بلیط هواپیما چیست ؟

بلیط هواپیما ( یا همان کرایه هواپیما) هزینه ای است که مسافر برای حمل و نقل هوایی پرداخت می کند و از هزینه پرواز مسافر از مبدأ به مقصد تشکیل می شود و شامل شرایط، قوانین و محدودیت های سفر با بلیط هواپیما می باشد.

قیمت بلیط هواپیما بر چه اساس است ؟

کرایه‌های هواپیما معمولاً از اجزای کرایه و قوانینی تشکیل می‌شوند که محصول، خدمات و قیمت بلیط هواپیما را تعریف می‌کنند و شامل:

 1. مبدا / مقصد
 2. کلاس کرایه
 3. یک‌طرفه/ رفت و برگشت
 4. مبلغ کرایه
 5. تاریخ اعتبار
 6. مسافت پیموده شده
 7. و سایر قوانین است.

برای فروش بلیط هواپیما، بسیاری از خطوط هوایی به تخصیص موجودی در زیر گروه های محدود و الفبای تعریف شده – “سطل موجودی” و کدهای کرایه برای هر کرایه فروخته شده متکی هستند. خطوط هوایی از ابتدای سفرهای تجاری و قبل از اینکه سیستم رزرواسیون کامپیوتری وجود داشته باشد، بلیط هواپیما را به این روش فروخته اند. همانطور که سیستم های کامپیوتری جدید به تدریج در صنعت حمل و نقل هوایی در دهه 1960 معرفی شدند، این روش برای تعریف بلیط هواپیما و مدیریت آنها در کدهای کرایه بیشتر توسعه یافت و استفاده گسترده شد.

مدل‌های کسب‌وکار در حال تکامل (مانند شرکت‌های حمل‌ونقل کم هزینه )، تغییر نیازهای مصرف‌کننده، فناوری‌های عصر اینترنت مانند فناوری خرید و رزرو انعطاف‌پذیرتر، به شرکت‌های هواپیمایی امکان می‌دهند راه‌های جدیدی را برای قیمت‌گذاری و توزیع محصولات خود انجام دهند.

کلاس کرایه بلیط هواپیما چیست ؟

کلاس کرایه (یا کلاس رزرو ) یک اصطلاح صنعت هواپیمایی است که نشان دهنده کلاس سفر است و به کیفیت صندلی، کابین یا سایر ویژگی های کلاس سفر اشاره دارد. کلاس‌های کرایه توسط اکثر سیستم‌های رزرو خطوط هوایی و بخش‌های مدیریت درآمد استفاده می‌شود تا هر صندلی در هواپیما را به دسته‌های مختلف تقسیم کنند که هر کدام قیمت و مجموعه قوانین خاص خود را دارند.

بیش از 450 شرکت هواپیمایی بیش از 100 میلیون کرایه هواپیما را از طریق پایگاه داده‌های نرخ پرواز شرکت انتشارات تعرفه هواپیمایی (ATPCO) برای توزیع بعدی در سیستم‌های توزیع جهانی (GDS) و خرده‌فروشان شخص ثالث منتشر می‌کنند. ATPCO برای بیش از 50 سال یک جزء حیاتی در توزیع خطوط هوایی بوده است. فرآیند ثبت کرایه ها به صورت دستی است و نیاز به ورود اطلاعات کرایه ها، قوانین کرایه، قیمت و مالیات در پایگاه داده ATPCO دارد.

معرفی کد کرایه بلیط هواپیما

کدهای کرایه (که به عنوان کدهای رزرو یا تعیین کننده رزرو نیز شناخته می شوند – RBD) در معاملات رزرو برای تعیین کلاس خدماتی که مسافر باید برای دریافت کرایه رزرو کند، استفاده می شود و همچنین به عنوان کد کنترل موجودی عمل می کند.

برخی از کدهای کرایه در همه خطوط هوایی استاندارد هستند، در حالی که برخی بسته به شرکت هواپیمایی بسیار متفاوت هستند. برای مثال، ممکن است یک هواپیما 25 صندلی اقتصادی داشته باشد و شرکت هواپیمایی دیگر ممکن است آن را در یک سیستم رزرواسیون به عنوان Y7 K5 M4 T6 E3 نشان دهد که نشان می‌دهد چه تعداد از هر کلاس رزرو را می‌توان رزرو کرد. برخی از کدها نمی توانند توسط نمایندگان فروخته شوند و این صندلی ها ممکن است برای ارتباطات بین المللی، برنامه های وفاداری، یا جابجایی کارکنان خطوط هوایی رزرو شوند.

