشتنق واقع در 30 کیلومتری شمال سبزوار به جا مانده است.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

منطقه شیر احمد در جنوب شرقی شهر سبزوار و در پنج کیلومتری آن واقع شده و وضعیت منطقه بصورت دشتی، کویری و تپه ماهور است. این منطقه از اقلیم خشک کویری با نوسان نسبتا زیاد درجه حرارت روز و شب که از خصوصیات مناطق کویری است. منطقه شیراحمد از گذشته های دور به عنوان یکی از زیستگاههای خوب آهو در منطقه سبزوار مطرح بوده استو  بیش از این به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده بود که الان به پناهگاهی برای حیات وحش تغییر یافت.


6– جاهای دیدنی سرخس 

سَرَخْسْ، شهری مرزی در استان خراسان رضوی است؛ شمال‌شرقی‌ترین شهر ایران که در نزدیکی مرز ترکمنستان قرار گرفته است.  جاذبه های طبیعی شهر سرخس شامل : رودخانه تجن، دریاچه بزنگان، ‌چشمه آسیای بزنگان، غار مزدوران، غار بزنگان اند و جاذبه های فرهنگی و تاریخی شامل : مقبره بابا لقمان سرخسی، روستای تاریخی ماهی، روستای تاریخی شرف، قدمگاه ابوالفضل، قلعه کهن مزدوران، کاروانسرای شرف، مزار هجده پیر، مقبره محمد ابن جعفر  مقبره ابوعلی طاهر است.

دریاچه بزنگان سرخس :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

دریاچه بزنگان در یک کیلومتری جاده روستایی بزنگان و ۷۰ کیلومتری شهر سرخس قرار دارد. امروزه جاذبه های طبیعی دریاچه بزنگان از جمله ترنم جویبارها، آوای آبشارها، نغمه سرایی بلبلان، نسیم روح افزای دشت ها از عوامل جلب گردشگران و دوستداران طبیعت به این منطقه است.

منطقه ویژه اقتصادی سرخس :

این منطقه در ۱۵ کیلومتری شرق شهر سرخس و در حاشیه جاده ترانزیتی مشهد ـ سرخس واقع است. از ویژگی های این مکان می توان به همجواری با کشورهای آسیای مرکزی، وجود امکانات اداری، خدماتی، راه آهن مشهد ـ سرخس ـ تجن و همسایگی با فرودگاه بین المللی سرخس اشاره کرد.


7- جاهای دیدنی قوچان 

شهر قوچان در ۱۴۸ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد . از جاذبه های این شهر می توان به : آب گرم شهر کهنه، دره شمخال، طبیعت روستای تبارک آباد، مناظر طبیعی آبشار و دره سراب ، آرامگاه آقانجفی قوچانی، امام زاده سلطان ابراهیم،‌موزه مردم شناسی اشاره کرد .

دره شمخال قوچان :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

در فاصله 80 کیلومتری از قوچان و 5 کیلومتری مرز جمهوری ترکمنستان واقع شده و جلوه زیبایی از طبیعت خدادادی در این دره دیده می شود . رودخانه جاری در طول دره -دیواره های مناسب سنگ نوردی- انواع درختان جنگلی از جمله گردو و.. و هوای بسیار مطبوع در طول مسیر منتظر شما گردشگران عزیز می باشد . البته در این مکان نیز بخش خصوصی دست به کار شده و چند سویت جهت اسکان شبانه موجود می باشد

 

 روستای سرسبز یدک قوچان  ( بهشت گمشده ایران):

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال شرق قوچان واقع شده است و سرچشمه شاخه اصلی رودخانه اترک در این روستا واقع شده است. از مناطق دیدنی این روستا می‌توان به دره زیبای یدک، آبشار زیو، آبشار گول و چشمه‌های متعدد واقع در دامنه رشته کوه‌های هزارمسجد اشاره کرد.

 

 منطقه گردشگری سد تبارک و دره یوسفخان قوچان :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

روستا و منطقه تبارک در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی قوچان واقع شده است . وجود آب و هوای مستعد و باغات و اشجار فراوان و در نتیجه اقلیم مناسب که یکی از دلایل آن عبور دائمی رودخانه اترک و ارتفاعات نسبتاً بلند آن است سبب گردیده پراکنش انواع گیاهان دارویی ، پرندگان مهاجر و ماهیان رودخانه ای در سد تبارک و محوطه ی پیرامون آن ایجاد گردد .


