برترین جاذبه های گردشگری و تاریخی دنیا
جاهای دیدنی بجنورد

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

استان خراسان شمالی در مرداد ماه ۱۳۸۳ با تقسیم استان خراسان بزرگ به سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، از استان خراسان بزرگ جدا شد . این منطقه؛ شش شهرستان با نام های بجنورد ، جاجرم, اسفراین, فاروج, شیروان, مانه وسملقان را در برمی گیرد. مرکز این استان شهربجنورد است که در مرکز استان واقع شده است . از میان مراکز مهم تفریحی و گردشگری استان خراسان شمالی می‌توان به تفرجگاه طبیعی اش مانند : بش قارداش، بابا امان و روستای گریوان در مرکز استان، روستاهای استاد و خسرویه در شهرستان فاروج، روستای نمونه ملی گردشگری روئین و شهر تاریخی بلقیس در اسفراین، قلعه جلال الدین در گرمه، روستای اسطرخی در شیروان، روستای کاستان و معبد تاریخی اسپاخو اشاره کرد.


۱– جاذبه های تاریخی

*** ارگ تاریخی بلقیس :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

این مجموعه‌ی باستانی در واقع شهر کهن اسفراین محسوب میشود و قدمتی حدود چهار هزار سال دارد، بیشتر آنچه که اکنون در شهر تاریخی بلقیس باقی مانده، آثار و بقایایی است که به دوره صفوی نسبت می‌دهند، اما شواهد و یافته‌های جدید تاریخی حاکی از آن است که دیرینگی شهر تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین به قرن دوم اسلامی می‌رسد. یکی از بزرگترین بناهای خشتی و گلی ایران است و مجموعه آثار شامل بقایای ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان شامل: برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه‌های معروف به منار تپه (مسجد جامع)، کوره سفالگری، آب انبار، بازار، کاروانسرا، بنای معروف به یخدانها و یک گورستان وسیع در نزدیک دروازه شرقی است.

آدرس : ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر کنونی اسفراین

*** موزه و عمارت مفخم :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

بزرگترین و شاخص‌ ترین اثر معماری از دوره قاجار در خراسان شمالی است که در شمال شرق شهر بجنورد واقع است. در دوره قاجار عمارت مفخم همراه با بناهای دیگری از جمله آیینه‌خانه، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر در باغ بزرگی قرار داشته که مجموعه دارالحکومه مفخم را تشکیل می‌داده‌اند. بنای عمارت در دهه ۱۳۰۰هجری قمری، همزمان با دوره حکومت ناصرالدین شاه به دستور یارمحمدخان شادلو معروف به سردار مفخم ساخته شده و محل سکونت خانواده وی و پذیرایی از میهمانان دولتی و رجال سیاسی بوده است . بنای عمارت در دو طبقه و به ابعاد تقریبی ۵۰ در ۲۳متر و به ارتفاع حدود ۹متر ساخته شده و در مجموع ۳۴ اتاق و دو تالار بزرگ دارد که زمانی با آیینه‌کاری، کاشیکاری و گچبری تزیین شده بود. 

 

*** قلعه جلال الدین گرمه :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

قلعه جلال الدین گرمه یکی از برجسته‌ترین قلعه‌های نظامی خراسان شمالی محسوب می‌شود که در سده‌های ششم تا هفتم هجری ساخته شده، این قلعه بر روی تپه‌ای نسبتا مرتفع سنگی قرار دارد، با مصالحی چون سنگ و ملاط ساروج و گاها آجر ساخته شده و دارای پلانی شش گوش با شش برج مدور در اطراف آن است که درب ورودی آن در ضلع جنوب واقع شده و در سال‌های گذشته نیز عمارتی در بالای این درب مشاهده می‌شد.

آدرس :  حد فاصل بین گرمه و جاجرم ، پنج کیلومتری غرب شهرستان گرمه

*** معبد اسپاخو :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

معبد سنگی اسپاخو موسوم به آتشکده یا کلیسای اسپاخو کهن‌ترین بنای دوره ساسانی ثبت شده در خراسان شمالی است که در بر روی تپه‌ای مرتفع در دامنه جنگل‌های سوزی برگ ارس و در قسمت جنوبی روستای اسپاخو واقع شده است. معماری این بنا الگو گرفته از ترکیب گنبد وایوان است که سابقه کهنی در معماری بناهای دوران تاریخی و اسلامی دارد و در نظریه دیگر این بنا الگو گرفته از پای فیل مشهور به پافیلی است که از پابرجا ترین نوع معماری محسوب می شود . در وجه تسمیه دهکده اسپاخو گفته می شود واژه  “هسپ واسپ” که نام کهن وپهلوی است به مرور زمان تبدیل به اسب شده وطبق شواهد احتمالی این منطقه محل پرورش اسب بوده که نام دهکده اسپاخو نیزاز آن گرفته شده است .