کدهای کرایه توسط یاتا تعریف شده است ، اما خطوط هوایی از استاندارد یاتا منحرف شده اند و کدهای رزرو فعلی مختص خطوط هوایی است. ممکن است یک کد برای بلیط های صادر شده توسط خطوط هوایی مختلف معانی متفاوتی داشته باشد. بسیاری از خطوط هوایی تقریباً از تمام حروف الفبا برای پشتیبانی از مدیریت بازده استفاده می کنند . برخی از کدهای رزرو در اکثر خطوط هوایی همان معنی را حفظ کرده اند:

کدهای کرایه
کد کرایه معنی
F فرست کلاس با کرایه کامل، در خطوط هوایی که کلاس فرست کلاس متفاوت از بیزینس کلاس دارند.
J کلاس بیزینس با کرایه کامل
W پریمیوم اقتصادی با کرایه کامل
Y کلاس اکونومی با کرایه کامل

 

قانون کرایه بلیط هواپیما

قوانین کرایه شرایط و خدمات دقیقی را که برای کلاس‌های کرایه ارائه می‌شود، ارائه می‌کند. در مورد کرایه‌های از پیش ثبت‌شده در ATPCO، قانون کرایه می‌تواند به قوانین حاکم بر کرایه‌های منتشر شده (گروه‌بندی شده بر اساس دسته‌ها) یا به کرایه‌هایی که در متن یک قانون موجود است (قانون کرایه) اشاره کند.

تفاوت بین کد کرایه و کد پایه کرایه
کد کرایه (یا کد رزرو یا تعیین کننده رزرو ) با یک یا دو حرف مشخص می شود.

کد پایه کرایه (اغلب فقط به عنوان پایه کرایه نامیده می شود ) می تواند 1 تا 8 کاراکتر الفبایی باشد و برای تعیین قیمت و محدودیت های بلیط استفاده می شود. کدهای پایه کرایه با حرفی به نام کد کرایه شروع می شوند که تقریباً همیشه با کلاس رزروی که بلیط در آن رزرو شده مطابقت دارد.

مثال: کد پایه کرایه WH7LNR موارد زیر را به ما می گوید:

 • W: من یک بلیط کلاس رزرو W دارم (= کد کرایه)
 • H: این یک بلیط فصل بالا است.
 • 7: باید 7 روز قبل رزرو کنم.
 • L: این یک پرواز طولانی است.
 • NR: بلیط غیر قابل استرداد است.

 

قیمت گذاری داینامیک بلیط هواپیما

قیمت گذاری فعلی خطوط هوایی با استانداردهایی مبتنی بر فناوری با بیش از 50 سال قدمت کار می کند که به طور ایستا محصولات را تعریف می کند و خطوط هوایی را به 26 امتیاز قیمت محدود می کند. تعداد محدود نقاط قیمت منجر به جهش های غیرضروری قیمت می شود که برای مشتریان و شرکت های هواپیمایی مفید نیست. بسیاری از خطوط هوایی به دنبال غلبه بر معایب قیمت گذاری فعلی خطوط هوایی و اجازه دادن قیمت های بیشتر برای پاسخگویی بهتر به خواسته های مشتریان هستند.

بسیاری از خطوط هوایی در حال اجرای قیمت‌گذاری پویا (که گاهی به آن پیشنهادات پویا نیز گفته می‌شود) هستند. قیمت گذاری پویا تنظیم خودکار قیمت شروع بر اساس بینش داده ها به منظور بهینه سازی درآمد و جذب مشتری است. داده‌های قیمت شروع می‌تواند از هر منبعی باشد – از سیستم‌های مدیریت درآمد (RM) تا کرایه‌های ثبت‌شده ATPCO . نمونه ای از قیمت گذاری پویا «قیمت گذاری مستمر» است که توسط گروه لوفت هانزا پیاده سازی شده است .