 7- جاهای دیدنی کاشمر 

 

شهرستان كاشمر، در فاصله‌ی 217 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. این شهرستان از غرب با شهرستان خلیل‌آباد و بردسکن، از شمال با  نیشابور و سبزوار، از شرق با تربت‌حیدریه و از جنوب با گناباد هم جوار است. جاذبه های طبیعی کاشمر شامل : آبشار باغ دشت، آب گرم کریز، غار آتشگاه، غار سیر، طبیعت جاده کاشمر به کوه سرخ یا تنگل سنگ نصوح، یخدان طبیعی بندقرا ، بش قارداش شفیع آباد  غرب کاشمر ، فسیل دایناسور در 6 کیلومتری شمال شرق کبودان اند . جاذبه های تاریخی و فرهنگی شامل : برج علی آباد، مناره فیروز آباد، قلعه آتشگاه، آرامگاه شهید مدرس، امام زاده سید حمزه، امام زاده سید مرتضی، آسیاب ها و آثار موجود در دامنه کمر باغ دشت، تپه باستانی کندر، قلعه دختر و پسر در ریوش و کوه سرخ، موزه سیمای طبیعی اند .

یخچال طبیعی بند قرا کاشمر :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی
در حدود هفت کیلومتری روستای بند قرا، یخچال طبیعی و بی نظیری قرار دارد که در تمام فصول سال پر یخ است؛ تا همین چند سال پیش هنوز اهالی روستاهای مجاور که از نعمت برق برخوردار نبودند، یخ مورد نیاز خود را از آن تامین می کردند.

آبشار و آبگرم معدنی کریز :

این پدیده طبیعی در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله 15 کیلومتری شهر ریوش و به فاصله سه کیلومتری روستای کریز واقع گردیده و دارای آبگرم معدنی با خاصیت های درمانی است. در حاشیه این مکان نیز دره بسیار با رودخانه ای پر آب، چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد.

 

منطقه نمونه گردشگری کوهسرخ :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

کوهسرخ به دلیل تنوع آب و هوایی و تفاوت ارتفاع این منطقه دارای پوشش گیاهی گوناگون و نسبتا مطلوبی از جمله طاق و گز در نواحی بیابانی، زرشک وحشی در نواحی کوهستانی و گیاهان دارویی مانند گون، ریواس، خارشتری (ترنجبین)، آویشن، گل زنیا، بومادران، گل گاوزبان و … است. همچنین این محدوده دارای روستاهای زیبا با بافت قدیمی و کوهپایه ای و پلکانی شکل نیز می باشد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

 


 

8- جاهای دیدنی چناران

شهر چناران در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غربی مشهد  و همچنین در ۴۵ کیلومتری شمال غربی شهر شاندیز واقع شده‌است.

چشمه گیلاس چناران :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

چشمه گیلاس روستایی از توابع بخش گلبهار شهرستان چناران است. چشمه گیلاس در اطراف خود حوضچه یا دریاچه ای کوچک ایجاد کرده که از چشمه های معروف ایران است و دارای عمق 4 تا 5 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 1010 متر است و نوع چشمه کارستی آهکی بوده و با هوای خنک و پاکیزه خود تابستان‌ها میتواند محلی برای گردشگران و طبیعت دوستان باشد.

آبشار اخلمد چناران :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

منطقه نمونه گردشگری اخلمد در فاصله 20 کیلومتری جنوب‌غربی مرکز شهرستان چناران قرار دارد که به بهشت خراسان معروف است .در این میان آبشار این منطقه یکی از مهم ‌ترین مناطق مورد علاقه گردشگران است. آبشار اخلمد با بیش از 23 متر ارتفاع در چناران و در 2 کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد
آدرس : برای رسیدن به اخلمد باید جاده آسیایی را 17 کیلومتر به سمت شهرستان قوچان پیمود و پس از آن نیز با پیمودن  5.2 کیلومتر جاده آسفالته دسترسی به اخلمد که از میان باغ ها و رودخانه می ‌گذرد به آبشار معروف آن رسید.

آرامگاه فردوسی :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

آرامگاه فردوسی از دیگر مکان‌های جذاب گردشگری نزدیک به شهر زیبای چناران است. آرامگاه فردوسی، مکانی است که خاکش پیکر حکیم ابوالقاسم فردوسی را به آغوش کشیده و تا به امروز یاد این شاعر را برای مان جاوید نگاه داشته است. این مکان با فضای بسیار زیبا و چشم نوازش میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج از کشور است و بسیاری را از راه های دور و نزدیک به سوی خود می‌کشاند.


9- جاهای دیدنی فریمان 

شهر فریمان در فاصله ۷۵ کیلومتری از شهر مشهد واقع شده است. از جاذبه های شهرستان فریمان می توان به : برج بند فریمان ،  ایوان رزمگاه ، بنای عشق آباد ، مقبره ارسلان جاذب ، موزه مردم شناسی ، رباط تاریخی فریمان ، رباط سنگ بست  ، تفرجگاه طبیعی زرکک ، مزار بی آبه ، باغ ملی فریمان اشاره کرد .