آدرس : کیلومتر ۱۱۵ محور بجنورد به جنگل گلستان و در ۶۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه؛ مرکز شهرستان مانه وسملقان 


۲- جاذبه های تفریحی و طبیعی و روستاهای گردشگری

*** بش قارداش :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

تفرجگاه‌های طبیعی بش قارداش از زیباترین مناطق گردشگری خراسان شمالی محسوب می‌شود . این مکان تفریحی دارای امکانات تفریحی برای کودکان، سه استخر شنا برای کودکان و بزرگسالان، مسجد ونمازخانه، چند مرکز فروش تنقلات، میدان اسب سواری در فصل تابستان و دیگر امکانات تفریحی و گردشگری است.

آدرس : در پنج کیلومتری مرکز خراسان شمالی و در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین

*** پارک گردشگری بابا امان : 

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

بابا امان بجنورد نیز یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های گردشگری کشور است . در این مرکز تفریحی مکانی با نام قوری در بلندترین نقطه این پارک ساخته شده و فضایی نیز با عنوان متل بابا امان که دارای سالن غذاخوری و خوابگاه برای مسافرین است وجود دارد.

آدرس :  ۱۰ کیلومتری شمال شرق بجنورد

 

*** روستای خسرویه :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

روستای خسرویه فاروج با آب و هوایی روح بخش و سوغاتی‌های خوشمزه، روستایی زیبا با چشم اندازه‌ای طبیعی شگفت انگیز و داشتن امکانات زیرساختی مناسب که گردشگران می‌توانند در کنار بهره مندی از مواهب طبیعی و زیبایی باغ‌ها و درختان سر به فلک کشیده آن؛ دقایقی نیز در محوطه‌های باستانی این روستا قدم زنند.

آدرس :  ۲۶ کیلومتری جنوب فاروج در استان خراسان شمالی

*** روستای رویین اسفراین :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

 سکونتگاهی پلکانی و بسیار زیبا که به سبب داشتن باغات سیب به روستای شکوفه‌های سیب نیز شهرت دارد؛ این روستای با دارا بودن قدمتی بیش از ۵۰۰ سال و تپه‌های زیبای باستانی، از جمله برترین روستاهای پلکانی ایران و توریستی‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود

آدرس : ۲۶ کیلومتری شمال شهر اسفراین

*** روستای اسفیدان :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

روستای اسفیدان با طبیعتی زیبا در خراسان شمالی است که به علت بافت پلکانی خود به ماسوله شرق کشور نیز معروف است؛ این روستا یکی از خوش آب و هواترین روستاهای خراسان بزرگ محسوب می‌شود، به گونه‌ای که در سال ۸۵ به عنوان زیباترین روستای ایران انتخاب شده است .

آدرس :  ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد 

 

*** روستای اسطرخی :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

این روستا در در دره‌ای نسبتا ژرف قرار گرفته و رودخانه‌ای از میان آن می‌گذرد. این رودخانه روح نواز که از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده و پس از طی مسافتی کوتاه به آبشاری زیبا و بلند تبدیل شده و آب آن از ارتفاع ۲۰ متری به ته دره سرازیر می‌شود؛ هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

آدرس : ۲۸ کیلومتری جنوب شهر شیروان ، دهستان گلیان

*** آبشـار روستای حمید

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

در جنوب روستا، دره تنگ با صخره های عظیم قرار دارد و در انتهای دره به فاصله حدود دو کیلومتر از روستای حمید آبشاری به ارتفاع ۲۵ متر دیده می شود. روستا و آبشار حمید همواره  به عنوان مکانی تفریحی مورد توجه ورزشکاران کوهنورد و خانواده ها بوده است.

آدرس : ۷ کیلومتری شرق بجنورد

 

***دره مهنـان :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

این دره  به دلیل سهولت دسترسی و  بهره مندی از درختان انبوه، رودخانه و چشمه های آب قابل شرب مکانی مناسب جهت گردش است. چشمه معروف مهنان که در قسمت انتهای دره داریان روستان مهنان قرار دارد یکی از پر آب ترین چشمه های منطقه است که وجود درختان کهنسال چنار و بقایای آسیاب آبی در اطراف آن برای گردشگران جالب توجه است.

آدرس : کیلومتر ۱۸ مسیر جاده بجنورد – اسفراین ، بعد از پارک طبیعی بش قارداش

 

***دره بـازخانه :

جاهای دیدنی خراسان شمالی و بجنورد

یکی از آبادترین و زیباترین دره های اطراف بجنورد دره بازخانه است . چشمه های متعدد آب و باغ های میوه و درختان گردو از مشخصات اصلی این مسیر است.

آدرس :  از روستای درصوفیان واقع در جنوب شرقی بجنورد مسیر این دره آغاز می شود.

 

*** روستای استاد :

روستای استاد از جمله روستاهای باستانی خراسان شمالی و ایران محسوب می‌شود و در کنار این زیبایی تاریخی، از طبیعتی غنی و آب و هوایی به غایت مطبوع و مطلوب برخوردار است. یکی از روستای تاریخی با طبیعتی دیدنی و سمفونی زیبایی از نواها و نماها در شهرستان فاروج است

آدرس :  ۲۲ کیلومتری جنوب شهر فاروج

*** روستای کاستان :

روستای کاستان دارای طبیعتی زیبا و بکر، وجود دره‌ها و کوه‌های مرتفع، جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان، آبشار زیبا، غارهای فراوان، اماکن تاریخی و …این روستا را به یکی از روستاهای دیدنی و منحصر به فرد خراسان شمالی تبدیل کرده است.