بلیط هواپیما

انواع بلیط هواپیما

به طور کلی بلیط ها در دو نوع کاغذی (Paper Ticket) و دیجیتال (E-ticket) وجود دارند. البته امروزه بلیط‌های کاغذی نقش بسیار کم رنگی را دارند. زیرا سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA) چندین سال است قانون استفاده از بلیط الکترونیکی را اعمال کرده است.

مشخصات بلیط هواپیما

بلیط‌ها دارای اطلاعاتی خاصی هستند که هر کدام برای نیاز خاصی وارد می‌شوند، این اطلاعات عبارت‌اند از:

نام مسافر

نام ایرلاین مربوطه

شماره پاسپورت

شماره بلیط

مسیر پرواز

کلاس پروازی

میزان بار مجاز

ساعت خروج از مبدأ و ساعت ورود به مقصد

توضیحات خاص درباره پرواز و یا نرخ جریمه کنسلی بلیط

 

انواع بلیط هواپیما بر اساس استرداد

بلیط‌های قابل استرداد :

بلیط‌هایی هستند که در صورت کنسل کردن بلیط از طرف مسافر مبلغ بلیط به او بازگردانده می‌شود که البته بستگی به شرایط و زمان کنسل کردن دارد زیرا برخی از کلاس‌ها درصدی جریمه از مسافر کسر می‌کنند و مابقی مبلغ بلیط را به مسافر باز می‌گردانند.

بلیط‌های غیرقابل استرداد :

بلیط‌هایی هستند که در صورت کنسل کردن از طرف مسافر مبلغ بلیط به نوعی سوخت می‌شود و برگردانده نمی‌شود اما در برخی موارد ممکن است با توجه به قوانین ایرلاین مربوطه مبلغ ناچیزی به مسافر برگردانده شود.

انواع بلیط هواپیما بر اساس نوع مسیر

بلیط هواپیما یک طرفه

بلیط یک طرفه به پرواز بدون بازگشت به مبدأ گفته می‌شود. شما زمانی این بلیط را تهیه می کنید که نمی‌ دانید قرار است تا چه زمانی در مقصد بمانید و زمان بازگشت ‌تان قطعی نیست.

بلیط هواپیما دوطرفه

بلیطی است که پرواز برگشت از مقصد به مبدأ را نیز در خود دارد. شما زمانی این بلیط را تهیه می‌کنید که از زمان دقیق بازگشت خود مطمئن باشید.

انواع بلیط هواپیما بر اساس کلاس صندلی های هواپیما

فرست کلاس – F

بلیط های فرست کلاس یا درجه یک گران ترین نوع بلیط هواپیما هستند. این بلیط ها معمولاً برای افراد خاصی هستند. افرادی که بلیط فرست کلاس تهیه می کنند آخرین نفر به هواپیما وارد و اولین نفر خارج می شوند. غذایی که برای آنها سرو می شود با باقی مسافران متفاوت است. صندلی های این نوع بلیط راحت تر و بزرگ تر است و همچنین امکاناتی از جمله تلوزیون و گاهی لپ تاپ در اختیار آنها قرار می گیرد. هواپیماهایی که بخش فرست کلاس خوبی دارند، مهماندارهای باتجربه تری دارند و بیشتر به مسافران توجه می کنند. در ترمینال فرودگاه نیز کانتر پذیرش آنها کانتری مجزا است و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند.

کلاس تجاری – C

کلاس تجاری یا بیزنس دومین رده از کلاس بندی بلیط های هواپیماست. قیمت بلیط های کلاس تجاری از فرست کلاس کمتر و از اکونومی یا اقتصادی بیشتر است. صندلی های آن ها بعد از فرست کلاس و با فاصله از اکونومی قرار می گیرد. غذای آن نیز گرم سرو می شود، اما با غذای فرست کلاس متفاوت است. مهماندارها نیز توجه بیشتری به افرادی می کنند که این بلیط را تهیه کردند. صندلی های کلاس تجاری نیز متفاوت است و با فاصله بیشتری از هم قرار گرفته اند.

کلاس اکونومی – E

کلاس اقتصادی یا اکونومی ارزان ترین نوع بلیط است که در یک هواپیما صندلی های بیشتری به این رده اختصاص داده می شود. غذای این کلاس نیز معمولاً سرد سرو می شود.