بند فریمان :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

این بند یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی و تاریخی سیاحتی فریمان است که مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام می باشد و  در ۱۰ کیلومتری شهر فریمان واقع است. بنای اولیه بند به عصر مغول و به روایتی به دوران صفوی بر می گردد. ذخیره سازی آب برای کشاورزی و به ویژه کشت چغندر قند از کارکردهای مهم این سد است. این بند یک برج دیده بانی هم دارد که در فاصله کمی از خود بند و در ضلع شمال شرقی آن روی تپه ای قرار گرفته و به صورت مدور ساخته شده است. این برج جالب فانوس های دریایی فیلم های سینمایی را در ذهن تداعی می کند. علاوه بر مناظر طبیعی اطراف بند پس از نوسازی اطراف سد امکانات رفاهی نیز فراهم شده که مجهز به جایگاه های استراحت، سالن غذاخوری سنتی، سرویس های بهداشتی و وسایل بازی کودکان است که امکان یک تفریح دلنشین را برای خانواده ها فراهم می کند.

آبگرم شاهان گرماب :

این آبگرم در بخش قلندر آباد شهرستان فریمان و در دهستان سفید سنگ واقع شده است. فاصله آن تا شهر فریمان حدود ۵۷ کیلومتر است و در آنجا آبگرم زلال، بی بو و بیرنگ با حدود ۴۸ درجه حرارت که فاقد گوگرد و آمونیاک و شوره می باشد قرار گرفته است.


جاهای دیدنی کلات :

کلات شهری است در شمال شرقی استان خراسان رضوی. کلات به نام نادر شاه رقم خورده است. شهری که در میان کوه‌های هزارمسجد قرار گرفته‌است و از مشهد تا آن، ۱۴۵ کیلومتر جاده کوهستانی است. جاذبه اصلی کلات نادری است که در مطلب جاهای دیدنی شهر مشهد و اطراف آن معرفی شده است و در اینجا تکرار نمی کنیم .

کلات ( ارگ ) نادر:

جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد

کلات نادر دارای جذابیت های تاریخی و گردشگری منحصر به فردی است . فصل بهار اوج رنگینی اطراف آن است . آب و هوای کلات معتدل کوهستانی است و ارتفاع آن از سطح دریا بالغ بر 2100 متر می باشد . باران مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه ها و کوهپایه ها شده و گله داری و دامداری را در منطقه رونق داده است . دره قره سو از نواحی خوش آب و هوای کلات نادر به شمار می روند .

آبشار قره سو کلات :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

آبشارهای هشتگانه قره‌سو که از دل کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد در جنوب غربی کلات قرار دارد و این آبشارها در لابلای دره‌های تنگ؛ منظره بدیعی ایجاد کرده و روزگاری دور نادرشاه دستور دارد با لوله‌کشی پنج کیلومتری، آب آنها را برای مصرف مردم کلات به عمارت خورشیدی برسانند.


جاهای دیدنی شهر درگز :

درگز که تا تهران ۱۱۵۰ و تا مشهد ۲۵۵ کیلومتر فاصله دارد . درْگز یا درِگز در شمال‌شرق ایران در نزدیکی مرز ترکمنستان جای دارد .

پارک ملی تندوره:

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

پارک ملی تندوره در حوزه آبریز هریرود و کشف رود و زیرحوزه رودخانه درونگر قرار گرفته‌است. این پارک که زمانی تفرجگاه و محل تفریح مردم درگز و قوچان بود، از زیباترین و عمیق‌ترین دره‌های ژرف و پر شیب و تپه ماهورها بهره مند بوده و از بهترین زیستگاهای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال است که چنانچه صبح زود یا غروب در این منطقه باشید گله‌های کل و بز را می توانید بینید که در حال چرا هستند. پارک ملی تندوره از نظر تاریخی نیز حایز اهمیت بوده ودر گذشته نه چندان دور راه ارتباطی درگز به قوچان از این منطقه می گذشته است.


جاهای دیدنی گناباد :

جاهای دیدنی استان خراسان رضوی

شهر گناباد در فاصله 270 کیلومتری مشهد می باشد . عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان (قنات قصبه شهر) در گناباد قرار دارد.این قنات از دورهٔ هخامنشیان تاکنون، عامل تولید و حیات در شهر گناباد بوده‌است. از جاذبه های شهرستان گنباد می توان به : قنات قصبه ،  مسجدجامع گناباد  ، امامزاده محمدعابد، یخدان كوثر، قلعه عمرانی و قلعه‌دختر ،  مسجد كاخك، مدرسه نجومیه، آب انبار و حسینه گناباد، مسجدجامع قوژد،مسجد حاج عبدالله نوقاب، آسیابهای آبی كاخك و سنو، كاروانسراهای فخرآباد و زین‌آباد  ، بافت تاریخی روستای ریاب، مقبره جعتین گیسور، یخدان كوثر بیدخت،قلعه عمرانی و شوراب و مسجد مزار ،  منطقه گردشگری و ییلاقی كاخك، مجموعه آبشار و آسیابهای آبی و خانه فنجان(محل تقسیم آب قنات) ، روستاهای سنو و زیبد ،  مرقد علامه‌محمدتقی بهلول ، موزه‌های آب، مردمشناسی و باستان شناسی اشاره کرد .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 256

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!