آدرس : ۵۰ کیلومتری شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان

*** روستای گریوان :

روستای گریوان از نقاط کوهستانی استان خراسان شمالی به شمار می‌رود که رشته کوه سالوک درجنوب غربی آن قرار گرفته است؛ شمال این روستا را رشته کوه کم ارتفاع «کینی» در امتداد بینالود – آلاداغ تشکیل می‌دهد؛ هرچند که این روستا از روستاهای تاریخی ایران نیست ولی سرزمینی آباد و بارور با ویژگی‌های منحصربه فرد است.

 

*** روستای گردشگری دشت :

 آب و هوای این منطقه از نوع معتدل کوهستانی است و به دلیل نفوذ هوای مرطوب دریای مازندران مراتع سرسبز و در بخشهایی پوشش تنک جنگلی دارد. محیط مناسب دشت در دوره باستان نیز جمعیت­های بومی را به خود جذب کرده و امروزه آثار آن به شکل قلعه، سردابه، تپه و محوطه ­های باستانی نمود یافته است.

آدرس : ۸۰ کیلومتری شمال غرب گرمه، در مسیر جاده بجنورد– گرگان

*** روستای گردشگری رویین :

دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان های سرد و پر برف و تابستان های معتدل است. در این روستا خانه ها به طرز بسیار زیبایی به صورت پلکانی  بر روی یکدیگر ساخته شده اند به طوری که پشت بام منزل یکی حیاط خانه دیگری است. همچنین روستا طبیعتی سرسبز، ارتفاعات بلند، رودخانه دائمی، درختهای چنار قدیمی دارد که به آن چهره منحصر به فردی بخشیده است.

آدرس :  ۲۷ کیلومتری شمال اسفراین

 

*** روستای گردشگری کشانک :

جاذبه های طبیعی همچون چشمه های علی جمعه، علی دری، سالان، مسافر، ترناولی، کانی موسو، ساخ چشمه و قاریاق ده و ارتفاعات سرسبزی همچون کورکن، تیغ بل، ترناولی و ترنو و سرم با ارتفاع هزارو ۸۴۴ متر در مجاورت جنوب روستا واقع است.

آدرس : ۱۱ کیلومتری جنوب غربی آشخانه 

 

*** منطقه گردشگری یامان داغی :

منطقه نمونه یامان داغی در جنوب و جنوب غربی و جنوب شرق روستای نمونه گردشگری  درکش و روستای جوزک در منتهی الیه غرب و روستای هاور در شرق  واقع شده است، منطقه به لحاظ اقلیمی کوهستانی با آب و هوای معتدل در تابستان و سرد در زمستان ها و منطقه مورد نظر، فاقد جمعیت ساکن است. بعضی از جاذبه های گردشگری منطقه عبارتند از: جنگلهای هیرکانی که تنها بازمانده این گونه منحصر به فرد در شرق کشور است با پوشش غالب بلوط، مازو، بلند مازو، راش، کرکو و… کوهستان مرتفع با قلل متعدد و قله  قوالی با ارتفاع دوهزارو ۹۰۰ متر، چشمه سارها، دره ها و مناطق ییلاقی گولک، نرگزلی، کشگربه، ترناولی و دره های سرسبز است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴٫۳ / ۵٫ تعداد آرا: ۷۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

خبرنامه سایت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب‌ها

استانبول استانبول تور استانبول گردی اهرام مصر بهترین جزایر دنیا بهترین سواحل دنیا تور ترکیه جاذبه های اروپا جاذبه های استانبول ترکیه جاذبه های امریکای جنوبی جاذبه های تاریخی استانبول جاذبه های توریستی آفریقا جاذبه های توریستی اروپا جاذبه های توریستی ژاپن جاذبه های قاره آفریقا جاذبه های قاره اروپا جاذبه های چین جاذبه های کشور آمریکا جاذبه های کشور اتریش جاذبه های کشور امریکا جاذبه های گردشگری آفریقا جاذبه های گردشگری اروپا جاذبه های گردشگری دنیا جاذبه های گردشی استانبول جاهای دیدنی تایلند جاهای دیدنی قاره آفریقا جزایر تفریحی دنیا جزایر کارائیب حیوانات شگفت انگیز حیوانات شگفت انگیز جهان حیوانات شگفت انگیز دنیا دیدنی های اروپا رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی ارزان رپورتاژ آگهی گردشگری زیباترین جاهای دنیا زیباترین جزایر توریستی دنیا زیباترین جزایر جهان زیباترین جزایر دنیا زیباترین سواحل دنیا زیباترین سواحل دنیا+عکس طبیعت زیبای ژاپن مناطق توریستی ژاپن مناظر زیبای ژاپن مکانهای دیدنی تایلند

ADS