 

انواع بلیط هواپیما بر اساس سیستمی یا چارتی

بلیط سیستمی هواپیما

پرواز زمان‌بندی شده و یا همان پرواز سیستمی به پروازی گفته می‌شود که به صورت کامل و دقیق، برنامه‌ریزی شده است که در زمان مشخص و مسیر مشخص توسط شرکت هواپیمایی انجام می‌شود. در این نوع پروازها تمامی صندلی‌ها توسط شرکت هواپیمایی به فروش می‌رسند که این نوع پروازها را می‌توان از چند ماه قبل از سفر خریداری نمود.

بلیط چارتری هواپیما

معنای واژه چارتر به معنی “دربست اجاره کردن” است و منظور از این کلمه در صنعت گردشگری این است: «هر وسیله نقلیه که دارای تعداد زیادی صندلی باشد و بتوان آن را اجاره و یا خریداری نمود» چارتر گفته می‌شود. این گونه از پروازها معمولا خارج از جدول زمان‌بندی پرواز انجام می‌شوند.

بلیط هواپیما

گران ترین پروازهای جهان یا گرانترین بلیط هواپیما دنیا

گرانترین هواپیماهایی که در سال 2023 هستند :
با افزایش قیمت بلیط هواپیما، مسافران می توانند انتظار داشته باشند که در سال 2023 کمی بیشتر برای پروازها بپردازند. با این حال، تعداد کمی از پروازهای منتخب از نظر هزینه متمایز هستند و احتمالا فقط برای گروه کوچکی از مسافران با بودجه به ظاهر بی پایان قابل دسترسی هستند. جدیدترین شرکت هواپیمایی آلمان ALPEN AIR که پروازهای منظره عمومی را بر فراز کوه های آلپ ارائه می دهد. مطالعه ای درباره گران ترین بلیط های پرواز درجه یک منتشر کرده است. بر اساس تجزیه و تحلیل جامع جهانی از قیمت بلیط های کلاس اول، این شرکت هواپیمایی پنج مسیر رفت و برگشت بدون توقف را با بیشترین مزایا اما بالاترین قیمت در حال حاضر معرفی کرد.

لندن – لس آنجلس از طریق ویرجین آتلانتیک
پرواز 11 ساعته فراآتلانتیک ویرجین آتلانتیک از فرودگاه هیترو لندن (LHR) به لس آنجلس (LAX) با 22000 دلار گرانترین بلیط درجه یک، چهارمین بلیط هواپیمای فرست کلاس است. با این حال، این هزینه با مزایای اضافی همراه است، زیرا تجربه مشتری ویژه شرکت حامل شامل تخت‌های کاملاً مسطح، غذاخوری آلاکارته، دسترسی به فضاهای اجتماعی مانند سالن‌ها و بارها و دسترسی به کلوپ قبل از سوار شدن به هواپیما است.

لندن – هنگ کنگ از طریق Cathay Pacific
مسافران درجه یک که در مسیر Cathay Pacific لندن (LHR) – هنگ کنگ (HKG) پرواز می کنند، بیش از نیمی از روز (12.5 ساعت) را در هر سمت با هزینه 22000 دلار در آسمان سپری خواهند کرد. تجربه درجه یک Cathay Pacific در حالی که گران است، نرم‌ترین تخت در آسمان را نوید می‌دهد، سیستم سرگرمی در حین پرواز  از جمله دیگر نکات برجسته این پرواز است .

نیویورک سیتی – سئول از طریق پرواز کره 
کره ای ایرباس A380 خود را بین شهر نیویورک (JFK) و سئول کره جنوبی (ICN) با بلیط های درجه یک که تا 28000 دلار یا 29 دلار است اداره می کند. مشتریانی که جیب‌های پر پولی دارند می‌توانند مشتاق سرگرمی‌های زیادی در پرواز باشند تا به گذراندن زمان در پرواز تقریباً 16 ساعته کمک کنند، همچنین صندلی‌های خلوت و دنج فراوانی که می‌توانند تنها با لمس یک دکمه برای خواب آماده شوند .

