ما لیستی از 10 ساختمان برجسته جهان را برای شما انتخاب کرده ایم. با مجله جاذبه ها همراه باشید .

 

10. اپرای سیدنی

اپرای سیدنی

اپرا در سال 2007 به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شده است که یکی از برجسته ترین ساختمان های جهان است. ارتفاع این ساختمان   185 متر با عرض 120 متر است، ساختمان توسط معمار دانمارکی جورن اوتزون طراحی شده است. طراحی او به عنوان طرح برنده در میان 232 مدل دیگر در یک رقابت بین المللی طراحی شده است، که در سال 1957 او را با یک جایزه پولی از 5000 پوند انتخاب شد. کار دو سال پس از پیروزی او با 10،000 کارگر و نیرو شروع به کار کرد.

تا زمان اتمام آن، هزینه پروژه به 102 میلیون دلار استرالیا رسید. افتتاح رسمی این ساختمان در تاریخ 20 اکتبر 1973 صورت گرفت.

پل رابسون اولین کسی بود که در سال 1960 در اپرای سیدنی اجرا کرد. اولین اپرا در این خانه در جنگ و صلح سرگی پروکوفیف در تاریخ 28 سپتامبر 1973 اجرا شد. حدود هشت هزار رویداد در اینجا هر ساله توسط حدود هشت میلیون نفر بازدید می شود .

 

9. برج ایفل

برج ایفل

برج ایفل ساخته شده در سال 1889 در پاریس محصول دو مهندس موریس Koechlin و امیل Nouguier بود. این یک ورودی به یک نمایشگاه جهانی در سال 1889 بود. آن به نام مهندس گوستاو ایفل، که شرکت برج را طراحی و ساخته، نامگذاری شده است. او همچنین مهندس و معمار پشت برج بود. این برج آهنی 324 متر ارتفاع دارد و 10،100 تن وزن دارد. این برج بیشترین بازدید تاریخ جهان را دارا است که بیش از 7 میلیون نفر از آن بازدید کرده اند. ساختن برج 2 سال 2 ماه و 5 روز طول کشید. در اصل در مدت 20 سال از ساخت آن، انتظار میرفت که آن به زودی از بناهای تاریخی برجسته جهان تبدیل شود .

 

8. ساختمان Empire State امپایر استیت

ساختمان Empire State امپایر استیت

با بلندای 1250 فوت، ساختمان امپایر استیت 102 طبقه است که افق منهتن از آن دیده میشود . این ساختمان توسط ویلیام فلامین لایم طراحی شده است.تکمیل ساخت آن یک سال و 45 روز طول کشید.توسط نوادگان سابق فرماندار اسمیت افتتاح شد و چراغ ها توسط رئیس جمهور وقت هربرت هوور روشن شد، که ساختمان را از واشنگتن  روشن کرد.

این ساختمان دارای 85 طبقه فضای تجاری است. 16 طبقه دیگر برج هنری است این ساختمان همچنین نیز دارای طبقه 103 است که تنها توسط پله ها از طبقه 102 قابل دسترسی است. برای دیدن این طبقه نیاز به اجازه خاصی از مدیریت ساختمان وجود دارد. ساختمان دولت امپراتوری در سپتامبر 2011 رتبه LEED طلا را دریافت کرد و بزرگترینساختمان دارای جایزه طراحی انرژی و محیط زیست (LEED) – تأیید شده در ایالات متحده است.

 

7. کلیسای نتردام پاریس

نتردام پاریس

Notre Dame de Paris به “بانوی ما از پاریس” ترجمه می شود. این یک کلیسای کاتولیک است که صندلی رسمی اسقف اعظم پاریس می باشد. بنای باشکوه 130 متر طول دارد، 48 متر عرض و 35 متر ارتفاع دارد. ساخت نتردام در 1163  آغاز شد که ویرانی و بازسازی پس از آن در بسیاری از دوره ها متحمل شد. این شکل نهایی خود را همانطور که امروز می بینیم در سال 1345 به پایان رساند. این یکی از مهمترین سازه های پاریس است و بدون شک یکی از ساختمان های برجسته جهان است. این کلیسا دارای یکی از بزرگترین زنگ های بزرگ ( ناقوس ) است. کلیسای جامع یکی از اولین ساختمان های جهان بود که از برجسته پرواز استفاده می کرد و یکی از بهترین نمونه های ساختمان ساخت گوتیک فرانسه بود.

 

6. کاسا میلا Casa Mila اسپانیا

کاسا میلا Casa Mila

کاسا میلا به نام La Pedrera نیز شناخته شده و توسط معمار آنتونی گوودی برای یک زن و شوهر ثروتمند Roser Segimon و Pere Milà در بارسلونا اسپانیا طراحی شده است. این ساختمان از سال 1906 تا 1912 به مدت شش سال ساخت آن طول کشید. این ساختمان یک فضای 1333 متر مربعی در طبقه را اشغال می کند. این ساختمان زمانی که ساخته شد، طراحی جسورانه و مدرنیستی او را مورد انتقاد قرار گرفت . این ساختمان دارای بسیاری از نوآوری های ساختاری است که شامل ستون های سنگی و کف و بدون دیوارهای تحمل بار و گاراژ زیرزمینی است.

این ساختار به طور کامل با سنگ های طبیعی ساخته شده است و هیچ خطی مستقیم در آن وجود ندارد. ساختمان طراحی شده است به طوری که حذف هر دیوار بر پایداری ساختمان تاثیر نمی گذارد. امروزه ساختمان مقر Fundació Catalunya-La Pedrera است. این محل همچنین یک مرکز فرهنگی برای فعالیت های مختلفی است که توسط Fundació Catalunya-La Pedrera برگزار می شود. یونسکو در سال 1984 آنرا یک سایت میراث جهانی اعلام کرد.