لس آنجلس – دبی از طریق امارات
انحصاری ترین مسافران امارات می توانند از لس آنجلس (LAX) به دبی (DXB) و دوباره با قیمت 31000 دلار پرواز کنند. پرواز تقریبا 16 ساعته ایرباس A380 امارات ، اما شامل دسترسی به حمام و اسپا و همچنین یک دوش سلامتی کاملاً مجهز است. مسافران حتی می توانند از مهماندار خود بخواهند که سوئیت پرواز خود را به یک فضای خواب کامل تبدیل کند تا مطمئن شوند که سرحال به مقصد می رسند.

شهر نیویورک – ابوظبی از طریق خطوط هوایی اتحاد

گران ترین بلیط هواپیمای یک طرفه جهان، قیمتی در حدود 66000 دلار است. جایزه آن یک صندلی درجه یک در هواپیمایی اتحاد از شهر نیویورک (JFK) به ابوظبی (AHU) است. پرواز 12.5 ساعته برای مسافران در هر دقیقه حدود 88 دلار هزینه دارد. با این حال، مزایایی نیز وجود دارد، از جمله سوئیت 430 فوت مربعی در عرشه بالای ایرباس A380 که دارای یک اتاق خواب مجزا شامل یک تخت کوئین سایز و حمام خصوصی و همچنین خدمات راننده به فرودگاه و کمک دائمی از پیشخدمت شخصی است.

 

بلیط هواپیما

گران‌ترین پرواز هواپیمایی یا بلیط هواپیما در ایران

عوامل زیادی هنگام خرید بلیط هواپیما روی قیمت آن اثر می‌گذارند. هواپیما‌های خوبی برای سفر‌های داخلی وجود دارد که قیمت‌های آن‌ها با تغییر مسیر تغییر می‌کنند.

جت مدرن چلنجر 604، یکی از گران ترین هواپیمای مسافربری ایران استهواپیمای مسافربری چلنجر 604 (Bombardier Challenger 600 series)، به عنوان هواپیمای وی آی پی در اختیار ناوگان هواپیمایی پویا ایر است.این هواپیما با بهره گیری از 2 موتور پر قدرت، قادر به پرواز تا ارتفاع 41000 پا بوده و با سرعت 870 کیلومتر بر ساعت پرواز می کند. همچنین حداکثر برد پروازی این هواپیمای مسافربری 6850 کیلومتر است.خلبان و کمک خلبان با حضور مهندس پرواز و یک نفر مهماندار به عنوان خدمه استاندارد این هواپیمای مدرن محسوب می شوند.در حال حاضر از این پرنده به عنوان آمبولانس هوایی نیز استفاده می شود. طبق ادعای شرکت هواپیمایی پویا، این پرنده گران ترین هواپیمای مسافربری ایران است.

طبق گزارش سایت های خبری در سال 1402 : گران‌ترین بلیط هواپیما به مسیر گرگان- کیش تعلق دارد و برای خریدش باید حدود دو میلیون و ۱۴۰ هزار تومان خرج کنید.

قیمت بلیط پروازهای داخلی در سال 1402 ( این قیمت ها میانگین هستند و مسلما عوامل متعددی بر  روی زیاد یا کم شدن آنها تاثیر دارند ) :

نرخ جدید بلیط هواپیما در مسیر‌های محبوب هوایی داخل کشور

مسیر پرواز شامل مبدا و مقصد کف قیمت بلیط هواپیما
مسیر تهران – مشهد یک میلیون و 262 هزار و 200 تومان
مسیر تهران- کیش یک میلیون و 683 هزار و 600 تومان
مسیر تهران- شیراز یک میلیون و 273 هزار و 100 تومان
مسیر تهران- بندرعباس یک میلیون و 628 هزار و 900 تومان
مسیر گرگان- کیش دو میلیون و 140 هزار تومان
مسیر کیش- اصفهان یک میلیون و 261 هزار تومان
مسیر اصفهان- مشهد یک میلیون و 260 هزار تومان
مسیر اهواز- مشهد یک میلیون و 638 هزار و 300 تومان
مسیر مشهد- کیش یک میلیون و 731 هزار و 300 تومان
مسیر مشهد- تبریز یک میلیون و 675 هزار و 900 تومان

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!