5. کلیسای برازیلیا

کلیسای برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیا شاهکار هنر دینی مدرن در برزیلیا، برزیل است.  کلیسای کاتولیک رومی  Archdiocecee Brasília.It توسط اسکار Niemeyer طراحی شده است. این ساخت و ساز در 15 سپتامبر 1958 آغاز شد و ساخت آن در تاریخ 21 آوریل 1960 به اتمام رسید. بعد از سقوط و تاخیر، کلیسای جامع به طور رسمی در روز 31 مه 1970 توسط کاردینال اویگنیو سالس باز شد. این یک بنای تاریخی و هنری ملی در تاریخ 15 ژوئیه 1990 اعلام شد. کلیسای جامع دارای یک ساختمان هذلولی چشمگیر است که از 16 ستون بتنی ساخته شده است که وزن آن 90 تن است. ورود به کلیسای جامع از طریق یک تونل تاریک است که پس از آن به یک فضای روشن با سقف شیشه ای می رسید. با طراحی نفس گیر آن، شاید یکی از ساختمانهای برجسته جهان باشد

 

4. برج Shard لندن

برج Shard لندن

Shard یک آسمان خراش 95 طبقه با 309.6 متر ارتفاع  در لندن، انگلستان است. ساخت شارد در سال 2009 آغاز شد و در سال 2012 تکمیل شد. شاد توسط حمد بن جاسم بن جابر ال تانی، نخست وزیر قطر، افتتاح شد. طرح رناتو پینو، گروهی از املاک قطر و سلار رنزو پینو، مانند مجسمه سازی شبیه ساز که از رودخانه تامز ساخته می شود، طراحی شده است. این ساختمان دارای 11،000 پانل شیشه ای و 56000 متر مربع از نمای شیشه ای است. این با استفاده از کارایی انرژی طراحی شده است و بسیاری از مواد ساختمانی در ساخت ان مورد استفاده و قابل بازیافت است. این ساختمان مسکونی، هتل ها، ادارات و گالری های دیدنی را ارائه می دهد.

 

3. یرخ خلیفه دبی Burj Khalifa

یرخ خلیفه دبی

این آسمان خراش 829.8 متری در دبی بزرگترین سازه در جهان و یکی از ساختمان های برجسته جهان است.این ساختمان توسط آدریان اسمیت طراحی شده است و ساخت آن از سال 2004 آغاز شده و در سال 2009 تکمیل شد. طراحی برج از شکل گل Hymenocallis الهام گرفته شده است. این ساختمان به طور رسمی در سال 2010 به عنوان بخشی از پروژه مرکز شهر دبی افتتاح شد. هتل ها، خانه ها و آزمایشگاه های  در 163 طبقه ساختمان وجود دارد. به غیر از بلندترین ساختمان در جهان، این نیز بلندترین ساختار مستقل در جهان است ، بالاترین طبقه اشغال شده در جهان ، بالاترین عرشه در حال مشاهده در جهان، آسانسور با طولانی ترین فاصله سفر در جهان و بلندترین آسانسور خدمات در جهان است .

 

2. تاج محل هندوستان

تاج محل هندوستان

تاج محل معماری معروف از سنگ مرمر سفید واقع در رودخانه یامونا در آگرا، هند است. این توسط امپراتور شاه جهان به خاطر همسر محبوب خودش، موتظم ماه ساخته شده است . به رهبری معمار، استاد احمد لاهوری، حدود 22000 مرد و 17 سال برای ساخت تاج محل کار شده است. این شاهکار معماری فارسی و مغولی است. رنگ ها در حال تغییر هستند در تاج محل ، از یک رنگ صورتی در صبح، سفید شیری در شب و طلایی در شب هنگامی که توسط ماه روشن می شود، حدود 8 میلیون گردشگر هر ساله از تاج محل بازدید می کنند. تاج محل به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال 1983 تعیین شده است. با توجه به زیبایی خیره کننده آن ، تاج محل یکی از ساختمان های برجسته جهان است.

 

1. کعبه

کعبه

کعبه مقدس ترین مکان زیارتگاه مسلمانان در جهان است . این ساختار آجری و سنگی در محل مرکز مقدس ترین مسجد اسلام، المسجد الحرام ، در شهر مکه، کشور عربستان سعودی قرار دارد. مسلمانان سراسر جهان در حالی که نماز می کنند، در جهت کعبه ایستاده اند. هر مسلمان حداقل یک بار در طول زندگی خود به عنوان بخشی از زیارت حج، از کعبه دیدن می کند.( مترجم : البته ما می دانیم طبق احکام دینی این یک بار وقتی است که فرد وضعیت مالی اش عالی باشد و به اصطلاح می گویند مستطیع باشد )

ساختار شگفت انگیز آجر ساخته شده از گرانیت است. کعبه تقریبا 13.1 متر است و ابعاد آن 11.03 متر در 12.86 متر است. در داخل کعبه، کف از سنگ مرمر و سنگ آهک ساخته شده است. کعبه در ابتدا برای همه زائران باز بود اما با توجه به تعداد زیادی از بازدیدکنندگان، این ورودی برای جمعیت عمومی محدود شد.تغییراتی اخیرا در ساختار اطراف کعبه مشاهده می شود .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد آرا: 8

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!